Opis typu INFJ

Tutaj rozmawiamy o ogólnych kwestiach osobowości, typologiach osobowości, temperamentu; zamieszczamy testy osobowości.
Przyjaciel_psów
Zagubiona dusza
Posty: 3
Rejestracja: 24 mar 2021, 18:59
Płeć: nieokreślona

Opis typu INFJ

Post autor: Przyjaciel_psów »

Robiłem tłumaczenie dla ludzkiego przyjaciela i pomyślałem, że wrzucę tutaj, może jeszcze komuś się przyda. Zachęcam do uwag dotyczących stylu pisania, bo chcę zrobić tego więcej i lepiej.

Tekst oryginalny(polecam stronę):
https://personalityjunkie.com/the-infj/

INFJ (Rzecznik)

Typ INFJ to "stare dusze". Wielu z nich w okresie dorastania czuje się mądrzejszymi, niż mógłby na to wskazywać ich wiek. Odkrywając wpływ introwertycznej intuicji (Ni) dość wcześnie w życiu, szybko wyrastają na osoby ufające swoim osądom. Już w okreśie dzieciństwa czy nastoletności, można zaobserować Rzeczników doradzających w kwestiach życiowych swoim rówieśnikom i rodzeństwu, a nawet dorosłym członkom rodziny. Często czują się najszczęśliwsi, gdy mogą pomagać innym i oświecać ich swoimi spostrzerzeniami.
Dzięki sile swojej intuicji (oraz współmiernym oderwaniu od fizycznej rzeczywistości) wielu Rzeczników relacjonuje poczucie bycia kimś obcym w tym świecie. Pewna Rzeczniczka opisała swoje doświadczanie życia jako "nieustanne deja-vu". Inni relacjonują poczucie oderwania od własnego ciała. Faktem jest, iż wielu z nich (jak i osobowości INTJ) zdaje się odczuwać świat i swoje ciała w zgoła inny sposób, przez co nie jest u nich rzadkościa kwestionowanie swojego zdrowia psychicznego.
Rzecznicy w każdym dostrzegają dwie osoby. Jedna z nich to publiczna persona, zewnętrzna skorupa, którą widzą wszyscy. Co jednak ważniejsze, ich Ni pozwala również na głębszą percepcję ludzi, penetrując powierzchownośc i odkrywając ukryte motywy i intencje. W konsekwencji Rzecznicy często odnoszą wrażenie, że widzą człowieka wyraźniej niż on sam.
By w pełni zrozumieć typ INFJ, konieczne jest rozpoznanie wszystkich implikacji ich dominującej funkcji Ni, która jest funkcją poznawczą. Przede wszystkim, Rzecznicy są znacznie mniej poważni wewnętrznie niż mogłoby się to wydawać zewnętrznemu obserwatorowi. (Przedstawiciele typu ENFJ, u których dominująca funkcja jest oceniająca, są wyraźnie roztropniejsi). Wewnętrzny świat Rzecznika można opisać jako wesoły, figlarny, odważny, kolorowy i pomysłowy. Uwielbiają oni bawić się pomysłami, perspektywami, teoriami, obrazami, symbolami i metaforami.
Przedstawiciele tego typu czerpią dużą przyjemność ze słuchania muzyki, oglądania filmów i przebywania z ludźmi. Przypuszczalnie bardziej niż cokolwiek innego, uwielbiają oddawać się głębokim i merytorycznym konwersacjom, co pozwala im jednocześnie aktywować ich Ni oraz drugorzędną funkcję ekstrawertycznego uczucia (Fe). Rozmowa daje Rzecznikom okazję do pomagania drugiemu człowiekowi i dzielenia się mądrością. Przez swoją rozmowność mogą być mylnie postrzegani jako ekstrawertycy.
Sztandarową cechą Rzeczników (jak i typu INTJ) jest przywiązywanie wagi do jakości. Pragną ujrzeć fizyczne urzeczywistnienie (ekstrawertyczne doznanie, Se) pomysłów wygenerowanych przez ich Ni. Rozważ poniższy fragment z naszego eBooka My True Type:

Podczas gdy Se zajmuje się wyglądem rzeczy, Ni dotyczy ich głębszych cech i merytoryczności(...) Mimo że typy INJ do pewnego stopnia przywiązują wagę do aparycji, większe znaczenie ma dla nich zasadnicza jakość i rzemiosło(...) przy zapewnieniu, że przedmioty te są merytoryczne, wytworzone w przemyślany sposób i odwołujące się na inne sposoby do upodobań
wytworzonych przez parę Ni – Se. Typy NFJ, w szczególności, wykazują się najbardziej wyrafinowanym wyczuciem estetycznym ze wszystkich typów.


Podobnie jak osoby o typie INFP, Rzecznicy są podatni na stany depresyjne. Mogą one być spowodowane wrażeniem bycia niewysłuchanym, bezużytecznym, czy niezrozumianym, lub gdy ich idee i wyznawane wartości nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości. Ponieważ Ni odbiera świat w wyjątkowy i pełen głębi sposób, Rzecznicy często odczuwają samotność i izolację, nawet gdy przebywają wśród ludzi.
Mogą oni postrzegać ludzkość jako pełną ignorancji, głuchą na przekazywane prawdy. Z tego powodu nierzadko zdarza się im kwestionować swoją wartość w świecie, który tak bardzo różni się od własnych wyobrażeń i oczekiwań.
INFJ to najrzadziej występujący typ osobowości, składa się na niego zaledwie 1-2% populacji. W odróżnieniu od Architektów (INTJ), wśród których dominują mężczyźni, na Rzeczników przypada w przybliżeniu po równo mężczyzn jak i kobiet.

Rozwój osobowości & stos funkcyjny
Każdy typ osobowości preferuje używanie czterech z ośmiu funkcji psychicznych opisanych przez C. G. Junga. Te cztery funkcje tworzą tzw."stos funkcyjny". Relatywna siła preferencji każdej z nich wyraża się w następujący sposób: dominująca, drugorzędna, trzeciorzędna i podrzędna. Dla typu INFJ dominującą funkcją jest Ni, za nią kolejno Fe, Ti oraz Se.

Stos funcyjny typu INFJ
Dominująca: introwertyczna intuicja (Ni)
Drugorzędna: ekstrawertyczne uczucie (Fe)
Trzeciorzędna: introwertyczne myślenie (Ti)
Podrzędna: ekstrawertyczne doznanie (Se)

W dalszej częsci artykułu opiszę każdą z funkcji bardziej szczegółowo, w tym miejscu jednak chciałbym zwrócić uwagę na inny aspekt Rzeczników – rozwój osobowości. Podobnie jak dla każdego typu, rozwój ten składa się z trzech etapów głównych. Etapy te z grubsza związane są z kolejnością występowania funkcji w stosie funkcyjnym - z Ni rozwijającą się jako pierwsza, Fe druga itd. Jak się wkrótce okaże, funkcja podrzędna jest specjalnym przypadkiem, skupia ona bowiem na sobie uwagę Rzecznika wcześniej, niż mogłoby się początkowo wydawać.

Faza I (Dzieciństwo)
We wczesnym okresie swojego życia, osobowość Rzeczników charakteryzuje się rozkwitem i dominacją introwertycznej intuicji (Ni). Ponieważ są introwertykami, wyraźny jest również rozwój funkcji drugorzędnej, ekstrawertycznego uczucia (Fe), służącego jako użyteczne narzędzie do nawigacji w świecie zewnętrznym. Para funkcyjna Ni – Fe umożliwia Rzecznikom tworzenie i wyrażanie osądów. Są oni wyjątkowo dobrze przystosowani do poprawnego oceniania i odczytywania ludzi, łącznie z ich skrywanymi intencjami.
Ponieważ Ni jest funkcją poznawczą, Rzecznicy nie powinni być postrzegani jako osoby posiadające zamknięty umysł w żadnym z etapów rozwoju, aczkolwiek podczas fazy I mogą się z tacy wydawać. Pomimo trafności ich opinii, Rzecznikom w tej fazie zdarza się nie mieć wyczucia odnośnie czasu i miejsca, w którym powinni je wyrażać. Ponadto, konkluzje pary Ni – Fe nie są szlifowane przez Ti, przez co bywają nieprzemyślane i niedostatecznie rewidowane.

Faza II (Wiek młodzieńczy – lata 30)
W momencie, w którym siła funkcji dominującej osiąga pewien próg, wpływ podrzędnej funkcji Rzecznika, ekstrawertycznego doznania(Se), staje się wyrazistszy i zaczyna odgrywać bardziej znaczącą rolę. Może wydawać się to mylące, ponieważ funkcja podrzędna nie jest następna w kolejności stosu funkcyjnego. Jej nadmierny wpływ wywodzi się z dwubiegunowej relacji z funkcją dominującą. Jak pisałem w innych artykułach, działanie funkcji podrzędnej jest głównym powodem podejmowania niewłaściwych decyzji w sferze zawodowej i relacji partnerskich. Niestety, jej wpływ jest najsilniejszy w fazie II, podczas której Rzecznicy dokonują najważniejszych wyborów dotyczących karier oraz związków.
Równolegle z rozwojem Se, osoby o typie INFJ zaczynają otwierać się na działanie funkcji introwertycznego myślenia, dzięki czemu ich osądy w większym stopniu opierają się na logice i bywają lepiej przemyślane. Ti zwiększa również zainteresowanie eksploracją funkcji podrzędnej.

Faza III (Lata 30, 40 i wyżej)
Faza III, której wielu ludzi nigdy nie osiąga lub finalizuje, charakteryzuje się próbami zrozumienia i integracji trzeciorzędnej oraz podrzędnej funkcji. Stawiając te mniej świadome funkcje pod światło świadomości, możemy lepiej zrozumieć drogę do pełnej integracji osobowości. Osiągnięcie tego wymaga zrozumienia sposobu, w jaki funkcje te manifestują swoje działanie oraz zwracania uwagi na nasze indywidualne wartości i podświadome zachowania.
Gdy tylko wzorce te staną się widoczne, mogą one zostać zastąpione zdrowszymi myślami i odpowiedniejszym postępowaniem. Decyzje stopniowo stają się mądrzejsze i bardziej świadome, przynosząc trwałe poczucie spełnienia i satysfakcji. Dla Rzeczników wiąże się to z odkrywaniem i podejmowaniem wyzwań związanych z trzeciorzędną Ti i podrzędną Se.

Funkcja dominująca: introwertyczna intuicja (Ni)
Intuicja jest powszechnie uważana za proces podświadomy. Z tego powodu często przypisuje się jej wręcz magiczne właściwości, dzięki którym jest w stanie dostarczyć wyczerpujących odpowiedzi na złożone tematy całkowicie niespodziewanie, "z dupy". Często staje ona w opozycji do bardziej świadomych sposobów myślenia.
Centralną cechą intuicji jest zdolność syntezy informacji. Jest ona wrażliwa na wzorce i podobieństwa, szybko odnajduje połączenia pomiędzy danymi należącymi do odmiennych dziedzin. Dostrzegając, jak wszystko jest powiązane ze sobą, pozwala odkrywać uniwersalne prawa i tworzyć unikalne struktury.
Co ciekawe, świadomość osób z dominującą funkcją intuicji, z Rzecznikami włącznie, ma większy dostęp do jej procesów, które dla większości typów nieintuicyjnych są prawie całkowicie nieświadome. Wydaje się to być szczególnie prawdziwe dla przedstawicieli typu INTJ i INFJ, których intuicja jest skierowana bezpośrednio do wewnątrz, zamiast bycia spojoną ze światem zewnętrznym. Typy INJ mają szczęście doświadczania i świadomego uczestniczenia w tajemniczych procesach, które dla innych osobowości pozostają poza kontrolą. Ni umożliwia Rzecznikom intymniejszą relację z tym, co większość ludzi nazywa podświadomościa, a ich życiowa rutyna często zawiera cechy typowe dla stanu śnienia. Dla Rzeczników różnica pomiędzy śnieniem a jawą jest mniej odczuwalna niż dla innych typów osobowości. Czasem stwarza to trudności w odseparowaniu snu od rzeczywistości, przez co koszmary bywają bardziej niepokojące i dłużej utrzymują się w myślach. Nie dziwi zatem, że wielu Rzeczników przypisuje duże znaczenie analizie i interpretacji marzeń sennych.
Dzięki dostępowi do podświadomych i podprogowych informacji, typy INFJ często bywają postrzegane jako głęboko myślące, wnikliwe, a czasem posiadające nawet zdolności prorocze. Nie umniejszając unikalnego potencjału dostarczanego Rzecznikom prez ich Ni, funkcja ta potrafi również działać w sferze racjonalnej, poza mistycznością.
By móc w pełni pojąć introwertyczną intuicję, należy najpierw zrozumieć podrzędną funkcję psychiczną Rzecznika, ekstrawertyczne doznanie (Se). Dla typu INFJ, Se operuje nieświadomie i bez ustanku pobiera obfitą ilość informacji z otoczenia za pomocą zmysłów. W tym samym czasie, Ni nieprzerwanie pracuje nad ich syntezą i obróbką, jakby układała z nich puzzle. W końcu udaje jej się skonstruować wrażenie czy też wizje tego, co się dzieje. Inne typy osobowości nie są wtajemniczone w proces działania pętli poznawczej pary Ni – Se, dlatego jej produkty mogą wydawać się im nadzwyczajne, wręcz mistyczne. W rzeczywistości, Rzecznicy nie potrafią przewidywać przyszłości - są oni po prostu bieglejsi niż większość w precyzyjnym wnikaniu, co się dzieje w danej sytuacji. Pozwala im to lepiej wyobrażać sobie rozwój sytuacji, jeśli bieg wydarzeń nie zmieni swojego toru.
Często słyszy się o tym, że człowiek polega bardziej na wzroku niż innych zmysłach. Wydaje się to być szczególnie prawdziwe dla Rzeczników, którzy doświadczają silnych wpływów wizualnych introwertycznej intuicji. Rzecznicy często "myślą" obrazami bardziej niż słowami. Ich intuicja jest niejednokrotnie manifestowana w formie symboli, obrazów i wzorów. Zbiega się to z jungowskim opisem typów Ni jako marzyciele i jasnowidze.
Wizualna natura Ni może także związać się z funkcją ekstrawertycznego doznania Rzecznika, która również cechuje się mocną obrazowością. Funkcje te różnią się tym, że Se skupia się na detalach otoczenia, Ni natomiast odpowiada za tworzenie ogólnej impresji, syntezując informacje o każdym z jego fragmentów.
Skłonność Rzeczników do wizualnego przetwarzania informacji przyczynia się do ich bezkonkurencyjnej, sztandarowej wręcz umiejętności - konsolidowania przeciwieństw. Jedną z przewag myślenia obrazowego jest brak reguł i ograniczeń występujących w przetwarzaniu werbalym. W niektórych przypadkach szukanie rozwiązania jest wydajniejsze, gdy używamy obrazów i symboli. Nie powinno zaskakiwać, że Jung wysoko cenił takie podejście w analizie zagadnień związanych z psychiką. Symbole były dla niego kluczowe przy zgłębianiu paradoksów, włączając w to wyzwanie zestawienia przeciwstawnych funkcji psychicznych, które nazywał "problemem typu".

Funkcja drugorzędna: Ekstrawertyczne uczucie (Fe)
Ekstrawertyczne uczucie jest u Rzeczników funkcją drugorzędną. Jako najbardziej interpersonalna ze wszystkich funkcji, Fe zajmuje się przeglądem i poprawą relacji międzyludzkich oraz cudzych nastrojów. Podobnie jak inne typy FJ, Rzecznicy mocno angażują się w utrzymywanie przyjaznej atmosfery i dobrego samopoczucia u osób, wśród którcyh przebywają. By to osiągnąć, Fe przyczynia się do umiejętności odczytywania stanów emocjonalnych innych ludzi i interpretacji ich mowy ciała. W połączeniu z działaniem Se oraz Ni, umożliwia to Rzecznikom efektywnie oceniać, rozumieć i ustosunkowywać się z innymi.
Co ciekawe, osobowości typu INFJ mogą mieć większe trudności z odbiorem i zrozumieniem swoich własnych emocji. Jest to spowodowane ukierunkowaniem ich funkcji uczucia na zewnątrz, tj. ekstrawertycznie, bardziej niż do wewnątrz. W odróżnieniu od typu INFP, dla którego funkcja uczucia jest introwertyczna (Fi), Rzecznicy są słabiej przystosowani do niezależnego zarządzania swoimi emocjami. Procesami introwertycznymi zajmują się funkcje intuicji (Ni) oraz myślenia (Ti). Z tego powodu Rzecznicy nierzadko zwracają się do innych po pomoc i wsparcie, gdy znajdują się w problematycznej emocjonalnie sytuacji.
Działanie Fe pociąga za sobą uzewnętrzianie osądów. Rzecznicy używają funkcji ekstrawertycznego uczucia, by wyrazić swoje myśli, opinie, uczucia i niepokoje. Fe nadaje kształt i dźwięk ich emocjom i spostrzeżeniom. W wielu przypadkach Rzecznicy nie rozumieją w pełni idei wytworzonej przez ich Ni, dopóki jej nie wyartykułują. Mogą mieć przeczucie odnośnie jej charakteru, wytwory intuicji pozostaną jednak mgliste, dopóki nie zostaną zwerbalizowane przez Fe. Zakładając, że w okresie dorastania nie byli surowo uciszani, Rzecznicy są na ogół szczęśliwi, gdy mogą wyrażać uczucia i przedstawiać swoją perspektywę. Gdy zaistnieje ku temu dobra sposobność, Recznik z wysokim prawdopodobieństwem zacznie wyczerpująco opisywać swoje odczucia. W odróżnieniu od typów FP, których przedstawiciele preferują dialog, INFJ skłania się mocniej ku monologom, które pozwalają mu w pełni wyrazić swoje koncepcje dotyczące konkretnego tematu.
Rzecznicy potrafią prezentować się przy nieznajomych inaczej, niż wśród osób im bliskich. W większych grupach mogą wydawać się nieustannie radośni i pogodni, w ramach dążenia do utrzymania przyjaznej atmosfery. Wielu posiada dobre poczucie humoru. Rzecznicy potrafią być zabawni i zachęcający do wspólnego żartowania. Dzięki wykorzystaniu bujnej wyobraźni i smykałki do metafor, łatwo przychodzi im też snucie interesujących opowieści.
Jednakże bedąc w obecności najbliższych przyjaciół, Rzecznicy używają Fe, by otwierać się na swoje troski i żale. Ponieważ nierzadko zdarza im się odczuwaać duchową udrękę, ich narracja potrafi mieć charakterystycznie negatywny ton. Mogą wydawać się pesymistyczni, kapryśni, niezadowoleni lub nerwowi. Zalani emocjonalnością Fe, ich komunikacja staje się intensywna. W konsekwencji ich wypowiedzi mogą być odbierane jako irracjonalne, przedramatyzowane i przesadzone, zwłaszcza dla typów myślących(T). Różnią się pod tym względem od typu INFP, który wyraża dramaturgię w mniej werbalny sposób. Rzecznicy są też podatni na użalanie się nad sobą, odczuwanie do siebie wstrętu i stawianie się w roli ofiary. Mogą przeklinać świat za niesprawiedliwość oraz nabierać przekonania, że dostają od życia mniej niż inni.
Możliwość wyrażania poprzez Fe jest kluczowa dla zdrowia psychicznego i fizycznego Rzecznika. Nawet jeżeli nie przynosi to natychmiastowych rozwiązań problemów, ulgę zapewnia im ekspresja uczuć – czy to za pomocą słów, czy też łez. Podczas gdy niekoniecznie szukają u innych sposobu na pokonianie życiowych trudności, z pewnością w dużym stopniu doceniają wsparcie emocjonalne, empatię i optymistyczne zapewnienia. Ich przyjaciele i znajomi powinni być tego świadomi. Gdy Rzecznicy nie znajdują ujścia dla swoich emocji, mogą czuć sie odizolowani i przygnębieni. Odwracają się wtedy w stronę swoich fantazji, które stają się sposobem ucieczki od świata zewnętrznego. Fantazje te mogą wydawać się pomocne na krótszą metę, jednak dłuższe zagłębianie się w nich jeszcze silniej odpycha Rzeczników od rzeczywistości. Staje się ona trudniejsza do przyjęcia i jest przyczyną narastającej frustracji.
Posiadacze typu INFJ potrafią być troskliwi, serdeczni, wierni, hojni oraz zdolni do poświęceń. Jednocześnie, jako intorwertycy, potrzebują czasu dla siebie, by móc uzupełnić energię witalną. Może to powodować czasowe (lub nawet trwające całe życie) zmagania w poszukiwaniu zdrowej równowagi pomiędzy zaspokojaniem potrzeb własnych i cudzych.
Rzecznicy często odczuwają konflikt pomiędzy ich Ni a Fe. Przykładowo, mogą zostać poproszeni przez kogoś bliskiego o pomoc w sprawie kłócącej się z własnymi ideałami. Taka sytuacja stawia ich w konieczności podjęcia trudnej decyzji o tym, czy honorować własne perspektywy (Ni), czy też utrzymywać harmonię w relacjach z innymi(Fe). Jako że Rzecznicy nie są z natury asertwyni, nierzadko zdarza im się obligować do działania, którego potem żałują. Podobne problemy mogą wystąpić w szkole. Rzecznicy mają skłonność do kwestionowania wiarygodności słów nauczyciela, a zwłaszcza do dostrzegania niedoskonałości jego charakteru, jednocześnie pragnąc utrzymać z nim życzliwą relację. Wyznawane wartości i ideały (Ni) wchodzą w konflikt z pragnieniem społecznej harmonii (Fe).
Rzecznicy powinni uważać, by nie odrzucić głosu introwertycznej intuicji w obliczu siły Fe, gdy pojawia się presja z zewnątrz. Ni jest ich najlepszym i najbardziej niezawodnym narzędziem do nawigacji w życiowej wędrówce. Z tego powodu mogą poczuć się zagubieni, sfrustrowani i zaniepokojeni, gdy zgubią trop dominującej funkcji. Gdy przychodzi podejmować decyzję, dla Rzeczników najlepszym rozwiązaniem jest opieranie się na Ni.

Funkcja trzciorzędna: Introwertyczne myślenie (Ti)
Dla typów INTP i ISTP introwertyczne myślenie jest funkcją dominującą. U Rzeczników funkcja Ti jest trzeciorzędna, i służy do lustrowania oraz szlifowania osądów pary Ni - Fe. Pomaga myśleć bardziej krytycznie i analitycznie. Dodaje element logiczngo myślenia, który jest mniej widoczny podczas wcześniejszych etapów rozwoju. Przykładowo, Rzecznik dorastający w religijnej rodzinie jest skłonny do interpretowania swoich spostrzeżeń przez pryzmat wiary, jednakże wraz z integracją Ti zaczyna częściej brać pod uwagę możliwość wytłumaczenia pewnych zjawisk za gruncie psychologii. Działanie Ti często pociąga za sobą zwątpienie we własne możliwości, co może przez Rzeczników być odbierane jako negatywna i trudna cecha tejże funkcji. Gdy Ti ściera się z refleksjami Ni, typy INFJ mogą tymczasowo stracić zaufanie do swojego najbardziej cenionego i najchętniej używanego sposobu postrzegania – ich intuicji. Rozwój osobisty jednak nigdy nie jest łatwy - dla żadnego z typów. Z czasem Rzecznik odnajdzie zdrową równowagę pomiędzy Ni a Fe - intuicyjnie wyczuje, kiedy zaimplementować koncepcje Ti tak, by nie niweczyć refleksji oferowanych przez Ni.
Mniej dojrzali Rzecznicy mogą widzieć niewielką potrzebę rozwijania swojego introwertycznego myślenia. Jako że para Ni – Fe zapewnia im silne przekonania odnośnie realiów, zrobienie dodatkowego kroku w stronę integracji Ti może wydawać się zbędne. Jednakże wraz z osiągnięciem dojrzałości, INFJ zaczyna doceniać niewątpliwą wartość Ti i czuć się komfortowo z jego wpływem.

Funkcja podrzędna: ekstrawertyczne doznanie (Se)
Życie człowieka jest nieustannym poszukiwaniem duchowego rozwoju i psychicznej harmonii. Według teorii MBTI oznacza to skuteczną integrację stosu funkcyjnego. Ze wszystkich czterech jego funkcji, funkcja podrzędna (czasami nazywana zagubioną, brakującą lub tłumioną) jest najmniej dostępna i najtrudniejsza do zintegrowania. Znaczna część jej wpływu jest nieświadoma, każdy więc typ osobowości zmaga się ze zrozumieniem i akceptacją jej natury. Często jest ona symbolicznie wyrażana w snach jako zakopana głęboko, osiadła na dnie morza, czy ukryta w środku ciemnego lasu. Pomimo charakterystycznej nieuchwytności, bez funkcji podrzędnej nie jest możliwe osiągnięcie psychicznej kompletności. Jej integracja na przestrzeni dziejów bywała symbolicznie przedstawiana w mitach i religijnych przypowieściach, takich jak poszukiwanie Ziemii Obiecanej czy Świętego Graala. Niektórzy mitolodzy uważali ją za uniwersalne dla ludzkości zjawisko. W swojej książce, Jung’s Four and Some Philosophers, Thomas King trafnie opisuje misję odszukania funkcji podrzędnej:

Przychodzi taki moment w życiu jednostki, w którym egzystencja staje się pusta, czegoś brakuje. Pierwotne poczucie sensu przepadło, pojawia się za to przygnębienie i zdezorientowanie. W tym momencie człowiek rozpoczyna trudną wędrówkę w nienzane rejony, by odnaleźć swoją zagubioną funkcję.

Zjawisko, które King opisuje w powyższym fragmencie, możemy nazwać "zmęczeniem funkcji dominującej" - wraz z pragnieniem czegoś nowego i odświeżającego. Funkcja podrzędna z pewnością wpisuje się w to wyzwanie. Doświadczenia, których charakter jest wyraźnie różny od wpływu funkcji dominującej, bywają często opisywane jako magiczne, tajemnicze, a nawet zbawienne. Odkrycie fenomenu funkcji podrzędnej potrafi dać osobie olbrzymi zastrzyk energii życiowej i motywacji. Sama perspektywa takiego odkrycia dostarcza jej zapas wystarczający na całe życie.
Niestety, pogoń za integracją jest wędrówką po drodze pełnej przeszkód i trudności. Podążanie nią zazwyczaj pociąga za sobą przewlekłą rywalizację pomiędzy funkcją dominującą a podrzędną (faza II rozwoju), która bardzo rzadko rozstrzygana jest z pominięciem pewnej dozy cierpienia. Podczas gdy mity i religijne przypowieści słusznie sugerują, że droga do zbawienia często objawia się w bólu (np. ogień czyśćca), możliwe jest zminimalizowanie tych trudności poprzez zrozumienie podstaw pełnej integracji psychiki na gruncie psychologii. Oznacza to studiowanie funkcji podrzędnej i sposobów jej konsolidacji.
Dla Rzeczników funkcją "brakującą" jest ekstrawertyczne doznanie(Se). Ogólnie rzecz biorąc, podrzędność Se sprawia, że typ INFJ jest w mniejszym stopniu przywiązany do konkretów i detali materialnych elementów swojego życia. Podczas gdy Se pobiera mnóstwo wrażeń zmysłowych z otoczenia, informacje te są syntezowane i doświadczane przez pryzmat inrowertycznej intuicji. Zamiast więc dostrzegać specyficzne aspekty ludzi lub środowiska, umysł Rzecznika skłania się bardziej ku tworzeniu ogólnego wrażenia. Pojawia się generalne wyczucie dotyczące rzeczy i ludzi, np. czy czyjaś osobowość jest zdrowa lub nie. Rzecznicy potrafią być ekspertami jeśli chodzi o tego typu postrzeganie, często jednak bywają nieświadomi szczegółów otoczenia(Se).
Doświadczając świata poprzez filtr ich Ni, osobowości INFJ często relacjonują przewlekłe uczucie déjà vu oraz osobliwe oderwanie od fizycznej rzeczywistości. Jeden z naszych czytelników opisał to odczucie następująco:

Mogę dosłownie siedzieć w kuchni przy obiedzie i nagle zdać sobie sprawę z tego, że jestem fizycznym bytem otoczonym przez te wszystkie przedmioty, o których istnieniu nie zdawałem sobie sprawy przez ostatnią godzinę. Takie doświadczenie potrafi być dezorientujące i budzić lekką grozę.

Nie jest jednak prawdą, że Rzecznicy nie doświadczają wpływu fizycznego otoczenia. Jako "osoby wysoce wrażliwe(HSP)", ich system nerwowy jest nieprzeciętnie wyczulony na wszelkie rodzaje stymulacji. Przyczynia się to do większej niż u innych typów osobowości podatności na przytłoczenie nadmiarem bodźców zewnętrznych. W pewnych przypadkach, z powodu przerwania połączenia Ni – Se, mogą nie być tego świadomi dopóki nie odczują konsekwencji.
Przykładowo, zdarzyło mi się obserwować pewną Rzeczniczkę, która wydawała się świetnie bawić na głośnym koncercie wypełnionym światłem lamp stroboskopowych. Jednakże niedługo po jego zakończeniu, zaczęła odczuwać osłabiający ból głowy, który wydawał się być niczym "krach" jej systemu nerwowego. W jakiś sposób udało jej się być nieświadomym sensorycznego przesytu aż do momentu, w którym ją obezwładnił.
Rzecznicy relacjonują podobne doświadczenia przy odwiedzaniu tłocznych miejsc, takich jak galerie handlowe. Podczas gdy pobyt w nich może sprawiać przyjemność, przeciągłe użycie Se (w połączeniu z głośnymi dźwiękami i obecnością tłumu) może spowodować podświadomy przesyt bodźców zewnętrznych, który prędzej czy poźniej daje o sobie znać.
W skrócie, relacja z fizycznym otoczeniem jest u Rzeczników dość wątła. Świat doznania (S) wydaje się dziwny i obcy, potrafi też przytłaczać. Z tego powodu osobowości typu INFJ mogą być nieufni (zwłaszcza w wieku dziecięcym) wobec nowych doświadczeń sensorycznych, takich jak próbowanie innych dań czy aktywności fizycznych. Intuicyjnie zdając sobie sprawę ze słabości swojego połączenia ze światem materialnym, wolą "ryzykować w bezpiecznym kierunku".
Jednakże jako osoby dorosłe, potrafią stopniowo otwierać się na świeże doznania(S). Znałem osobiście niejednego Rzecznika, który szczerze pragnął odkrywać smaki nowych potraw czy dawać szansę jakiejś dyspyplinie sportowej przy każdej możliwej okazji. Jest to przykład dwubiegunowej, nienawistno-miłosnej relacji, jaką każdy typ osobowości ma ze swoją funkcją podrzędną. Zależnie od sytuacji, doświadczenia z nią związane mogą być postrzegane jako niepokojące, stresujące, zbawienne, lub intrygujące.

Perfekcjonizm
Wyobrażanie sobie świata bliższego ideałowi niekoniecznie jest dla Rzeczników nieodpowiednie i szkodliwe. Faktem pozostaje, że gdyby nie wypracowywali rytunowo utopijnych wizji i marzeń o wszechobecnej harmonii, nie byliby Rzecznikami. Problem nie rodzi się się z marzeń samych w sobie. Leży on w zbyt dużym przywiązaniu do perfekcyjnej realizacji ideałów Ni w rzeczywistości (Se).
Każda osobowośc, u której funkcja intuicyjna jest dominująca, ma skłonność do perfekcjonizmu. Typy te pragną ujrzeć w świecie materialnym realizację ideałów wykreowanych przez intuicję. Z tego właśnie powodu Rzecznicy są tak drobiazgowi gdy chodzi o nabywanie nowych przedmiotów czy sposób, w jaki wykonana jest ich praca. Czasem są gotowi poświęcić wszystko, nawet własne zdrowie, by w pełni wcielić swoje wizje w życie. W takich przypadkach każde, nawet najmiejsze odstępstwo od ideału może wydać im się końcem świata.
Osobowości INFJ są również perfekcjonistami jeśli chodzi o nich samych. Często są znacznie bardziej krytyczni wobec siebie niż innych. Wpływ Fe czyni ich bardziej niż skłonnymi do przebaczania uraz i akceptowania niedoskonałości drugiego człowieka. Równocześnie postrzegają się jako "wiedzący lepiej", z tego powodu mogą mieć trudności ze znalezieniem takiej samej wyrozumialosci dla siebie samych. Mogą uważać, że skoro nie potrafią wcielić swoich ideałów moralnych w życie, nie mają prawa oczekiwać tego od innych.
ODPOWIEDZ