Dobry film ktory ostatnio widzieliście:)

Dyskusje, pytania, rekomendacje dotyczące owoców kinematografii i telewizji (w tym internetowej).
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2681
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dobry film ktory ostatnio widzieliście:)

Post autor: Coldman »

Źródło https://www.filmweb.pl/Zrodlo
Pozycja obowiązkowa dla osób szukającego czegoś głębszego w filmach.
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Dobry film ktory ostatnio widzieliście:)

Post autor: highwind »

John Wick 3. Przy jedynce był taki efekt wow, trochę jak przy pierwszym Taken. I o ile z kolejnymi częściami Uprowadzonej było lipnie, tak John Wick trzyma poziom, jeżeli chodzi o to, w czym błyszczał od początku - strona wizualna, klimat i choreografia. Ale przy trzecim podejściu czuję, że już się ta formuła zaczyna trochę przejadać. Twórcy co prawda starają się rozwijać świat tajnych organizacji zabójców, ale średnio się to klei, a główny bohater osiągnął już poziom wywyższenia niczym Neo z Matrixa i jest praktycznie nieśmiertelny. Trochę to pozbawia napięcia i momentami wybija z klimatu. No, ale mimo wad, to ciągle fajna zabawa.
leśna_siostra
Zagubiona dusza
Posty: 1
Rejestracja: 14 sie 2019, 17:24
Płeć: kobieta

Re: Dobry film ktory ostatnio widzieliście:)

Post autor: leśna_siostra »

1. 50 Pierwszych randek (2004) - super komedia romantyczna
2. Projekt (2018) - fantasy, dramat
3. Noc w muzeum (2006) - komedia fantasy
4. Adwokat diabła (1997) - dramat, lekki horror z wątkiem fantasy
5. Matrix (1999) - science fiction
6. Bestia (2011) - młodzieżowy, fantasy, dramat
7. Karate Kid (2010) - dramat
8. X + Y (2014) - dramat
9. Osobliwy Dom Pani Peregrine (2016) - fantasy, dramat
10. Efekt motyla (2004) - science fiction, dramat
kasiekowa
Introwertyk
Posty: 61
Rejestracja: 09 lip 2019, 12:29
Płeć: kobieta
MBTI: INFJ
Lokalizacja: Opole

Re: Dobry film ktory ostatnio widzieliście:)

Post autor: kasiekowa »

Miłość na żądanie – belgijsko-francuski melodramat z 2003 roku.
Oglądałam milion razy :)
"Lubię sobie posiedzieć. W ogóle lubię po prostu sobie być. W tym sensie, że nie od razu robić jakieś zamieszanie wokół siebie. Nie zacieszać. Nie otaczać się na siłę ludźmi tylko po to, żeby mieć takie poczucie szumu, który sprawi, że będę czuła, że żyję. Potrafię czuć, że żyję, kiedy siedzę po cichu" - K. Nosowska
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Dobry film ktory ostatnio widzieliście:)

Post autor: highwind »

Od czasu ostatniego wpisu (John Wick 3) widziałem w kinach około 15 nowych filmów. Żeby nie spamować, wspomnę o tych, które oceniłem najwyżej i które prawdopodobnie na najdłużej zapadną mi w pamięci.

1. Midsommar - horror/thriller psychologiczny. Przepiękne zdjęcia, siedząc w kinie czułem się, jakbym oddychał pełną piersią, jakbym był na miejscu przestawianych wydarzeń. Surowe, naturalistyczne ujęcie przemocy. Z wad - dużo mindfucku, takiego za którym nie przepadam - zostawiającego mnie zdezorientowanym i zmuszającym do zastanawiania się o co autorowi chodziło. Ale to akurat kwestia gustu.
2. W deszczowy dzień w Nowym Jorku. Woody Allen. Trochę naiwna, romantyczno-komediowa historia. Ale za to świetny klimat deszczowej aglomeracji widzianej z perspektywy chłopaka, któremu w duszy gra... no cóż - deszczowy jazz. Dosyć błyskotliwe dialogi. Zostawił po sobie bardzo przyjemny posmak. Byłem w kinie dwukrotnie i na pewno będę jeszcze do tego obrazu wracał.
Introman24
Intromajster
Posty: 548
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:23
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w6
Lokalizacja: gdzieś na planecie Ziemia

Re: Dobry film ktory ostatnio widzieliście:)

Post autor: Introman24 »

Joker - zachwyty nad tym filmem nie są przesadzone, dawno żaden film nie zrobił na mnie tak pozytywnego wrażenia. Wprawdzie ci, co oczekują efektownej rozrywki w rodzaju Marvela czy choćby "Mrocznego rycerza" się rozczarują, bo klimat filmu jest inny ale dawno żaden film tak dobrze nie przedstawił współczesnego świata. A brak Oscara dla Phoenixa będzie zbrodnią przeciwko kinu.
Awatar użytkownika
rael
Stały bywalec
Posty: 183
Rejestracja: 22 kwie 2018, 20:39
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dobry film ktory ostatnio widzieliście:)

Post autor: rael »

Introman24 pisze: 24 paź 2019, 18:31 Joker - zachwyty nad tym filmem nie są przesadzone, dawno żaden film nie zrobił na mnie tak pozytywnego wrażenia. Wprawdzie ci, co oczekują efektownej rozrywki w rodzaju Marvela czy choćby "Mrocznego rycerza" się rozczarują, bo klimat filmu jest inny ale dawno żaden film tak dobrze nie przedstawił współczesnego świata. A brak Oscara dla Phoenixa będzie zbrodnią przeciwko kinu.
Też tak uważam.

Filmowy "Joker" to kawał dobrej roboty i jeden z niewielu filmów na licencji DC, które autentycznie mi się podobały. Po obejrzeniu, pierwsze co rzuciło mi się w oczy to że jest to jeden z niewielu filmów, które sprawiają wrażenie wyjątkowo dobrze rozplanowanych i przemyślanych. Nie było w nim żadnych dłużyzn oraz zapychaczy, a wszystkie wątki, nawet te z pozory błahe i nieistotne ostatecznie miały jakiś cel i zostały rozwiązane.
Awatar użytkownika
Polan
Intromajster
Posty: 473
Rejestracja: 16 lip 2014, 11:24
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobry film ktory ostatnio widzieliście:)

Post autor: Polan »

The King - film wart obejrzenia, choćby dlatego że razem z Outlaw King wydaje się rozpoczynać ciekawy trend gdzie filmy historyczne hm... stają się historyczne? Przynajmniej strojami zachowaniem. W nim też mnie ma tej sztuczności i czuć autentyczną dbałość o detale. Nawet pozwolili sobie na pełny pojedynek głównej postaci z inną gdzie obaj przez cały czas mieli hełmy z przyłbicami, no szaleństwo!

Jednak... Sama historia którą opowiada film, czyli okres początku rządów Henryka V i jego późniejszą kampanię w Francji, która zakończyła się bitwą pod Azincourt załatwili po łebkach. Niedawno czytałem książkę o dokładnie tym samym okresie i niestety różnice rzuciły się w oczy.

Film skupił się mocno na osobie Henryka, jego wyczynach za młodu, walce o władze i trwa 2.5h. Niestety naprawdę zabrakło choćby minimalnego objaśnienia tego jak doszło do tego co film przedstawił. Jest jeden krótki fragment w którym zdaje się miało być to naświetlone jednak król szybko to ucina twierdząc że to bzdety. zamiast tego, dostajemy "król dostał piłeczkę i próbowano go zabić" jako przyczynę. Do tego Henryk był przedstawiony jako chcący pokoju gdzie całe jego otoczenie dążyło do wojny, podczas gdy można się doczytać, że jego otoczenia chciało dalszych negocjacji, a to on chciał walki.

Początek kampanii powinien był się zacząć od oblężenia miasta, krwawego, długiego, w trakcie którego trwała zaraza, ostatecznie wygrana jednak dużym kosztem i w którego efekcie doszło do późniejszej bitwy. Zamiast tego hm... mamy 5 budynków na krzyż z kilometr od jakiegoś zamku, który poza tym ze jest wzmianka że długo trwa, poddaje się praktycznie bez walk. Później dopiero przy samej bitwie ktoś przy okazji wspomina że armia jest głodna i schorowana (marsz Anglików z pod Harfleur o którym mowa do Calais odbył się ponoć bez większych zapasów i to w jego trakcie doszło do tego starcia).
Sama bitwa, poza tym że spora jej część nie była klasycznym 1vs1 hollywood, to jej przebieg drastycznie różnił się od tego który znałem. Łucznicy którzy mieli odegrać i którzy mieli stanowić trzon armii, w bitwie zostali praktycznie pominięci. Strzelili z 2 razy i tyle ich było widać. Zamiast tego uznano, ich późniejszą rolę w dziesiątkowaniu rycerstwa francuskiego zastąpią skądś wytrzaśnięci rycerze angielscy którzy mieli walczyć bez większości opancerzenia. Oraz wisienka, Henryk w trakcie bitwy kazał zamordować Francuskich jeńców, co jest prawdą, jednak zapomniano wyjaśnić dlaczego tak się stało. No cóż.

Także tak, film jest ciekawy, byleby więcej takich robili, jednak tym razem historycznie za bardzo nie pykło. Gdybym nie miał tak świeżo w pamięci książki o tym okresie i późniejszego drążenia tematu pewnie byłbym znacznie mniej krytyczny.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2137
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Dobry film ktory ostatnio widzieliście:)

Post autor: Drim »

Polan pisze: 13 lis 2019, 18:57 The King - film wart obejrzenia,
Obejrzałem. Nie przypadł mi do gustu. Ekranizacja kronik Szekspira raczej, a nie film historyczny. Nie mniej, podobało mi się że wreszcie pokazali któregoś z królów z różańcem w dłoni. Tak, pobożność była wówczas ceniona.

Nie wiem czy to miejsce aby piętnować wszelkie nieścisłości, raczej nie, to tylko kilka tych znaczących.
1) Oglądałem z lektorem i w jednej scenie z piłeczką lektor powiedział aby odesłano francuzom ten podarunek ale aby zamiast piłeczki włożono kulę armatnią. Tak, kule armatnie mogą wsadzać, ale faktycznych armat w średniowieczu pokazać już nie można. Wojna Stuletnia to w końcu okres rozwoju broni prochowej. Duh!
2) Ta gwiazdka na poliku u Henryka to ta rana po strzale którą zarobił w 1403? Malutka taka, w rzeczywistości określano ją jako szpecąca i najprawdopodobniej powodowała u Henryka wstyd w sytuacjach gdy z kimś rozmawiał (nakaz portretowania tylko z lewego profilu, polecenie aby na ucztach ustawiać stoły aby eksponowana była tylko jedna strona królewskiej głowy).
3) Raczej też nie był hulaką za młodu, znów ta rana, niechęć do prezentowania własnej osoby, kłopoty z płcią przeciwną na które cierpiał. Jedyną kobietą z którą miał bliższy kontakt była jego siostra Filipa z którą łączyła go zażyła przyjaźń (co w filmie minimalnie ale jednak, pokazano).
4) Kontynuując młodość spędził na dworze w otoczeniu króla i swych trzech młodszych braci, oni też walczyli u jego boku pod Azincourt (co w sumie jest ciekawym pomysłem, zgrupować wszystkich czterech następców tronu w jednym miejscu, w środku bitwy). Tego wątku najbliższej rodziny nie pokazano, dlaczego - nie wiem, a uważam, że jest arcyciekawy bo to jest czterech blisko trzymających się chłopaków każdy o zgoła innym charakterze. Zarówno się kłócili, kochali, walczyli u swego boku jak i spiskowali przeciwko sobie.

A marszałkiem Anglii był Neville z tych Neville'ów a nie jakiś pijaczyna ze Szkocji. :P

Tyle, nie chcę się zbytnio rozpisywać. Po prostu: biografie -> długo, długo nic -> Szekspir.

Poniżej rekonstrukcja. Spoiler +18 choć to manekin.
To, że strzała miała haczyki wiemy z relacji chirurga który podobno skonstruował jakieś urządzenie aby rozepchać ranę od wewnątrz bo wyciągając strzałę bez narzędzia było ryzyko, że rozerwie dalej kość i nerwy.

Bitwa.
Pierwsze 5 minut ok. Rzeczywiście piękny gong buławą w hełm. Potem King Rambo the V.
Taktyki nic, wyjaśnienia znaczenia strategicznego Azincourt też brak.
Wiem, zbyt wiele wymagam.
Awatar użytkownika
aporia
Pobudzony intro
Posty: 138
Rejestracja: 13 maja 2015, 18:43
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobry film ktory ostatnio widzieliście:)

Post autor: aporia »

Nic się nie da zmienić, statystycznie wypada jedna śmierć na jednego człowieka.
rusty_nails
Wtajemniczony
Posty: 8
Rejestracja: 19 lis 2019, 14:31
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 6
MBTI: INTJ

Re: Dobry film ktory ostatnio widzieliście:)

Post autor: rusty_nails »

Ostatnim filmem, który zrobił na mnie duże wrażenie był grecki film Litość. O człowieku, który po tym jak jego żona zapadła w śpiączkę, uzależnił się od tego, że inni mu współczują. Jego żona nagle się przebudza, ludzie przestają traktować bohatera z litością, a on robi wszystko żeby na nowo wzbudzić w nich współczucie. Bardzo taki czarny komedio-dramat. Polecam gorąco. Świetny film.
Awatar użytkownika
Nathas
Rozkręcony intro
Posty: 293
Rejestracja: 08 paź 2017, 21:37
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: lubuskie

Re: Dobry film ktory ostatnio widzieliście:)

Post autor: Nathas »

Wybrane z ostatnich dwóch tygodni:

Oiktos (Litość) https://www.filmweb.pl/film/Lito%C5%9B% ... 018-797869 - filmweb jak i kolega wyżej chyba za nim twierdzi, że jest to czarna komedia. Żadnej komedii nie uświadczyłem, jest za to dobry film psychologiczny z groteskowym głównym bohaterem, z którym nie należy i nawet nie sposób sie utożsamiać czy próbować zrozumieć, wczuwać się. Ten film trzeba 'obserwować z boku' (myślę, że wiadomo o co chodzi), a refleksja powinna się sama pojawić. Makridis to taki 'Lantimos dla ubogich', w końcówce ładnie odleciał, ale właściwie ona ratuje i 'robi' cały film.

Joker https://www.filmweb.pl/film/Joker-2019-810167 - nie myślałem, że wybiore się na ten film, bo z superbohaterami i całym tym światkiem mi nie po drodze. Jednak po wysłuchaniu paru opinii zdecydowałem sie i nie żałuję. Porządne filmidło.

You Were Never Really Here (Nigdy cię tu nie było) https://www.filmweb.pl/film/Nigdy+ci%C4 ... 017-775228 - a to sobie obejrzałem dzień przed pójściem na Jokera i jest tu masa podobieństw, nie tylko dlatego, że tu i tam główną role gra ten sam aktor. Podobne są również grane przezeń postaci, ich rozterki, dzieciństwo ukazane w krótkich przebitkach, świat który ich ukształtował. Warto obejrzeć oba i sobie porównać.

L'heure de la Sortie (Ostatni dzwonek) https://www.filmweb.pl/film/Ostatni+dzwonek-2018-810363 - szóstka 'dziwnych' uczniów i nauczyciel przychodzący na zastępstwo po tym, jak poprzedni w czasie lekcji wyszedł przez okno na piętrze i nie wrócił. Dobra muzyka i tu też końcówka podnosi moją ocenę filmu.

Papa, sdokhni (Zdychaj , tatulku) https://www.filmweb.pl/film/Zdychaj%2C+ ... 018-825453 - bardzo udana czarna komedia od wschodnich sąsiadów, dużo sztucznej krwi i zabawnych efektów. Nie pozbawiona sensu i ciekawej, choć prostej fabuły. Jakoś tak mi sie ten film skojarzył z Nagmi i Auf bösem boden - takie niskobudżetowe produkcje, które też miło wspominam i są idealnym kinem rozrywkowym, o kilka klas przewyższającym głupawe amerykańskie komedyjki.

Zhmurki (Ciuciubabka) https://www.filmweb.pl/film/Ciuciubabka-2005-166722 - j/w, jeżeli Papa, sdokhni siądzie, to ten też.

Zavod (Fabryka) https://www.filmweb.pl/film/Zavod-2017-785510 - tu już ciężki obraz osadzony w rosyjskiej rzeczywistości. Prawdziwi, nie wypacykowani bohaterowie, ludzie z krwi i kości, po których od pierwszego spojrzenia widać, że znają życie i nie jedno w nim przeszli. Jest mordobicie, jest strzelanina czyli brutalne, dobre męskie kino.

Der Goldene Handschuh (Złota rękawiczka) https://www.filmweb.pl/film/Z%C5%82ota+ ... 019-817552 - Film o seryjnym mordercy, który można opisac jednym słowem - Brzydota, przez duże B. Odradzam wrażliwym, bo każdy kadr to brzydota i odraza, wylewa sie toto z ekranu do tego stopnia, że aż zaczyna nam śmierdzieć w pokoju. Jednocześnie jest w tym obrazie coś, co nie pozwala oderwać od tego oczu, a mi nawet sprawiało dziwną przyjemność. Widocznie jestem chorym poj*bem. (Coldu nie dawaj znów warna, jest cenzura :*)

Zhit (Żyć) https://www.filmweb.pl/film/%C5%BBy%C4%87-2010-606801 - filmowy debiut Jurija Bykova z 2010 (jest też film Wasilija Sigareva o tym samym tytule z 2012 roku). Też film raczej dla facetów, jak najnowszy Zavod wspomniany wyżej (polecam też jego pozostałe filmy - Major i Dureń). Film prosty, w którym znajdziemy też trochę nielogiczności ale przymknijmy na nie oko, bo świetnie sie to ogląda. W filmie pojawia się sześć osób i pies. Jedni polują, inni uciekają. Do końca dociągnie mniej niż połowa.
..:: Nie zmusisz nikogo żeby cię pokochał, ale zawsze możesz zamknąć go w piwnicy, żeby rozwinął się u niego syndrom sztokholmski ::..
enter enigma
Pobudzony intro
Posty: 149
Rejestracja: 24 lis 2019, 16:01
Płeć: kobieta

Re: Dobry film ktory ostatnio widzieliście:)

Post autor: enter enigma »

To "ostatnio" to było na początku sierpnia, ale... Gladiator. Dobry film, 8/10.
Awatar użytkownika
romanka
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 30 lis 2019, 22:00
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: ISTJ

Re: Dobry film ktory ostatnio widzieliście:)

Post autor: romanka »

Transsiberian (2008)
Awatar użytkownika
Nathas
Rozkręcony intro
Posty: 293
Rejestracja: 08 paź 2017, 21:37
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: lubuskie

Re: Dobry film ktory ostatnio widzieliście:)

Post autor: Nathas »

Podbrosy (Podrzutki) https://www.filmweb.pl/film/Podrzutki-2018-810094 - krótki wycinek z życia niechcianego dziecka. Jak pojawia się wizja zarobienia na nim kasy to pojawia się też matka, której nagle jest potrzebne i 'kochane', jak nie - wracaj tam gdzie cię zostawiłam.

Zhit (Żyć) https://www.filmweb.pl/film/%C5%BBy%C4%87-2012-648416 - cholernie przygnębiający i skrajnie smutny obraz. Wczuwając się w przedstawione historie trzeba dłuższej chwili, by się pozbierać po seansie. Nie polecam oglądać w słabszym psychicznie czasie. Rzecz o tym, w jaki sposób radzimy sobie ze śmiercią kochanych osób.

The VVitch: A New-England Folktale (Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii) https://www.filmweb.pl/film/Czarownica% ... 015-729157 - świetny moim zdaniem, hmm.. horror? Bardziej podciągnąłbym to pod film psychologiczny z elementami fantasy. Mamy tu całe spektrum zaburzeń psychicznych będących konsekwencją indoktrynacji w hermetycznym społeczeństwie, a następnie życia w odosobnieniu i popadania w kolejne pułapki własnego umysłu.

Ready or not (Zabawa w pochowanego) https://www.filmweb.pl/film/Zabawa+w+po ... 019-827264 - bardzo dobra czarna komedia, takie 'Get out' na wesoło. Wartka akcja, sporo krwi i trupów. Polecam na poprawę humoru :)

Sedmikrásky (Stokrotki) https://www.filmweb.pl/film/Stokrotki-1966-117957 - stareńki film, ale bardzo barwny i zabawny. Historia dwóch dziewcząt bawiących się życiem i starszymi mężczyznami, których naciągają wykorzystując swoją atrakcyjność i ich naiwność.

Aniara https://www.filmweb.pl/film/Aniara-2018-828446 - dramat s-f, dość oryginalny w swoim gatunku. W wyniku awarii statek kosmiczny zbacza z obranego kursu i podróż mająca trwać kilka tygodni zamienia się w dwa lata, a może i więcej? Ciekawe przedstawienie zmieniających się zachowań ludzkich w wyniku zaistnienia nieprzewidzianych okoliczności, na które nie mamy wpływu i konieczności życia na niewielkiej przestrzeni, bez możliwości ucieczki.

Peul-lan-da-seu-eui Gae (Szczekające psy nie gryzą) https://www.filmweb.pl/film/Szczekaj%C4 ... 000-155668 - jeden z pierwszych filmów Joon-ho Bong'a, twórcy tegorocznego hitu 'Parasite'. Historia toczy się wokół kolesia, któremu przeszkadza ujadający ciągle pies, więc postanawia go uciszyć. Jednak jest też sporo wątków pobocznych i jak to w koreańskich produkcjach, pomieszania gatunków.

Ray & Liz https://www.filmweb.pl/film/Ray+i+Liz-2018-811020 - porządny, ciężki dramat ukazujący losy patologicznej rodziny. Niezaradni rodzice, niepotrafiący zmienić swojego życia i podjęcia jakiegokolwiek działania by wyjść z biedy, dzieci pozostawione na pastwę losu, nie uczone niczego, może i kochane ale skąd mają o tym wiedzieć, skoro miłości im się nie okazuje. Smutny film o smutnej egzystencji.

The Professor (Richard mówi do widzenia) https://www.filmweb.pl/film/The+Professor-2018-806052 - krótki opis z filmweb: 'Profesor diametralnie zmienia swoje nastawienie do życia, gdy dowiaduje się że jest nieuleczalnie chory'. Brzmi banalnie? Zaufajcie tej produkcji, tym bardziej, że główną rolę gra Johnny Depp, który jak zawsze robi robotę.

Aritmiya (Arytmia) https://www.filmweb.pl/film/Arytmia-2017-788304 - Rosja jak zwykle nie zawodzi, na wskroś realistyczny i brutalny obraz przedstawiający kawałek prawdziwego życia, bez zbędnego efekciarstwa i moralizatorstwa. Obserwujemy tu fragment życia zawodowego i prywatnego lekarza alkoholika, będącego członkiem załogi karetki i pielęgniarki Katii, którzy pozostają w związku. Gorąco polecam ten film.
..:: Nie zmusisz nikogo żeby cię pokochał, ale zawsze możesz zamknąć go w piwnicy, żeby rozwinął się u niego syndrom sztokholmski ::..
ODPOWIEDZ