Składanie komputera

Tutaj porozmawiać możemy o naszych zainteresowaniach, bardziej lub mniej popularnych pasjach czy nawet... dziwactwach :)
Awatar użytkownika
nudny introwertyk
Intro-wyjadacz
Posty: 384
Rejestracja: 28 kwie 2015, 7:19
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: ENFP
Lokalizacja: Poznań

Składanie komputera

Post autor: nudny introwertyk »

Nie byłem pewien, czy to dobry dział, ale chyba lepszego na to nie ma. Otóż kupuję komputer. Po kilku miesiącach rozważań podjąłem w końcu decyzję. Wywalić od tak kilka tysięcy na maszynkę do gierek ? A można, jak najbardziej.

Po co ten temat ? Jestem fanem grania na komputerze, a nie samego w sobie sprzętu komputerowego. Nie znam się więc tak, jak znać się powinienem, by podjąć korzystną decyzję zakupu. Zresztą może być to początek większego tematu, bo o ile jest na forum ten o grach komputerowych, o samych komputerach i ich składaniu nie ma (mode, rozstrzelaj jeśli się mylę :P ). A z pewnością nie tylko ja będę chciał się poradzić. Dobra, widzę, że przydługie wstępy zaczynają być moim znakiem rozpoznawczym, więc przechodzę do sedna.

Konfiguracja jaką mi polecono:

Karta graficzna: Gigabyte GeForce CUDA GTX970 4GB DDR5 PCI-E 256BIT
Obudowa: Zalman R1 Black Window USB 3.0 (ta akurat mi się podoba, więc zostaje na pewno)
Dysk twardy: Intenso Top III 256GB
Dysk 2: Dysk Toshiba 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 32MB cache
RAM (x2) : GOODRAM DDR4 8GB/2133 CL15
Zasilacz: Zasilacz SilentiumPC Vero L1 600W
Napęd: Internal DRW LiteOn 24x, SATA, Bulk
Procesor: Procesor Intel Core i5-6600K, 3.5GHz, 6MB
Płyta główna: MSI B150 PC MATE

Za wszystko razem wychodzi (zależnie od sklepu) +-4500 zł - i więcej raczej nie dam

Moje pytania:

1. Czy istnieją lepsze komponenty o mniejszej/podobnej cenie (podobna cena NIE oznacza 100 zł więcej) + czy te ew. zamienne komponenty ze sobą współgrają ?
3. Czy muszę kupić dodatkowo kartę sieciową czy jest ona elementem którejś z powyższych części ? (domowe WiFi)
4. Czy jeszcze czegoś w tej konfiguracji brakuje ?
4. Jaki sklep internetowy polecacie (wiem, że w tradycyjnym sklepie nie kupię tak tanio jak w necie, nie u mnie w mieście) ? Nie ukrywam, zależy mi tu przede wszystkim na cenie, oczywiście nie kosztem znaczącego spadku jakości obsługi (żeby się nie rozwalił w drodze xD). Najlepiej, gdyby był to sklep, który od razu złoży mi komputer i przyśle gotowca (nie umiem into kabelki :( )
5. Jakieś dodatkowe rady odnośnie zakupu sprzętu komputerowego ?
Ostatnio zmieniony 29 cze 2016, 21:22 przez nudny introwertyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Polan
Intromajster
Posty: 472
Rejestracja: 16 lip 2014, 11:24
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Składanie komputera

Post autor: Polan »

2) Karta sieciowa chyba częścią płyty głównej (nie jestem pewien) ale tylko z slotem ethernet, jak chcesz wifi musisz dokupić.
http://www.x-kom.pl/p/76664-karta-sieci ... 0mb-s.html
3) Płyty głównej nie widzę? Nie wiem jak to na części jest ale możesz chciecć jakieś chłodzenie dorzucić, wiatraczki czy inne radiatory. (Chociaż obudowy miewają już niezłe zestawy wbudowane, czasem i procesor ma odrzu coś na sobie).
4) X-kom jest dobry, ba nawet ma zestaw odpowiadający twoim konfiguracjom w twoim budżecie (prawie)
http://www.x-kom.pl/p/263622-desktop-x- ... gb1tb.html
Awatar użytkownika
nudny introwertyk
Intro-wyjadacz
Posty: 384
Rejestracja: 28 kwie 2015, 7:19
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: ENFP
Lokalizacja: Poznań

Re: Składanie komputera

Post autor: nudny introwertyk »

Dzięki za odpowiedzi, Polan !

2) Chyba coś takiego byłoby dla mnie prostsze w montażu (jak dla mnie wyżyny "montażu" = wsadzenie do portu USB xD), opinie ma niby dobre: http://www.x-kom.pl/p/102658-karta-siec ... 0mb-s.html
3) Yup, dodałem właśnie, umknęła mi (MSI B150 PC MATE). Dzięki za spostrzegawczość :)
4) Kusi, oj kusi gotowy zestawik... muszę się jeszcze zastanowić, wszak dopiero w piątek będę miał tyle pieniędzy na koncie ;)
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Składanie komputera

Post autor: highwind »

Moja wiedza jest przestarzała co najmniej o rok, bo wtedy kupowałem kompa, ale:

1. Jak mam ci powiedzieć czy istnieją komponenty w niższej cenie, skoro nie podałeś cen tych wymienionych? Rozumiem, że mam szukać w różnych sklepach i porównywać za ciebie ceny? XD
- Dysk SSD zalatuje nonejmem, poszukaj opinii/recenzji i upewnij się że nie kupujesz kota w worku. Sprawdź też, czy nie udałoby ci się znaleźć dwóch SSD po 128GB w podobnej cenie zamiast pojedynczego 256GB. SSD-ki są kapryśne i jeśli już ci jeden padnie, to przy dwu będziesz mógł się zawsze ratować.
2. Brakuje punktu 2, punkt 4 występuje dwukrotnie :P
3. No z kartą graficzną z wbudowanym wi-fi to się jeszcze nie spotkałem :P Musisz sprawdzić w specyfikacji płyty głównej, ale to raczej rzadkość. Lepiej kupić sobie porządny odbiornik USB i z bani. Zwróć uwagę na zasięg, bo z jakąś tanizną za 30 zł przy również słabszym routerze możesz sobie napsuć krwi.
4. Płyty głównej (po co updatowałeś, było tak fajnie :P)
4. Arest, ProLine, X-kom.
5. Sprawdziłbym może zestaw oparty na starszej architekturze, pod DDR3, a nie DDR4. Wątpię, żeby różnica wydajności była wielka, a różnica w cenie już może być odczuwalna. Procki porównasz tutaj - wydajnościowo, cenowo, w stosunku cena/jakość - czego dusza zapragnie.
Awatar użytkownika
Polan
Intromajster
Posty: 472
Rejestracja: 16 lip 2014, 11:24
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Składanie komputera

Post autor: Polan »

2) Montaż tamtego to wsadzenie w taki podłużny usb na płycie (PCI zdaje się). USB też jest przeważnie wolniejsze (2.0 to i tak niby 30-40MB zapis/odczyt więc o ile 100/mb neta nie przekroczysz nie będzie źle) chociaż (tu ponownie bardzo ogólnikowa wiedza) z tego co kojarzę usb często przez na płytach są wpięte wszystkie w 1 to odrazu ci trochę przepustowości uszczupli. No i zasięg. Mam gdzieś zakopany podobną kartę na usb jak nie zapomnę mogę sprawdzić jak to się sprawia za dzień czy 2. Chociaż też dobrze by było jakby się ktoś bardziej ogarnięty wypowiedział.
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Składanie komputera

Post autor: highwind »

AAA, jakbyś imał tego neta pod 100 mb to zwróć uwagę czy router obsługuje standard wi-fi umożliwiający transfer z takimi prędkościami. Bo jeśli nie, to choćbyś nie wiem jak zajebisty odbiornik kupił - będziesz mieć wąskie gardło na routerze.
Awatar użytkownika
nudny introwertyk
Intro-wyjadacz
Posty: 384
Rejestracja: 28 kwie 2015, 7:19
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: ENFP
Lokalizacja: Poznań

Re: Składanie komputera

Post autor: nudny introwertyk »

Ojoj, nazbierało się błędów i niedomówień :D

1. Już podaję ceny jakie były w proponowanym zestawie:
karta 1589 zł
obudowa 196.04 zł
dysk 372.47 zł
płyta główna 379 zł
RAM - 179 x 2 = 358 zł
dysk 2- 209 zł
zasilacz - 205 zł
napęd dvd - 73 zł
procesor - 1039 zł

2.Tak to jest, gdy dodaje się w środku punkt do listy, a potem zapomina i miesza się numeracja. Niestety, poprawić już nie mogę - zostanie egzotycznie :P
3. No, jestem w stanie wydać dodatkowo te 67 zł na odbiornik WiFi (ten w USB z linku)
4&5. Dzięki za sugestie, sprawdzę :)

Ogólnie jest to wydatek raz na X lat, więc szczerze mówiąc jestem w stanie wydać parę stówek ponad budżet.

Ale mam jeszcze jedno, dodatkowe pytanie:

6. Kwestia Windowsa. Jak tak patrzę na jego ceny, to nie wiem czy śmiać się czy płakać. Jasne, wiem, że można kupić trochę taniej na allegro, ale strawnych cen nie ma. ALE jest pełno ofert typu "klucz do Windowsa 10" i tu ceny już są zjadliwe. Tutaj moje pytanie: jak i niby gdzie miałbym wpisać ten klucz, gdy nie miałbym na komputerze zainstalowanego żadnego oprogramowania ? Wydaje mi się to niemożliwe, ale pytam, bo zapłacić 50 zł a 500 to jednak jest różnica. Zresztą co z nalepką ? Sam kupiłem parę lat temu windows 7 ultimate na płycie za 70 zł i nie była to ściema - niby była to "płyta naprawcza do laptopa" (czy coś w ten deseń), ale system z niej zainstalowany działał jak należy (instalowałem na stacjonarce), klucz był ok i nalepka też.
Awatar użytkownika
tomektomek
Pobudzony intro
Posty: 144
Rejestracja: 05 gru 2015, 22:03
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ
Kontakt:

Re: Składanie komputera

Post autor: tomektomek »

Czy DVD jest Ci koniecznie potrzebne ? Ja od kilku lat świetnie radzę sobie bez żadnego napędu. Można tu zyskać troche złotówek i dołożyć do lepszego SSD.
Jeśli chodzi o dysk i stosunek cena/jakość to zastanów się nad Samsungiem EVO 850 250 GB - to są jedne z lepszych dysków - sam mam wersję 500 GB i szczerze polecam. http://pclab.pl/art61833.html

Co do procka - będziesz kręcił ? Jeśli nie to rozważ jakiś bez K - zawsze można dołożyć do innego podzespołu.
Jeśli będziesz kręcił to zrób wywiad jak się sprawuje dana płyta główna do OC - bo z tym bywa różnie.


Co do zasilacza to na tym się nigdy nie oszczędza - do takiego zestawu bez OC spokojnie starczy 500 W ale kup taki z modularnym okablowaniem. Ja osobiście mogę polecić coś od BeQuiet - np http://www.bequiet.com/pl/powersupply/684
through blissful ignorance and terrifying awareness..
Awatar użytkownika
Polan
Intromajster
Posty: 472
Rejestracja: 16 lip 2014, 11:24
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Składanie komputera

Post autor: Polan »

6) klucz podajesz przy instalacji, można pomiąć i dopiero potem ( w przeciągu ~1-2 miesięcy) aktywować.
Awatar użytkownika
nudny introwertyk
Intro-wyjadacz
Posty: 384
Rejestracja: 28 kwie 2015, 7:19
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: ENFP
Lokalizacja: Poznań

Re: Składanie komputera

Post autor: nudny introwertyk »

Dziękuję za wszystkie sugestie i porady. Muszę przyznać się do lenistwa - ostatecznie wybrałem gotowy zestaw. Tak, ten od Ciebie, Polan ;) Przy pomyślnych wiatrach już jutro stanie u mych wrót. Cieszę się jak dziecko na pierwszą gwiazdkę :D
Awatar użytkownika
Polan
Intromajster
Posty: 472
Rejestracja: 16 lip 2014, 11:24
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Składanie komputera

Post autor: Polan »

Nie powinieneś się zawieść.
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Składanie komputera

Post autor: Coldman »

Niech ci procek zimnym będzie
Masz błogosławieństwo Colda
Awatar użytkownika
nudny introwertyk
Intro-wyjadacz
Posty: 384
Rejestracja: 28 kwie 2015, 7:19
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: ENFP
Lokalizacja: Poznań

Re: Składanie komputera

Post autor: nudny introwertyk »

Póki co zawiódł mnie dział wydań firmy u której kupowałem - oni twierdzili, że kurier przesyłkę otrzymał, natomiast firma kurierska zapewnia, że wciąż nic oprócz informacji nie dostała xD Narobiłem szumu i coś się ruszyło, jutro lub w poniedziałek w końcu dostanę komputer. Mam nadzieję, że baran z wydań, który zgubił moją paczkę wyleci na zbity ryj :twisted:
Awatar użytkownika
nudny introwertyk
Intro-wyjadacz
Posty: 384
Rejestracja: 28 kwie 2015, 7:19
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: ENFP
Lokalizacja: Poznań

Re: Składanie komputera

Post autor: nudny introwertyk »

Z opóźnieniem, ale dotarł. Zdążyłem już ochłonąć (i trochę pograć). Jest tak jak oczekiwałem, czyli 10/10. GTA V na najwyższych i nawet prawdziwe życie wydaje się trochę szare ;) Raz jeszcze dzięki za polecenie, Polan, warto było wydać te pieniądze :D
Awatar użytkownika
makaj
Pobudzony intro
Posty: 147
Rejestracja: 17 lis 2007, 16:13
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Wlkp

Re: Składanie komputera

Post autor: makaj »

Oby Ci długo służył ;)

Podepnę się i pociągnę temat dalej. Jak dotąd wymieniałem zawsze całe komputery. Ostatni zestaw co prawda konfigurowałem sobie sam, ale też jako komplet. Teraz postanowiłem zmienić strategię, działać długofalowo i wymieniać tylko poszczególne komponenty. Pierwszym krokiem był zakup zewnętrznej nagrywarki DVD na USB, którą mogę mieć do stacjonarnego, laptopa a ostatnio nawet komuś pożyczałem. Nastawiam się na zestaw w najnowszej architekturze, który da się potem modyfikować - dokładać pamięć, wymienić sam procesor, dysk czy kartę graficzną. Czy ktoś z Was bawi się w taki sposób? A może postęp jest tak szybki, że i tak skończy się na wymianie wszystkich elementów za kilka lat i wyjdzie na to samo co zakup nowego zestawu?
dream is destiny
ODPOWIEDZ