Spektrum Autyzmu

Tutaj rozmawiamy o ogólnych kwestiach osobowości, typologiach osobowości, temperamentu; zamieszczamy testy osobowości.
Cherry
Intronek
Posty: 36
Rejestracja: 18 sie 2018, 23:43
Płeć: nieokreślona

Re: Spektrum Autyzmu

Post autor: Cherry »

Trzeba się rejestrować :/
Awatar użytkownika
Polan
Intromajster
Posty: 472
Rejestracja: 16 lip 2014, 11:24
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spektrum Autyzmu

Post autor: Polan »

Cherry pisze: 12 maja 2019, 20:51 Trzeba się rejestrować :/
Nie trzeba, pod zaloguj masz "Przejdź bezpośrednio do testu - AKCEPTUJĘ" i możesz rozwiązywać bez logowania.
siulek
Introrodek
Posty: 13
Rejestracja: 22 lip 2016, 23:02
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spektrum Autyzmu

Post autor: siulek »

Ja dziekuje przede wszystkim za link. Ostatnio wlasnie zastanawialam sie nad tym tematem. Zauwazylam w sobie duzo cech związanych ze spektrum autyzmu dotyczących zachowań spolecznych czy komunikacji. Zwlaszcza w wsrod większej grupy ludzi. Jednak zaden test tego nie dowiódł. ;p


Obrazek

Twój wynik Aspi: 72 na 200
Twój wynik neurotypowy (nieautystyczny): 122 na 200
Wykazujesz większość cech neurotypowych
"had to lose my way to know which road to pave"
nietota
Pobudzony intro
Posty: 131
Rejestracja: 02 sie 2018, 21:15
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP

Re: Spektrum Autyzmu

Post autor: nietota »

Wspaniały test!

"Czy masz dziwne włosy - np. podwójne wiry, włosy sterczące w górę? "

Btw, czytam właśnie książkę popularyzatorską o ludzkiej genetyce. Okazuje się, że cały czas odkrywane są coraz niesamowitsze zależności między pozornie odległymi obszarami tego całokształtu, jakim jest jednostka ludzka. Fascynujący temat. No i dowiedziałam się z niej, że mam niedobór kolagenu :)

"Czy fascynuje cię wolno płynąca woda? "

Wzruszyłam się!

No, ale do sedna. Aspi: 144 na 200. Od dawna to wiedziałam, chyba odkąd zaczęłam analizować wspomnienia innych na temat tego, jakim dzieckiem byłam (bo to, jakim obecnie jestem dziwakiem, można zwalić na karb nieszczącej socjalizacji ;) ). Na szczęście w ostatnich latach zmienia się myślenie o autyzmie. Zaczynamy rozumieć, że to piękne, jak bardzo różne są nasze mózgi (parafrazując temat marcowego numeru "Znaku").

Obrazek
patha
Intro-wyjadacz
Posty: 380
Rejestracja: 18 sty 2016, 5:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP/J-T

Re: Spektrum Autyzmu

Post autor: patha »

nietota pisze: 13 sie 2019, 21:56 Wspaniały test!

"Czy masz dziwne włosy - np. podwójne wiry, włosy sterczące w górę? "

Btw, czytam właśnie książkę popularyzatorską o ludzkiej genetyce. Okazuje się, że cały czas odkrywane są coraz niesamowitsze zależności między pozornie odległymi obszarami tego całokształtu, jakim jest jednostka ludzka. Fascynujący temat. No i dowiedziałam się z niej, że mam niedobór kolagenu :)
W sensie, że podwójne wiry mają coś wspólnego z deficytem kolagenu, a ten jest skorelowany z autyzmem ?
Wydawało mi się, że w tym pytaniu może chodzić o stopień przykładania uwagi do detali u ankietowanego.
nietota
Pobudzony intro
Posty: 131
Rejestracja: 02 sie 2018, 21:15
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP

Re: Spektrum Autyzmu

Post autor: nietota »

patha pisze: 16 sie 2019, 20:15
nietota pisze: 13 sie 2019, 21:56 Wspaniały test!

"Czy masz dziwne włosy - np. podwójne wiry, włosy sterczące w górę? "

Btw, czytam właśnie książkę popularyzatorską o ludzkiej genetyce. Okazuje się, że cały czas odkrywane są coraz niesamowitsze zależności między pozornie odległymi obszarami tego całokształtu, jakim jest jednostka ludzka. Fascynujący temat. No i dowiedziałam się z niej, że mam niedobór kolagenu :)
W sensie, że podwójne wiry mają coś wspólnego z deficytem kolagenu, a ten jest skorelowany z autyzmem ?
Wydawało mi się, że w tym pytaniu może chodzić o stopień przykładania uwagi do detali u ankietowanego.
Też tak myślałam, ALE: "Liczba i orientacja wirów włosów jest najprawdopodobniej uwarunkowana genetycznie. Istnieją też dowody na związek zaburzeń rozwojowych i wystąpienia dodatkowych wirów; uważa się, że może to być odbicie niewielkich zmian wzrostu mózgu we wczesnej embriogenezie" [wiki]. :shock:

Kolagen w ogóle ma dużo wspólnego ze wszystkim (o jego niedoborze mogą świadczyć półprzezroczyste końcówki zębów), ale miałam głównie na myśli związek między włosami a psychiką. Zdawałoby się - tak odległy. Swoją drogą, wytwarzanie płodu jest okropnie odpowiedzialnym zadaniem. Tyle można popsuć po drodze. Bo okazuje się, że geny co prawda mamy z góry przypisane i niezmienne, ale i tak wszystko zależy (dlaczego nie uczą tego w szkołach?) od ekspresji genetycznej (różne czynniki, także zewnętrzne, mogą wpłynąć na uaktywnienie się danego genu i wysłanie konkretnych bodźców do komórek lub nie).
patha
Intro-wyjadacz
Posty: 380
Rejestracja: 18 sty 2016, 5:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP/J-T

Re: Spektrum Autyzmu

Post autor: patha »

nietota pisze: 16 sie 2019, 20:42
Też tak myślałam, ALE: "Liczba i orientacja wirów włosów jest najprawdopodobniej uwarunkowana genetycznie. Istnieją też dowody na związek zaburzeń rozwojowych i wystąpienia dodatkowych wirów; uważa się, że może to być odbicie niewielkich zmian wzrostu mózgu we wczesnej embriogenezie" [wiki]. :shock:
Hmm, wg wikipedii:
U zdrowej populacji dodatkowe wiry włosów są częste; oszacowano ich częstość na 2-5% u zdrowych dzieci rasy białej[2]. Dodatkowe wiry włosów skóry głowy są bardzo częstą cechą u pacjentów z zespołem Opitza-Kaveggii
A:
Zespół Opitza-Kaveggi (zespół FG typu 1, ang. Opitz-Kaveggia syndrome, FG syndrome-1, FGS-1) – rzadki, uwarunkowany genetycznie zespół wad wrodzonych o dziedziczeniu związanym z chromosomem X, charakteryzujący się opóźnieniem umysłowym, niskorosłością, przykurczami stawowymi, hipotonią mięśniową, malformacjami odbytu i odbytnicy...
Czyli to nie autyzm :D Chyba, że istnieją związki z autyzmem, o których wikipedia nie wspomina, ale wtedy z dużym prawdopodobieństwem w książce pisano by o zaburzeniach neurorozwojowych (o ile to nowa książka).
Bo okazuje się, że geny co prawda mamy z góry przypisane i niezmienne, ale i tak wszystko zależy (dlaczego nie uczą tego w szkołach?) od ekspresji genetycznej (różne czynniki, także zewnętrzne, mogą wpłynąć na uaktywnienie się danego genu i wysłanie konkretnych bodźców do komórek lub nie).
No, epigenetyka nie jest już taką świeżą nauką, więc dziwne, że nie jest o niej głośno, bo z punktu widzenia biologii ewolucyjnej, czy biologii w ogóle była sensacyjnym odkryciem. Do tego dochodzą teorie o dziedziczeniu w ten sposób cech nabytych w trakcie życia, co zupełnie byłoby czymś niesamowitym, ale tych teorii nigdy nie byłem w stanie zweryfikowac.
nietota
Pobudzony intro
Posty: 131
Rejestracja: 02 sie 2018, 21:15
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP

Re: Spektrum Autyzmu

Post autor: nietota »

patha pisze: 19 sie 2019, 8:07
Czyli to nie autyzm :D Chyba, że istnieją związki z autyzmem, o których wikipedia nie wspomina, ale wtedy z dużym prawdopodobieństwem w książce pisano by o zaburzeniach neurorozwojowych (o ile to nowa książka).
Wikipedia, zwłaszcza polska, nie musi być tak bardzo na czasie. Internetowe testy osobowościowe zresztą też nie :) Ale jak najbardziej mogą prześcigać staruszkę.

patha pisze: 19 sie 2019, 8:07
No, epigenetyka nie jest już taką świeżą nauką, więc dziwne, że nie jest o niej głośno, bo z punktu widzenia biologii ewolucyjnej, czy biologii w ogóle była sensacyjnym odkryciem. Do tego dochodzą teorie o dziedziczeniu w ten sposób cech nabytych w trakcie życia, co zupełnie byłoby czymś niesamowitym, ale tych teorii nigdy nie byłem w stanie zweryfikowac.
Właśnie. To wiedza powszechnie nietknięta stopą zwykłego Polaka (skromnie się zaliczam ;)). A przecież ważna z codziennego, praktycznego punktu widzenia. Już pomijając ewentualną perspektywę dalekosiężną. Otóż we wspomnianej książce autor jak najpoważniej mówi o dziedziczeniu cech nabytych. Np. traum, które u następnych pokoleń mogą przejawiać się - jeśli dobrze pójdzie - łatwiejszym radzeniem sobie ze stresem.

(książka nazywa się: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/253013/d ... swoje-geny i jest bardzo przystępna dla amatora).
patha
Intro-wyjadacz
Posty: 380
Rejestracja: 18 sty 2016, 5:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP/J-T

Re: Spektrum Autyzmu

Post autor: patha »

nietota pisze: 19 sie 2019, 21:16 Wikipedia, zwłaszcza polska, nie musi być tak bardzo na czasie. Internetowe testy osobowościowe zresztą też nie :) Ale jak najbardziej mogą prześcigać staruszkę.
wikipedia nie jest najlepszym źródłem informacji. Ale w tym wypadku obawiam się, że istnieje spore prawdopodobieństwo, że wikipedia i książka odnosza się do tege samego zaburzenia. Książka też nie jest na czasie, ma już swoje 5 lat. No, ale żeby to zweryfikować trzeba by zapytać autora co miał na myśli, jeśli nie sprecyzował tego w książce.
Właśnie. To wiedza powszechnie nietknięta stopą zwykłego Polaka (skromnie się zaliczam ;)). A przecież ważna z codziennego, praktycznego punktu widzenia. Już pomijając ewentualną perspektywę dalekosiężną. Otóż we wspomnianej książce autor jak najpoważniej mówi o dziedziczeniu cech nabytych. Np. traum, które u następnych pokoleń mogą przejawiać się - jeśli dobrze pójdzie - łatwiejszym radzeniem sobie ze stresem.
Autor dosyć bezkrytycznie zbiera i opisuje różne nowinki - dlatego nie lubię książek popularnonaukowych ( chyba, że sami badacze opisują własne badania) i innych Focusów - brakuje im elementu weryfikacji, a hipotezy napędzają wyobraźnię autorów, która potem różnymi nie do końca prawdziwymi scenariuszami wypełnia głowy czytelników. Właśnie badania nad dziedziczeniem traumy, a konkretnie badania nad dziedziczeniem traumy przez dzieci ocalałych z Holocaustu, a jeszcze konkretniej to głośne badanie: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24832930 (opublikowane w roku wydania książki) uchodzi za główny dowód na epigenetyczne dziedziczenie cech nabytych (przynajmniej większość artykułów, które przeczytałem kiedyś na ten temat, do niego nawiązuje). Mnie osobiście to badanie nie przekonuje ze względu na brak możliwości odróżnienia tego co wrodzone od tego co nabyte, no i dosyć małą próbę; no i wyniki są niejednoznaczne.
Jak chcesz tu masz krytykę: https://www.haaretz.com/science-and-hea ... -1.5466710

Być może są jakieś przekonywujące badania/dowody, o których nie wiem, ale póki co to nie jestem przekonany co do istnienia tego mechanizmu.
Awatar użytkownika
bartek93
Ambiwertyk
Posty: 320
Rejestracja: 15 kwie 2018, 22:29
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ENxP
Lokalizacja: Okolice Siedlec

Re: Spektrum Autyzmu

Post autor: bartek93 »

Twój wynik Aspi: 135 na 200
Twój wynik neurotypowy (nieautystyczny): 86 na 200
Wykazujesz większość cech Aspi
Image
Ogólnie robiłem ten test kilka razy i raz bardziej, a raz mniej, ale zawsze miałem jakąś przewagę cech Aspie nad neurotypowymi. W ostatnim czasie słuchałem z przyjaciółką dużo podcastów o ADHD i spektrum autyzmu (ona podejrzewa u siebie oba) i doszedłem do wniosku, że jest bardzo prawdopodobne, że mogę być w spektrum autyzmu. Najbardziej rzucające się w oczy cechy austystyczne jakie mam, to irytowanie się losowymi sytuacjami (gdy muszę szybko znaleźć jakieś rozwiązanie), zdolności i ogólnie podejście do zainteresowań i częściowo też postrzeganie wielu norm społecznych i zasad komunikacji jako totalnie bezsensownych (np. czasem nie widzę sensu, żeby komuś za coś dziękować albo mówić dzień dobry, bo dla mnie oznacza to wejście z kimś w interakcję, na którą nie mam ochoty i muszę się zmusić do odezwania wtedy). Jednocześnie praktycznie w ogóle nie mam problemu z rozpoznawaniem emocji u innych ludzi i intuicyjnie rozumiem ich przyczynę, ludzie mówią, że jestem bardzo dyplomatyczny w wypowiedziach i na ogół tak formułuję swoje odpowiedzi, by nie urazić innych i mimo poczucia bezsensowności norm i zasad nie mam problemu z ich wyczuciem. Poza tym całkiem dobrze dogaduję się z większością ludzi, jednak nieczęsto się zdarza, żebym nie czuł się przy kimś wewnętrznie wyobcowany i inny.
I breathe the air of my beliefs
ENFP 962(171) sp/so
Awatar użytkownika
Rafael
IntroManiak
Posty: 625
Rejestracja: 04 lip 2022, 22:01
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spektrum Autyzmu

Post autor: Rafael »

Twój wynik Aspi: 41 na 200
Twój wynik neurotypowy (nieautystyczny): 168 na 200
Wykazujesz większość cech neurotypowych

Zgodnie ze stanem faktycznym.

Czy przebywałeś kiedyś w wymyślonym związku?
Takie coś to występuje w psychozie schizofrenicznej, częściej u kobiet niż mężczyzn. ;)

Obrazek
Nie o górę się potkniesz, ale o kamień.
ODPOWIEDZ