Jak znaleźć to co chcę robić w życiu ? (praca)

Tutaj możemy zadać pytanie dotyczące konkretnego problemu związanego mniej lub bardziej z introwertyzmem naszym lub innych, poprosić o pomoc, rady, wskazówki.
Awatar użytkownika
Kiriot_Onky
Intronek
Posty: 52
Rejestracja: 14 maja 2016, 22:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jak znaleźć to co chcę robić w życiu ? (praca)

Post autor: Kiriot_Onky »

Studia to dla mnie tylko papierek, taka ranga która daje bonusy u pracodawcy ^^ .
Najbardziej liczy się doświadczenie, praktyczne zastosowania dla zdobytej wiedzy, a takie można zdobyć tylko poprzez pracę, ewentualnie jakieś praktyki.

Z drugiej zaś strony zastanawiam się czy nie udać się na jakieś szkolenie związane właśnie z programowaniem, oczywiście potwierdzone odpowiednim papierkiem, aby zdobyć jakąś praktyczną wiedzę i faktycznie mieć coś do zaoferowania pracodawcy. Co o tym myślicie ?
"Każdy człowiek żyje wierząc w to co wie oraz to czego doznaje, sumę tych doświadczeń zwie rzeczywistością. Lecz wiedza i poznanie to pojęcia niejednoznaczne, są niczym więcej jak tylko ułudą, iluzją wykreowanego przez siebie świata."
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Jak znaleźć to co chcę robić w życiu ? (praca)

Post autor: highwind »

Jeśli chodzi o moje podwórko (i chwała mu za to), to do papierków nie przykłada się dużej roli. Przy rozmowie kwalifikacyjnej sami sprawdzamy co petent potrafi. Jeśli ma papierek i potrafi, ale pojawia się po godzinie ktoś kto potrafi lepiej, a nie ma papierka, to zatrudniamy tego drugiego. Jeśli ktoś ma zaś papierek, a nie potrafi - sam sobie szkodzi. Nie chcę przez to powiedzieć, że nie warto zbierać certyfikatów, tylko że ważne, żeby za tymi dokumentami stały realne, właściwe im umiejętności. Certyfikat jest ważny tam, gdzie jest wymagany - uprawnienia do instalacji elektrycznych, uprawnienia spawalnicze, projektowanie zbiorników ciśnieniowych - generalnie tam, gdzie może dojść do sytuacji grożących utracie zdrowia/życia - o tych wiem na pewno, że niektóre posady są niemożliwe do uzyskania bez odpowiednich świstków. Jeszcze co do studiów - to nie jest tylko papier, to jest krynica wiedzy i potencjalna trampolina w zajebiste ustawienie sobie przyszłości. Tylko trzeba umieć i chcieć z tego źródła zaczerpnąć. Nie spierdol tego :]
hermilion
Intronek
Posty: 54
Rejestracja: 12 sty 2017, 16:08
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w3
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak znaleźć to co chcę robić w życiu ? (praca)

Post autor: hermilion »

Powiem ci czego ja nie zrobiłem w tej sytuacji 20 lat temu i czego potem żałowałem .. nie wziąłem się na odwagę, nie odłożyłem studiów na rok czy dwa na kołek i nie pojechalem w świat szukać co mnie naprawdę interesuje .. nie turystycznie - tylko szukać, uczyć się i próbować pracować.

Oczywiście - decyzja należy do Ciebie ale z perspektywy lat wiem że rok czy dwa dupy by nie urwał, a decyzję łatwiej podjąć jak się nabierze doświadczenia i wypróbuje kilka wariantów. Kto wie - może stwiedzisz że programowanie ci się podoba? A jak nie - to na 3 roku zawsze można zmienić fakultet bez większego bólu..
Awatar użytkownika
SCD
Introwertyk
Posty: 76
Rejestracja: 05 wrz 2016, 1:58
Płeć: nieokreślona
Enneagram: 6w5
MBTI: INFJ
Lokalizacja: CK

Re: Jak znaleźć to co chcę robić w życiu ? (praca)

Post autor: SCD »

Kiriot_Onky pisze:Studia to dla mnie tylko papierek, taka ranga która daje bonusy u pracodawcy ^^ .
Najbardziej liczy się doświadczenie, praktyczne zastosowania dla zdobytej wiedzy, a takie można zdobyć tylko poprzez pracę, ewentualnie jakieś praktyki.
Szanuje podejście. Teraz mamy takie pokolenie które myśli, że jak zda taką a taką szkołę to ma super-płatną prace od zaraz, gdzie w rzeczywistości studia ledwo ukończył a do owej pracy zupełnie się nie nadaje, potem takie ćwoki pi*rdolą trzy po trzy że po studiach są, a tylko w maku ich chcą.

Kiriot_Onky pisze:zastanawiam się czy nie udać się na jakieś szkolenie związane właśnie z programowaniem, oczywiście potwierdzone odpowiednim papierkiem, aby zdobyć jakąś praktyczną wiedzę i faktycznie mieć coś do zaoferowania pracodawcy. Co o tym myślicie ?
Jeszcze jak! 8)
Powiem Ci jak to wygląda z mojej autopsji. Może nie są to "wysoko postawione" zawody, ale dają pewny wgląd na rzeczywisty rynek pracy. Dajmy na to: blacharz/lakiernik/mechanik, w teorii min. zawodówka, kurs zawodowy, a więc czeladniczy i chyba nawet mistrzowski, do tego oczywiście kilka lat na praktykach/stażu. Praktycznie to wygląda tak, że jak potrafisz, to Cię biorą, kwestia tego co pokażesz. Osobiście miałem pół roku praktyk i już wtedy gdy pytałem szefa o pracę, sam mówił że byle kwitek z przyuczenia do zawodu (przyuczenie dostaje się na kursie bądź podchodzi się do czeladniczego po roku zawodówki, czy nawet gimnazjum dla dorosłych), a i nawet bez tego jakoś by mnie wepchnął- bo młody umiesz i wiesz co robić, proste. Mowa o zakładzie renomowanej marki samochodowej.
To samo widzę po kilku znajomych który rozwijają swoje przedsięwzięcia, nie patrzą na kwitki, dają zadanie i patrzą kto jak się spiszę. Po prostu jest wiele samouków, którzy mimo szkół o odmiennych profilach niż faktyczne zainteresowania szlifowali/szlifują swoje umiejętności w innych zakresach i kategoriach, chociażby z racji zainteresowań czy pasji, a takie właśnie kursy i szkolenia dają możliwości zmiany "kierunku" pod względem zawodowym. Robić zdawać i zaliczać, bo jeśli faktycznie jesteś w czymś dobry, pracodawca to doceni bo żadna szanująca się firma czy przedsiębiorstwo nie spisuje na straty osoby która jest dobra w tym co robi, bo o dobrego pracownika jest ciężko. Zdać i iść choćby na staże z PUP/UP, tam każdy pracodawca przyjmie Cię z otwartymi rękoma bo nie on za to płaci, a samo wynagrodzenie jak na staż nie jest jakieś złe, a już po takim doświadczeniu znalezienie pracy nie powinno stanowić większego problemu, albo i zatrudnienia tam gdzie owy staż odbywałeś (to baaardzo częsty przypadek).
Tylko to co czujesz mnie interesuje.
Awatar użytkownika
Kiriot_Onky
Intronek
Posty: 52
Rejestracja: 14 maja 2016, 22:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jak znaleźć to co chcę robić w życiu ? (praca)

Post autor: Kiriot_Onky »

Chyba macie rację, póki studiuję i mam dostęp do takich "ekskluzywnych" rzeczy to najlepiej z nich skorzystać. Wstąpiłem do dwóch kół naukowych jedno związane z automatyką a drugie z robotyką, zmówiłem też Arduino żeby się na nim pobawić i nauczyć podstaw programowania robotów, elektroniki i rzeczy z tym związanych :D

Odnośnie programowania:
Do zarabiania 10k + jako programista aplikacji enterprise w wystarczy mi jakiś dobry kurs i papierek inżyniera jakiegoś kierunku z branży IT.
Przykra prawda, że największe pieniądze są ze stosunkowo mało ciekawych rzeczy, programowanie aplikacji biznesowych jest statystycznie 3-4x bardziej płatne niż programowanie sprzętu :/
"Każdy człowiek żyje wierząc w to co wie oraz to czego doznaje, sumę tych doświadczeń zwie rzeczywistością. Lecz wiedza i poznanie to pojęcia niejednoznaczne, są niczym więcej jak tylko ułudą, iluzją wykreowanego przez siebie świata."
Awatar użytkownika
cristanov
Introwertyk
Posty: 114
Rejestracja: 03 maja 2016, 9:30
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak znaleźć to co chcę robić w życiu ? (praca)

Post autor: cristanov »

Kiriot_Onky pisze: Do zarabiania 10k + jako programista aplikacji enterprise w wystarczy mi jakiś dobry kurs i papierek inżyniera jakiegoś kierunku z branży IT.
Przykra prawda, że największe pieniądze są ze stosunkowo mało ciekawych rzeczy, programowanie aplikacji biznesowych jest statystycznie 3-4x bardziej płatne niż programowanie sprzętu :/
Gdzie to wyczytałeś? Żebyś się nie zdziwił na pierwszej rozmowie o pracę. Jeśli dyplom to będzie Twój największy atut to będzie wstyd, a nie 10k :)
Gdy masz serce do niczego i do niczego nie masz serca
Instynkt samozachowawczy nie wystarczy, by przetrwać.
Awatar użytkownika
eddard
Stały bywalec
Posty: 229
Rejestracja: 02 lip 2016, 10:35
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak znaleźć to co chcę robić w życiu ? (praca)

Post autor: eddard »

Mit inżyniera wiecznie żywy, heh. Faktycznie potem się dziwią niektórzy.
Awatar użytkownika
Kiriot_Onky
Intronek
Posty: 52
Rejestracja: 14 maja 2016, 22:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jak znaleźć to co chcę robić w życiu ? (praca)

Post autor: Kiriot_Onky »

cristanov pisze: Gdzie to wyczytałeś? Żebyś się nie zdziwił na pierwszej rozmowie o pracę. Jeśli dyplom to będzie Twój największy atut to będzie wstyd, a nie 10k :)
A gdzie ja napisałem, że junior zarabia 10k ?
Junior na start może liczyć na 2-3k, zarobki 10k+ dotyczą kierowników/ koordynatorów projektu z wieloletnim doświadczeniem.
"Każdy człowiek żyje wierząc w to co wie oraz to czego doznaje, sumę tych doświadczeń zwie rzeczywistością. Lecz wiedza i poznanie to pojęcia niejednoznaczne, są niczym więcej jak tylko ułudą, iluzją wykreowanego przez siebie świata."
Awatar użytkownika
cristanov
Introwertyk
Posty: 114
Rejestracja: 03 maja 2016, 9:30
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak znaleźć to co chcę robić w życiu ? (praca)

Post autor: cristanov »

Kiriot_Onky pisze: Junior na start może liczyć na 2-3k, zarobki 10k+ dotyczą kierowników/ koordynatorów projektu z wieloletnim doświadczeniem.
Teraz się zgodzę.
Kiriot_Onky pisze: A gdzie ja napisałem, że junior zarabia 10k ?
W poprzednim poście? Ale nie w tym rzecz. Chodzi mi o to że kurs i dyplom nie zrobi z Ciebie nawet juniora do klepania nudnych aplikacji.
Gdy masz serce do niczego i do niczego nie masz serca
Instynkt samozachowawczy nie wystarczy, by przetrwać.
ODPOWIEDZ