Feminizm

Dyskusje dotyczące życia, społeczeństwa, polityki, filozofii itp.
Awatar użytkownika
Rafael
IntroManiak
Posty: 650
Rejestracja: 04 lip 2022, 22:01
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Feminizm

Post autor: Rafael »

Fakt faktem feminizmy są bardzo różne, zresztą niektórzy mężczyźni też się określają jako feminiści. ;)
Zatem ten ruch nie tylko jest kobiecy.
Nie o górę się potkniesz, ale o kamień.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2146
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Feminizm

Post autor: Drim »

patha pisze: 30 mar 2024, 7:29 Czyli taki termin jak "feminizm" dla każdej i każdego znaczy coś innego, czyli nie znaczy niczego. Poza jednym - jest dowodem na to, że kobiety nie potrzebują racjonalnych definicji, ponieważ myślą emocjami :hug: :D
Wikipedia na chwilę obecną zawiera dość trafną definicję feminizmu.
Feminizm (łac. femina „kobieta”) – szereg ruchów społecznych i politycznych oraz ideologii, które łączy wspólny cel, czyli zdefiniowanie, uzyskanie i utrzymywanie równości płci pod względem politycznym, ekonomicznym, osobistym i społecznym.
Kluczowy czasownik - zdefiniować - rozumiany jako - opisać charakter jakiegoś zjawiska - dotyczący różnic światopoglądowych, ekonomicznych, prywatnych i publicznych pomiędzy mężczyznami i kobietami. Ja napisałbym powyższą definicję idąc w słownictwo branżowe, ale rozumiem, że nie wszyscy rozumieją polityczny żargon, i moje wcześniejsze zbyt swobodne podejście do słownictwa i synonimów było błędem, przecież nie piszę postów dla samego siebie. Odbiorca również musi rozumieć moją wypowiedź.

Proces definiowania jest zróżnicowany w czasie, to zrozumiałe, chociażby jakość opieki medycznej, a w przyszłości zagadnienia transhumanistyczne, i związane z tym pole możliwości które ma człowiek, ale czy na pewno? Kwestia swobody seksualnej od początku była wprowadzana w życie, chociażby za czasów Lenina eksperymentowano ze zniesieniem małżeństw, a rozbicie małżeństwa i rodziny, jako mechanizmów opresyjnych względem kobiet, obecne jest w myśli feministycznej po dzień dzisiejszy.

---

Związek płciowy (bo nie zawodowy, ale tak, analogicznie do zawodowy) kobiet. Zarząd, struktury, organizacja. Ugrupowanie światopoglądowe.

(światopogląd wielowektorowy, a nawet wewnętrznie sprzeczny, pozwolę sobie tylko subtelnie zasugerować).

---

Ja mogę stawać w obronie słowa - chirurżka - albo śledzić niektóre postulaty feministek (niektóre ze szczerą, nieukrywaną ciekawością), ale feministą ostatecznie nie jestem. Nie uważam równości kobiet i mężczyzn za wartość nadrzędną. Nie opowiadam się za państwem opiekuńczym względem kobiet.
patha
Intro-wyjadacz
Posty: 391
Rejestracja: 18 sty 2016, 5:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP/J-T

Re: Feminizm

Post autor: patha »

Drim pisze: 31 mar 2024, 19:34
Feminizm (łac. femina „kobieta”) – szereg ruchów społecznych i politycznych oraz ideologii, które łączy wspólny cel, czyli zdefiniowanie, uzyskanie i utrzymywanie równości płci pod względem politycznym, ekonomicznym, osobistym i społecznym.
Kluczowy czasownik - zdefiniować - rozumiany jako - opisać charakter jakiegoś zjawiska - dotyczący różnic światopoglądowych, ekonomicznych, prywatnych i publicznych pomiędzy mężczyznami i kobietami.
Czyli mam rozumieć, że główny cel feminizmu jest ściśle intelektualny, czyli opracowanie definicji? Najtęższe feministyczne umysły od 100 lat przesiadują nocami nad tworzeniem tej definicji, aż któraś kiedyś dozna oświecenia, niczym rzesze matematyków nad Ostatnią teorią Fermata?

Natomiast patrząc moim patrialchalnym okiem, to jeżeli celem feminizmu jest m.in. zdefiniowanie celu feminizmu to mamy tu do czynienia z pewną rekurencją, z której może wynikać, że problem definicyjny jest nierozstrzygalnym paradoksem :o :shock: No, ale tego się nie dowiemy, dopóki ktoś nie dostarczy matematycznego dowodu na jego nierozstrzygalność, za co pewnie Abel gwarantowany.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2146
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Feminizm

Post autor: Drim »

patha pisze: 31 mar 2024, 22:19 Czyli mam rozumieć, że główny cel feminizmu jest ściśle intelektualny, czyli opracowanie definicji?
1) zdefiniowanie,
1a) uzyskanie,
1b) utrzymanie.
patha pisze: 31 mar 2024, 22:19 Najtęższe feministyczne umysły od 100 lat przesiadują nocami nad tworzeniem tej definicji, aż któraś kiedyś dozna oświecenia, niczym rzesze matematyków nad Ostatnią teorią Fermata?
Ależ to jest dawno rozwiązany problem. Równość pomiędzy płciami nie istnieje. Tak, możemy mówić o podobieństwach ale co do zasady kobiety i mężczyźni są różni pod względem (z definicji feminizmu) politycznym, ekonomicznym, osobistym i społecznym.

(przykładowo) podstawa podstawy:
Stosunek urodzeń chłopców do dziewcząt (ekonomia).
Awatar użytkownika
Asperger
Intronek
Posty: 49
Rejestracja: 22 paź 2023, 13:18
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTP

Re: Feminizm

Post autor: Asperger »

Dawno temu marszałkiem Sejmu była Witek. Jakiś przebrzydły lewak mówił do niej "marszałkini". Ta się piekła, że ma do niej się zwracać "pani marszałek". "Marszałkini" z uporem stosowały pewne media. Dobrze brzmi?

A co powiecie na "szpieszka"? Czy lepsza "szpiegini"?
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2146
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Feminizm

Post autor: Drim »

Asperger pisze: 01 kwie 2024, 8:42 Dawno temu marszałkiem Sejmu była Witek. Jakiś przebrzydły lewak mówił do niej "marszałkini". Ta się piekła, że ma do niej się zwracać "pani marszałek". "Marszałkini" z uporem stosowały pewne media. Dobrze brzmi?
Tak, zdecydowanie.
Asperger pisze: 01 kwie 2024, 8:42 A co powiecie na "szpieszka"? Czy lepsza "szpiegini"?
Głoska - żk - widocznie (słyszalnie) jest zbyt trudna dla niektórych aparatów mowy, nawet pomimo zmiękczającej końcówki - a -.
Awatar użytkownika
Asperger
Intronek
Posty: 49
Rejestracja: 22 paź 2023, 13:18
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTP

Re: Feminizm

Post autor: Asperger »

Właśnie przeczytałem tekst: "byłam świadkinią". A ja proponuję świadkiszką :D:D:D. Naprawdę, spełniło się przekleństwo o życiu w ciekawych czasach.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2146
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Feminizm

Post autor: Drim »

Język ewoluuje cały czas, więc nie wiem o jakich szczególnie ciekawych czasach tutaj mowa. Poprzedni zauważalny trend w języku polskim to zapożyczenia z języka angielskiego.
Awatar użytkownika
Asperger
Intronek
Posty: 49
Rejestracja: 22 paź 2023, 13:18
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTP

Re: Feminizm

Post autor: Asperger »

Ewolucja, to mało powiedziane. Feminatywy zaatakowały w ciągu ostatnich dwóch czy trzech lat blitzkrieg. Taka "marszałkini" i "świadkini" nie wydają mi się naturalne, lecz wmuszane. To ostatnie to przewrót kopernikański. Nawet "chirurgini" wymięka. Pewne feminatywy pojawiły się znikąd. Inne odkopano po dawnych pokoleniach w ciągu sekundy i stały się masowe. Lecz tylko w pewnej grupie światopoglądowej. Mogę ulec, żyję po to by tej grupie służyć! Lecz zastrzegam sobie mówić: "Marszałkiszka", "świadkiszka", "chirurgiżka". Na pohybel myśli nowej blaski promiennymi, która ma na mnie wychlapane.
ODPOWIEDZ