Krzyżówki, łamigłówki

Tutaj porozmawiać możemy o naszych zainteresowaniach, bardziej lub mniej popularnych pasjach czy nawet... dziwactwach :)
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Krzyżówki, łamigłówki

Post autor: Coldman »

Czy wśród introsiów są fani rozwiązywania krzyżówek, sudoku, jolek, wykreślanek i innych tego typu rzeczy ?
Jestem ciekaw czy jest więcej młodych osób, którzy lubią sobie porozwiązywać tego typu łamigłówki.
Ja właśnie wróciłem do rozwiązywania krzyżówek, zapomniałem jaka to dobra rozrywka na papierze, która w dodatku ma też swoje wartości dla zdrowia.
Awatar użytkownika
Arsen
Rozkręcony intro
Posty: 272
Rejestracja: 04 lut 2019, 22:08
Płeć: mężczyzna
MBTI: INFJ
Lokalizacja: Sinnoh

Re: Krzyżówki, łamigłówki

Post autor: Arsen »

Ja jako urodzony detektyw uwielbiam rozwiązywać łamigłówki i inne zagadki. Co do krzyżówek to rzadko je w łapkach mam. Za innymi to za bardzo nie przepadam. Jak mi się uda coś rozwiązać to czuje się jak Sherlock Arsen co pomaga mi w znoszeniu stresów :D
W walce – zwycięstwo
W pokoju – czujność
W śmierci – poświęcenie
Awatar użytkownika
Skryty
Pobudzony intro
Posty: 167
Rejestracja: 05 maja 2018, 19:36
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTJ

Re: Krzyżówki, łamigłówki

Post autor: Skryty »

Rozwiązywałem kiedyś krzyżówki, nawet sporo, ale to było jakieś 7-8 lat temu, w pewnym momencie tak jakoś przestałem to robić i teraz praktycznie wogle nie mam do czynienia z rzeczami o których napisałeś.
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Krzyżówki, łamigłówki

Post autor: Coldman »

Za dzieciaka się denerwowałem gdy dziadek rozwiązywał krzyżówki, a ja nic prawie z nich nie wiedziałem. Myślałem sobie, kiedy wreszcie będę mógł sam rozwiązać całą :D
Dziadek mi kiedyś kupił wykreślanki i to była niezła frajda #czasybezkomputera
Awatar użytkownika
Redoks
Introwertyk
Posty: 107
Rejestracja: 18 wrz 2017, 0:18
Płeć: kobieta

Re: Krzyżówki, łamigłówki

Post autor: Redoks »

Jolki są najlepsiejsze :D Panoramiczne mnie nudzą, a ja wolę jak łamigłówka jest wyzwaniem. W dodaktu kocham całym serduszkiem sudoku. Zawsze mi się udaje je rozwiązać.
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Krzyżówki, łamigłówki

Post autor: Coldman »

Nie lubię sudoku, bo jak się popierniczę to muszę wszystko kreślić xD Błędy wychodzą pod koniec...
Awatar użytkownika
Redoks
Introwertyk
Posty: 107
Rejestracja: 18 wrz 2017, 0:18
Płeć: kobieta

Re: Krzyżówki, łamigłówki

Post autor: Redoks »

Dlatego się robi tak, żeby nie popierniczyc. XD Ja sobie najpierw w głowie robię fragmenty i dopiero potem je pisze, i tak pomału do przodu.
Awatar użytkownika
Motyla stopa
Introwertyk
Posty: 70
Rejestracja: 13 lis 2015, 20:13
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ

Re: Krzyżówki, łamigłówki

Post autor: Motyla stopa »

Kiedyś rozwiązywałem sporo nonogramów (obrazków logicznych), dopóki mi się nie znudziło. Dla mnie jest ciekawsze od sudoku.
Awatar użytkownika
Redoks
Introwertyk
Posty: 107
Rejestracja: 18 wrz 2017, 0:18
Płeć: kobieta

Re: Krzyżówki, łamigłówki

Post autor: Redoks »

Aaa znam to. W "Angorze" zawsze to robiłam. Wolę jednak mimo wszystko sudoku.
A rebusy lubicie? Ja tak sobie. Wiekszosc mnie drażni.
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Krzyżówki, łamigłówki

Post autor: highwind »

Sudoku napierniczam regularnie. Kiedyś robiłem tylko najłatwiejsze zagadki, stosując podstawowe zasady. Potem zorientowałem się, że metod wstawiania liczb (oraz skreślania tych prawdopodobnych) jest kilkadziesiąt i przy najwyższych poziomach trudności trzeba korzystać z większości tricków: http://dwojcik.ugu.pl/sudoku/master/xcycles.php. Wtedy zapałałem jeszcze większą miłością do tej gry. Gram na telefonie.

Sporo grywałem też w to: http://www.logifan.pl/index.php?id=idx (nie wiem nawet jak to się nazywa). To trochę takie wymieszanie gry w statki, krzyżówki i sudoku. Liczby oznaczają ile pixeli trzeba w danej kolumnie/rzędzie postawić obok siebie. Na przykład 2 | 3 | 5 oznacza, że musimy narysować obok siebie dwa piksele, potem zrobić przerwę niewiadomej długości, potem 3 piksele obok siebie, potem znowu przerwa i w końcu 5 pikseli sąsiadujących (potem może być kolejna przerwa do granicy obrazka, ale nie musi). Na niższych poziomach trudności jest dosyć prosto - zawsze jest kilka oczywistych rzędów/kolumn, a potem idzie się jak po sznurku do rozwiązania. Na wyższych trzeba już kombinować parę ruchów w przód i przewidywać.
Awatar użytkownika
Motyla stopa
Introwertyk
Posty: 70
Rejestracja: 13 lis 2015, 20:13
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ

Re: Krzyżówki, łamigłówki

Post autor: Motyla stopa »

highwind pisze: 05 mar 2019, 23:53 Sporo grywałem też w to: http://www.logifan.pl/index.php?id=idx (nie wiem nawet jak to się nazywa).
Właśnie o tym pisałem 2 posty wyżej.
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Krzyżówki, łamigłówki

Post autor: highwind »

A widzisz, nie kliknąłem w link i nie załapałem o czym mowa ;P Nonogramy, dobrze wiedzieć.
Awatar użytkownika
Nathas
Rozkręcony intro
Posty: 292
Rejestracja: 08 paź 2017, 21:37
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: lubuskie

Re: Krzyżówki, łamigłówki

Post autor: Nathas »

Ogarniałem takich rozrywek całkiem sporo w wieku od kilku do -nastu lat (era przedkomputerowa i przedkomórkowa). Czasopisma z łamigłówkami były u mnie na porządku dziennym, pamiętam też m.in. takie grube, parusetstronicowe książeczki z różnego rodzaju krzyżówkami, wykreślankami, anagramami, rebusami, labiryntami, znajdowaniem różnic, łączeniem kropek itp. Czego tam nie było! Uwielbiałem to :) Zajęcia było na długo przy takiej pozycji.
Możliwe, że wrócę na starość, bo widzę jest taki trend wśród emerytów ;)

Edit: O kurde, nieużywane Wesołe Minuty! https://allegro.pl/oferta/wesole-minuty ... 7787542052
Pamiętam te okładki jak dziś, a to już 30 lat :D Ehh.. wspomnienie dzieciństwa..
..:: Nie zmusisz nikogo żeby cię pokochał, ale zawsze możesz zamknąć go w piwnicy, żeby rozwinął się u niego syndrom sztokholmski ::..
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Krzyżówki, łamigłówki

Post autor: highwind »

Ja za dzieciaka miałem też frajdę w rozwiązywaniu zadań z testów na inteligencję. Nie pamiętam już w jaki sposób się tam dostała, ale po domu walała się taka gruba księga z testami Mensy. Kiedy byłem na dłuższy czas przykuty chorobą do łóżka, a oglądanie Troskliwych Misiów na VHSie już się znudziło, zabrałem się za te zadanka i sprawiało mi to niezłą frajdę. Ale ja od zawsze byłem łasuchem na matmę. W podstawówce dla funu dzieliłem pod kreską, na studiach liczyłem belki ¯\_(ツ)_/¯
Awatar użytkownika
Polan
Intromajster
Posty: 472
Rejestracja: 16 lip 2014, 11:24
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Krzyżówki, łamigłówki

Post autor: Polan »

Swego czasu trochę sudoku rozwiązywałem, ale jak potem usiadłem i wymyśliłem algorytm na tworzenie własnych plansz to jakoś za proste się zrobiło i mechaniczne się zrobiło. Nonogramy są super, ale często trafiałem na takie które wymagały rozwiązywania na "chybił trafił".
ODPOWIEDZ