Ciemny czynnik osobowości

Tutaj rozmawiamy o ogólnych kwestiach osobowości, typologiach osobowości, temperamentu; zamieszczamy testy osobowości.
Awatar użytkownika
beh
Intronek
Posty: 57
Rejestracja: 10 lis 2015, 23:01
Płeć: mężczyzna

Ciemny czynnik osobowości

Post autor: beh »

https://qst.darkfactor.org

Takie testy mogą być mylące, bo ich wynik może się różnić w zależności od, no nie wiem, temperatury w pokoju xd, lecz dla zabawy można je porobić. Jego celem jest zdefiniowanie jaki jest Czynnik Ciemnej Osobowości osoby wypełniającej test. Test wypełniłem również 2 tygodnie temu i wtedy miałem znacznie niższy narcyzm, ale znacznie wyższy egoizm i egocentryzm (a patrząc na „Twój wynik względem innych” wywaliło mi również za pierwszym razem Sadyzm XD).

Test został przygotowany w Uniwersytecie w Koblencji-Landau. Według strony webometrics.info uczelnia ta jest na 2300 miejscu rankingu uczelni na świecie (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie jest na 2202). Uczeni z z tego uniwersytetu opisują ciemny czynnik osobowości jako:

„D [Dark Factor, Ciemny Czynnik Osobowości] jest zdefiniowany jako tendencja do maksymalizacji własnej użyteczności, przy jednoczesnym ignorowaniu, akceptacji lub złośliwym prowokowaniu szkód odnoszonych przez innych. […]”

Im wyższy wskaźnik D tym większa "skłonność do bezwzględnej realizacji swoich celów, nawet pomimo negatywnego wpływu na innych (lub nawet ze względu na negatywny wpływ na innych), jednocześnie mając przekonania usprawiedliwiające własne zachowanie."

Niektóre definicje na stronie różnią się od definicji np. z PWN, dla przykładu: na podanej stronie „Egocentryzm to obojętność lub niewrażliwość na cierpienie i potrzeby innych”, natomiast na stronie PWN: „egocentryk «człowiek oceniający wszystko z własnego punktu widzenia»”

A to link do całości mojego testu https://qst.darkfactor.org/?site=pFBTG5 ... cElqYmRWNA

Obrazek
Awatar użytkownika
AnnaColl
Intronek
Posty: 41
Rejestracja: 09 lip 2021, 18:39
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP
Lokalizacja: Poznań

Re: Ciemny czynnik osobowości

Post autor: AnnaColl »

@beh Ciekawy test, ale ciężko odpowiedzieć tak na 100% zgodnie ze sobą, bo pytania są dość oczywiste w swoim kreowaniu negatywnego czy pozytywnego wydźwięku. Czasem jest ryzyko, że może faktycznie jakby jakiś dręczyciel wywalił się na swój "głupi ryj" (to chyba jakiś cytat z memow) to mogłoby sprawić przyjemność. Znów, żeby tak normalnego obywatela prześladować, to na co i po co? nawet mi się to w głowie nie mieści. Choć czasem możliwe, że kulturowo wiemy czego lepiej nie mówić i nie robić bo to społecznie nieakceptowalne i powtarzamy coś bez głębokiego zajrzenia w głąb swoich ciemnych stron. W każdym razie lubię takie testy 😉
enter enigma
Pobudzony intro
Posty: 149
Rejestracja: 24 lis 2019, 16:01
Płeć: kobieta

Re: Ciemny czynnik osobowości

Post autor: enter enigma »

Image

W sumie zgadzam się z wynikami (za wyjątkiem narcyzmu tylko - w teście wyszedł mi zbyt wysoki wynik jak na mój gust). Jest we mnie sporo ciemnej strony mocy, ale nie jestem też człowiekiem, którego można by nazwać kreskówkowym złoczyńcą. W prawdziwym życiu ludzie są bardziej skomplikowani i nie jestem tu wyjątkiem ;)
ODPOWIEDZ