Jakie książki lubicie czytać?

Rozmowy o książkach, wierszach, gatunkach, postaciach literackich itp.
Awatar użytkownika
nogitsune
Introrodek
Posty: 11
Rejestracja: 01 sty 2016, 22:26
Płeć: nieokreślona
Enneagram: 5w6
MBTI: INTJ

Re: Jakie książki lubicie czytać?

Post autor: nogitsune »

Lubie literaturę faktu. Zwykle czytam książki dotyczące historii, polityki, ekonomii. Odzwyczaiłam się od fikcji literackiej bo książki służą mi zwykle do zgłębienia mojej wiedzy w dziedzinach, którymi się pasjonuję. Jeśli ktoś chcę to mogę polecić kilka wartościowych pozycji poruszających wymienione wyżej kwestie. Moje ulubione nienaukowe książki to m.in.: ''Zaproszenie na egzekucję'', ''Mistrz i Małgorzata", ''Wielki Gatsby'', ''Głód'', ''Sto lat samotności''. Z filozofów od lat bliskie są mi dwa nazwiska: Rand i Nietzsche. Ludzie często się mnie pytają czemu tak rzadko biorę do ręki coś lekkiego, przyjemnego co czyta się jednym tchem i dlatego rada ode mnie: moi drodzy, szkoda czasu na bylejakość, czytajcie książki o których będziecie rozmyślali tygodniami albo będziecie czytali jedną stronę dziesięć razy żeby dłużej podziwiać kunszt literacki :D
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jakie książki lubicie czytać?

Post autor: Coldman »

nogitsune pisze: 27 maja 2017, 22:46 Lubie literaturę faktu. Zwykle czytam książki dotyczące historii, polityki, ekonomii. Odzwyczaiłam się od fikcji literackiej bo książki służą mi zwykle do zgłębienia mojej wiedzy w dziedzinach, którymi się pasjonuję. Jeśli ktoś chcę to mogę polecić kilka wartościowych pozycji poruszających wymienione wyżej kwestie. Moje ulubione nienaukowe książki to m.in.: ''Zaproszenie na egzekucję'', ''Mistrz i Małgorzata", ''Wielki Gatsby'', ''Głód'', ''Sto lat samotności''. Z filozofów od lat bliskie są mi dwa nazwiska: Rand i Nietzsche. Ludzie często się mnie pytają czemu tak rzadko biorę do ręki coś lekkiego, przyjemnego co czyta się jednym tchem i dlatego rada ode mnie: moi drodzy, szkoda czasu na bylejakość, czytajcie książki o których będziecie rozmyślali tygodniami albo będziecie czytali jedną stronę dziesięć razy żeby dłużej podziwiać kunszt literacki :D
Mam podobnie tylko bardziej wchodzę na psychologię i wszelkie teorie. Też często wszystkim mówię, że nie przepadam za zwykłymi historiami, jakoś nie widzę plusów które by mi mogły dać. Wyjątkami są książki wybitne trafiające w moje potrzeby, ale jest ich bardzo mało
Awatar użytkownika
mezzanine
Introrodek
Posty: 21
Rejestracja: 20 lis 2016, 16:12
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP

Re: Jakie książki lubicie czytać?

Post autor: mezzanine »

Ja również ostatnio najczęściej (choć nie tylko) sięgam po literaturę faktu. Z tym, że preferuję reportaże, biografie, wywiady, więc inna bajka.

Lubię czytać o ciekawych ludziach, ich losach, o tym, co ich ukształtowało. Dobra biografia potrafi zainspirować i poszerzyć horyzonty, ale też w pewnym sensie otwiera na innych ludzi. Myślę, że pod ich wpływem stałam się mniej skłonna do szybkiego oceniania.
Każdy człowiek to unikalna historia, psychika, przeszłość, inne motywy postępowania i spojrzenie na świat, i to mnie bardzo ciekawi.

Ale nie tylko to, lubię też dobrą beletrystykę. Wspomniane gdzieś wcześniej "Sto lat samotności" to jedna z moich absolutnie ukochanych książek, a teraz przymierzam się do przypomnienia sobie "Wilka stepowego'. Czytając ją kiedyś byłam zachwycona i ciekawa jestem, jak będzie teraz. ;)
Kaw
Intronek
Posty: 41
Rejestracja: 12 maja 2017, 19:49
Płeć: nieokreślona

Re: Jakie książki lubicie czytać?

Post autor: Kaw »

Ja uwielbiam fantastykę, dzięki której mogę oderwać się z tego świata i popłynąć niczym Kolumb ku nieznanym światom. Mam w sobie taką dziecięcą ciekawość do nieznanego i ta ciekawość ciągnie mnie ku odkrywaniu nowych światów i historii.
es_pada
Introwertyk
Posty: 77
Rejestracja: 26 lut 2010, 16:18
Płeć: nieokreślona

Re: Jakie książki lubicie czytać?

Post autor: es_pada »

Czytalam ostatnio Jana od Krzyza 'Noc ciemna' i kilka temu podobnych
Taka se tam
Intronek
Posty: 36
Rejestracja: 10 lip 2017, 22:53
Płeć: nieokreślona

Re: Jakie książki lubicie czytać?

Post autor: Taka se tam »

Głównie literaturę faktu, reportaże, biografie, wywiady. W liceum dłubałam trochę w fantastyce, ale z czasem zaczęło mi być szkoda czasu i życia na książki nie opisujące rzeczywistości, którą im człowiek lepiej poznaje, tym korzystniej dla niego. Największy nacisk kładę na poszukiwania tych o życiowej mądrości czy takich,co opisują realia jakiegoś środowiska, np. służb specjalnych, lekarzy, itd.
Tomek0
Introwertyk
Posty: 76
Rejestracja: 02 lip 2017, 14:24
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP-A

Re: Jakie książki lubicie czytać?

Post autor: Tomek0 »

Fantastyka, groza Kinga i fantastyka ;)
Awatar użytkownika
bartek93
Ambiwertyk
Posty: 320
Rejestracja: 15 kwie 2018, 22:29
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ENxP
Lokalizacja: Okolice Siedlec

Re: Jakie książki lubicie czytać?

Post autor: bartek93 »

Thrillery, fantastyka, powieść gotycka.
I breathe the air of my beliefs
ENFP 962(171) sp/so
s1a3p1a1
Pobudzony intro
Posty: 147
Rejestracja: 10 lut 2018, 4:05
Płeć: nieokreślona

Re: Jakie książki lubicie czytać?

Post autor: s1a3p1a1 »

Cokolwiek co prezentuje fabułę i postacie, którym można poświęcić czas. Lubiłem dłubać w pracach Dumasa, pomimo iż kaleczył epilogi, a teraz w książkach Londona, pomimo iż kaleczył postacie.
Calla

Re: Jakie książki lubicie czytać?

Post autor: Calla »

Fantasy, romanse, mlodziezowe, obyczajowe, komediowe, o zwierzaczkach, horrory, thrillery, poradniki, filozoficzne :)
Awatar użytkownika
Panna-Nikt
Introrodek
Posty: 24
Rejestracja: 05 paź 2019, 15:03
Płeć: kobieta
Enneagram: Opi
MBTI: ISFJ

Re: Jakie książki lubicie czytać?

Post autor: Panna-Nikt »

Ciężko stwierdzić jakie książki lubię najbardziej . Ważne że książka masz to coś co sprawia że chce się ją poznać.
Zagubiona wśród ludzi .
Awatar użytkownika
Pilotka19
Intronek
Posty: 48
Rejestracja: 08 gru 2019, 15:54
Płeć: kobieta
Lokalizacja: Tychy

Re: Jakie książki lubicie czytać?

Post autor: Pilotka19 »

Ostatnimi czasy głównie kryminały i thrillery psychologiczne mi w ręce wpadają. Ale we wczesnej młodości, dzieciństwie nawet można powiedzieć byłam zafascynowana thrillerami prawniczymi. Zaczęło się niewinnie, w szpitalnej bibliotece, która nie była przygotowana na młodszych czytelników. Pani zaproponowała mi książkę, ponieważ nakręcono na jej podstawie film, który kojarzyłam... A potem przeczytałam wszystko co miała tego autora i jemu podobnych. :D
Czasem do nich wracam, odkrywając na nowo dlaczego tak mi się podobały.
I'm in my head again
I took more medicine
Ripped up the parts from my heart and my chest again
Awatar użytkownika
rael
Stały bywalec
Posty: 183
Rejestracja: 22 kwie 2018, 20:39
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakie książki lubicie czytać?

Post autor: rael »

Kiedyś czytałem niemal wyłącznie fantastykę, ale od jakiegoś czasu próbuję poszerzyć swoje czytelnicze horyzonty. Chociaż fantastyka jest nadal mi bliska i chętnie po nią sięgam, to nie pogardzę również dobrymi kryminałami, sensacjami, przewodnikami podróżniczymi czy książkami typu non-fiction. Od zawsze ceniłem sobie dobrą opowieść, ale książki napisane w formie raportów lub biografii również mnie zainteresowały.
Awatar użytkownika
tonerek
Rozkręcony intro
Posty: 296
Rejestracja: 17 mar 2019, 17:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie książki lubicie czytać?

Post autor: tonerek »

Czytam głównie książki branżowe. Kiedyś czytałem sf, ale przestałem. Głównie ze względu na brak czasu.
Czasami też czytam rzeczy okołobranżowe jak przykładowo popularnonaukowe książki Henninga Becka o mózgu.
Nie lubię beletrystyki, uważam literaturę piękną za zaśmiecający mózg chłam. Nie wzruszam się postaciami bohaterów, a prezentowane w większości książek światy uważam za nudne, wtórne i mało interesujące,
Awatar użytkownika
Fairytaled
Rozkręcony intro
Posty: 250
Rejestracja: 01 lip 2019, 17:55
Płeć: mężczyzna
MBTI: INFP

Re: Jakie książki lubicie czytać?

Post autor: Fairytaled »

tonerek pisze: 16 lut 2020, 20:23 Czytam głównie książki branżowe. Kiedyś czytałem sf, ale przestałem. Głównie ze względu na brak czasu.
Czasami też czytam rzeczy okołobranżowe jak przykładowo popularnonaukowe książki Henninga Becka o mózgu.
Nie lubię beletrystyki, uważam literaturę piękną za zaśmiecający mózg chłam. Nie wzruszam się postaciami bohaterów, a prezentowane w większości książek światy uważam za nudne, wtórne i mało interesujące,
Większy chłam znajdziesz w tv, ech, troszeczkę przesadziłeś.

Ja bardzo chętnie czytam literaturę piękną i zdecydowanie sprzeciwiam się zrównywaniu ich z innymi, znacznie bardziej kiczowatymi tworami pisanymi. Taki autor mógł włożyć całe serce w słowa, które próbował przekazać; a tu taki epitet. Myślę, że warto czytać różne książki, ale no cóż, prawo wyboru należy do Ciebie. Ostatecznie nikt nie zaneguje tego, że czytanie to bardzo pożyteczny nałóg, dlatego lepiej by było, gdybyś zajął się zwalczaniem innych rodzajów zła ;)

W innym wypadku dojdzie do tego, że na skutek tego rodzaju podziałów wszelka aktywność intelektualna zaniknie. Według statystyk w Polsce czyta zaledwie około 40% populacji, a to bardzo mało. Cieszę się, że jesteś wśród nas, proszę Cię tylko, żebyś nie próbował rozbijać naszej małej czytającej rodziny :ok:
ODPOWIEDZ