Enneagram;)

Tutaj rozmawiamy o ogólnych kwestiach osobowości, typologiach osobowości, temperamentu; zamieszczamy testy osobowości.
Awatar użytkownika
Rilla
Stały bywalec
Posty: 208
Rejestracja: 05 cze 2007, 22:14
Płeć: nieokreślona

Post autor: Rilla »

Akolita pisze:
Rilla pisze: Coś taki smutny? To piękny typ ^^ Pewnie dlatego, że mój ;)
Może smutny dlatego, że dwóch pośród znanych osób z tym typem strzeliło sobie w łeb...
To faktycznie nieoptymistyczne wróżby przyszłości, ale trzeba się cieszyć, że tylko dwóch z sześciu ;) Trzeci zmarł prawdopodobnie na wściekliznę, a czwarty naturalnie (o dziwo!). Dwaj jeszcze żyją.
iksigrekzet pisze:Rilla, najlepsze jest to, że oba.

Mon Dieu! C'est impossible! Zadziwiające. :shock:
INFp, gr. B
Awatar użytkownika
Akolita
Krypto-Extra
Posty: 756
Rejestracja: 01 sie 2008, 18:02
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Łódź/Włocławek

Post autor: Akolita »

Też jestem 4 w 5 i też mi z tego powodu smutno. Zbyt wiele cech i tendencji wymienionych w opisie, zgadza się z rzeczywistością. ;)
Mówi, że nigdy nie śpi. Że nigdy nie umrze. Dyga przed skrzypkami, pląsa do tyłu, odrzuca głowę, parska głębokim gardłowym śmiechem i jest wielkim ulubieńcem, ten sędzia. Wachluje się kapeluszem, a księżycowa kopuła jego czaszki sunie blada pod światłami, on zaś obraca się, przejmuje skrzypki, wiruje w piruecie, wykonuje jedno pas, dwa pas, tańcząc i grając jednocześnie. Nigdy nie śpi. Mówi, że nigdy nie umrze. Tańczy w świetle i cieniu i jest wielkim ulubieńcem. Nigdy nie śpi, ten sędzia. Tańczy i tańczy. Mówi, że nigdy nie umrze.”
Awatar użytkownika
kropka
Introwertyk
Posty: 84
Rejestracja: 05 sie 2008, 19:20
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: wyrwana z kontekstu

Post autor: kropka »

4w5. Poza niektórymi sytuacjami, w których wściekam się na swoją osobowość, taki typ zupełnie mi odpowiada :)
Zoe

Post autor: Zoe »

5w4. I tu także w enneagramowym opisie znalazłam odpowiedź na moje pytania: dlaczego jestem taka dziwna, tzn inna od innych, no wiecie :)
emlv
Introrodek
Posty: 13
Rejestracja: 25 lip 2008, 19:51
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: emlv »

5w4, charakterystyka zgodna w 90%. Polecam :)
Awatar użytkownika
iksigrekzet
Intromajster
Posty: 517
Rejestracja: 21 lip 2008, 1:32
Płeć: nieokreślona

Post autor: iksigrekzet »

enneagram ma ten plus, że można wybrać odpowiedź neutralną
Awatar użytkownika
Rilla
Stały bywalec
Posty: 208
Rejestracja: 05 cze 2007, 22:14
Płeć: nieokreślona

Post autor: Rilla »

Widzę, że teoria sprawdza się w praktyce. Większość z nas to Czwórki i Piątki, czyli typy o największej liczbie introwertyków. Siódemki zaś są dwie, co jest bardzo zadziwiające, bo to z kolei to najbardziej ekstrawertyczny typ.

Jeśli może to być dla ciebie jakąś wskazówką do zdecydowania się na któryś z tych dwóch typów, iksigrekzecie, to proszę:
Zadziwiająco, siódemki potrafią się mylnie identyfikowac z czwórkami. Gdy siódemka dostrzega u siebie częste przechodzenie z bycia optymistyczną osobą, na osobę okazującą innym swoje lęki i wewnętrzny niepokój ducha, często myli to z melancholijną postawą czwórki. Jednakże siódemki starają się uciec od tego lęku i bólu, podczas gdy czwórka często kultywuje w sobie ten stan negatywnych emocji.
Radzę czytać cały opis typu, a nie tylko podtypu, bo to niezwykle pomaga w ostatecznym rozpoznaniu.
INFp, gr. B
Awatar użytkownika
iksigrekzet
Intromajster
Posty: 517
Rejestracja: 21 lip 2008, 1:32
Płeć: nieokreślona

Post autor: iksigrekzet »

uhm :)
czyli wychodzi na to, że w istocie jestem 7 ale na wskutek pewnych perturbacji w dziecinstwie zaczalem kultywowac w sobie niektore cechy które tak wrosły we mnie, że uznałem się za 4.
To by wyjasniało dlaczego was nie rozumiem xD
Awatar użytkownika
Akolita
Krypto-Extra
Posty: 756
Rejestracja: 01 sie 2008, 18:02
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Łódź/Włocławek

Post autor: Akolita »

iksigrekzet pisze: To by wyjasniało dlaczego was nie rozumiem xD
Hmmm... i nawzajem? :P
Mówi, że nigdy nie śpi. Że nigdy nie umrze. Dyga przed skrzypkami, pląsa do tyłu, odrzuca głowę, parska głębokim gardłowym śmiechem i jest wielkim ulubieńcem, ten sędzia. Wachluje się kapeluszem, a księżycowa kopuła jego czaszki sunie blada pod światłami, on zaś obraca się, przejmuje skrzypki, wiruje w piruecie, wykonuje jedno pas, dwa pas, tańcząc i grając jednocześnie. Nigdy nie śpi. Mówi, że nigdy nie umrze. Tańczy w świetle i cieniu i jest wielkim ulubieńcem. Nigdy nie śpi, ten sędzia. Tańczy i tańczy. Mówi, że nigdy nie umrze.”
Orest Reinn

Post autor: Orest Reinn »

Widzę, że teoria sprawdza się w praktyce. Większość z nas to Czwórki i Piątki, czyli typy o największej liczbie introwertyków.
Raczej ta strona jest dla tych typów atrakcyjna. Co by nie było, można by śmiało zamiast "portal dla introwertyków", napisać "portal dla odszczepieńców z zaawansowaną fobią społeczną". Zdecydowanie bardziej trafne ;)
Introwertycy stanowią większość również wśród 1 i 9, a żadnych tu nie widzę.
Awatar użytkownika
Akolita
Krypto-Extra
Posty: 756
Rejestracja: 01 sie 2008, 18:02
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Łódź/Włocławek

Post autor: Akolita »

Orest Reinn pisze:[można by śmiało zamiast "portal dla introwertyków", napisać "portal dla odszczepieńców z zaawansowaną fobią społeczną". Zdecydowanie bardziej trafne ;)
Dalece posunięte wnioski. A można by je poprzeć jednoznacznymi dowodami? Odsetek "odszczepieńców z zaawansowaną fobią społeczną" pośród wszystkich tu obecnych jest raczej nieznaczny. Żeby przemianować portal musieliby stanowić przeważającą grupę. :P
Mówi, że nigdy nie śpi. Że nigdy nie umrze. Dyga przed skrzypkami, pląsa do tyłu, odrzuca głowę, parska głębokim gardłowym śmiechem i jest wielkim ulubieńcem, ten sędzia. Wachluje się kapeluszem, a księżycowa kopuła jego czaszki sunie blada pod światłami, on zaś obraca się, przejmuje skrzypki, wiruje w piruecie, wykonuje jedno pas, dwa pas, tańcząc i grając jednocześnie. Nigdy nie śpi. Mówi, że nigdy nie umrze. Tańczy w świetle i cieniu i jest wielkim ulubieńcem. Nigdy nie śpi, ten sędzia. Tańczy i tańczy. Mówi, że nigdy nie umrze.”
Awatar użytkownika
Naphthalene
Introwertyk
Posty: 65
Rejestracja: 28 lip 2008, 14:39
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Naphthalene »

5w4, praktycznie się zgadza :wink: Polecam :wink:
<ich bin kein schreibtischdichter mehr. ich bin ein zugdichter>
bezimienny
Introwertyk
Posty: 93
Rejestracja: 09 cze 2008, 13:20
Płeć: nieokreślona

Post autor: bezimienny »

No dobra, 5w4. Opis piątki dosyć pasuje, opis skrzydła jakiś taki dziwny, ale ogólna idea się zgadza - obserwator + emocjonalność i zainteresowanie sztuką. Kiedyś jak byłem niezbyt fortunnie przywiązany emocjonalnie do pewnego osobnika puci żeńskiej, to mi wychodziło 4w5. Hormonalne pranie mózgu zrobiło ze mnie "tragicznego romantyka". :lol:
Awatar użytkownika
Rilla
Stały bywalec
Posty: 208
Rejestracja: 05 cze 2007, 22:14
Płeć: nieokreślona

Post autor: Rilla »

A co w tym opisie takiego dziwnego, bezimienny? Pewnie opis chorej 5w4? Każdy opis chorego typu jest trochę dziwny ;) W końcu na tym polega choroba typu.

A tak przy okazji napiszę, by dla każdego z Was było to zrozumiałe- choroba w znaczeniu enneagramowym nie zawsze równa się z chorobą psychiczną. Są to po prostu problemy emocjonalne, problemy z samoakceptacją, itd. Chory typ więc może wcale nie cierpieć na depresję, ale człowiek chorujący na depresję bezapelacyjnie jest chorym typem.

A co do zmiany Twojego wyniku, bezimienny, to najważniejsze jest to, jaki opis pasuje do Ciebie najbardziej. Z własnego doświadczenia wiem, że stosunkowo krótkotrwała zmiana nastroju może zaburzyć wynik. Są ludzie, którym cały czas wyniki się zmieniają, choć naprawdę zadziwia mnie, jak oni to robią. Przecież pytania dotyczą całego życia, tego jak odczuwamy i co myślimy zazwyczaj, a nie tego, co odczuwamy i myślimy w chwili obecnej. Do takiego testu trzeba wręcz rachunku sumienia. Robię ten test od lat i zawsze wychodzi mi ten sam wynik. Zresztą i tak wiem, że od zawsze byłam "Tragiczną Romantyczką" ;) Ciekawa jestem czy jakiś książę z bajki zmieniłby mnie.
INFp, gr. B
bezimienny
Introwertyk
Posty: 93
Rejestracja: 09 cze 2008, 13:20
Płeć: nieokreślona

Post autor: bezimienny »

Tak, właśnie ten opis. :)
Gdy 5w4 jest w stresie, wydaje się być jakby nieobecna, gdy jest o coś spytana, odpowiada szeptem. Jej zachowanie oscyluje pomiędzy chęcią odosobnienia, a przypływami przyjacielskiej troski. Może stać się nieuchwytna, niedostępna i abstrakcyjna. Zachowuje się jakby znajdowała się wewnątrz swojej kuli izolującej ją od świata.
Jak się nie potrafię odnaleźć w tym opisie, ale w ogóle nie mogę sobie przypomnieć jak zachowuję się w stresie.
ODPOWIEDZ