praca w grupie...

Dział forum, w którym poruszane są tematy dotyczące kontaktów międzyludzkich, a także problemów w relacjach, których przyczyną może być introwersja.
AnaElaine Joice
Introwertyk
Posty: 67
Rejestracja: 17 maja 2011, 16:40
Płeć: nieokreślona

Re: praca w grupie...

Post autor: AnaElaine Joice »

W szkole nie lubiłam pracy w grupie. Dzieciaki były zbyt przemądrzałe, by uznać cudze zdanie, albo w ogóle nie chciało im się robić nic.
Inaczej na studiach. Praca grupowa zdarzyła się kilka razy, a jeśli ktoś nawalał, to tylko dlatego, że nie miał czasu (praca, itd.). Bardzo dobrze pracowało mi się na pewnych zajęciach (coś na temat zarządzania projektem), kiedy to każdy z grupy dostał pewien fragment łamigłówki na kartce i musieliśmy ją wspólnie rozwiązać, nie pokazując nikomu swojej kartki (tylko i wyłącznie komunikacja słowna). Organizacja i skupienie na zadaniu wzięły górę i nie było z mojej strony żadnych problemów z komunikacją.
A więc pracy w grupie mówię 'tak', jeśli tylko wszyscy z grupy są zaangażowani w zadanie. :)
"Jest 10 rodzajów ludzi – ci, którzy rozumieją kod dwójkowy i ci, którzy go nie rozumieją."
~~~~

"Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa." Julian Tuwim

"Trzeba żyć, a nie tylko istnieć" Plutarch

"To smutne, że głupcy są tacy pewni siebie, a ludzie rozsądni tak pełni wątpliwości." Bertrand Russel
Awatar użytkownika
lea
Rozkręcony intro
Posty: 332
Rejestracja: 07 sty 2013, 7:26
Płeć: nieokreślona
Enneagram: 0w0
MBTI: CATS

Re: praca w grupie...

Post autor: lea »

Wszystko zależy od osób z którymi jestem w grupie, staram się robić tyle ile umiem. Kiepsko radzę sobie w stwarzaniu "miłej kumpelskiej atmosfery" skupiam się tylko na zadaniu, mówię co trzeba zrobić itd.
Jeżeli jestem wyznaczona 'na kierownika' czy tam 'lidera' efekt pracy świadczy też głównie o mnie, więc zależy mi aby dobrze wypaść. I mimo mojego introwertyzmu, to poczucie odpowiedzialności dodaje mi na pewności siebie, i odwagę do rozdzielania ludziom zadań.
Nie lubię lidera samozwańczego. Nie chodzi o to, że ktoś nagle poczuwa się do bycia szefem w grupie gdzie 'wszyscy są sobie równie' bo to sprawa naturalna, czasem bardzo pomocna.
Denerwuje ślepe wykonywanie rozkazów osoby, która nawet nie wie jak-to-zrobić, i brak otwarcia na zdanie innych i z jej strony. Wyrwanie sobie stanowiska do którego sie człowiek nie nadaje - 'motywacja' wrzaskiem.
Wygnaj ludzi z twych myśli, niech nic zewnętrznego nie kala twej samotności, błaznom pozostaw troskę o szukanie podobnych im.
Inny cię umniejsza, bo zmusza cię do odgrywania jakiejś roli; ze swego życia usuń gest, ogranicz się do tego, co istotne.
Awatar użytkownika
Giuseppe
Intronek
Posty: 41
Rejestracja: 12 lip 2012, 18:54
Płeć: mężczyzna

Re: praca w grupie...

Post autor: Giuseppe »

Jeśli o mnie chodzi to odnajdę się w grupie, gdzie zadania są dobrze przydzielone, z osobami kompetentnymi, godnymi zaufania, mającymi profesjonalne podejście. Wówczas współpraca daje oczekiwane rezultaty. Nie mam problemu z 'podporządkowaniem' się komuś, kto wie co trzeba zrobić, by sprawę załatwić w odpowiedni sposób. Gdy jednak sytuacja tego wymaga - mogę wcielić się w rolę lidera, aczkolwiek tego unikam.
Awatar użytkownika
dreamer08
Introwertyk
Posty: 98
Rejestracja: 30 gru 2012, 19:42
Płeć: nieokreślona

Re: praca w grupie...

Post autor: dreamer08 »

Nienawidzę prac w grupie. Nigdy nie potrafię się wtedy skupić i czekam, aż ktoś coś zrobi za mnie. Najlepszym wyjściem jest, kiedy trafię na przedni skład i po prostu dzielimy się między sobą zadaniami. Każde z nas idzie w swoją stronę i zajmuje się swoją częścią. Jeśli robię coś sama, to wiem, że robię to dobrze. A to wszystko dlatego, że najzwyczajniej w świecie mam możliwość się skupić na wykonywanym zadaniu. Automatycznie też staję się kreatywniejsza.
Obrazek
Awatar użytkownika
djaq
Introwertyk
Posty: 84
Rejestracja: 15 lut 2013, 23:52
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ

Re: praca w grupie...

Post autor: djaq »

Nie lubię być liderem, to duża odpowiedzialność. Lubię pracę w grupie jeśli mam do zrobienia coś konkretnego, zadania są przydzielane konkretnym osobom. Nie lubię kiedy wszyscy siedzą i rozwiązują problem, dostaje "transu" każdy mnie się pyta "co ja robię?" a ja nic nie odpowiadam, dopiero jak zrobię to powiem i reszta grupy to przeanalizuje, a ja wtedy siedzę gdzieś na uboczu "niech się męczą". Zdarza się tak, że nic nie robię, tylko właśnie jestem tylko ciałem w pracy grupowej, ale to dzieje się rzadko.
5w4
INTJ
Awatar użytkownika
maadmaax123
Intronek
Posty: 46
Rejestracja: 10 lip 2010, 20:54
Płeć: nieokreślona

Re: praca w grupie...

Post autor: maadmaax123 »

U mnie w gimnazjum i ogólniaku praca w grupie miała wyłącznie formę "pracy murzyna", którym czasami ja bywałem. Na studiach poznałem bogactwo prac grupowych, do których zaliczały się m.in. tworzenie łańcucha, w którym każda osoba coś dopisuje i wysyła plik dalej czy zbiórka pieniędzy na gotową pracę. Wszystko zależy od grupy. lidera i samej pracy, bo czasami wymuszana jest praca w grupie na projekcie, z którym poradzi sobie jedna osoba, wtedy "murzyn" wszytko zrobi, a reszta grupy nawet się nie dowie, że jakaś praca w ogóle była.
aqnieszka
Wtajemniczony
Posty: 8
Rejestracja: 03 gru 2009, 8:56
Płeć: nieokreślona

Re: praca w grupie...

Post autor: aqnieszka »

Pierwszy dzień w pracy za mną. Przecież mówią, że trzeba wyjść do ludzi, rozmawiać, będzie lepiej, g.prawda :( Pierwszą pracę rzuciłam sama, strasznie
mnie nudziła, głównie męczył mnie kontakt z klientami. No gdyby tylko przyszli, kupili, poszli, no ja się
mogę nawet uśmiechnąć, ale nie, oczywiście ze stałymi bywalcami trzeba pogawędzić, poczęstować kawą, tego nie znosiłam najbardziej. Teraz praca
w do mnie sama i w zasadzie to coś, co naprawdę mnie interesuje. Wiedziałam, że będą ludzie, ale żal było nie skorzystać z takiej oferty
życia. No i jak było? Ano tak jak myślałam! Po kilku godzinach tam byłam tak niemiłosiernie zmęczona psychicznie, że padłam po prostu. Ciągle ktoś się kręcił
obok, ciągle ktoś coś gadał. Co najlepsze częściowo znam te osoby z grubsza i w większości je lubię, pojedynczo są ok, ale wszyscy razem w pakiecie, przez 8 godzin
dziennie to jakaś masakra. No i teraz siedzę bijąc się z myślami, umowy jeszcze nie mam, mogę się wycofać. Przemóc się, będzie lepiej, przywyknę, czy
może być tylko gorzej? Sory, musiałam się wygadać, od tego zależy moja przyszłość. Najżałośniejsze jest to, że utrzymuje mnie mój chłopak, nie chodzi
tu tylko o kasę, ale chciałam wreszcie normalnie żyć, a nie jak tchórz pod kloszem rodziny i chłopaka, czuję się jak pasożyt.
martuella

Re: praca w grupie...

Post autor: martuella »

i w zasadzie to coś, co naprawdę mnie interesuje.
Dla mnie byłby to najważniejszy powód, dla którego mimo wszystko zacisnęłabym zęby i została. W większości miejsc pracy będziesz miała kontakt z innymi ludźmi. Na praktykach siedziałam w małym pomieszczeniu z osobami, które non stop ze sobą gadały. Na początku bardzo mnie to rozpraszało i denerwowało, ale zaczęłam to traktować jak hałas w tle i z czasem się przyzwyczaiłam.
Awatar użytkownika
wydra
Introwertyk
Posty: 91
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:04
Płeć: kobieta
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: praca w grupie...

Post autor: wydra »

U mnie również praca zespołowa w pracy (wiem, trochę masło maślane :D) rozwala mnie psychicznie. Wciąż jestem nowym pracownikiem, więc nie mogę sama decydować, zresztą wiele rzeczy jeszcze nie wiem. Od grupy odstaję coraz bardziej, bo sporo się różnimy i ciężko mi znaleźć z nimi wspólny język. Grupa jest głównie żeńska w stylu, który nie jest mój (ploteczki, kokietowanie, rozmowy o promocjach w Lidlu).
Przynajmniej w szkole czy na studiach nie robiło się pracy w grupach non-stop, pięć dni w tygodniu i twoje zarobki od tego nie zależały :D
Ale odchodząc od prywaty.

Jeżeli znam członków i czuję się w zespole swobodnie, to aktywnie uczestniczę w pracy, podsuwam pomysły, negocjuję, itd. Mogę przewodzić grupie, ale tylko jeśli znam dany temat, wówczas nawet to preferuję. Jeżeli pracuję w grupie jako szeregowiec i czuję się mniej pewnie, to lubię mieć jasno określone zadania i cele.

Ogólnie zawsze wolę pracę samodzielną, niż w grupie. To pozwala mi samej zmierzyć się z wyzwaniem i sprawdzić swoją kreatywność. W zespole trzeba ciągle dochodzić do kompromisów, a to zabiera czas, ponadto efekt jest dla mnie mniej satysfakcjonujący. Według mnie praca w grupie jest ogólnie bardziej czasochłonna. Już nie mówiąc o frustracji, kiedy inni członkowie oleją swoją część i odwalą fuszerkę. Pamiętam jak na studiach podzieliliśmy się zagadnieniami na egzamin i każdy miał przygotować kilka. Wszyscy chwalili przygotowane przeze mnie opracowanie i mówili, że zapamiętali prawie wszystko już po jednym przeczytaniu. Fajnie, ja ich opracowania mogłam wyrzucić do kosza, bo zrobili kopiuj-wklej z Wikipedii. I tak oto musiałam odwalić całą pracę, jeżeli chciałam dobrze przygotować się do egzaminu.
Awatar użytkownika
rael
Stały bywalec
Posty: 183
Rejestracja: 22 kwie 2018, 20:39
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP
Lokalizacja: Wrocław

Re: praca w grupie...

Post autor: rael »

Choć osobiście preferuję pracę samodzielną niż w grupie to doświadczenie nauczyło mnie, że wiele zależy od samej grupy. Kiedy byłem na studiach to zdarzało się to różnie - były osoby, z którymi współpracowało mi się świetnie, ale często był problem o którym wspomniała powyżej wydra. Czasem zdarzało mi się trafić na ludzi, którzy w swojej części zadania odwalali fuszerkę lub nie robili nic, przez co finalna jakość projektu była na granicy zaliczenia. Na szczęście w pracy nie mam problemu z pracą w grupie. Świetnie się dogaduję z kolegami z działu i współpracuje się nam bardzo dobrze.
Awatar użytkownika
Arsen
Rozkręcony intro
Posty: 272
Rejestracja: 04 lut 2019, 22:08
Płeć: mężczyzna
MBTI: INFJ
Lokalizacja: Sinnoh

Re: praca w grupie...

Post autor: Arsen »

Lubię pracować w grupie o ile to faktycznie grupa a nie zbieranina losowych ludzi. Jeśli w jakimkolwiek aspekcie traci to sens to już wolę sam na własną rękę robić cokolwiek. Źle działająca grupa to najgorsze co może być.
W walce – zwycięstwo
W pokoju – czujność
W śmierci – poświęcenie
mindlessness

Re: praca w grupie...

Post autor: mindlessness »

Przeważnie źle mi się pracuję w grupie - od zamierzchłych czasów przy pracy w grupie byłam osobą wykonywującą zadanie za wszystkich członkowiczów. Obecnie bardzo mnie denerwuję, że muszę iść przy takiej pracy na kompromisy i np. akceptować inne wizje innych osob i godzić się z porażką niespełnienia własnej wizji.
Awatar użytkownika
Czerwonekredki
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 21 lip 2018, 21:39
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: ISTPT

Re: praca w grupie...

Post autor: Czerwonekredki »

Lubię nawet pracę w grupie o ile można się dogadać z innymi ludźmi. Chociaż
mindlessness pisze: 10 mar 2019, 2:20Obecnie bardzo mnie denerwuję, że muszę iść przy takiej pracy na kompromisy i np. akceptować inne wizje innych osob i godzić się z porażką niespełnienia własnej wizji.
to bywa czasami problemem, ale jakoś staram się schować swoje ambicje do kieszeni.
This is how i met Marla Singer.
Marla's philosophy of life is that she might die at any moment.
The tragedy, she said, was that she didn't.
Awatar użytkownika
bartek93
Ambiwertyk
Posty: 320
Rejestracja: 15 kwie 2018, 22:29
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ENxP
Lokalizacja: Okolice Siedlec

Re: praca w grupie...

Post autor: bartek93 »

To zależy. Jeśli nie znam członków grupy, będę raczej przez długi czas obserwatorem i słuchaczem i robił tak, jak mi mówią. Jeśli ich poznałem i bardzo zależy mi na zadaniu, które wykonujemy, będę interesował się każdym członkiem grupy, będę otwarty na każdą propozycję rozwiązania zadania, będę tym, który łagodzi konflikty, irytować mnie natomiast będzie brak zgrania w grupie i odgórne narzucanie pomysłów. Jeśli zaś przestaje mi zależeć, bo np. wykonywana praca jest zbyt powtarzalna i nie czuję z nią związku emocjonalnego, zaczynam się nudzić, olewam szczegóły i skupiam się na wszystkim, tylko nie na pracy (w moim przypadku najczęściej skupiam się na budowaniu relacji interpersonalnych z członkami grupy, z którymi najlepiej się dogaduję) :wink:
I breathe the air of my beliefs
ENFP 962(171) sp/so
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: praca w grupie...

Post autor: Coldman »

Zauważyłem, że pracy wolę pracować wspólnie niż samemu. Chociaż samemu fajnie się błądzi w myślach, to przez to tracę rytm. Z kimś to jeden drugiego napędza, robota idzie jak powinna i nikt się nie czepia do tego co robisz, w szczególności gdy się jest nowym pracownikiem.
ODPOWIEDZ