Literatura (cytaty)

Rozmowy o książkach, wierszach, gatunkach, postaciach literackich itp.
Awatar użytkownika
manat
Introrodek
Posty: 21
Rejestracja: 01 gru 2017, 15:38
Płeć: kobieta

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: manat » 03 gru 2017, 11:43

"Człowiek zwalcza w sobie powierzchowność, płytkość, żeby wyjść do ludzi bez wygórowanych oczekiwań, bez balastu nadziei i buty, nie jak czołg, bez armat i karabinów maszynowych, bez trzydziestocentymetrowej stalowej osłony; człowiek wychodzi do ludzi w zamiarach pokojowych, boso, nie rwie darni pancernymi gąsienicami, odnosi się do ludzi bez uprzedzeń, jak do równych sobie, jak człowiek do człowieka, jak to u nas mawiali - a i tak zawsze się co do ludzi pomyli. Człowiek jest jak czołg wyposażony w mózg. Myli się co do ludzi, jeszcze zanim ich spotka, jeszcze kiedy planuje spotkanie; potem myli się w trakcie spotkania; a na koniec wraca do domu, opowiada o spotkaniu osobie trzeciej i myli się po raz kolejny. Ponieważ inni z reguły myla sie tak samo co do nas, cały proces komunikacji jest jedną wielką fatamorganą, wypraną z realizmu, porażającą farsą błędnej percepcji. Cóż jednak mamy począć z tym paląco ważkim problemem innych ludzi, który wykrwawia się z przypisywanego mu przez nas znaczenia, nabierając w zamian znaczeń groteskowych, ponieważ tak marnie jesteśmy wyposażeni w zdolność wzajemnego postrzegania swoich wnętrz i niewidzialnych motywacji? Czy wobec tego każdy powinien zamknąć się w domu, jak to czynią pisarze-samotnicy, zasiąść w dźwiękoszczelnej celi, aby tam wskrzeszać ludzi ze słów i udawać, że ci ludzie ze słów są bliżsi prawdy niż prawdziwi ludzie, których na co dzień kaleczymy swoją ignorancją? Przecież celem życia człowieka nie jest prawidłowe zrozumienie innych ludzi. Życie polega na rozumieniu ludzi opacznie, nie raz, i nie dwa, i nie sto, aż w końcu, po głębokim namyśle, znów zrozumiemy ich opacznie. Po tym właśnie poznajemy, że żyjemy: że się mylimy. Może najlepiej byłoby machnąć ręką na słuszne i niesłuszne rozumienie innych ludzi i spokojnie dryfować z prądem życia. Jeżeli ktoś to potrafi - ma szczęście"

Philip Roth - Amerykańska sielanka

Moje drugie spotkanie z tym pisarzem i ponownie zachwycam się każdym zdaniem.

Awatar użytkownika
Aga91
Introwertyk
Posty: 96
Rejestracja: 21 gru 2016, 23:16
Płeć: kobieta
MBTI: INTJ

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: Aga91 » 03 gru 2017, 20:18

"Precz z tym, co było, zerwałem na zawsze z dotychczasowym życiem i nie chcę nic o nim wiedzieć; do nowego świata, do nowych miejsc, i nie oglądać się za siebie!"

F. Dostojewski - Bracia Karamazow

Awatar użytkownika
Aga91
Introwertyk
Posty: 96
Rejestracja: 21 gru 2016, 23:16
Płeć: kobieta
MBTI: INTJ

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: Aga91 » 04 gru 2017, 20:32

"Broń cię Boże, miły chłopcze, prosić kiedyś ukochaną kobietę o przebaczenie! Zwłaszcza ukochaną, bez względu na to, jak wielka będzie twoja wina! Dlatego że kobieta — to diabli wiedzą co, na nich to się przynajmniej znam, bracie! Ale spróbuj przyznać się do winy, „zawiniłem, wybacz, przepraszam", zobaczysz, że zasypie cię gradem wyrzutów! Za nic w świecie nie przebaczą od razu i po prostu, poniżą cię, zrobią z ciebie szmatę, wynajdą to, dodadzą od siebie tamto, i dopiero potem przebaczą!"

F. Dostojewski - Bracia Karamazow

Awatar użytkownika
Coldman
Global Moderator
Posty: 1385
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Wlkp

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: Coldman » 07 gru 2017, 23:23

W kosmosie nikt nie usłyszy twojego krzyku".
No i niech tam.
Na Ziemi też nikt go nie słyszał.

Jarosław Grzędowicz – Wypychacz zwierząt
Biegnij teraz jak łagodny zwierz. Biegnij by dowiedzieć się, o sobie samym i o świecie co zimny jest jak lód.

Awatar użytkownika
manat
Introrodek
Posty: 21
Rejestracja: 01 gru 2017, 15:38
Płeć: kobieta

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: manat » 10 gru 2017, 0:16

"A na użytek świata nie można było zrobić nic innego, jak godnie dźwigać niedorzeczne pozory bycia sobą, ze wstydem nosząc kostium człowieka bez skazy"

Philip Roth - Amerykańska sielanka

ODPOWIEDZ