Widok, który pamiętacie mimo upływu lat

Dyskusje dotyczące życia, społeczeństwa, polityki, filozofii itp.
Rene

Re: Widok, który pamiętacie mimo upływu lat

Post autor: Rene »

Miałem jakieś dziesięć lat i zaczęło do mnie docierać, jak szybko płynie czas i mało zwykłych chwil, z których składa się przecież większość życia, zostaje w pamięci. Usiadłem więc na łóżku, spojrzałem przed siebie (widok na rozszczelnione żaluzje, a za nimi dach sąsiada, komin i antena telewizyjna na tle pomarańczowego od zachodzącego słońca nieba) i powiedziałem sobie, że zapamiętam ten moment na zawsze. I do dziś pamiętam go z wieloma szczegółami, to mój wehikuł czasu do chwili, kiedy wszystko było prostsze. Powinienem to chyba robić częściej, bo czas upływa a w pamięci pozostaje po nim tylko jakaś rozmyta breja.
Awatar użytkownika
romanka
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 30 lis 2019, 22:00
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: ISTJ

Re: Widok, który pamiętacie mimo upływu lat

Post autor: romanka »

Może nie do końca w temacie, ale opowiem. Będąc w szkole podstawowej, pojechaliśmy na wycieczkę do "Sztolni Czarnego Pstrąga" (Tarnowskie Góry). Byłam zachwycona tym miejscem, tym co zobaczyłam. Potem często jako osoba dorosła myślałam, jak wspaniale byłoby znowu tam powrócić. I kiedy udało mi się ponownie być w tym miejscu, pomyślałam z rozczarowaniem, ale czym ja się wtedy zachwycałam, przecież nie ma tu nic szczególnego. No cóż zmieniamy się.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2119
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Widok, który pamiętacie mimo upływu lat

Post autor: Drim »

Dwie stare Kaszubki korbiacące po kaszebsko przez ulicę. Każda na swej działce, przy swych gdoczkach (kurkach) i ot tak przez ulicę na pełen regulator.
Pewnie narzekały na warszawiaków.
Awatar użytkownika
spacerova
Introwertyk
Posty: 66
Rejestracja: 25 gru 2019, 21:26
Płeć: kobieta

Re: Widok, który pamiętacie mimo upływu lat

Post autor: spacerova »

U mnie wspomnienie to wiąże się z wycieczką do Włoch kilkanaście lat temu. Ogromne wrażenie wywarły na mnie widoki gór połączonych z morzem oraz zabudowania na zboczach tychże gór.

Natomiast jeśli chodzi o widoki znane tylko ze zdjęć, to wygrywają norweskie fiordy. Od kiedy zobaczyłam je po raz pierwszy, żadne inne fotografie nie zrobiły na mnie takiego wrażenia.
kar_la
Introrodek
Posty: 13
Rejestracja: 24 sie 2020, 1:30
Płeć: kobieta
MBTI: INTJ

Re: Widok, który pamiętacie mimo upływu lat

Post autor: kar_la »

Najwcześniejsze wspomnienie z dzieciństwa - sad wiśniowy, kwitnące drzewa wiśni:) Cały sad oblepiony białymi kwiatkami, do tego ten zapach...Uważam, że od dziecka miałam kształtowane poczucie estetyki, wrażliwość na piękno.

Wspomnienie sprzed kilku lat - wyjazd integracyjny dla studentów, którzy dostali się na pierwszy rok studiów. Mój ulubiony widok - widok szczęśliwych ludzi, kolegów, z którymi się wtedy zaprzyjaźniłam, tak beztrosko wtedy siedzieliśmy na molo i śpiewaliśmy Jolka, Jolka:) A zaraz potem nocny spacer po plaży. Do tej pory jest to moje najpiękniejsze wspomnienie.
Awatar użytkownika
Polan
Intromajster
Posty: 472
Rejestracja: 16 lip 2014, 11:24
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Widok, który pamiętacie mimo upływu lat

Post autor: Polan »

W sumie bardziej wrażenie niż widok, jeszcze na studiach, coś koło 2013-14? Zima, padał śnieg, wracałem z Łodzi regionalnym. Był na tyle zapchany że siedziałem sobie na takim rozkładanym krzesełku przy drzwiach, gdzie było ciemniej i trochę zimniej. Ale też na tyle pusty by w tym przejściu nikogo nie było. Przed wyjazdem znalazłem w sieci akademickiej jakąś muzykę, którą wrzuciłem na telefon nie patrząc nawet co to jest, z myślą że może się kiedyś posłucha.
I tak sobie siedząc, stwierdziłem że warto coś nowego odsłuchać, więc wybrałem na chybił trafił. Za oknem ciemno, las i śnieży, a w słuchawkach pierwszy raz Wardruna. Takie wrażenie na mnie zrobił ten moment, że wryło mi się to w pamięć chyba już na stałe i dosyć mocno odmieniło mój gust muzyczny i zainteresowania.
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Widok, który pamiętacie mimo upływu lat

Post autor: highwind »

Chyba nie pamiętam konkretnych widoków wcale. Pamiętam sytuacje. I zapachy. Pewnie po prostu w taki sposób działa moja pamięć. Hmm, może dlatego nie bardzo jarają mnie podróże i zwiedzanie czegokolwiek? Bo w sumie niedługo potem i tak niczego nie pamiętam. Pozostaje ewentualnie mgliste pojęcie o tym, że gdzieś byłem i wrażenie czy było to fajne doświadczenie, czy nie.

Próbuję sobie coś przypomnieć i serio nie potrafię w tej chwili. Nie, jeśli chodzi o "widok".
ODPOWIEDZ