Kij w definicję introwertyzmowi

Tutaj rozmawiamy o ogólnych kwestiach osobowości, typologiach osobowości, temperamentu; zamieszczamy testy osobowości.
Nestor

Kij w definicję introwertyzmowi

Post autor: Nestor »

Chcę poddać pewne spostrzeżenie waszemu osądowi.

Dotychczas myślałem, że klasyfikuje się ludzi podług osobowości na podstawie cech, gdy tymczasem jest to błędne. Klasyfikuje się na podstawie tendencji. Wyobraźmy sobie fobika społecznego, który bardzo chce wyjść do ludzi. Zatem jest ekstrawertykiem stuprocentowym!

Dobrze rozumuję?
martuella

Re: Kij w definicję introwertyzmowi

Post autor: martuella »

Jeśli bardzo chcę malować, to znaczy, że jestem malarzem? Dałeś mi nadzieję, Nestor, dzięki :D

Dopóki nie zacznie się czegoś robić w kierunku przezwyciężenia fobii, to nic z tego nie będzie. Samo chcenie, to dopiero 1% sukcesu. Ja jednak pozostanę przy klasyfikacji na podstawie cech.
Nestor

Re: Kij w definicję introwertyzmowi

Post autor: Nestor »

Ja też intuicyjnie wyczuwam, że jest do bani, ale to niestety jest zgodne z chociażby wikipediowską deifnicją introwertyzmu. A pierwsze co mi przyszło na myśl to to, że w Polsce mamy prawie samych milionerów wiadomo skąd.
Introwersja (od łac. intra – "wewnątrz" i vertere – "zwracać się") – pojęcie wprowadzone przez Carla Gustava Junga w pracy Psychologische Typen (Typy psychologiczne, 1921). W psychologii oznacza ono cechę osobowości polegającą na tendencji do kierowania swojej percepcji i działań do wewnątrz – na własne myśli i emocje, z jednoczesnym zmniejszonym zainteresowaniem i aktywnością skierowanymi na świat zewnętrzny.
martuella

Re: Kij w definicję introwertyzmowi

Post autor: martuella »

Tendencja jest tu chyba rozumiana jako skłonność do robienia czegoś, jako coś, co się robi. A to nie to samo, co pragnienie, chęć robienia czegoś. Tak mi się wydaje...
Patrycjusz
Rozkręcony intro
Posty: 280
Rejestracja: 08 sty 2015, 15:47
Płeć: mężczyzna

Re: Kij w definicję introwertyzmowi

Post autor: Patrycjusz »

Hmm, socjofobik, który bardzo chce wyjść do ludzi to ciekawy przykład, ale przy jego wielkiej chęci wyjścia współistnieje też wielki lęk przed tym wyjściem, przed oceną, i to sprawia, że jest socjofobikiem a nie ekstrawertykiem. Bardziej skupia się na własnych zahamowaniach, są one dla niego ważniejsze, niż to wyjście do ludzi - priorytetem jest własny komfort psychiczny stawiany ponad zainteresowaniem światem zewnętrznym. Tak to widzę.
A zaburzenia warto klasyfikować na podstawie tendencji. O ile moralnie oceniam ludzi po czynach, a nie tym co sobie pomyślą, o tyle wszelkie zaburzenia, czy nawet zwykła klasyfikacja osobowości powinna mieć zalążek we łbie. W końcu psychologia ma odpowiedzieć na pytanie, kim naprawdę jesteś, a nie jaką maskę pokazujesz. Przykładowo, z ocen ucznia może wynikać, że jest pilny, ponieważ ma same czwórki i piątki. A w rzeczywistości uczy się na ostatnią chwilę i to z wielką niechęcią, ponieważ ta nauka go nie interesuje, a że dostaje dobre oceny to wynik jego predyspozycji kognitywnych. I tak mamy lenia/prokrastynatora/kogoś, kogo nie interesują wkuwane tematy - błędnie ocenionego. Przykłady można by mnożyć.
Mistyk
Wystygł.
Wynik:
Cynik.
Nestor

Re: Kij w definicję introwertyzmowi

Post autor: Nestor »

Czy masz Patrycjuszu na myśli ambiwalencję?
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kij w definicję introwertyzmowi

Post autor: Coldman »

Ja lubię tę definicje
Zdrowa zdolność wsłuchiwania się w swój świat wewnętrzny. Jest to konstruktywna i twórcza cecha występująca u wielu niezależnie myślących osób, których dorobek wzbogacił świat. Introwertycy mają zdolności społeczne, lubią ludzi i z przyjemnością uczestniczą w niektórych formach życia towarzyskiego. Jednak pogawędki o niczym toczone podczas tłumnych przyjęć wyczerpują ich energię, a niewiele dają w zamian. Introwertycy lubią indywidualne rozmowy, natomiast zajęcia grupowe przytłaczają ich i pozbawiają energii
Awatar użytkownika
Anthrax91
Pobudzony intro
Posty: 131
Rejestracja: 14 maja 2016, 15:53
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Kij w definicję introwertyzmowi

Post autor: Anthrax91 »

Posługiwanie się przykładem osoby cierpiącej na fobie społeczną jest bez sensu.
Fobik społeczny jest przede wszystkim chory i powinien się podjąć terapii behawioralno-poznawczej.
Awatar użytkownika
Kolor Tęczy
Intronek
Posty: 25
Rejestracja: 29 lis 2016, 13:13
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4

Re: Kij w definicję introwertyzmowi

Post autor: Kolor Tęczy »

Nestor pisze:
Dotychczas myślałem, że klasyfikuje się ludzi podług osobowości na podstawie cech, gdy tymczasem jest to błędne. Klasyfikuje się na podstawie tendencji.
Chyba nie lubię być sklasyfikowana. Jak przeczytałam ten post, pierwsza myśl jaka przyszła mi do głowy: hej... Jestem jedyną w swoim rodzaju, drugiej na świecie takiej nie ma.
Wiadomo, że mamy pewne cechy wspólne. Ale trochę mnie przeraża czasem wrzucanie ludzi do jednego worka.
Nom... To taka poranna myśl przy śniadaniu, która mi delikatnie podpowiada, że tak na prawdę to nigdzie nie pasuje. :D
I niech sobie będą wszyscy mądrzy ze swoimi rozumami, a ja z moją miłością niech sobie będę głupi.
Patrycjusz
Rozkręcony intro
Posty: 280
Rejestracja: 08 sty 2015, 15:47
Płeć: mężczyzna

Re: Kij w definicję introwertyzmowi

Post autor: Patrycjusz »

Nestor pisze:Czy masz Patrycjuszu na myśli ambiwalencję?
Kminię, kminię i nie rozumiem. Ambiwalencję względem czego i jak ona z mojego postu wynika? Chciałbym się odnieść, ale nie daję rady (może to przez ból głowy).
Mistyk
Wystygł.
Wynik:
Cynik.
Nestor

Re: Kij w definicję introwertyzmowi

Post autor: Nestor »

Patrycjusz pisze:Hmm, socjofobik, który bardzo chce wyjść do ludzi to ciekawy przykład, ale przy jego wielkiej chęci wyjścia współistnieje też wielki lęk przed tym wyjściem, przed oceną, i to sprawia, że jest socjofobikiem a nie ekstrawertykiem. Bardziej skupia się na własnych zahamowaniach, są one dla niego ważniejsze, niż to wyjście do ludzi - priorytetem jest własny komfort psychiczny stawiany ponad zainteresowaniem światem zewnętrznym. Tak to widzę.
Są tylko dwie możliwości kierowania tendencji - na zewnątrz i wewnątrz. Nie ma innej możliwości, toteż wszyscy muszą być zakwalifikowani albo do bardziej intro albo bardziej ekstra. Jest też ambiwersja, która jest uogólnieniem a nie trzecim biegunem. Dlatego wykazuję, że każdy socjofobik jest introwertykiem bardzo silnym, ponieważ wykazuje dużo cech introwertycznych wg. mojej definicji albo obojętnie wg. poprawnie politycznie definicji, ponieważ...

Właśnie tak jak napisałeś. Mogą w nim walczyć dwa przeciwne motywy - lęk przed ludźmi i chęć socjalizacji. Która siła wygra i w jakim stopniu, zadecyduje o jego osobowości i nasileniu ekstra/intro.

Poza tym uważam, że definicja z tendencją ma wadę taką, że osoba deklarująca ją może kłamać natomiast nadawanie cech na podstawie obserwacji często nie uwzględnia braku możliwości kształtowania swojej osobowości np. naciski ze strony kolegów i/lub rodziny i tym samym jej kształtowania. (Nie wierzę, że poniżane dzieci lub socjofobicy mają introwersję w genach)
Patrycjusz
Rozkręcony intro
Posty: 280
Rejestracja: 08 sty 2015, 15:47
Płeć: mężczyzna

Re: Kij w definicję introwertyzmowi

Post autor: Patrycjusz »

Nestor pisze:Są tylko dwie możliwości kierowania tendencji - na zewnątrz i wewnątrz. Nie ma innej możliwości, toteż wszyscy muszą być zakwalifikowani albo do bardziej intro albo bardziej ekstra. Jest też ambiwersja, która jest uogólnieniem a nie trzecim biegunem.
Wg mnie kierowanie tendencji zależy od sytuacji. W przypadkowej grupie uczelnianej wychodzę na socjofobika a z grupą o podobnych zainteresowaniach/gustach/osobowości, na ekstrawertyka. Oczywiście wychodzi "bardziej intro" przy tym wszystkim biorąc pod uwagę ilość czasu spędzanego z poszczególnymi grupami. W sumie to co napisałem nie wyklucza tego, co napisałeś Ty.
Nestor pisze:Poza tym uważam, że definicja z tendencją ma wadę taką, że osoba deklarująca ją może kłamać natomiast nadawanie cech na podstawie obserwacji często nie uwzględnia braku możliwości kształtowania swojej osobowości np. naciski ze strony kolegów i/lub rodziny i tym samym jej kształtowania. (Nie wierzę, że poniżane dzieci lub socjofobicy mają introwersję w genach)
Oczywiście, masa ludzi tzw. "zamkniętych w sobie" to ofiary patologii w rodzinie czy w szkole. Te zmiany są na tyle silne, że mogą stanowić trwały wzorzec reagowania. Wszelkiego rodzaju zaburzenia nerwicowe, lękowe. Sprawiają pozory cechy osobowościowej, a są tylko piątym kołem u wozu.
Mistyk
Wystygł.
Wynik:
Cynik.
Awatar użytkownika
eddard
Stały bywalec
Posty: 229
Rejestracja: 02 lip 2016, 10:35
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP
Lokalizacja: Kraków

Re: Kij w definicję introwertyzmowi

Post autor: eddard »

Dlaczego niby chęć wyjścia do ludzi miałaby oznaczać „stuprocentowego ekstrawertyka”? Jeśli taka jest twoja definicja, to spoko, ale raczej nie ma ona wielkiego sensu. To czy klasyfikujesz według cech osobowości czy zewnętrznych zachowań też zależy tylko od ciebie. Ogólnie rzecz biorąc, wszystko zależy od tego jakie sobie przyjmiesz aksjomaty i definicje – potem możesz już robić z nimi, co chcesz, jeśli tylko zachowasz logiczne zasady wnioskowania.
Nestor

Re: Kij w definicję introwertyzmowi

Post autor: Nestor »

Dlaczego niby chęć wyjścia do ludzi miałaby oznaczać „stuprocentowego ekstrawertyka”?
Ponieważ tego bardzo chce a nie chce w ogóle ten socjofobik zostać sam. To jest klasyfikacja podług tendencyjnej definicji.
Jeśli taka jest twoja definicja, to spoko, ale raczej nie ma ona wielkiego sensu.
To jest oficjalna definicja a nie moja. Moja jest ta z klasyfikowaniem podług cech. I też uważam, że jest gorsza.
To czy klasyfikujesz według cech osobowości czy zewnętrznych zachowań też zależy tylko od ciebie.
Z tego postu wynika, że na jedno wychodzi. A rozchodzi się o to, czy klasyfikować podług tendencji czy cech.
Ogólnie rzecz biorąc, wszystko zależy od tego jakie sobie przyjmiesz aksjomaty i definicje – potem możesz już robić z nimi, co chcesz, jeśli tylko zachowasz logiczne zasady wnioskowania.
Obie definicje są logiczne.
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Kij w definicję introwertyzmowi

Post autor: highwind »

Nestor pisze:Dotychczas myślałem, że klasyfikuje się ludzi podług osobowości na podstawie cech, gdy tymczasem jest to błędne. Klasyfikuje się na podstawie tendencji
Jeśli ten wywód oparłeś tylko na fragmencie cytowanym w twoim następnym poście, to myślę że można zamknąć temat, bo martuella celnie zwróciła uwagę na niezrozumienie znaczenia słowa "tendencja" (pragnienie vs. skłonność). Chyba że masz więcej przykładów, to zapodaj.
A socjofobik chcący wyjść do ludzi, to za mało informacji, żeby stwierdzić czy jest intro czy ekstra.
ODPOWIEDZ