Odczuwanie radości

Dział forum, w którym poruszane są tematy dotyczące kontaktów międzyludzkich, a także problemów w relacjach, których przyczyną może być introwersja.
Cherry
Intronek
Posty: 36
Rejestracja: 18 sie 2018, 23:43
Płeć: nieokreślona

Odczuwanie radości

Post autor: Cherry »

Hey,

zastanawia mnie, czy przypadłością introwertyzmu może być mocniejsze odczuwanie samotności, takiej pustki egzystencjalnej, którą ciężko wypełnić.
Macie coś takiego, że jak czasem Was dopada sami dziwicie się, że ten stan dość mocno oddziałuje na Wasz nastrój?

Chodzi mi o to, że chcielibyście akceptować ten stan, ale nie możecie udawać, że jest w porządku.
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Odczuwanie radości

Post autor: Coldman »

Coś chyba temat pomylony :D

"Samotność to subiektywne odczucie wynikające z braku satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi. Można być samotnym na wiele różnych sposobów. Nauce znana jest: samotność chroniczna, samotność przejściowa, np. po stracie bliskiej osoby albo samotność z wyborui samotność z konieczności lub za karę, np. odosobnienie w przypadku osadzenia w areszcie. Można doświadczać chwilowych stanów osamotnienia, mimo tworzenia relacji z innymi, np. w dużych miastach, gdzie jest mnóstwo ludzi, człowiek często czuje się samotny ze względu na powierzchowność i płytkość kontaktów.

Można mieć mnóstwo przyjaciół i odczuwać brak tego jednego najbliższego człowieka. Samotność to negatywny stan, który może doprowadzić do dezintegracji osobowości. Samotności towarzyszą bowiem takie doświadczenia, jak: samoalienacja, nieufność wobec innych, poczucie winy, wstyd, lęk, poczucie niedopasowania społecznego, co wzmaga podatność na zaburzenia psychiczne. "

Mnie tam jakoś samotność nie dopada. Po prostu czasem lubię być sobie sam i jest mi z tym dobrze.
Jeśli chodzi o wymiar ekstrawertyzmu, raczej z samotnością korelacji nie ma. Introwertyk potrzebuje mniej bodźców od ekstrawertyka. A największym dostawcą bodźców są ludzie. A czy czujemy satysfakcję ze stymulacji z ludźmi to już inna sprawa, za którą odpowiedzialny jest głównie charakter. Osoba nieśmiała może odczuwać mocno samotność, bo jest ona połączona z lękiem. Czuje się samotna, ale boi się z tego wyjść.
Cherry
Intronek
Posty: 36
Rejestracja: 18 sie 2018, 23:43
Płeć: nieokreślona

Re: Odczuwanie radości

Post autor: Cherry »

Odróżniam chęć pobycia przez chwilę samemu od poczucia osamotnienia. Myślałam, że intro odczuwają ten stan dotkliwiej, ale jeśli nie to spoko.
Awatar użytkownika
tost_z_masłem
Introwertyk
Posty: 93
Rejestracja: 05 sie 2018, 1:47
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTP

Re: Odczuwanie radości

Post autor: tost_z_masłem »

Cherry pisze: 03 wrz 2018, 20:55 Odróżniam chęć pobycia przez chwilę samemu od poczucia osamotnienia. Myślałam, że intro odczuwają ten stan dotkliwiej, ale jeśli nie to spoko.
Ogólnie to jesteśmy ssakami które naturalnie żyją w stadach, dlatego w Amerykach ludzie tłoczą się w punktach, a w około jest pustka, my zwyczajnie potrzebujemy nie jako introwertycy czy ekstrawertycy, ale jako LUDZIE kontaktu z innymi ludźmi, jeśli ktoś mówi, że lubi być cały czas sam to sorry, tu nie mówimy o introwertyzmie, a o chorobie psychicznej i nie ma się co bronić przed tym, bo to jest niezgodne z naszą naturą tak samo jak posiadanie jednej ręki czy nogi.

A teraz bardziej celując w twoje pytanie, o ile okazało się, że nie jestem jakimś ultra introwertykiem o tyle znam wielu i choć temu wstępnie zaprzeczają to ostatecznie owszem lepiej znoszą samotność z racji przyzwyczajenia, aczkolwiek bardziej cieszą się z kontaktu z innymi ludźmi aczkolwiek tylko tymi którym mogą zaufać. Jednakże pamiętać trzeba, że introwertyk który został odcięty od kontaktów szybko popada w "szaleństwo" szukania kontaktów choć nie za bardzo umie je nawiązać głównie przez brak pewności siebie, jednak takie wspomniane "szaleństwo" dotyka każdego w takiej sytuacji i ci którym się nie uda znaleźć nowego otoczenia dość szybko się do tego stanu przyzwyczajają.

Dlatego ostatecznie odpowiadając na twoje pytanie, i tak i nie :)
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Odczuwanie radości

Post autor: Coldman »

tost_z_masłem pisze: 03 wrz 2018, 21:09
Cherry pisze: 03 wrz 2018, 20:55 Odróżniam chęć pobycia przez chwilę samemu od poczucia osamotnienia. Myślałam, że intro odczuwają ten stan dotkliwiej, ale jeśli nie to spoko.
głównie przez brak pewności siebie
Dlaczego niby przez brak pewności siebie ?
Awatar użytkownika
tost_z_masłem
Introwertyk
Posty: 93
Rejestracja: 05 sie 2018, 1:47
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTP

Re: Odczuwanie radości

Post autor: tost_z_masłem »

Coldman pisze: 04 wrz 2018, 22:37
tost_z_masłem pisze: 03 wrz 2018, 21:09
Cherry pisze: 03 wrz 2018, 20:55 Odróżniam chęć pobycia przez chwilę samemu od poczucia osamotnienia. Myślałam, że intro odczuwają ten stan dotkliwiej, ale jeśli nie to spoko.
głównie przez brak pewności siebie
Dlaczego niby przez brak pewności siebie ?
Bo nie potrafią zagadać z ludźmi i znaleźć sobie znajomych xD
ODPOWIEDZ