Dobra książka, którą ostatnio czytałeś

Rozmowy o książkach, wierszach, gatunkach, postaciach literackich itp.
michalinakrop
Wtajemniczony
Posty: 6
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:22
Płeć: kobieta

Re: Dobra książka, którą ostatnio czytałeś

Post autor: michalinakrop »

" Powtórnie narodzony" piękna książka, film nie jest gorszy. temat ciężki, bo o wojnie w Sarajewie, ale polecam każdemu.
Pomiary elektryczne. Szukasz? Sprawdź: www.adrianszopa.pl
Awatar użytkownika
kafar
Introrodek
Posty: 22
Rejestracja: 29 maja 2016, 0:22
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w6
MBTI: ISFJ

Re: Dobra książka, którą ostatnio czytałeś

Post autor: kafar »

"Kombi. Słodkiego miłego życia - prawdziwa historia" - sam tytuł może wskazywać na historię piosenki, ale jest to historia nie tylko utworów czy zespołu. To historia życia człowieka za komuny, obciążonego nieuleczalną chorobą żony. Ciekawych rzeczy można się dowiedzieć o życiu "wtedy" - zespół jadąc na koncerty na zachód dostawał listę od przyjaciół co kupić albo co wywieźć. W ten sposób do Polski przywożono jedzenie, ubrania, sprzęt grający a nawet... lodówki. Z Polski wywożono ulotki Solidarności czy listy do rodziny. Wyobrażacie też sobie zostać uwięzionym przez mafię? Tak, to wszystko przydarzyło się Kombi. ;) Jeśli ktoś choć trochę się interesuje polską muzyką czy PRLem to szczerze polecam.
Ani
Introwertyk
Posty: 78
Rejestracja: 02 gru 2015, 13:47
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4

Re: Dobra książka, którą ostatnio czytałeś

Post autor: Ani »

Obrazek
Karl Ove Knausgård
"Moja walka"
Genialna książka. Serdecznie polecam. Narratorem jest autor, Karl Ove. Niby zwyczajnie postanawia opisywać swoje życie, relacje z ludźmi, różne większe i mniejsze wydarzenia, szkołę, ale robi to w najbardziej szczery sposób jaki można sobie wyobrazić. Wprost opisuje swoje uczucia, myśli. Gdy książka została wydana, podobno wiele osób się za to na niego obraziło. Na pewno znajomi musieli się mocno zszokować, bo Karl jest człowiekiem, który niewiele mówi, nie wiadomo co myśli, natomiast wydał książkę, w której znajduje się ogrom różnych refleksji, opinii. Moim zdaniem jest też introwertyczny, więc myślę, że tym bardziej powinna się wam spodobać ;)
MatiZ
Pobudzony intro
Posty: 160
Rejestracja: 18 wrz 2013, 17:23
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobra książka, którą ostatnio czytałeś

Post autor: MatiZ »

"Koniec warty" Stephen King. Zakończenie trylogii z detektywem Billem Hodgesem. Trzeba przeczytać na początku "Pana Mercedesa", potem "Znalezione nie kradzione" i wtedy tę część.
Msz
Introrodek
Posty: 13
Rejestracja: 23 lip 2016, 19:18
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4

Re: Dobra książka, którą ostatnio czytałeś

Post autor: Msz »

Sztuczki survivalowe - Pawła Frankowskiego i Witolda Rajcherta Tytuł mówi sam za siebie. ;)

www.1939.com.pl - Marcina Ciszewskiego Jest to ciekawe przedstawienie wizji tego, co by się stało, jeżeli udałoby się przenieść batalion NATO do czasów drugiej wojny światowej w celu walki z armią Niemiecką na ziemiach Polskich.

Perfekcyjna niedoskonałość - Jacka Dukaja Wizja świata, w którym ludzkość osiągnęła już taki poziom, że nasza świadomość może funkcjonować poza ciałem. Podróżujemy po tym świecie razem z bohaterem, który przeniósł się w czasie z 21 do 29 wieku.
Awatar użytkownika
Hydro
Intronek
Posty: 29
Rejestracja: 18 sty 2016, 3:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INFP
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Dobra książka, którą ostatnio czytałeś

Post autor: Hydro »

Trzech panów w łódce nie licząc psa - książkę wyłowiłem w koszu podczas akcji utylizowania zbędnej makulatury. Pozycja prezentuje typowy angielski, dżentelmeński humor, czasem nawet ironiczny. W tle Tamiza, motyw podróżniczy - jako wakacyjna lektura może się sprawdzić idealne.

Obrazek
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/27645/tr ... liczac-psa
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Dobra książka, którą ostatnio czytałeś

Post autor: highwind »

Kilka postów temu pisałem tu o "Archiwum Burzowego Światła". Właśnie po około roku przeczytałem tę pozycję po raz drugi. I czuję że była jeszcze lepsza niż a pierwszym razem. Ilość smaczków, delikatnych sugestii, podpowiedzi ku temu jak potoczy się fabuła, które ominąłem za pierwszym razem mnie zachwyciła. Kocham! I rzecz jasna - polecam.
Manala
Intronek
Posty: 32
Rejestracja: 28 gru 2015, 22:11
Płeć: nieokreślona
Enneagram: 4w5

Re: Dobra książka, którą ostatnio czytałeś

Post autor: Manala »

"Krótka historia niczego. Kryminał filozoficzny" Jima Holta. Fascynująca i mózgostymulująca książka. Autor opisuje różne, nawet najbardziej absurdalne teorie o pochodzeniu świata, ale zabiera się też za inne trudne pytania. Wszystko z perspektywy nauki, filozofii i religii. Najlepsze są opisy spotkań ze znanymi naukowcami, bo poza ich osiągnięciami i poglądami oddał też to jakimi są ludźmi, więc jest sporo zabawnych anegdotek przy których można odpocząć od tych szalonych teorii. A potem powrócić do nich z podwójną przyjemnością i zacząć kwestionować wszystko, w co się do tej pory wierzyło. :)
Awatar użytkownika
wazz
Stały bywalec
Posty: 208
Rejestracja: 27 lip 2016, 0:52
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: Dobra książka, którą ostatnio czytałeś

Post autor: wazz »

Ayn Rand "Atlas zbuntowany" - biblia wolnościowców.
“Never underestimate the power of stupid people in large groups.” G.C.
Exarkun
Introrodek
Posty: 16
Rejestracja: 04 sie 2016, 13:37
Płeć: mężczyzna
MBTI: Architekt (INTJ)

Re: Dobra książka, którą ostatnio czytałeś

Post autor: Exarkun »

Ostatnio czytałem kilka dobrych książek, ale szczerze mogę polecić Wam 2 autorstwa Philipa K. Dicka: "Wyznanie łgarza" i "Ubik" ;) znane, więc pewnie wielu z was mogło się na nie już natknąć, ale być może są wśród nas tacy, którzy ich nie czytali.
Awatar użytkownika
teoriapogardy
Intronek
Posty: 33
Rejestracja: 12 lip 2016, 0:31
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP

Re: Dobra książka, którą ostatnio czytałeś

Post autor: teoriapogardy »

Na wakacje z reguły wybieram lżejsze książki i tak oto w moje ręce wpadł Piknik z Einsteinem. Krótkie rozdziały o naukowych ciekawostkach, poczynając od planet czy ewolucji, a kończąc na sprężynie wszechświata. Podoba mi się to jak lekko się ją czyta, z ogromnym zainteresowaniem oraz bez opcji, że jakieś naukowe ciekawostki zanudzą nas na śmierć, bo pisana jest w całkiem zabawny sposób. Niektóre zagadnienia są czasem ledwo co poruszane, ale to tylko motywuje by samodzielnie poszerzyć swoją wiedzę. Żadne to dzieło literackie, ale nada się idealnie na plażę czy do autobusu :)
Obrazek
Awatar użytkownika
cristanov
Introwertyk
Posty: 114
Rejestracja: 03 maja 2016, 9:30
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Kraków

Re: Dobra książka, którą ostatnio czytałeś

Post autor: cristanov »

David Rock - "Twój mózg w działaniu"
Napisana w formie sztuki teatralnej pokazuje jak działa mózg i jak skutecznie zorganizować sobie czas i pracę. Idealna dla roztrzepańców komputerowych jak ja :)
Gdy masz serce do niczego i do niczego nie masz serca
Instynkt samozachowawczy nie wystarczy, by przetrwać.
Awatar użytkownika
Merigold
Rozkręcony intro
Posty: 324
Rejestracja: 11 lut 2016, 18:58
Płeć: kobieta

Re: Dobra książka, którą ostatnio czytałeś

Post autor: Merigold »

Już kilka razy tutaj wspominany "Ubik" oraz "Córka łupieżcy" Dukaja.
Co do "Ubika" - to było coś, nie przeczę, ale spodziewałam się minimalnie więcej z racji peanów na jego cześć. Świetne zakończenie.

Zaś Dukaj po prostu maluje słowem. Chociaż momentami miałam wrażenie, że jestem do tej książki odrobinę za głupia, tyle fizyki i skomplikowanych pojęć. ;) Niemniej autor zdecydowanie zachęcił do wypożyczenia "Lodu", czyli chyba najpopularniejszej książki.

Przed nimi zrobiłam jeszcze podejście do "Narrenturm" mistrza Sapkowskiego, ale odłożyłam po setnej stronie. Sienkiewicz był moim zdaniem lepszy w tego typu klimatach.

Aktualnie: "W poszukiwaniu straconego czasu" Prousta. Będzie miodzio, po kilkunastu stronach czuję, że się polubimy. (:
Awatar użytkownika
metalowymateusz
Stały bywalec
Posty: 243
Rejestracja: 17 lut 2016, 23:14
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTP

Re: Dobra książka, którą ostatnio czytałeś

Post autor: metalowymateusz »

Ja polecam "Diunę" Franka Herberta. Jest wspaniały świat, są Fremeni ze swoją kulturą, jest akcja, jest sporo cytatów. Tak jak mam kiepską wyobraźnię, tak Herbert potrafił nawet do mnie przemówić w opisach miejsc i krajobrazów. Dalsze części jakoś nie przypadły mi do gustu, ale pierwsza jest świetna.
Obrazek
Awatar użytkownika
wazz
Stały bywalec
Posty: 208
Rejestracja: 27 lip 2016, 0:52
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: Dobra książka, którą ostatnio czytałeś

Post autor: wazz »

Hydro pisze:Trzech panów w łódce nie licząc psa - książkę wyłowiłem w koszu podczas akcji utylizowania zbędnej makulatury. Pozycja prezentuje typowy angielski, dżentelmeński humor, czasem nawet ironiczny. W tle Tamiza, motyw podróżniczy - jako wakacyjna lektura może się sprawdzić idealne.
Wyborne! Ironia i absurd ściele się tam gęsto. Dzięki za polecenie bracie, już mam wypożyczoną kolejną z serii, tym razem "Trzej panowie na rowerach".
“Never underestimate the power of stupid people in large groups.” G.C.
ODPOWIEDZ