Enneagram;)

Tutaj rozmawiamy o ogólnych kwestiach osobowości, typologiach osobowości, temperamentu; zamieszczamy testy osobowości.
Awatar użytkownika
Miszka
Intro-wyjadacz
Posty: 429
Rejestracja: 03 paź 2012, 21:38
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Re: Enneagram;)

Post autor: Miszka »

Choć opisy poszczególnych typów są dość sensowne to zauważyłem że w moim przypadku niezbyt się sprawdzają. Ostatnio pierwszy raz po 2latach zrobiłem test i zależnie od jednej cechy mogło mi wyjść 5w4, 7w8 lub 4w5. Może przy teście z większą ilością pytań coś by się wyklarowało, ale biorąc pod uwagę fakt że w żadnych testach nie wychodzi mi nic wyraźnego (np. w MBTI za pierwszym razem byłbym XXXX ewentualnie IXXX, dopiero gdy wróciłem do tego po roku coś tam się wyjaśniło) zacząłem to traktować jako sposób na poznanie różnych sposobów zachowań reszty stada a nie swojego.
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 850
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Enneagram;)

Post autor: Agon »

vatnajökull pisze:Jedyna szóstka? No way.
Ty, emfausto i być może ja. Zauważyłem u siebie pewne podobieństwo z emfausto - oboje wzniecamy na tym forum chaos, ale oboje staramy się też jakoś ogarnąć.
vatnajökull pisze:Agonku, zwróć uwagę na zachowanie w punkcie bezpieczeństwa (relaksu) i punkcie stresu. A skrzydłami to ja bym się nie przejmowała, bo to trochę taki dodatek-mąciciel :wink:
Według tego to mogę być zarówno 6 jak i 5. Może i mam jakieś paranoiczne podejście, ale nie wiem czy to wystarczy do bycia 6. W ogóle do mnie pasuje coś z każdej z tych cyferek, a najbardziej z 5, ale 6w5 też potrafią być odizolowane.

W stresie zachowuję się zwykle agresywnie, tylko nie wiem co by to miało oznaczać, że jestem 6, 8, albo 3? Ale to pasuje tak czy siak do każdego typu, nawet do "neutralnych" 5 (uaktywnia się połączenie z 8 ), "dobrych" 2 (też połączenie z 8 ), "wrażliwych" 4 (karanie za niesprawiedliwy los siebie i innych), "pokojowych" 9 (mają połączenie z 3 i 6, a 9w8 to już w ogóle ma agresywne skrzydełko), "wesołych" 7 (atakuje wszystkich którzy staną jej na drodze do przyjemności), "perfekcyjnych" 1 (jak coś nie idzie po ich myśli to dostają szału) i tak naprawdę to wszystko to kwestia interpretacji.

Dlatego nie określam w profilu ani MBTI, ani enneagramu, tylko tak je sobie analizuję dla zabawy. Bo w końcu te typologie to tylko zabawa, poważna psychologia się takimi rzeczami nie zajmuje.
Awatar użytkownika
Irracjonalny
Pobudzony intro
Posty: 159
Rejestracja: 14 wrz 2014, 21:12
Płeć: mężczyzna

Re: Enneagram;)

Post autor: Irracjonalny »

Do poczytania:
http://www.taraka.pl/enneagram_zdekomponowany
Na stronie jest więcej artykułów. :P
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 850
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Enneagram;)

Post autor: Agon »

Irracjonalny pisze:Do poczytania:
http://www.taraka.pl/enneagram_zdekomponowany
Na stronie jest więcej artykułów. :P
Już to kiedyś wrzucałem, to jest taka modyfikacja z trójtypem. Mimo to, enneagram wciąż nie jest naukowy, to tylko zabawka do przeróżnych interpretacji zachowań ludzi.
Awatar użytkownika
Irracjonalny
Pobudzony intro
Posty: 159
Rejestracja: 14 wrz 2014, 21:12
Płeć: mężczyzna

Re: Enneagram;)

Post autor: Irracjonalny »

Awatar użytkownika
kangoor
Introrodek
Posty: 13
Rejestracja: 31 gru 2014, 22:21
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ
Lokalizacja: pomorskie

Re: Enneagram;)

Post autor: kangoor »

Bardzo ciekawy film, jak i kanał ( na którym to swoją drogą już wcześniej co nieco obejrzałem). Widać, że włożono dużo czasu i pracy w realizację filmów. Cały czas żyłem w przekonaniu, że jestem 4w5, chyba nawet robiłem test na stronie, o której jest mowa na końcu. Okazało się, że jestem 5w4. Może w ostatnim czasie zaszły we mnie jakieś zmiany albo wcześniejszy test wykonałem nierzetelnie... :)
Awatar użytkownika
Cytrynka46
Introwertyk
Posty: 66
Rejestracja: 24 wrz 2014, 18:18
Płeć: kobieta

Re: Enneagram;)

Post autor: Cytrynka46 »

U mnie w różnych testach wychodzą różne wyniki (4w5,5w4,5w6,9w1), myślałam, że Enneagram pomoże mi w zrozumieniu siebie, a wychodzi na to, że najpierw sama muszę siebie poznać. Opisy tych poszczególnych typów trochę pasują, trochę nie, a skrzydła jeszcze komplikują sprawę... Może mam jakiś błędny sposób myślenia albo mam za mało życiowego doświadczenia? ;)
Awatar użytkownika
Cytrynka46
Introwertyk
Posty: 66
Rejestracja: 24 wrz 2014, 18:18
Płeć: kobieta

Re: Enneagram;)

Post autor: Cytrynka46 »

Po długim poszukiwaniach okazuje się, że prawdopodobnie jestem dziewiątką. Być może próbowałam być na siłę Piątką, bo ona tak jak ja ukrywa emocje (9 też ukrywa, ale jednak czasem potrafi np. wybuchnąć gniewem) i ma problem z okazywaniem uczuć (9 też). Osoby, które mają problem z identyfikacją typu polecam przeczytanie "Błędnej oceny typów" ze strony enneagram.pl.
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 850
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Enneagram;)

Post autor: Agon »

Obrazek

Związek typów enneagramu z ekstrawersją.
VampirLestat

Re: Enneagram;)

Post autor: VampirLestat »

Sądząc po samym forum, ok. 70% użytkowników będzie miało typ 4w5. Jakoś nie zauważyłam na Ennagramie wielu typów osobowości dla introwertyka. Osobiście uważam, że podane tam opisy są zbyt 'suche'. Jestem osobą nadwrażliwą, żyjącą we własnym świecie, ale czy to znaczy, że jestem skazana na jakąś porażkę, bądź własny egocentryzm? Wolę siedzieć przy tradycyjnych 4 typach osobowości- melancholik, choleryk itp. W końcu liczy się zarys, a taka pełna gama nie może odzwierciedlać tylu ludzi...... :wink:
Awatar użytkownika
Polan
Intromajster
Posty: 472
Rejestracja: 16 lip 2014, 11:24
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Enneagram;)

Post autor: Polan »

VampirLestat pisze:Sądząc po samym forum, ok. 70% użytkowników będzie miało typ 4w5. Jakoś nie zauważyłam na Ennagramie wielu typów osobowości dla introwertyka. Osobiście uważam, że podane tam opisy są zbyt 'suche'. Jestem osobą nadwrażliwą, żyjącą we własnym świecie, ale czy to znaczy, że jestem skazana na jakąś porażkę, bądź własny egocentryzm? Wolę siedzieć przy tradycyjnych 4 typach osobowości- melancholik, choleryk itp. W końcu liczy się zarys, a taka pełna gama nie może odzwierciedlać tylu ludzi...... :wink:
Nope. 30% ludzi na forum które podało ennegram na 4w5. 46% to 5w4 (bo chyba to się odróżnia?). Reszta jak widać na załączonej statystyce, marginalna.

Kod: Zaznacz cały

  '666': 1,
     '1W5': 1,
     '4W5': 49,
     '9W1': 3,
     '5W6': 8,
     '5W4': 76,
     '1W9': 6,
     '0W0': 1,
     '8W9': 1,
     '9W8': 4,
     '1W2': 2,
     '2W1': 2,
     '7W6': 1,
     '8W7': 2,
     '4W3': 3,
     '6W6': 1,
     OBS: 1,
     '6W5': 1 
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 850
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Enneagram;)

Post autor: Agon »

Polan pisze:30% ludzi na forum które podało ennegram na 4w5. 46% to 5w4 (bo chyba to się odróżnia?). Reszta jak widać na załączonej statystyce, marginalna.
To pasuje, bo 5w4 jest najbardziej introwertycznym typem enneagramu. 4w5 to głównie ci co non stop marudzą, że ich życie jest do bani i ciągle chcą popełniać samobójstwa. Czwórki zazdroszczą szczęścia innym ludziom, a Piątki żyją we własnym umyśle i analizują rzeczywistość.
VampirLestat

Re: Enneagram;)

Post autor: VampirLestat »

Agon pisze:
Polan pisze:30% ludzi na forum które podało ennegram na 4w5. 46% to 5w4 (bo chyba to się odróżnia?). Reszta jak widać na załączonej statystyce, marginalna.
To pasuje, bo 5w4 jest najbardziej introwertycznym typem enneagramu. 4w5 to głównie ci co non stop marudzą, że ich życie jest do bani i ciągle chcą popełniać samobójstwa. Czwórki zazdroszczą szczęścia innym ludziom, a Piątki żyją we własnym umyśle i analizują rzeczywistość.
Nie patrzyłam na żadne statystyki, gdy to mówiłam. Kierowałam się głównie tym co widzę, chyba, że miałam szczęście, by natrafiać na takie osoby zbyt często. Chyba trochę przesadziłeś z tym marudzeniem. Enneagram ma być swego rodzaju przybliżeniem. Osobiście dodam, że to, co czuje wyładowuję w sporcie i sztuce i jakoś nie śpieszy mi się do grobu. ;) Każdy jest innym przypadkiem , a taki typ ustala na podstawie na podstawie mentalności, nad którą można popracować
Qwerty
Introrodek
Posty: 20
Rejestracja: 01 maja 2015, 20:21
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w6
MBTI: istj

Re: Enneagram;)

Post autor: Qwerty »

"Podręcznikowa" 6w5. Na początku myślałam, że jestem Czwórką. Po pewnym czasie wydało mi się, że są może trochę bardziej niezależne i artystyczne niż ja, więc szukałam dalej. Mam wrażenie, że zdecydowanie łatwiej jest być Piątką niż Szóstką ze skrzydłem Piątki, no ale co zrobić...
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 850
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Enneagram;)

Post autor: Agon »

http://enneagram-test.hanzo.eu/
Twój główny typ osobowości to Typ 5 - Obserwator (Obserwator, Myśliciel, The Investigator). Posiadasz także wpływowy podtyp osobowości 7 - Entuzjasta (Entuzjasta, Epikurejczyk, Fantasta, The Enthusiast).
Tak bardzo inetepowy wynik ^^ (dla niekumatych INTP są zwykle 5 bo w pierwszej kolejności używają introwertycznego myślenia - Ti, a w drugiej kolejności używają ekstrawertycznej intuicji - Ne, która jest jak drzemiąca w nich 7) 8)
ODPOWIEDZ