Astronomia

Tutaj porozmawiać możemy o naszych zainteresowaniach, bardziej lub mniej popularnych pasjach czy nawet... dziwactwach :)
Racter

Re: Astronomia

Post autor: Racter »

jubei pisze:Ta ciemna materia to ciągle jest jakaś ociemniała.

Mam wrażenie że po jakimś zastoju w astronomii, czeka nas kolejna rewolucja, na miarę kopernika. Jakieś typy?
Ten gość ponoć całkiem nieźle rokuje. https://www.youtube.com/watch?v=4WjqP4-azKA
Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 527
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Re: Astronomia

Post autor: jubei »

http://kopalniawiedzy.pl/fale-grawitacy ... wiat,27076

Do poczytania ciekawy artykuł. Tak się zastanawiam po co tyle kasy pakują w te eksperymenty z neutrinami. Może to będzie pomocne w zbadaniu grawitacji. Myslę że rozszerzenie wiedzy o grawitacji własnie będzie kolejnym wielki przełomem, nie wiadomo do czego to doprowadzi.. :P
"Life is so unnecessary"
Awatar użytkownika
bartek93
Ambiwertyk
Posty: 320
Rejestracja: 15 kwie 2018, 22:29
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ENxP
Lokalizacja: Okolice Siedlec

Re: Astronomia

Post autor: bartek93 »

O kurde, ja też interesuję się astronomią. Mam nawet teleskop-samoróbkę złożony przez dziadka, którym da się obserwować m. in. planety (Saturn :serce: ). Teraz niestety nie mam jakoś czasu i głowy na obserwacje nieba przez teleskop, ale w każdą gwiaździstą noc zadzueram głowę do góry i patrzę, jakie gwiazdozbiory widać :D
I breathe the air of my beliefs
ENFP 962(171) sp/so
Awatar użytkownika
Dantey
Introrodek
Posty: 18
Rejestracja: 11 cze 2017, 17:49
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: ISFP
Lokalizacja: Katowice

Re: Astronomia

Post autor: Dantey »

A ja polecam wybrać się z grupą i obejrzeć przez teleskop 14-20 calowy a nie takie maluchy. Wtedy większość obiektów widać w całym okularze ;) większość Messierow widać świetnie. A niedługo będzie dobrze andromede i M33 widać :) zapraszam na Śląsk
Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 527
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Re: Astronomia

Post autor: jubei »

Ja ostatnio dużo interesuję się fizyką kwantową a w szczególności o dualiźmie korpuskularno falowym i zasadzie nieoznaczoności, wielkościach plancka i równaniu e=mc2 Mam wrażenie, że jeszcze nie wszystko zostało odkryte, a sami naukowcy mówią, że nie wiedzą skąd to jest i dlaczego tak jest. Szkoda że nie mam podstaw do stworzenia nowych teorii:)
Tutaj króciutki wykład z tedexu, oczywiście w formie łatwej do sprzedania i wieloma mega halo słowami na początku, ale może akurat taka forma przedstawienia, kogoś zainteresuje tematem https://www.youtube.com/watch?v=QpLdw1IC-Q0

Ja mam pewne podejrzenia jak podejść do tych powyższych spraw, gdyż uważam je za kluczowe w dalszym wyjaśnianiu tego co niewyjaśnione. Niestety, nigdy nie lubiłem zagmatwanych wzorów, więc pozostają mi doświadczenia lub odkrycie na zasadzie iluminacji :D
"Life is so unnecessary"
Awatar użytkownika
Fairytaled
Rozkręcony intro
Posty: 250
Rejestracja: 01 lip 2019, 17:55
Płeć: mężczyzna
MBTI: INFP

Re: Astronomia

Post autor: Fairytaled »

jubei pisze: 26 sty 2020, 11:04 Ja ostatnio dużo interesuję się fizyką kwantową a w szczególności o dualiźmie korpuskularno falowym i zasadzie nieoznaczoności, wielkościach plancka i równaniu e=mc2 Mam wrażenie, że jeszcze nie wszystko zostało odkryte, a sami naukowcy mówią, że nie wiedzą skąd to jest i dlaczego tak jest. Szkoda że nie mam podstaw do stworzenia nowych teorii:)
Tutaj króciutki wykład z tedexu, oczywiście w formie łatwej do sprzedania i wieloma mega halo słowami na początku, ale może akurat taka forma przedstawienia, kogoś zainteresuje tematem https://www.youtube.com/watch?v=QpLdw1IC-Q0

Ja mam pewne podejrzenia jak podejść do tych powyższych spraw, gdyż uważam je za kluczowe w dalszym wyjaśnianiu tego co niewyjaśnione. Niestety, nigdy nie lubiłem zagmatwanych wzorów, więc pozostają mi doświadczenia lub odkrycie na zasadzie iluminacji :D
Mógłbyś doprecyzować? Co rozumiesz pod pojęciem iluminacji?
Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 527
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Re: Astronomia

Post autor: jubei »

"Nagłe oświecenie", eureka. Wymyślenie czegoś bez użycia wzorów. Przyczyną wymyślenia czegoś moze być logiczna dedukcja.
Pojęcie powtarzane przez prof Meissnera na wykładach (youtube) i mi się spodobało.
Wg Niego jakas nowa teoria bijąca teorię Einsteina ale będaca równie zgrabna, równiez musi powstac poprzez iluminację, tak jak to wymyślił właśnie Einstein :)
"Life is so unnecessary"
Awatar użytkownika
Fairytaled
Rozkręcony intro
Posty: 250
Rejestracja: 01 lip 2019, 17:55
Płeć: mężczyzna
MBTI: INFP

Re: Astronomia

Post autor: Fairytaled »

jubei pisze: 26 sty 2020, 20:26 "Nagłe oświecenie", eureka. Wymyślenie czegoś bez użycia wzorów. Przyczyną wymyślenia czegoś moze być logiczna dedukcja.
Pojęcie powtarzane przez prof Meissnera na wykładach (youtube) i mi się spodobało.
Wg Niego jakas nowa teoria bijąca teorię Einsteina ale będaca równie zgrabna, równiez musi powstac poprzez iluminację, tak jak to wymyślił właśnie Einstein :)
No tu studiuj tę fizykę, studiuj, może akurat wpadnie Ci do głowy rewolucyjna myśl :haha:
Awatar użytkownika
Dantey
Introrodek
Posty: 18
Rejestracja: 11 cze 2017, 17:49
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: ISFP
Lokalizacja: Katowice

Re: Astronomia

Post autor: Dantey »

Oglądałem to wystąpienie na tedx i mimo że intersuje się astronomia to jednak ciężko zrezygnować mi z zmysłowego rozumowania na zasadzie że elektron jest wszędzie jednocześnie
Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 527
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Re: Astronomia

Post autor: jubei »

To rozumowanie jest "na dzisiejszą chwilę". Tzn nie ma lepszego wyjaśnienia, lub inaczej, tak po prostu sami sobie naukowcy próbują wytłumaczyć to co niezrozumiałe, niewyjaśnione. Bo mam wrażenie, że naukowcy tak jak sprzedawcy (marketingowcy) nie znają słowa "nie wiem". Tak więc, jeśli powstanie kolejna teoria obejmująca szerszą fizykę razem z zasadą nieoznaczoności, to sprawa powinna się wyjaśnić.

Jeśli ma ktoś jakieś już kwantowe przygotowanie, lub zna się trochę to polecam oglądać po prostu wykłady naukowców, wykładowców uczelni, tak mniej więcej trwa to po godzince, ale przynajmniej nie mówią słowami wytrychami, tylko językiem naukowym. Dużo jest z programów Bliżej nauki (Kraków) lub Centrum Nauki Kopernik (Warszawa). Tak samo nie polecam tych wszystkich vlogów czy kanałów youtube o nauce. Są wyjątki, tak, ale wiele rzeczy to marne porównania kwantowej fizyki do błahych rzeczy na zasadzie lud to kupi, przez co spłycamy całą sprawę. Z jeden na trzy na cztery filmy coś wnoszą.
Tak jak wspomniałem o Profesorze Meissnerze, polecam pooglądać, to jeden z tych nienudziarzy. Np na jednym z wykładów dosyć fajnie wybrnął z pytania nauka vs religia. Podoba mi się jego przytomna zachowawczość i biorę jego "pogląd" w swoje portfolio.
"Life is so unnecessary"
ODPOWIEDZ