Co obecnie czytasz?

Rozmowy o książkach, wierszach, gatunkach, postaciach literackich itp.
Awatar użytkownika
eli
Introwertyk
Posty: 79
Rejestracja: 10 maja 2020, 16:08
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w1
MBTI: INFP

Re: Co obecnie czytasz?

Post autor: eli »

Obrazek
Bałem się zawsze i bałem się wszystkiego, ale przecież jednak niemniej szedłem w noc, w każdą noc, jeżeli tak trzeba było.
Awatar użytkownika
eli
Introwertyk
Posty: 79
Rejestracja: 10 maja 2020, 16:08
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w1
MBTI: INFP

Re: Co obecnie czytasz?

Post autor: eli »

Now sleeps the crimson petal, now the white po raz drugi.

Obrazek
Bałem się zawsze i bałem się wszystkiego, ale przecież jednak niemniej szedłem w noc, w każdą noc, jeżeli tak trzeba było.
hmm
Introrodek
Posty: 16
Rejestracja: 13 lip 2020, 20:23
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTJ

Re: Co obecnie czytasz?

Post autor: hmm »

Nie idzie mi ostatnio fikcja, więc w ramach osobistego 'projektu' multimedialnego łatam luki w filmografii Kurosawy i czytam The Emperor and the Wolf:

Obrazek

Zakres materiału wykracza poza typową biografię, więc to momentami wręcz biografia tamtejszej branży filmowej z naciskiem na projekty bohaterów tytułowych. Fajna lektura dla początkujących, a i bardziej oblatani w temacie docenią drobiazgowy research i źródła Galbraitha (dotarł właściwie do wszystkich, do których dało się dotrzeć).

Z innych plusów tom nadaje się do zastosowania w obronie osobistej.
Awatar użytkownika
Merigold
Rozkręcony intro
Posty: 324
Rejestracja: 11 lut 2016, 18:58
Płeć: kobieta

Re: Co obecnie czytasz?

Post autor: Merigold »

"Opowieści z meekhańskiego pogranicza" :D
anneline_87
Intronek
Posty: 32
Rejestracja: 14 lip 2020, 20:31
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
Lokalizacja: Opole

Re: Co obecnie czytasz?

Post autor: anneline_87 »

Przeczytałam "Mój rok relaksu i odpoczynku". Mam mieszane uczucia co do tej historii i nikogo do rozmowy o niej.
„Wie pan, każdy człowiek ma jakąś potrzebę kontaktu z ludźmi, ale kontaktu nie przypadkowego, tylko jakiejś bliskości charakteru, myślenia, nastroju”
hmm
Introrodek
Posty: 16
Rejestracja: 13 lip 2020, 20:23
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTJ

Re: Co obecnie czytasz?

Post autor: hmm »

anneline_87 pisze: 15 lip 2020, 17:53 Przeczytałam "Mój rok relaksu i odpoczynku". Mam mieszane uczucia co do tej historii i nikogo do rozmowy o niej.
Ta idealna, piękna, omniposiadająca amerykanka w synopsis zaświeca lampkę ostrzegawczą, ale rozumiem skąd taka a nie inna protagonistka, więc uprzedzenia jestem skłonny odłożyć na bok.

Nie czytałem, ma się rozumieć, ale chętnie poczytam co z nią jest nie tak. Wal śmiało :)
anneline_87
Intronek
Posty: 32
Rejestracja: 14 lip 2020, 20:31
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
Lokalizacja: Opole

Re: Co obecnie czytasz?

Post autor: anneline_87 »

hmm pisze: 15 lip 2020, 20:26 Ta idealna, piękna, omniposiadająca amerykanka w synopsis zaświeca lampkę ostrzegawczą, ale rozumiem skąd taka a nie inna protagonistka, więc uprzedzenia jestem skłonny odłożyć na bok.

Nie czytałem, ma się rozumieć, ale chętnie poczytam co z nią jest nie tak. Wal śmiało :)
Nawet nie chodzi o o dobór bohaterki, bo rozumiem, że był w tym cel - ukazać wpływ relacji z rodziną i atmosfery początku wieku XXI (książka dzieje się w 2000 roku) na jednostkę idealnie przystosowaną do życia, mającą wszystko, czego potrzeba do szczęścia, a jednak wikłającą się w nieudane relacje i niezdolną do czerpania satysfakcji z życia.

Zaskakuje mnie rozwiązanie tego problematu, trochę fantastyczne. I tu będą spoilery. :P

Kobieta zażywa cudowny lek na bezsenność, którego skutkiem ubocznym przy długotrwałej terapii przejawiającej się ciągłym snem na jawie, życiem bez udziału świadomości (można powiedzieć, że trochę w takim stanie zen) jest reset osobowości. Tak odnowiona bohaterka pozbywa się wszystkich przedmiotów, nabywa nowe w sklepie ze starzyzną (fuck logic) i zaczyna życie w pełnym uduchowieniu, wreszcie widzi błękit nieba, zielone drzewka i czerpie radość z karmienia wiewiórek w parku. Albo to jest głęboko ironiczne, albo krańcowo naiwne, nie umiem się zdecydować.
„Wie pan, każdy człowiek ma jakąś potrzebę kontaktu z ludźmi, ale kontaktu nie przypadkowego, tylko jakiejś bliskości charakteru, myślenia, nastroju”
hmm
Introrodek
Posty: 16
Rejestracja: 13 lip 2020, 20:23
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTJ

Re: Co obecnie czytasz?

Post autor: hmm »

anneline_87 pisze: 17 lip 2020, 10:05
hmm pisze: 15 lip 2020, 20:26 Ta idealna, piękna, omniposiadająca amerykanka w synopsis zaświeca lampkę ostrzegawczą, ale rozumiem skąd taka a nie inna protagonistka, więc uprzedzenia jestem skłonny odłożyć na bok.

Nie czytałem, ma się rozumieć, ale chętnie poczytam co z nią jest nie tak. Wal śmiało :)
Nawet nie chodzi o o dobór bohaterki, bo rozumiem, że był w tym cel - ukazać wpływ relacji z rodziną i atmosfery początku wieku XXI (książka dzieje się w 2000 roku) na jednostkę idealnie przystosowaną do życia, mającą wszystko, czego potrzeba do szczęścia, a jednak wikłającą się w nieudane relacje i niezdolną do czerpania satysfakcji z życia.

Zaskakuje mnie rozwiązanie tego problematu, trochę fantastyczne. I tu będą spoilery. :P

Kobieta zażywa cudowny lek na bezsenność, którego skutkiem ubocznym przy długotrwałej terapii przejawiającej się ciągłym snem na jawie, życiem bez udziału świadomości (można powiedzieć, że trochę w takim stanie zen) jest reset osobowości. Tak odnowiona bohaterka pozbywa się wszystkich przedmiotów, nabywa nowe w sklepie ze starzyzną (fuck logic) i zaczyna życie w pełnym uduchowieniu, wreszcie widzi błękit nieba, zielone drzewka i czerpie radość z karmienia wiewiórek w parku. Albo to jest głęboko ironiczne, albo krańcowo naiwne, nie umiem się zdecydować.
Ta starzyzna to ewidentny symbolizm - pozytywny atawizm, czyt. teraz to trudno jest, więc wybieramy czerwoną pigułkę, wchodzimy w skórę dziadków (toć oni nie mieli tych samych problemów, prawda?), wąchamy kwiatuszki i wszystkie problemy się rozwiążą jeśli tylko je zignorujemy wystarczająco mocno. No, jestem w stanie sobie wyobrazić jak kuszące może to być, ale po tym co piszesz autorce wydaje się, że podała bohaterce czerwoną pigułkę, podczas gdy zaserwowała jej niebieską - i z tego, myślę, byłaby fajna powieść/film. Niekoniecznie amerykański ;)
Awatar użytkownika
Corpseone
Introwertyk
Posty: 106
Rejestracja: 02 lip 2014, 11:25
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Co obecnie czytasz?

Post autor: Corpseone »

Obecnie: Richard Dawkins - Bóg urojony i Rafał Ziemkiewicz - Cham niezbuntowany.
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Co obecnie czytasz?

Post autor: Coldman »

TOPR. Żeby inni mogli przeżyć
Awatar użytkownika
Alice
Introwertyk
Posty: 82
Rejestracja: 30 lis 2016, 21:10
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co obecnie czytasz?

Post autor: Alice »

"Chłopcy" Jakuba Ćwieka, moje pierwsze po latach spotkanie z polską fantastyką
"Zapytasz ją, gdzie jest sens
Wśród szarych dni szarego przemijania
Ona - Alicja to wie
Szczęśliwa jest, choć żyje całkiem sama.."
Awatar użytkownika
eli
Introwertyk
Posty: 79
Rejestracja: 10 maja 2020, 16:08
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w1
MBTI: INFP

Re: Co obecnie czytasz?

Post autor: eli »

Boża inwazja - Philip K. Dick

Obrazek
Bałem się zawsze i bałem się wszystkiego, ale przecież jednak niemniej szedłem w noc, w każdą noc, jeżeli tak trzeba było.
Awatar użytkownika
ElSombreron
Introrodek
Posty: 11
Rejestracja: 26 lip 2020, 22:00
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: ISTJ

Re: Co obecnie czytasz?

Post autor: ElSombreron »

„Na skraju Imperium i inne wspomnienia" - pamiętniki polskiego ziemianina z litwy Mieczysława Jałowieckiego, opisuje życie w zaborze rosyjskim po powstaniu styczniowym, wojny światowe, życie w II RP, w dodatku autor z racji statusu społecznego pełnił przez życie wiele funkcji państwowych. Świetny opis życia w carskiej Rosji, stosunku do Polaków, a przy okazji wgląd w życie towarzyskie arystokracji. Klimat jak z 'Lalki', pisany z pozycji osoby która należała do tego świata. Genialne.
Awatar użytkownika
Solitude
Intronek
Posty: 40
Rejestracja: 22 lut 2013, 23:06
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP

Re: Co obecnie czytasz?

Post autor: Solitude »

Marek Aureliusz - Rozmyślania - sporo uniwersalnych, aktualnych nadal przemyśleń, ale trzeba sobie dawkować.
Awatar użytkownika
spacerova
Introwertyk
Posty: 66
Rejestracja: 25 gru 2019, 21:26
Płeć: kobieta

Re: Co obecnie czytasz?

Post autor: spacerova »

"Kwestia ceny" Zygmunt Miłoszewski
"Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura" Kai Strittmatter
ODPOWIEDZ