Literatura (cytaty)

Rozmowy o książkach, wierszach, gatunkach, postaciach literackich itp.
Awatar użytkownika
Inno
Legenda Intro
Posty: 1214
Rejestracja: 01 paź 2008, 18:47
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Warszawa

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: Inno »

Właśnie podobne myśli chodzą mi po głowie od dłuższego czasu:

"Ludzie powinni więcej czasu poświęcić na przyjrzenie się samym sobie - stwierdził. - Osoba i historia są tym samym - rozumiem przez to, że osobiste historie są ogromne. Pojedynczy człowiek jest bardziej skomplikowany niż społeczeństwo."

(cytat z książki Petera Hesslera "Kości Wróżebne")
Obrazek
Awatar użytkownika
higsa
Rozkręcony intro
Posty: 345
Rejestracja: 20 wrz 2009, 20:49
Płeć: kobieta
Lokalizacja: Higsolandia

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: higsa »

"Kobiety dźwigają połowę nieba. I ty możesz osiągnąć szczyty. Jednak jeśli ci się nie uda, będziesz strącona w bezdenną przepaść" - Mao Zedong

[swoją drogą, kolejny komunistyczny przywódca, dyktator, którego biografowie określają mianem introwertyka.... zastanawiające....]
Alojz
Introrodek
Posty: 18
Rejestracja: 25 sty 2011, 22:47
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Śląsk PL

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: Alojz »

"Może wariat to po prostu członek jednoosobowej mniejszości"
G.Orwell
introintro
Introrodek
Posty: 21
Rejestracja: 11 lut 2011, 12:25
Płeć: nieokreślona

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: introintro »

Po pierwsze nie jest to cytat z książki, ale z wykładu.
Po drugie oryginalnie jest w języku angielskim, więc nie wiem czy uchwyciłem w pełni jego sens.

Guy Armstrong, przytacza słowa Dalajlamy na zarzut (nie padł, ale można się domyślić intencji autora pytania), że wraz z popularyzowaniem nauk buddyjskich na Zachodzie, naraża je na strywializowanie i wypaczenie ich esencji:

"Niektórzy nazywają mnie żywym Buddą, lub boskim królem. Nie jestem ani jednym ani drugim. Jestem prostym mnichem buddyjskim. Mimo to niektórzy opisują mnie jako kontrrewolucjonistę lub wilka w mnisim przebraniu. Jak widzisz, wracam do swojej intencji. Jeżeli moja intencja jest szczera, to wtedy ważny jest tylko pokłon (wyrażenie szacunku wobec innych). Jak inni mnie odbierają jest ich sprawą. Nie obchodzi mnie to."

Kto zna angielski, to może posłuchać wykładu pod poniższym linkiem, ok. 50 minuty jest mowa o powyższych słowach Dalajlamy:
http://dharmaseed.org/talks/audio_player/79/11997.html
Awatar użytkownika
higsa
Rozkręcony intro
Posty: 345
Rejestracja: 20 wrz 2009, 20:49
Płeć: kobieta
Lokalizacja: Higsolandia

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: higsa »

A takie tam... polityczne, ale co tam... w końcu to jedyny wątek, w którym się nie komentuje, więc bez narażania się wpisuję/cytuję:
„Chłopski upór, namiętne zamiłowanie do polowania, niechęć do mądrych ludzi i bezgraniczne zamiłowanie do Kościoła, jak w Związku Radzieckim do partii komunistycznej – wszystko to stało się teraz politycznym sztandarem. Gdy tylko zmarli Wojtyła, Miłosz, Lem, wszystko zmieniło się jak w teatrze. Twardogłowi ludzie o lisim uśmieszku i starymi wrzodami w postaci w rodzaju nacjonalizmu i antysemityzmu, z zapałem prowincjonalnego antysemityzmu zaczęli decydować o losach Polaków. Polska przeistoczyła się w kiepską karykaturę powieści Orwella. Moralność, sprawiedliwość, porządek rzeczy zostały przenicowane. Europa milczy: bardziej niż polskiego nacjonalizmu boi się polskiego hydraulika. Zaś pozycja polskiej inteligencji stała się pozycją starzejącej się damy...przez lata wolności rola inteligencji została unicestwiona przez banalne społeczeństwo konsumpcyjne
W. Jerofiejew „Trzy Polski

Tak nas widzi Wschód. Zachodu nie ma co się pytać, bo jest egoistycznie zakłamany. Szkoda tylko, że i My przyjęliśmy tę postawę.
Awatar użytkownika
Ausencia
Intromajster
Posty: 503
Rejestracja: 20 lip 2008, 16:08
Płeć: nieokreślona

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: Ausencia »

"Ludzie-samogłoski i ludzie-spółgłoski. Samogłoski to ci, co lubią mówić, śmiać się - i śmiejąc się odrzucają energicznie w tył głowę, ci, co urodzili się do ekspresji. Ludzie-spółgłoski milczą przeważnie, w towarzystwie uchodzą za nudziarzy, zasypiają w pociągu. Ale bez nich nie byłoby ludzkości; języki łatwiej obchodzą się bez samogłosek niż bez sztywnego, ciężkiego brokatu spółgłosek".

Adam Zagajewski, "W cudzym pięknie"
Awatar użytkownika
Padre
IntroManiak
Posty: 627
Rejestracja: 07 wrz 2010, 15:34
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Kraina Deszczowcow
Kontakt:

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: Padre »

Zainspirowany grobowym rozwinięciem wątku o samotności:

"Nadzieja umiera przedostatnia. Ostatni umiera czarny humor" - Mirosław Żamboch "Sierżant"
I explore the frontiers of safety! I laugh at danger, from a distance, and quietly, so as not to get all worked up.
Awatar użytkownika
candy heidi
Intronek
Posty: 36
Rejestracja: 02 wrz 2011, 23:59
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: candy heidi »

Z Tysiąca wspaniałych słońc
" każdy płatek śniegu jest westchnieniem pokrzywdzonej gdzieś w świecie kobiety. Że wszystkie westchnienia wznoszą się ku niebu, łączą w chmury, a potem rozpadają na małe fragmenciki, które w ciszy spadają na ludzi w dole"
mariusz2011
Introrodek
Posty: 22
Rejestracja: 02 gru 2011, 23:24
Płeć: nieokreślona

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: mariusz2011 »

"W samotności nigdy nie marnujemy czasu, nawet nic nie robiąc. Niemal zawsze trwonimy go w towarzystwie. Żadna rozmowa z sobą nie może być całkowicie bezpłodna; coś z niej zawsze wynika, bodaj tylko nadzieja, że znów się kiedyś spotkamy."
(Emil Cioran, Zły demiurg (Myśli uduszone))

"Naturysta nie boi się kieszonkowca."
(Andrzej Pilipiuk, Kroniki Jakuba Wędrowycza)

"Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów."
"Płynie się zawsze do źródeł pod prąd, z prądem płyną śmiecie."

"You laugh at me because I'm different, I laugh at you because you're all the same."
"I never found the companion that was so companionable as solitude."

"Czego krzyczysz... co noga? A tamtemu głowę urwało i nie krzyczy, a ty o takie głupstwo."
(Józef Piłsudski, żarty kierowane do ciężko rannych żołnierzy)

"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej."
(Józef Piłsudski)
Awatar użytkownika
cityCAT
Pobudzony intro
Posty: 171
Rejestracja: 02 kwie 2011, 23:02
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Śląsk

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: cityCAT »

"Otworzyć się. Rozmawiać. Kurewski ekumenizm.
Nadmierna ilość papierosów. Trzeba się, niestety,
czegoś trzymać. Rozmawiać. Trzeba zrobić coś
z ustami i rękami. Po coś tu umieram
(...)"


— Marcin Świetlicki, Prosty pozytywny
Actually, I CAN
Awatar użytkownika
K-PAX
Introwertyk
Posty: 81
Rejestracja: 08 lis 2010, 16:06
Płeć: nieokreślona

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: K-PAX »

"a ja mówię
daj mi spokój
ja nie mam ochoty
ja to pierdolę
dziś jestem w nastroju
nieprzysiadalnym
pomiędzy kłótnią z jedną kobietą,
a rozmową z drugą, która być może także się przerodzi w kłótnię
ja nie mam ochoty
ja to pierdolę
dziś jestem w nastroju
nieprzysiadalnym"


Marcin Świetlicki, "Nieprzysiadalność" :D
INTJ, 5w4
Awatar użytkownika
cityCAT
Pobudzony intro
Posty: 171
Rejestracja: 02 kwie 2011, 23:02
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Śląsk

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: cityCAT »

,,A dokoła nieład.
Coś trzeba związać,
Coś trzeba złączyć,
Rozstrzygnąć coś.
Nic nie wiem.
Nie mogę znaleźć butów,
Nie mogę znaleźć siebie.
Boli mnie głowa.
''

Leopold Staff, Przebudzenie
Actually, I CAN
Awatar użytkownika
Shamicki
Introwertyk
Posty: 119
Rejestracja: 30 lip 2008, 2:07
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w6
MBTI: INTJ

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: Shamicki »

"Loners, if you catch them, are well worth the trouble. Not dulled by excess human contact, nor blasé or focused on your crotch while jabbering about themselves, loners are curious, vigilant, full of surprises. They do not cling. Separate wherever they go, awake or asleep, they shimmer with the iridescence of hidden things seldom seen."
Anneli Rufus, The Loner's Manifesto

"Bywają chwile, kiedy nawet dla trzeźwych oczu rozumu świat naszego nieszczęsnego człowieczeństwa staje się podobny do piekła"
E.A. Poe

"Jeżeli ktoś nie jest w stanie spamiętać swych praw, to oznacza, że jest ich zbyt wiele."
Bernard Cornwell, Panowie Północy

"Jego ułomność polegała na tym, że nigdy nie potrafił odpuścić, zapomnieć, uciec."
Jo Nesbo, Upiory

"W jednej chwili przestawiłem się na tryb zbierania informacji wywiadowczych i przystąpiłem do zacieśniania więzi z niczego nie podejrzewającym cywilnym naiwniakiem."
Robert Crais, Requiem dla Miasta Aniołów

"Są ludzie którzy rodzą się by być wielcy, inni którzy wielkość muszą wywalczyć i tacy których wielkość przytłacza"

"Dziwnie tak, kiedy na nikim ci nie zależy. Nie czekasz na żadną wiadomość. Nie myślisz o nikim przed snem. Nie czujesz strachu, że ktoś zniknie. Dziwnie. Bezpiecznie. Pusto."

"Jesteś opiekunem. Nie przyznasz się, ale tak jest. Większość opiekunów taka jest, bo świat był dla nich okrutny i nic nie mogli na to poradzić. Więc działali tak, aby polepszyć życie innym. Ale temu zaprzeczają, gdyż stwierdzając to, przyznaliby, że zależy im na innych ludziach, ale wielokrotnie zawiedzeni, nauczyli się żyć bez tego. Nauczyli się dawać, ale nie nauczyli się brać. Jak przyjąć współczucie lub jak się przytulić."

“Anger, tears and sadness are only for those who have given up”

"Szczęście to odczucie subiektywne w dużej mierze zależące od genów (50%) reszta to środowisko. Na 6 podstawowych uczuć aż 4 są negatywne (niepokój,strach,smutek,obrzydzenie) 1 pozytywne (radość) i 1 inne, obojętne zaskoczenie-efekt ewolucji. Radość nie służy niczemu dlatego jest krótkotrwała. Nasz mózg kreuje pozytywne chwile które nawet takimi nie były (iluzja)."

"Mam za wiele szacunku dla państwa, by pozwolić mu na ingerencję w te sfery życia, w których nie ma ono czego szukać."
Człowiek tworzy jakąś rzeczywistość, a potem staje się jej ofiarą.
Awatar użytkownika
ecl
Zagubiona dusza
Posty: 3
Rejestracja: 30 kwie 2012, 16:11
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Rydułtowy

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: ecl »

„Śmieszą mnie durnie, błazny natarczywe,
Co wytrzeszczają ślepia z miną capią;
Śmieszą mnie lisy, co się na mnie gapią,
I obwąchują, szczwane i złośliwe.
Śmieszy mnie swojej uczoności butą
Małp stado, co się na sędziów pasuje;
Śmieszą mnie tchórze nikczemni i szuje,
Co mi wciąż grożą swą bronią zatrutą."

Henryk Hein
K. J.
str8man
Intronek
Posty: 27
Rejestracja: 25 lis 2012, 22:20
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Wadowice

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: str8man »

Utrzymuj swój umysł w skupieniu, czystości. To wszystko.

~Anonim
5 w 4 / ASSAQ
ODPOWIEDZ