psychografologia: charakter pisma a introwertyzm

Tutaj rozmawiamy o ogólnych kwestiach osobowości, typologiach osobowości, temperamentu; zamieszczamy testy osobowości.
Awatar użytkownika
SardonicAlly
Pobudzony intro
Posty: 166
Rejestracja: 05 gru 2011, 23:33
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: okolice Krakowa. niezbyt bliskie

psychografologia: charakter pisma a introwertyzm

Post autor: SardonicAlly » 08 lut 2012, 1:00

Od niedawna interesuję się dość zajmującą dziedziną (pseudo)nauki pozwalająca analizować cechy charakteru na podstawie pisma ręcznego. Bawiąc się w sposób jeszcze dość amatorski i nieporadny w analizowanie pisma bliższej i dalszej rodziny z pewnym zdziwieniem doszłam do wniosku że to nawet działa :P

Czytam sobie takie oto dwie książki Obrębska A. - "Sekrety charakteru zawarte w piśmie" i J.P. Zajączkowski jr "GRAFOLOGIA: charakter pisma mówi wszystko o człowieku".
Temat cech odręcznego pisma które wskazują na introwertyzm jest tam poruszony dość mocno. W skrócie, te cechy to lewostronne pochylenie pisma, lub/i pismo drobne (to jest, środkowa strefa pisma, czyli litery takie jak a, c, e, z, s nie przekraczają 2,5mm wysokości). Jako że w mojej skromnej rodzinie introwertyków jak na lekarstwo, moje pytanie: czy ta zasada sprawdza się u was?


Tutaj cytaty w temacie.
1."Sekrety charakteru zawarte w piśmie"
Ludzie, których pismo pochyla się w lewą stronę zaliczani są do typu osobowości introwertycznej. Jest to cecha wrodzona, uwarunkowana biologicznie. Introwersja jest tym większa, im większa jest lewoskośnośc pisma i im jest ono drobniejsze. Stopień lewoskośności pisma świadczy o ekspresji emocjonalnej i społecznej osoby piszącej.
Osoba pisząca lewoskośnie często sprawia wrażenie eleganckiej. Jest to dobrze skonstruowana atrapa w celu ukrycia i wyrównania wewnętrznej regresji. Tak piszący bywają czasem bardzo czarujący w sprawach towarzyskich, emocjonalnie jednak pozostają na uboczu. Tłumią swoje emocje, więc ich strach i niecierpliwość pozostają nierozpoznane przez otoczenie. Czują wewnętrzną potrzebę bycia innymi i bardziej angażują się w rozwój intelektualny niż emocjonalny.
2."GRAFOLOGIA: charakter pisma mówi wszystko o człowieku".
Grafolodzy dość powszechnie uważają, że introwertyków charak¬teryzuje lewostronne pochylenie pisma. I przeciwnie, ekstrawertycy piszą pochylając litery w prawo. Im bardziej w prawo, i im litery są większe, tym osobowość bardziej ekstrawertyczna i odwrotnie: im kąt pochylenia pisma bardziej skłania się w lewo, a pismo staje się drobniejsze, tym pewniejsze jest, że mamy do czynienia z naturą introwertyczną.
Nie jest rzadkością pismo o różnym kącie pochylenia i to nawet w jednym słowie. Jest to tak zwany typ pisma wachlarzowego. Pismo takie świadczy o niestabilności charakteru. Osoba tak pisząca jest pełna sprzeczności, trudno wprost przewidzieć jej zachowanie, które może obfitować w niespodzianki. Taki sam bodziec raz ją raduje, raz smuci; raz wprawia w stan euforii, innym razem w nieobliczalną wściekłość.
A tutaj, dla przykładu, moje pismo. Bardzo lekko lewoskośne, ale za to niezaprzeczalnie drobne. Pismo nitkowe: z tego co czytałam, jedyna jego pozytywną cechą jest to, że świadczy o inteligencji i pomysłowości piszącego... poza tym synonim fałszu, nielojalności, lenistwa, nieuczciwości, powściągliwości i sprytu. Czyli ja, mniej więcej :P

http://imageshack.us/photo/my-images/84 ... e0428.jpg/

No, więc, jak to jest z waszym pismem?
"The power of accurate observation is called cynicism by those who have not got it." Rest assured I've got it in abundance ;P

5w4, prone to procrastination
ISTP Craftsman I=89% S=79% T=89% P=58%

Awatar użytkownika
Padre
IntroManiak
Posty: 625
Rejestracja: 07 wrz 2010, 15:34
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Kraina Deszczowcow
Kontakt:

Re: psychografologia: charakter pisma a introwertyzm

Post autor: Padre » 08 lut 2012, 13:13

Z punktu widzenia nauki grafologia jest mniej więcej tyle warta co astrologia. Ostatnio strasznie jakiś negatywny jestem, sorki ;-)
I explore the frontiers of safety! I laugh at danger, from a distance, and quietly, so as not to get all worked up.

Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 1834
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: psychografologia: charakter pisma a introwertyzm

Post autor: highwind » 08 lut 2012, 18:33

Padre pisze:Z punktu widzenia nauki grafologia jest mniej więcej tyle warta co astrologia. Ostatnio strasznie jakiś negatywny jestem, sorki ;-)
Nie masz lewoskośnego, drobnego pisma?

Jak dla mnie, bardzo ciekawy temat. Zetknąłem się już chyba kiedyś z przedstawianym zagadnieniem w bodajże opowiadaniu Jakuba Ćwieka pt. "Gotuj z papieżem" (choć nie pamiętam dokładnie czy to tam). Jeden z bohaterów wykorzystywał swój talent do analizy charakteru pisma.

Jeśli chodzi o mnie, nie zauważyłem symptomów pochylania liter w lewo - są raczej pionowe. Za to pismo mam drobne, a na załączonej próbce i tak starałem się pisać w miarę "zamaszyście". Pamiętam, że na studiach zawsze kiedy pisałem coś na tablicy, wszyscy krzyczeli, żebym pisał większymi literami, a większość moich notatek była niekserowalna, bo wszystko zlewało się w jedną całość (pomimo raczej czytelnego charakteru pisma) ;). Tym bardziej, że bardzo często używam skrótów, żeby zdążyć z przepisaniem treści mówionej, na przykład zdanie "Dwustronny regulator przepływu automatycznie ograniczający napływ powietrza" mógłbym w pośpiechu zapisać "Dwustr. reg. przepł. aut. ogr. napł. pow.". Nigdy nie miałem problemów, żeby to potem rozszyfrować :)

Z cech charakterystycznych - bardzo podobne (wręcz identyczne kiedy się śpieszę) pisane 'u', 'n', 'm',
- literki często piszę oddzielnie, nie łącząc ich w obrębie pojedynczego wyrazu (litery wielkie już nie łączone wcale),
- pismo charakteryzowane na drukowane, mało frędzelków i innych falek.

Może niezwiązane już z charakterem pisma, ale zdarza mi się również popełniać byki w postaci:
- zjadania pierwszej literki wyrazu - zamiast "przepływ" piszę "rzepływ"; zawsze jednak w momencie pisania wyrazu zdążę się zorientować, że wcięło mi pierwszą literę i po napisaniu do końca robię powrót, żeby uzupełnić lukę
- jeżeli na końcu wyrazu poprzedzającego mam literę dźwięczną, a na początku następnego bezdźwięczną (lub na odwrót, "chleb pszenny"), mam tendencję do udźwięczniania bądź ubezdźwięczniania którejś z liter (napiszę: "chlep pszenny" albo "chleb bszenny"); taką gafę rzadziej wychwytuję w trakcie pisania.

Demo:
http://i160.photobucket.com/albums/t196 ... C09173.jpg

Szkoda, że nie mogę znaleźć nigdzie ręcznie pisanej ściągi. 3 linijki tekstu to już raczej drobne pismo :)

Awatar użytkownika
Padre
IntroManiak
Posty: 625
Rejestracja: 07 wrz 2010, 15:34
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Kraina Deszczowcow
Kontakt:

Re: psychografologia: charakter pisma a introwertyzm

Post autor: Padre » 08 lut 2012, 20:06

highwind pisze:Nie masz lewoskośnego, drobnego pisma?
Nie. A przeczytałeś zalinkowany artykuł? Testy z podwójną ślepą próbą i analiza grafologiczna bierze w łeb.
I explore the frontiers of safety! I laugh at danger, from a distance, and quietly, so as not to get all worked up.

Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 1834
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: psychografologia: charakter pisma a introwertyzm

Post autor: highwind » 08 lut 2012, 20:25

Mhm, przeczytałem i przyjąłem. Co nie zmienia mojego zainteresowania zagadnieniem. O ile używanie charakteru pisma do określania ogólnych cech osobowości osoby badanej i tworzenia jej profilu psychologicznego można prawdopodobnie wrzucić do tego samego worka co astrologię i homeopatię, to ciekawi mnie nieco inne zastosowanie. Metoda ta może w pewnym stopniu umożliwić odczytywanie stanu emocjonalnego autora tekstu odręcznego, w którym znajdował się dokładnie w momencie pisania - czy był spokojny, podekscytowany, zdenerwowany. Coś jak analiza przebiegu sygnału wariografu. Jest to jednak tylko moje gdybanie, wynikające z faktu, że kiedyś długo i intensywnie korespondowałem z pewną osobą.

A druga sprawa, to po prostu SardonicAlly wzbudziła we mnie ciekawość, czy rzeczywiście istnieje jakaś korelacja pomiędzy drobnym charakterem pisma, a osobowością introwertyczną. Narazie mamy 2:1 :wink:

Awatar użytkownika
MetalMan
Intromajster
Posty: 505
Rejestracja: 17 paź 2009, 20:48
Płeć: nieokreślona

Re: psychografologia: charakter pisma a introwertyzm

Post autor: MetalMan » 08 lut 2012, 23:15

Pismo podobne do stylu SA. Ze względów estetycznych nie wrzucam zdjęcia :twisted:
Kiedyś trochę o tym czytałem, hmm, z tego co sobie przypominam to pochylenie pisma miało odwzorować pewność siebie, nitkowe pismo inteligencję, więcej grzechów nie pamiętam.
"Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności... nie znane w żadnym innym ustroju"

"The nine most terrifying words in the English language are: 'I'm from the government and I'm here to help.'"

Awatar użytkownika
SardonicAlly
Pobudzony intro
Posty: 166
Rejestracja: 05 gru 2011, 23:33
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: okolice Krakowa. niezbyt bliskie

Re: psychografologia: charakter pisma a introwertyzm

Post autor: SardonicAlly » 09 lut 2012, 1:05

Nno, czyli jakby mamy 3:1 na potwierdzenie tezy ;) ta, wiem, próba jest z punktu widzenia statystyki wręcz śmieszna.

Padre:
Ja też jestem sceptyczna, zauważ, że napisałam (pseudo)nauka. Nie zamierzam traktować informacji wyłuskanych z pisma jak wyrocznię, po prostu sprawdzam, czy jest w tym trochę prawdy. Jest to zajęcie zabawne, zajmujące i pasujące moim tendencjom do analizowania wszystkiego co się da;)
Przeczytałam artykuł, ale
empirical evidence that any graphological characteristics significantly correlate with any interesting personality trait
W książkach które czytałam są cytowane jakieś tam badania, ale przyznaję, na małych grupach osób i nie na dużą skalę. Poszukam potem jakiś cytatów do powklejania.

Fakt pozostaje faktem że w ostatnich latach ekspertyzy grafologiczne zaczęły byc stosowane w procesie rekrutacyjnym. Choćby z tego względu warto się psychografologii przyjrzeć bliżej, ot tak, żeby się przekonać czego w naszym piśmie będą ewentualnie szukać :P

Highwind:
Skoro już wrzuciłeś próbkę pisma, to może zobaczę co da się z niego wyłuskać, hmm? Rzecz jasna wynik rzuciłabym na PW, ciekawi mnie stopień przydatności takiej analizy. Jak dotąd analizowałam osoby znane mi osobiście, więc względną zgodność analiz można wytłumaczyć "naginaniem" cech pisma tak żeby pasowały do rzeczywistości :P. Co ty na to?

Rzecz jasna, jeśli ktokolwiek inny chce być królikiem doświadczalnym to jak najbardziej. (skan/zdjęcie czystej kartki z pismem, najlepiej cała strona A4 zapisana. Czymkolwiek, byleby było widać wszystkie litery alfabetu. wyniki wyślę na PW). Nie za bardzo liczę na odzew, bo wszak to forum introwertyków, ale co szkodzi spytać :P
"The power of accurate observation is called cynicism by those who have not got it." Rest assured I've got it in abundance ;P

5w4, prone to procrastination
ISTP Craftsman I=89% S=79% T=89% P=58%

Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 1834
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: psychografologia: charakter pisma a introwertyzm

Post autor: highwind » 09 lut 2012, 5:56

SA: Śmiało :D

Awatar użytkownika
Padre
IntroManiak
Posty: 625
Rejestracja: 07 wrz 2010, 15:34
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Kraina Deszczowcow
Kontakt:

Re: psychografologia: charakter pisma a introwertyzm

Post autor: Padre » 09 lut 2012, 9:14

SardonicAlly pisze:Nno, czyli jakby mamy 3:1 na potwierdzenie tezy ;) ta, wiem, próba jest z punktu widzenia statystyki wręcz śmieszna.
Ależ jakie potwierdzenie tezy? Wychodzi na to, że do lektury obowiązkowej trzeba dorzucić również dowód anegdotyczny.Nienasza wiki, polski odpowiednik jak zwykle zawiera 10% tekstu angielskiego.

SardonicAlly pisze:Fakt pozostaje faktem że w ostatnich latach ekspertyzy grafologiczne zaczęły byc stosowane w procesie rekrutacyjnym.
A astrologia do przewidywania trendów na giełdzie. Your point being?
SardonicAlly pisze:Choćby z tego względu warto się psychografologii przyjrzeć bliżej, ot tak, żeby się przekonać czego w naszym piśmie będą ewentualnie szukać :P
Z tego tesktu wynika, że jak Ci każą coś napisać dla grafologa, to pisz, żeś psychopatka i chcesz się zemścić na całym świecie :lol:

Highwind
Mylisz grafologię z analizą pisma. Z tej drugiej używa się często, choćby aby stwierdzić czy dane teksty napisała ta sama osoba, no i faktycznie z porównywania próbek da się wywnioskować jej stan psychiczny w czasie pisania. Z tym, że to nie jest grafologia.
I explore the frontiers of safety! I laugh at danger, from a distance, and quietly, so as not to get all worked up.

Awatar użytkownika
SardonicAlly
Pobudzony intro
Posty: 166
Rejestracja: 05 gru 2011, 23:33
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: okolice Krakowa. niezbyt bliskie

Re: psychografologia: charakter pisma a introwertyzm

Post autor: SardonicAlly » 09 lut 2012, 13:01

Padre:
Muszę przyznać że zdecydowanym plusem dyskusji z tobą są tony ciekawych artykułów do poczytania przy śniadaniu ;)

Ad1. Napisałam:
próba jest z punktu widzenia statystyki wręcz śmieszna
co mniej więcej znaczy tyle co dowód anegdotyczny: formalnie rzecz biorąc niczego nie dowodzi :P Rzeczywiście, spełniam wszystkie warunki
"information that is not based on careful study"[4]
"reports or observations of usually unscientific observers"[5]
"casual observations or indications rather than rigorous or scientific analysis"[6]
"information passed along by word-of-mouth but not documented scientifically"
Ma to mniej więcej tyle samo sensu co pytanie na forum "o której chodzisz spać?" albo "jaki masz styl ubierania" i wyszukiwania cech wspólnych dla naszego niedużego introwertycznego skupiska. Czyli dostarcza dość niepotrzebnej informacji, którą potem interpretujemy w mało naukowy sposób. Ot, ludzie lubią kolekcjonować fakty i zauważać powiązania. A że nie zamierzam moich wniosków użyć w żadnym pseudonaukowym pisemku ani w sądzie, no harm done :)

Ad2. my point is: know thy enemy ! Jeśli ktoś (tu: ewentualny pracodawca) może użyć na nas jakiejś techniki rekrutacji, jakkolwiek nieetyczne to jest z jego strony, warto tę technikę poznać.

Ad3. Wg artykułu to nieetyczna praktyka, jeśli wyniki "analizy" są wykorzystywane w procesie rekrutacyjnym pracowników, wyboru partnera czy jako dowód domniemanej zdrady. Ale ja nie zamierzam nic podobnego wyczyniać. Chcę sprawdzić:
a) czy laik może się nauczyć tej grafologicznej sztuczki?
b) czy da się na podstawie analizy pisma poprawnie odczytać jakiekolwiek cechy osobowości?

Ot forma rozrywki. Ludzie zbierają znaczki, ja zbieram różne dziwaczne skill'e :)

Highwind:
Dzięki za zgodę, dzisiaj ci wyślę tą niby analizę. Daj znać czy coś się zgodziło :P
"The power of accurate observation is called cynicism by those who have not got it." Rest assured I've got it in abundance ;P

5w4, prone to procrastination
ISTP Craftsman I=89% S=79% T=89% P=58%

Awatar użytkownika
Padre
IntroManiak
Posty: 625
Rejestracja: 07 wrz 2010, 15:34
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Kraina Deszczowcow
Kontakt:

Re: psychografologia: charakter pisma a introwertyzm

Post autor: Padre » 12 lut 2012, 12:41

SardonicAlly pisze:Padre:
Muszę przyznać że zdecydowanym plusem dyskusji z tobą są tony ciekawych artykułów do poczytania przy śniadaniu ;)
Zawsze do usług, mam tego zabukmarkowanego w dziesiątkach :-)
SardonicAlly pisze:Ad2. my point is: know thy enemy ! Jeśli ktoś (tu: ewentualny pracodawca) może użyć na nas jakiejś techniki rekrutacji, jakkolwiek nieetyczne to jest z jego strony, warto tę technikę poznać.
Owszem, aczkolwiek jeden z zalinkowanych przeze mnie artykułów wyraźnie wspomina, że istnieją różne "szkoły", a co jedna to inszej interpretuje. Tak więc nigdy nie masz pewności do kogo wyślą Twoje ścibolenie ani wedle której zostanie ono zinterpretowane ;-) A jeśli trafisz na praktyka jakiejś lamaistycznej, powstałej w odległym himalajskim klasztorze pod wpływem zbyt dużej ilości sfermentowanego mleka jaków? :lol:
SardonicAlly pisze:a) czy laik może się nauczyć tej grafologicznej sztuczki?
b) czy da się na podstawie analizy pisma poprawnie odczytać jakiekolwiek cechy osobowości?
Jak najbardziej tak a), jak najbardziej nie b) :mrgreen:
SardonicAlly pisze:Ot forma rozrywki. Ludzie zbierają znaczki, ja zbieram różne dziwaczne skill'e :)
Jak na przykład obieranie pomarańczy na czas? ;-)
I explore the frontiers of safety! I laugh at danger, from a distance, and quietly, so as not to get all worked up.

Awatar użytkownika
SardonicAlly
Pobudzony intro
Posty: 166
Rejestracja: 05 gru 2011, 23:33
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: okolice Krakowa. niezbyt bliskie

Re: psychografologia: charakter pisma a introwertyzm

Post autor: SardonicAlly » 14 lut 2012, 15:53

SardonicAlly napisał(a):a) czy laik może się nauczyć tej grafologicznej sztuczki?
b) czy da się na podstawie analizy pisma poprawnie odczytać jakiekolwiek cechy osobowości?


Jak najbardziej tak a), jak najbardziej nie b) :mrgreen:
A jednak trochę b), że tak się przyznam nieskromnie. Parę eksperymentów mi już wyszło. Co, rzecz jasna niczego nie dowodzi, bo jest jak patrzenie z okien pociągu na bok jednej krowy i twierdzenie ze wszystkie w powiecie są czarne. But, I'm having fun. Nice parlour trick ;)
SardonicAlly napisał(a):Ot forma rozrywki. Ludzie zbierają znaczki, ja zbieram różne dziwaczne skill'e :)


Jak na przykład obieranie pomarańczy na czas? ;-)
Na przykład masakrowanie drzew piłą mechaniczną. Robienie użytecznych mebli z byle czego, za byle jaką forsę. Projektowanie i stawianie werand, przybudówek, altan. Robienie nalewek i spijanie się nimi w zimnego ekstrawertycznego trupa. Robienie dżemów i powideł. Kafelkowanie, tapetowanie, naprawianie opornych kranów, montowanie lamp. Et caetera. Ale przyznaję, żadnej z tych rzeczy nie robię na czas, bo ze mnie jest dość flegmatyczne stworzenie :P
"The power of accurate observation is called cynicism by those who have not got it." Rest assured I've got it in abundance ;P

5w4, prone to procrastination
ISTP Craftsman I=89% S=79% T=89% P=58%

Awatar użytkownika
Padre
IntroManiak
Posty: 625
Rejestracja: 07 wrz 2010, 15:34
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Kraina Deszczowcow
Kontakt:

Re: psychografologia: charakter pisma a introwertyzm

Post autor: Padre » 15 lut 2012, 16:34

SardonicAlly pisze:Robienie nalewek i spijanie się nimi w zimnego ekstrawertycznego trupa.
To ja może zaproszę do mojego wątku? Smutno tam, pajęczyny, wiatr po pokojach hula, wartałoby odnowić ;-)
I explore the frontiers of safety! I laugh at danger, from a distance, and quietly, so as not to get all worked up.

Winkie
Zagubiona dusza
Posty: 4
Rejestracja: 01 mar 2012, 16:22
Płeć: nieokreślona

Re: psychografologia: charakter pisma a introwertyzm

Post autor: Winkie » 01 mar 2012, 16:47

Odnosząc się do pierwszego posta w tym temacie, to owszem - moje pismo ponoć pochyla się w lewo. "Ponoć' bowiem zauważają to tylko osoby postronne, ponieważ dla siebie piszę raczej prosto. Albo też pochylając lekko w lewą stroną i powracając niejako do pionu. Moje pismo charakteryzują też wydłużone dolne akcenty przy literach np. g, j, czy y, oraz górne jak zapętlone t, a także łączenie się kropki nad "i" przy pomocy tzw. "daszka" z literą następującą po.

Awatar użytkownika
Fist
Introwertyk
Posty: 118
Rejestracja: 04 wrz 2011, 19:47
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Rumia, Pomorze

Re: psychografologia: charakter pisma a introwertyzm

Post autor: Fist » 01 mar 2012, 22:04

Mój charakter pisma - zawijasy, literki ze sobą złączone, wygląda trochę... infantylnie. Gdzieś wyczytałem, że takie pismo pasuje do osób przebiegłych/pokrętnych (nie wiem, czy użyłem dobrego słowa; chodzi o angielskie "devious" :P ), inteligentnych... ale też z dzieckiem w środku...

ODPOWIEDZ