Literatura (cytaty)

Racter

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: Racter »

Skoro już mamy Schopenhauera wywołanego do tablicy:

"Pewna gromada jeżozwierzy skupiła się w zimowy dzień możliwie blisko siebie, aby wzajemnym ciepłem uchronić się przed zamarznięciem. Wkrótce jednak odczuły nawzajem swe igły, co je znowu od siebie oddaliło. Kiedy potrzeba ogrzania się zbliżyła je znowu, powtórzyło się to drugie zło, tak że szarpało je między sobą jedno i drugie cierpienie, póki nie znalazły umiarkowanej odległości, w której najlepiej mogły znieść jedno i drugie. W ten sposób potrzeba towarzystwa, wyrastająca z pustki i monotonii własnego wnętrza, spędza ludzi razem, ale ich liczne odstręczające właściwości i nieznośne wady znowu ich od siebie odpychają.

Średnią odległością, jaką w końcu odnajdują i przy której może istnieć współżycie, są uprzejmość i dobre obyczaje. Do tego, kto nie zachowuje tej odległości, woła się w Anglii: keep your distance! Dzięki temu potrzeba wzajemnego ogrzania zostaje wprawdzie niedoskonale zaspokojona, za to jednak nie czuje się ukłuć igieł. Kto jednak ma wiele własnego, wewnętrznego ciepła, niech raczej trzyma się z dala od towarzystwa, by nie sprawiać przykrości ani jej nie doznawać."

A. Schopenhauer, W poszukiwaniu mądrości życia (Parerga i paralipomena), tom II
Zodiac
Intronek
Posty: 52
Rejestracja: 18 kwie 2013, 18:11
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INFP
Lokalizacja: GOP

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: Zodiac »

"A wszystko zaczynało się od humanistycznych, głębokich uzasadnień: wszystko dla człowieka, w imię ludzkości... A potem w ferworze realizacji szczytnych celów, ucieleśniając swe zbawienne pomysły, czyniliśmy zadość swym ambicjom, nie umiejąc położyć w odpowiedniej chwili rozsądnej granicy naszym poczynaniom... Wtedy okazywało się, że wiemy, czego potrzebuje ludzkość, lepiej niż ona sama... Lekceważyliśmy interesy i pragnienia pojedynczych ludzi, podporządkując je rzekomym interesom całej społeczności. A równocześnie - kształtowaliśmy nieomal siłą owe "interesy całości" - naginając je do potrzeby samorealizacji wybitnych jednostek..." A. Zajdel Cylinder van Troffa
Jeśli ktoś twierdzi, że ma wszystko gdzieś, to tak naprawdę nie ma wszystkiego gdzieś, bo gdyby miał to wszystko gdzieś, to by nie mówił jak bardzo to ma gdzieś.
martuella

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: martuella »

Jezioro Bodeńskie Stanisław Dygat

"Kogóż można obciążyć odpowiedzialnością za to, jakim się jest? Boga? Za daleko i zbyt nieokreślona droga. Ojczyznę? O biedna ojczyzno, zbyt się już przeciw tobie rzucają niedołęgi i wykolejone durnie. Bo czyż nie najłatwiej powiedzieć: zmarnowałem się, bo ten podły kraj nie dał mi żadnych warunków dla rozwoju mych wspaniałych talentów. Tak mówią ci, którzy roszczą sobie pretensje, żeby ojczyzna była nie dobrem wspólnym dla wszystkich, ale dziewką do osobistych posług. Ci również złorzeczą tym, którzy dzierżą rządy, nie, iżby boleli, że sprawy Rzeczpospolitej cierpią, będąc w mocy małostkowych szalbierzy i sobków sobie zgarniających publiczne korzyści, ale że sami to samo by chcieli."

"— Pech, pech — oburzył się Markowski Harry. — Fajtłapy skarżą się zawsze na pech. Pech nie jest niczym innym, jak płaszczykiem dla pokrycia własnej pożałowania godnej niezdarności.To absolutna fikcja, rzecz nieistniejąca. Ładnie bym ja wyglądał, gdybym się tak chciał na pech skarżyć: ani jeden interes nie wyszedłby mi. Jak się coś nie udaje, trzeba dotąd próbować, aż się uda.
Awatar użytkownika
Faramuszka
Stały bywalec
Posty: 226
Rejestracja: 26 paź 2012, 17:25
Płeć: kobieta

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: Faramuszka »

Najtrudniej jest przeżyć następne pięć minut. Życie – to jest następne pięć minut. A jednak robimy wszystko, żeby o tym nie myśleć. Plany, nadzieje, lęki – dotyczą przyszłych tygodni, miesięcy, lat, a nawet dziesięcioleci. W nich wyłącznie żyjemy, czyli nie żyjemy, ale wyobrażamy sobie życie. Ze strachu przed następnymi pięcioma minutami? Czy z nudów? Bo następne pięć minut prawie zawsze jest bardzo nieefektowne. Najczęściej trzeba coś przełożyć z miejsca na miejsce, a potem z powrotem na to samo miejsce, wstać, usiąść, zareagować. A jednak nie ma innego życia, tylko najbliższe pięć minut. Reszta to wyobraźnia. (Chyba że wyobraźnia jest życiem. W takim razie odwołuję wszystko).
Sławomir Mrożek "Małe listy"

"Kazali nam wierzyć, że miłość, ta prawdziwa, zjawia się tylko jeden raz w życiu i do tego zazwyczaj przed trzydziestym rokiem życia.
Nie powiedziano nam, że miłość nie jest sterowana i nie przychodzi w ściśle określonym czasie. Kazali nam wierzyć, że każdy z nas jest połówką pomarańczy, że życie ma sens tylko wtedy, gdy znajdziemy tę drugą połowę. Nie powiedziano nam, że rodzimy się w całości, że nikt w naszym życiu nie zasługuje na to, by nieść na swoich barkach odpowiedzialność za dopełnienie naszych braków: rozwijamy się w sobie. Jeśli jesteśmy w dobrym towarzystwie, to jest to po prostu przyjemniejsze. Kazali nam uwierzyć w formułę 'dwa w jednym': dwoje ludzi, którzy myślą tak samo, zachowują się tak samo, że jedynie tak to działa. Nie powiedziano nam, że to ma swoją nazwę: anulowanie siebie; że jedynie osoby o własnej osobowości mogą budować zdrowe związki. Kazali nam wierzyć, że małżeństwo jest koniecznością i że pragnienia 'nie o czasie' muszą być stłumione. Wmówili nam, że piękni i szczupli są bardziej kochani, że ci, którzy uprawiają mało seksu są zacofani, a ci, którzy uprawiają go zbyt wiele nie są wiarygodni. Kazali nam wierzyć, że istnieje tylko jeden przepis na szczęście, taki sam dla wszystkich, i ci, którzy starają się go ominąć, skazani są na marginalizację. Nie powiedziano nam, że ten przepis nie działa, frustruje ludzi, alienuje ich i że istnieją inne alternatywy. Ach, nie powiedzieli nam nawet tego, że nikt nigdy nam tego nie wyjaśni.
Każdy z nas odkryje to na własną rękę."

John Lennon
Awatar użytkownika
Papaja
Intromajster
Posty: 466
Rejestracja: 04 sty 2014, 14:30
Płeć: kobieta
Enneagram: 1w9
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Poznań

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: Papaja »

Przyjaźń wymaga dużej ilości taniego alkoholu, długich rozmów do świtu, długich wyjazdów zapchanym pociągiem, a czasem i trzymania za włosy, gdy ktoś rzyga do kibla.
Pokolenie Ikea
Kto stworzył ten labirynt niepewności, tę świątynię dufności, naczynie grzechu, pole usiane tysiącem zasadzek, przedsionek piekła, kosz po brzegi napełniony chytrością, truciznę słodką jak miód, łańcuch, który wiąże śmiertelnych z doczesnością – kobietę?
Awatar użytkownika
Papaja
Intromajster
Posty: 466
Rejestracja: 04 sty 2014, 14:30
Płeć: kobieta
Enneagram: 1w9
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Poznań

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: Papaja »

Andrew Matthews:

„Zdrowa miłość do samego siebie oznacza, że nie czujemy przymusu, aby tłumaczyć się przed sobą lub innymi, dlaczego jedziemy na wakacje, dlaczego śpimy dłużej, dlaczego kupujemy sobie nowe buty, dlaczego rozpieszczamy siebie od czasu do czasu. Czujemy się komfortowo robiąc rzeczy, które dodają wartości i piękna do naszego życia.
Kto stworzył ten labirynt niepewności, tę świątynię dufności, naczynie grzechu, pole usiane tysiącem zasadzek, przedsionek piekła, kosz po brzegi napełniony chytrością, truciznę słodką jak miód, łańcuch, który wiąże śmiertelnych z doczesnością – kobietę?
Awatar użytkownika
NoxVurme
Introwertyk
Posty: 90
Rejestracja: 15 maja 2014, 18:31
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w2
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Chory umysł i Dewiacje Intelektualne

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: NoxVurme »

Christopher Moore

"-To brak szacunku - odparła.
Nigdy nie rozumiem kobiet. Praczka była ubrana w strój, który podkreślał piersi, mało tego, oddawał im cześć, mocno ściśnięty w talii, wypychający biust, aż wylewał sie z dekoltu. A jednak, gdy chłop to zauważył, czuła sie obrażona. Nigdy tego nie pojmę."
Człowiek rodzi się miękki i słaby a umiera twardy i mocny-- Lao Tsy
https://www.youtube.com/watch?v=DTZaU5vwhXg
Racter

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: Racter »

"- Myślę po prostu, że świat powinien być lepiej... może lepiej zorganizowany.
- To tylko fantazja - stwierdził Dwukwiat.
- Wiem. W tym cały kłopot. - Rincewind westchnął ponownie. Łatwo było mówić o czystej logice i o tym, jak cały Wszechświat podlega zasadom tej logiki oraz harmonii liczb. Fakty jednak były takie, że Dysk - co każdy widział - płynął w przestrzeni na grzbiecie Wielkiego Żółwia, a bogowie mieli w zwyczaju odwiedzać domy ateistów i wybijać im szyby."

Terry Pratchett, Kolor Magii
Awatar użytkownika
Emhyr
Intronek
Posty: 56
Rejestracja: 29 lip 2014, 18:17
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ/ISTJ/INTP
Lokalizacja: Warszawa

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: Emhyr »

Lepiej być nieszczęśliwym i wiedzieć, niż być szczęśliwym i żyć w nieświadomości.
Fiodor Dostojewski, Idiota, słowa księcia Myszkina
Tańczący Płomień
Ostatnio mam ochotę z kimś pogadać/popisać, podyskutować, więc jak ktoś też czuje chęć zamiany paru słów to pisać do mnie póki ten stan jeszcze się utrzymuje!
Moje słowa nie odpowiadają moim myślom, a to poniża moje myśli ~ książę Myszkin, pióra mistrza Dostojewskiego.
Profile: Steam | MyAnimeList | MyPersonality
saizou

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: saizou »

"Bardzo sobie cenię, że dorastałam w okresie, w którym mieliśmy niewiele i trzeba było użyć wszelkich zasobów wyobraźni, by się bawić. A bawiliśmy się bez opamiętania przy użyciu kijka, cegły i koniczyny narwanej w polu. Potem przyszło nowe i można było lizać świat. Jedni lizali bardziej, inni mniej.

Mam teorię, że te trudne czasy ochroniły mnie przed tym, żeby nie zwariować w tych łatwych. Młodość mnie zaimpregnowała przed obłędem, w który wielu popadło, kiedy wszystko nagle stało się dostępne."
Katarzyna Nosowska
Racter

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: Racter »

Tak — powiedział do siebie. — A teraz? Jak teraz? Czy znowu się czujesz oszukany? Tak jak ja? Tak jak wielu? Masz teraz ciszę i spokój, czy znowu się czujesz oszukany przez życie? Może ty, kiedy zamykałeś oczy, wiedziałeś już, dlaczego tak się stało? Dlaczego tak mało miałem wiary, nadziei, wytrwałości, sumienia? Może nadszedł taki moment, kiedy zrozumiałeś wszystko? Dlaczego splajtowałem? Dlaczego stałem się niczym, dlaczego nie miałem siły doczekać lepszych dni? Dlaczego odszedłem od wszystkich i wszyscy odeszli ode mnie? Dlaczego żyję bez wiary i bez miłości? Kiedy będę miał siłę zrobić to, co ty uczyniłeś? Ty głupie, podłe ścierwo. Gdybyś wiedział, jak ci zazdroszczę. Jak chciałbym zamienić się w tej chwili z tobą na miejsca. Jak bardzo bym chciał, abyś obudził się jutro, przeczytał gazetę i poszedł do pracy, i słuchał wszystkich ludzkich narzekań, i abyś nie miał pragnień ani miłości, abyś nie pragnął niczego poza tym, aby dzień się już skończył, i abyś mógł zasnąć, nie czuć, nie myśleć, nie wspominać tego, co było dawniej, nie dręczyć się wszystkim, nie myśleć o sumieniu, o tym, czego miałeś dokonać, i o tym, że niczego nie dokonałeś, i o tym, że niczego już pewnie nie dokonasz, bo jesteś wypruty, zmęczony, cholernie zmęczony, że chciałbyś być tak jak dawniej, że chciałbyś w coś uwierzyć, jeszcze raz w coś uwierzyć, i żebyś sobie zdawał z tego jasno sprawę, że jesteś świnia, że jesteś skończony, że nie masz nikomu niczego do dania, bo miałeś zbyt mało wiary i siły. Czy znów się czujesz oszukany? Od tego wszystkiego zbawiła cię twoja namiętna, niedobra miłość, ty głupi, zasrany Werterze. Czy nie zdajesz sobie z tego sprawy? Czy myślisz, że powiem komuś, że zabiłeś się właśnie dlatego? Zbyt cię lubiłem, mój stary. Tu jest małe, małe miasto. A my, ludzie, zbyt mało rozumiemy się jeszcze między sobą. Czy chcesz, żeby teraz zaczęli szperać i grzebać się w twoim życiu? Plotkować. Szydzić. Domyślać się. To ci niepotrzebne, mój drogi. To ci zupełnie niepotrzebne…

Marek Hłasko, Namiętności
Awatar użytkownika
Jagen Hghar
Wtajemniczony
Posty: 9
Rejestracja: 16 gru 2015, 20:15
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 8w9

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: Jagen Hghar »

"Pomyliłeś niebo z gwiazdami odbitymi nocą na powierzchni stawu."

~Vilgefortz w rozmowie z Geraltem
[Tom "Czas Pogardy"]

Strach tnie głębiej niż miecze."
"Słowa to tylko wiatr.Nie mogą mnie zranić.Niech po mnie spłyną."
["Saga Pieśni Lodu i Ognia"

Coś się kończy, coś się zaczyna.
Va’esse deireádh aep eigean
[Saga o Wiedzminie]

W areszcie - pani mecenas podniosła wreszcie wzrok - dopuściłeś się pobicia dwóch współwięźniów. Powinnam chyba znać powód?
-Primo, odrzuciłem ich seksualne awanse, nie chcieli zrozumieć, że nie znaczy nie. Secundo, lubię bić ludzi. Tertio, to fałsz. Oni sami się pokaleczyli. O ściany. By mnie oczernić.
["Sezon Burz']



“ Pogarda, wilczku, to przywilej ludzi światłych i rozumnych. W innych przypadkach jest przejawem zwykłego gówniarstwa i ciemnoty. Głęboko w rzyci mam twoją szczeniacką pogardę. ”

— Baranina; "Wiedźmin"
saizou

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: saizou »

– Co to znaczy być prawdziwym ? – zapytał pewnego dnia Królik, gdy leżeli obok siebie przy szafce, zanim Babcia przyszła posprzątać pokój. – Czy to znaczy, że ma się w środku coś co brzęczy oraz wystający kluczyk?
– Bycie prawdziwym nie ma nic wspólnego z tym, jak jesteś zrobiony – odpowiedział Zamszowy Koń. – To coś, co może ci się przytrafić. Prawdziwym stajesz się, gdy dziecko bardzo mocno cię kocha, ale nie tylko dlatego, bo chce się z tobą bawić, ale dlatego, że kocha cię naprawdę.
– Czy bycie prawdziwym boli? – zapytał Królik.
– Hmm, czasami – rzekł Zamszowy Koń, bo zawsze mówił zgodnie z prawdą. – Ale gdy jesteś prawdziwy, nie przejmujesz się aż tak, gdy ktoś cię rani.
– A czy to się dzieje w jednej chwili, tak jak gdy ktoś cię nakręci kluczykiem, czy stopniowo, kawałek po kawałku? – zapytał.
– To nie dzieje się w jednej chwili – odpowiedział Zamszowy Koń. – Prawdziwym stajesz się stopniowo. Taka przemiana zajmuje dużo czasu, dlatego zwykle nie przydarza się to zabawkom, które łatwo zepsuć lub z którymi trzeba się ostrożnie obchodzić. Zwykle, do czasu gdy staniesz się prawdziwy, stracisz już większość sierści, odpadną ci oczy, a twoje szwy będą już bardzo poluzowane. Będziesz już bardzo zużyty. Ale wtedy to wszystko jest nieważne, bo gdy jesteś prawdziwy, to w oczach tego, kto cię kocha nie możesz być brzydki. Tak mogą cię nazywać tylko ci, którzy niczego nie rozumieją, którzy nie wiedzą, co to znaczy być prawdziwym.

Margery Williams, Aksamitny Królik czyli jak zabawki stają się prawdziwe
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: highwind »

[Brandon Sanderson, "Droga Królów"]:
"Ktoś musi zacząć. Ktoś musi wystąpić naprzód i zrobić to, co jest właściwe, ponieważ jest właściwe. Jeśli nikt nie zacznie, inni nie mogą podążyć za nim."

[Brandon Sanderson, "Słowa Światłości"]:
"Jasnah zdefiniowała kiedyś głupca jako człowieka, który ignorował informacje, ponieważ nie zgadzały się z jego pragnieniami."

"W przeciwieństwie do miecza, szyderstwo boli tylko w takim stopniu, na jaki się mu pozwoli."

"P: Do jakiego ideału mamy dążyć? O: Do podstawowej kwestii przeżycia, osłonięcia nasienia ludzkości przed nadchodzącą burzą. P: Jaką cenę musimy ponieść? O: Cena jest bez znaczenia. Ludzkość musi przetrwać. Na naszych barkach spoczywa los całego gatunku, a w porównaniu z nim wszelkie inne kwestie są pyłem."

"Oczekiwania. To prawdziwa dusza sztuki. Jeśli dacie człowiekowi więcej niż się spodziewał, będzie was wychwalał przez całe życie. Jeśli stworzycie atmosferę oczekiwania i będziecie ją odpowiednio podsycać, to odniesie skutek. I wręcz przeciwnie, jeśli zyskacie reputację, że jesteście zbyt dobrzy, zbyt uzdolnieni... strzeżcie się. Lepsza sztuka będzie w ich głowach, a jeśli dacie im choć uncję mniej niż sobie wyobrażali, nagle okaże się, że ponieśliście porażkę. Nagle będziecie bezużyteczni. Człowiek znajduje jedną monetę w błocie i opowiada o niej przez wiele dni, ale kiedy otrzyma spadek, który okazuje się o jeden procent niższy od spodziewanego, twierdzi, że został oszukany."

"- Może - powtórzył, podnosząc wzrok ku gwiazdom. - Cokolwiek jeszcze można powiedzieć, świat przynajmniej wybrał sobie ładną noc, by się skończyć..."
Awatar użytkownika
ponuraczek
Pobudzony intro
Posty: 172
Rejestracja: 06 gru 2014, 21:34
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INFJ

Re: Literatura (cytaty)

Post autor: ponuraczek »

"Co by dał, aby móc być z czystym sumieniem: homoseksualistą, artystą, kokainistą - w ogóle jakimś "istą", wszystko jedno jakim - nawet sportsmanom zazdrościł manii sportowej. A był tylko skomplikowanym umetafizycznionym masochistą. "

S. I. Witkiewicz, Pożegnanie jesieni
"Jeżeli o mnie chodzi, nigdy nie miałem przekonań. Zawsze miałem wrażenia. "
Fernando Pessoa
Zablokowany