Lekarz introwertyk?

Tutaj możemy zadać pytanie dotyczące konkretnego problemu związanego mniej lub bardziej z introwertyzmem naszym lub innych, poprosić o pomoc, rady, wskazówki.
h00ver
Zagubiona dusza
Posty: 1
Rejestracja: 08 kwie 2021, 10:50
Płeć: kobieta
MBTI: INFJ

Lekarz introwertyk?

Post autor: h00ver »

Hej, jestem niestety w takim momencie życia, gdzie muszę postanowić co zrobić z moją dalszą edukacją i ew. karierą. Od wielu lat moim marzeniem było zostać lekarzem (jeśli maturka z chemii pójdzie dobrze ofc). No ale zastanawiam się, czy mam to tego predyspozycje i czy introwertyzm mi będzie bardzo przeszkadzał. Nie jestem najbardziej towarzyską osobą (ale wydaje mi się, że chyba moje zdolności społeczne mogą być poprawione). Dodatkowo jak teraz myślę to codzienna praca z ludźmi wydaje mi się całkiem fajną perspektywą (ale nie wiem czy nie jestem biased po rocznym siedzeniu w domu).
Wiem, że są różne specjalizacje, które nie wymagają aż tak dużego kontaktu jak np. radiologia czy patomorfologia ale tbh właśnie chcialabym pracować bardziej z ludżmi, tylko nie wiem czy będę się do tego nadawać, porównując moje umiejętności społeczne do tych które posiadają ekstrawertycy wypadają dość słabo. Dodatkowo jestem trochę wrażliwa i boje się, że się szybko wypale.
Jak myślicie, czy jest jakaś szansa, że będe dobrym lekarzem mimo introwertyzmu i moich ograniczeń? Czy w ogóle lekarz może być introwertykiem ? ehh
Awatar użytkownika
Fire
IntroManiak
Posty: 637
Rejestracja: 20 lut 2019, 17:47
Płeć: kobieta

Re: Lekarz introwertyk?

Post autor: Fire »

Spokojnie, dasz radę. Kontakt z ludźmi masz w zasadzie wszędzie. Nie unikniesz. Pomyśl nad specjalizacją mądrze tylko.
Nie polecam interny, neurologii,kardiologii(najwięcej pacjentów).
Lekarze są bardzo różni, znam takich którzy potrafią się nie odezwać słowem jeśli pacjent nie zapyta.
Życzę powodzenia.
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 850
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Lekarz introwertyk?

Post autor: Agon »

@h00ver introwertyzm nie przeszkadza w byciu lekarzem (o ile to rzeczywiście introwertyzm a nie np. fobia społeczna), ja będąc introwertykiem potrafię po 12h z pewnymi przerwami na siku i jedzonko (ewentualnie na wprowadzenie faktur, sprawdzenie recept czy innej papierologii) stać za ladą i obsługiwać pacjentów-klientów jako farmaceuta, to tym wygodniej byłoby lekarzowi co wpuszcza pojedynczo pacjentów do swojego gabinetu (w aptece to zanim była pandemia i nakaz zachowania dystansu to ludzie potrafili wpychać się do kasy niemal jednocześnie) i właściwie mam zamiar być lekarzem bo robię kolejne studia, ale nie dlatego że z powodu introwertyzmu nie mogę pracować jako farmaceuta tylko po prostu praca lekarza wydaje mi się bardziej do mnie przemawiać.

To nie jest tak, że introwertycy i ekstrawertycy mają jakiś magiczny pasek energii jak w grach, który u intro się obniża podczas kontaktów z ludźmi i ładuje w samotności, a u ekstra odwrotnie. Introwertycy mają trochę inaczej działające pewne szlaki neuronalne w mózgu i generalnie układ nerwowy od ekstrawertyków, ale i u introwertyków zachodzi proces desensytyzacji czyli odwrażliwiania na trwale powtarzający się bodziec i być może na początku praca z ludźmi może Cię stresować, ale po jakimś czasie przywykniesz i będziesz mieć wywalone na wiele mało ważnych bodźców.
Awatar użytkownika
Kermit
Introwertyk
Posty: 74
Rejestracja: 06 wrz 2020, 18:26
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: INFJ

Re: Lekarz introwertyk?

Post autor: Kermit »

Mój lekarz pierwszego kontaktu to introwertyk, jak do niego mówię patrzy się na komputer, na twarz mi nigdy. Jak mnie osłuchuje każe się do siebie odwrócić . Ogólnie jest jakiś dziwaczny. Kiedyś zażartował, załapałam żart po tygodniu. Ale jest świetnym profesjonalistą. Ludzie przyjeżdżają do niego z całego miasta, nawet z poważnymi rzeczami. Lekarz ma dobrze leczyć, poza tym może być dziwolągiem. Nikt na to nie zwraca uwagi.
ODPOWIEDZ