Temperament i charakter wg Cloningera

Tutaj rozmawiamy o ogólnych kwestiach osobowości, typologiach osobowości, temperamentu; zamieszczamy testy osobowości.
Awatar użytkownika
eli
Introwertyk
Posty: 79
Rejestracja: 10 maja 2020, 16:08
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w1
MBTI: INFP

Temperament i charakter wg Cloningera

Post autor: eli »

Robiliście sobie kiedyś test wg kwestionariusza TCI?

Kwestionariusz Temperamentu i Charakteru (TCI – Temperament and Character Inventory), wg psychobiologicznego modelu osobowości Cloningera, jest wykorzystywany do pomiaru różnych wymiarów temperamentu i charakteru. Składa się z 240 twierdzeń, na które osoba badana wybiera jedną z dwóch możliwych odpowiedzi: prawda lub fałsz.
TCI mierzy następujące cztery podstawowe wymiary temperamentu:
a) poszukiwanie nowości (ang. novelty seeking) – tendencję do aktywnego reagowania na nowe bodźce,
b) unikanie szkody (ang. harm avoidance) – tendencję do hamowania działań w odpowiedzi na bodźce negatywne,
c) uzależnienie od nagrody (ang. reward dependence) – skłonność do podtrzymywania zachowania w odpowiedzi na pozytywne wzmocnienia,
d) wytrwałość (ang. persistence) – zdolność do samodzielnego podtrzymywania danego rodzaju aktywności

oraz trzy wymiary charakteru, służące do pomiaru cech osobowości nabywanych w trakcie rozwoju osobniczego:
e) samokierowanie (ang. self-directedness) – zdolność człowieka do kontrolowania, regulowania i dostosowania własnego zachowania w celu adaptacji do sytuacji,
f) skłonność do współpracy (ang. cooperativeness) – zdolność człowieka do identyfikacji i akceptacji zachowań innych osób,
g) auto-transcendencja (zdolność do oderwania się od własnej osoby) (ang. selftranscedence) – poczucie danej osoby, że jest częścią wszechświata (wymiar ten związany jest z duchowością)

Fajne wprowadzenie w postaci wykładu profesora Andrzeja Kokoszki tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=lyawWcvTSJE

Test TCI i interpretacja tutaj:
https://www.cinn.gov.pl/portal?id=15&res_id=216575
Bałem się zawsze i bałem się wszystkiego, ale przecież jednak niemniej szedłem w noc, w każdą noc, jeżeli tak trzeba było.
ODPOWIEDZ