Czy myślisz czasem, czy słusznie myślisz ?

Tutaj rozmawiamy o ogólnych kwestiach osobowości, typologiach osobowości, temperamentu; zamieszczamy testy osobowości.
Awatar użytkownika
Kermit
Introwertyk
Posty: 74
Rejestracja: 06 wrz 2020, 18:26
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: INFJ

Re: Czy myślisz czasem, czy słusznie myślisz ?

Post autor: Kermit »

Zawsze uważam, że mam rację ponieważ jestem w stanie przestawić szereg argumentów dlaczego mam rację. Nie neguje tego, bo nie ma sensu negocjować ze sobą, gdyż któraś strona badzie musiała mieć rację i wpadnę w nieskończoną pętlę i co wtedy...
No chyba, że ktoś przedstawi sensowne argumenty, dlaczego nie mam racji, to zaczynam analizować.
Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 530
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Re: Czy myślisz czasem, czy słusznie myślisz ?

Post autor: jubei »

@Kermit żaba czytając twój post zapętliłem się..

Ja kiedyś analizowałem, ale już mi przeszło.
"Life is so unnecessary"
Awatar użytkownika
tonerek
Rozkręcony intro
Posty: 300
Rejestracja: 17 mar 2019, 17:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy myślisz czasem, czy słusznie myślisz ?

Post autor: tonerek »

Myślę że o im bardziej zagmatwanych rzeczach myślę, tym więcej mogę popełnić błędów myślowych. Dlatego jak się wypowiadam często używam określeń "prawdopodobnie" albo "być może". W ogóle uważam że powinno być coś w rodzaju metajęzyka niuansującego wypowiedź - kategorie językowe są ostre - a potrzebujemy coś na kształt logiki rozmytej (coś jest przykładowo w 80% żółte a w 20% czerwone). Moim też zdaniem dużym nieszczęściem dla ludzkości jest to, że ludzki mózg lubi uproszczenia i proste tezy, w związku z tym ludzie przyjmują ten albo inny punkt widzenia. Pełna analiza różnych czynników wpływających na obraz wyłaniający się z toku myślowego albo wypowiedzi zajęłaby pewnie godziny, dlatego zdaje się kategoryzujemy. Myślę że potrzeba tu jakiegoś upgrade'u mózgu do wersji 2.0. Szczególnie nie podoba mi się też myślenie na podstawie wniosków z aksjomatów, bo dla mnie aksjomaty przykładowo w sferze ekonomicznej są mało wiarygodne. Kiedyś myślałem żeby w ogóle nie wypowiadać się na żadne tematy poza oczywistościami wynikającymi z życia codziennego, ale stwierdziłem że jednak dołożę czasem swoje parę groszy.
Awatar użytkownika
aporia
Pobudzony intro
Posty: 138
Rejestracja: 13 maja 2015, 18:43
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy myślisz czasem, czy słusznie myślisz ?

Post autor: aporia »

myślę że wyciągam słuszne wnioski ze swoich przemyśleń, a później się zastanawiam czy to co było słuszne jest słuszne, to pętla w której za każdym razem można uzyskać inną odpowiedź
Nic się nie da zmienić, statystycznie wypada jedna śmierć na jednego człowieka.
ODPOWIEDZ