Animowana historia Polski

Dyskusje dotyczące życia, społeczeństwa, polityki, filozofii itp.
Awatar użytkownika
śnieżka
Introwertyk
Posty: 63
Rejestracja: 26 sie 2010, 18:06
Płeć: nieokreślona

Animowana historia Polski

Post autor: śnieżka »

http://www.youtube.com/watch?v=qr6Q0BpmyG0

Animowana historia Polski Bagińskiego jest wizytówką naszego kraju na EXPO w Szanghaju.
Widział już ktoś ten filmik? Jak wrażenia?
Ja jestem pozytywnie zaskoczona. Oczywiście - są tam pewne schematy i miejsce na polemikę zawsze się znajdzie.
Te gwiazdki i miłościwie nam panująca UE...
Ale ogólnie - na plus! Zdolny ten Bagiński :))
Awatar użytkownika
qb
IntroManiak
Posty: 736
Rejestracja: 25 maja 2008, 23:36
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Animowana historia Polski

Post autor: qb »

Bagiński jest mistrzem. Film jest bardzo dobry, wizualnie i dźwiękowo.

Jakby ktoś chciał zobaczyć coś to intro do pierwszego Wiedźmina stworzył Tomek Bagiński.
http://www.youtube.com/watch?v=xXP6jpr5-Ts
Trust yourself, no matter what anyone else thinks.
Awatar użytkownika
MetalMan
Intromajster
Posty: 507
Rejestracja: 17 paź 2009, 20:48
Płeć: nieokreślona

Re: Animowana historia Polski

Post autor: MetalMan »

Jak dla mnie świetne. Jedyna rzecz, której można się przyczepić to końcówka.... ale to moje zdanie
"Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności... nie znane w żadnym innym ustroju"

"The nine most terrifying words in the English language are: 'I'm from the government and I'm here to help.'"
Awatar użytkownika
higsa
Rozkręcony intro
Posty: 345
Rejestracja: 20 wrz 2009, 20:49
Płeć: kobieta
Lokalizacja: Higsolandia

Re: Animowana historia Polski

Post autor: higsa »

śnieżka pisze:Widział już ktoś ten filmik? Jak wrażenia?
Wrażenia fajne, aczkolwiek zastanawiam się czy film był/ jest czytelny dla obcokrajowców.
śnieżka pisze:są tam pewne schematy i miejsce na polemikę zawsze się znajdzie.
Możesz powiedzieć co Ci dokładniej nie pasuje?
Tylko te gwiazdki? Trzeba pamiętać ze film przedstawia historie Polski, a nie odzwierciedla zaopatrywania polityczne, a jak nie patrzeć jesteśmy teraz, chcąc nie chcąc, pod władzą UE. :D

śnieżka pisze:Zdolny ten Bagiński :))

A Bagiński jest bardzo zdolny, polecam obejrzenie "Katedry" zainspirowanej opowiadaniem Dukaja. Wyszło coś niesamowitego, zresztą ocencie sami. Ja jestem pod ogromnym wrażeniem i uważam, że calkiem słuszna ta nominacja do Oskara.
http://www.youtube.com/watch?v=OWJAof-O5Pc
Awatar użytkownika
MetalMan
Intromajster
Posty: 507
Rejestracja: 17 paź 2009, 20:48
Płeć: nieokreślona

Re: Animowana historia Polski

Post autor: MetalMan »

hiksa pisze:Wrażenia fajne, aczkolwiek zastanawiam się czy film był/ jest czytelny dla obcokrajowców.
A ja sie zastanawiam czy wszystkie fragmenty będą czytelne dla Polaków[poza grunwaldem i takimi bardziej znanymi :wink: ]
hiksa pisze:Tylko te gwiazdki? Trzeba pamiętać ze film przedstawia historie Polski, a nie odzwierciedla zaopatrywania polityczne, a jak nie patrzeć jesteśmy teraz, chcąc nie chcąc, pod władzą UE. :D
Rozumiem, że gdyby robił ten filmik w czasach PRL, to nikt by się nie przyczepił do zakończenia?[A jakie by ono były, wszyscy wiemy :roll: ]
"Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności... nie znane w żadnym innym ustroju"

"The nine most terrifying words in the English language are: 'I'm from the government and I'm here to help.'"
Awatar użytkownika
śnieżka
Introwertyk
Posty: 63
Rejestracja: 26 sie 2010, 18:06
Płeć: nieokreślona

Re: Animowana historia Polski

Post autor: śnieżka »

hiksa pisze:
śnieżka pisze:Widział już ktoś ten filmik? Jak wrażenia?
Wrażenia fajne, aczkolwiek zastanawiam się czy film był/ jest czytelny dla obcokrajowców.
Nie mam wątpliwości, że nie jest. Jako wizytówka pewnie nie spełnił swojej roli.

Widzę w nim raczej fajną powtórkę z historii dla nas samych...
hiksa pisze:
śnieżka pisze:są tam pewne schematy i miejsce na polemikę zawsze się znajdzie.
Możesz powiedzieć co Ci dokładniej nie pasuje?
Tylko te gwiazdki? Trzeba pamiętać ze film przedstawia historie Polski, a nie odzwierciedla zaopatrywania polityczne, a jak nie patrzeć jesteśmy teraz, chcąc nie chcąc, pod władzą UE. :D
Już wyjaśniam :)
Jasne, historia jest jedna. Ale tę samą historię można niestety różnie przedstawiać.
I tak- wydaje mi się, że UE została tu pokazana jako uwieńczenie naszej dotychczasowej historii, nasz cel, do którego dążyliśmy przez wieki. Coś w stylu: a teraz, po tych wszystkich zawieruchach zapanowały nowe lepsze czasy. W blasku owych gwiazdek. Cieszmy się więc i śpijmy spokojnie w domach ze szkła ;)
hiksa pisze:
śnieżka pisze:Zdolny ten Bagiński :))

A Bagiński jest bardzo zdolny, polecam obejrzenie "Katedry" zainspirowanej opowiadaniem Dukaja. Wyszło coś niesamowitego, zresztą ocencie sami. Ja jestem pod ogromnym wrażeniem i uważam, że calkiem słuszna ta nominacja do Oskara.
http://www.youtube.com/watch?v=OWJAof-O5Pc
Myślę, ze Katedra jest znana większej części forumowiczów, w końu nieczęsto polskie produkcje są nominowane do Oscara :) Opowiadania nie czytałam, słyszałam tylko, że film je bije na głowę?
Awatar użytkownika
higsa
Rozkręcony intro
Posty: 345
Rejestracja: 20 wrz 2009, 20:49
Płeć: kobieta
Lokalizacja: Higsolandia

Re: Animowana historia Polski

Post autor: higsa »

MetalMan pisze:Rozumiem, że gdyby robił ten filmik w czasach PRL, to nikt by się nie przyczepił do zakończenia?
Znowu czepiasz, się szczegółów antyKomunisto[socjalisto]. Ja rozumiem, masz prawo do swoich poglądów, lecz ty wszędzie widzisz PRL [masz manie prześladowczą? goni Cię po nocach SB? a moze sam byłeś niegdyś agentem i teraz za wszelką cenę probujesz zmylić trop?].
Ja napisałam tylko, że film przedstawia etapy rozwoju naszego kraju do dnia dzisiejszego, jego historię, z której, niewątpliwie, nie możemy wymazać naszego członkostwa w UE.
A odpowiadając na pytanie: w czasach PRL nie powstałby taki filmik, nie było jeszcze takiej techniki, jaką operuje Bagiński, więc nie ma też i problemu. :lol:
śnieżka pisze:I tak- wydaje mi się, że UE została tu pokazana jako uwieńczenie naszej dotychczasowej historii, nasz cel, do którego dążyliśmy przez wieki. Coś w stylu: a teraz, po tych wszystkich zawieruchach zapanowały nowe lepsze czasy. W blasku owych gwiazdek. Cieszmy się więc i śpijmy spokojnie w domach ze szkła ;)
Wydaje mi się, że to nadinterpretacja. Ja te gwiazdki na ciemnoniebieskim niebie rozumiem jako zwykłe przedstawienie symboliczne, bo gdzie gwiazdy jak nie na niebie, z tym one się kojarzą. Cały film jest raczej niebezpośredni, pojawiają się w nim znaki-symbole zamiast konkretnych wydzarzeń, więc jak w inny sposób nawiązać do UE jak nie tak [jest to znak rozpoznawczy tego związku i tyle].
A zresztą, może filmik powstał z dotacji UE i takie było zalecenie odgórne... :twisted: ale wątpię, żeby Baginski, ze swoją pozycją, bał się sprzeciwić władzy i zrobił to z przymusu. Osobiście nie doszukiwałabym się w tym fragmencie głębszego podtekstu. Ale każdy ma prawo sam interpretować...
Awatar użytkownika
MetalMan
Intromajster
Posty: 507
Rejestracja: 17 paź 2009, 20:48
Płeć: nieokreślona

Re: Animowana historia Polski

Post autor: MetalMan »

hiksa pisze:Znowu czepiasz, się szczegółów antyKomunisto[socjalisto].
Hmm, a ja myślałem, że komunizm to taki gatunek socjalizmu. :roll: Ale to widocznie przez to, żem młody, Ty masz zapewne o wiele większe doświadczenie :wink:
hiksa pisze:Ja rozumiem, masz prawo do swoich poglądów, lecz ty wszędzie widzisz PRL [masz manie prześladowczą? goni Cię po nocach SB? a moze sam byłeś niegdyś agentem i teraz za wszelką cenę probujesz zmylić trop?].
A ja widzę to tak, że to panienka wszędzie szuka rozpaczliwie moich powiązań z komunizmem[czyżbyś chciała poznać kogoś z centrali? :lol: ]
hiksa pisze:Ja napisałam tylko, że film przedstawia etapy rozwoju naszego kraju do dnia dzisiejszego, jego historię, z której, niewątpliwie, nie możemy wymazać naszego członkostwa w UE.
A ja podałem tylko analogiczny przykład, tak się zwykle robi, żeby łatwo zobrazować innym swój punkt widzenia :wink:
hiksa pisze:Wydaje mi się, że to nadinterpretacja.
Masz racje :twisted: wydaje Ci się
hiksa pisze:Ja te gwiazdki na ciemnoniebieskim niebie rozumiem jako zwykłe przedstawienie symboliczne, bo gdzie gwiazdy jak nie na niebie, z tym one się kojarzą. Cały film jest raczej niebezpośredni, pojawiają się w nim znaki-symbole zamiast konkretnych wydzarzeń, więc jak w inny sposób nawiązać do UE jak nie tak [jest to znak rozpoznawczy tego związku i tyle].
A ja zgadzam się z koleżanką. W PRLu zapewne niebo byłoby czerwone, z sierpem i młotem na głównym planie :wink:
Może koleżanka zrozumie w końcu, o co mi chodziło[byłoby mi bardzo miło z tego powodu :twisted: ] :lol:
"Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności... nie znane w żadnym innym ustroju"

"The nine most terrifying words in the English language are: 'I'm from the government and I'm here to help.'"
Awatar użytkownika
iksigrekzet
Intromajster
Posty: 517
Rejestracja: 21 lip 2008, 1:32
Płeć: nieokreślona

Re: Animowana historia Polski

Post autor: iksigrekzet »

Film znośny, bez rewelacji.
Sułtan.
Awatar użytkownika
MetalMan
Intromajster
Posty: 507
Rejestracja: 17 paź 2009, 20:48
Płeć: nieokreślona

Re: Animowana historia Polski

Post autor: MetalMan »

Nie mogę niestety editnąć tamtego posta, więc dodam to tutaj :roll:
hiksa pisze: A zresztą, może filmik powstał z dotacji UE i takie było zalecenie odgórne... :twisted: ale wątpię, żeby Baginski, ze swoją pozycją, bał się sprzeciwić władzy i zrobił to z przymusu. Osobiście nie doszukiwałabym się w tym fragmencie głębszego podtekstu. Ale każdy ma prawo sam interpretować...
Baginski zrobił ten film na wystawę EXPO, gdzie film ten ma promować Polskę. Tak więc na pewno zrobił go na zamówienie, a co za tym idzie musiał przedstawić świat zgodnie z wizją rządzących[mozliwe, że chciał, tego nie wykluczam]. Dodajmy też, że Bagiński nie jest żadnym guru, jest zwykłym człowiekiem, możliwe, że w ogóle nie interesuje się tym, co dzieje się w Polsce, tak więc mógł ewentualnie przedstawić swoją wizje[jesli marzy o jednym niepodzielnym eurokołchozie :wink: ]
"Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności... nie znane w żadnym innym ustroju"

"The nine most terrifying words in the English language are: 'I'm from the government and I'm here to help.'"
Awatar użytkownika
Inno
Legenda Intro
Posty: 1214
Rejestracja: 01 paź 2008, 18:47
Płeć: nieokreślona
Lokalizacja: Warszawa

Re: Animowana historia Polski

Post autor: Inno »

Historia ograniczona do wojen w tym filmiku. Typowe podejście :P

No i jeśli ktoś o historii Polski nic nie wie, to dużo nie zrozumie.
Obrazek
Awatar użytkownika
MetalMan
Intromajster
Posty: 507
Rejestracja: 17 paź 2009, 20:48
Płeć: nieokreślona

Re: Animowana historia Polski

Post autor: MetalMan »

Inno pisze:Historia ograniczona do wojen w tym filmiku. Typowe podejście :P
Czy ja wiem :roll: :
-chrzest Polski
-koronacja Chrobrego[ale rok 1000? :shock: Jak dla mnie mały błąd]
-sprowadzenie krzyzaków do Polski
-początek panowania Kazimierza Wielkiego
-uczta u Wierzynka
-Założenie Akademii Krakowskiej
-Władysław Jagiełło królem Polski
Można tak jeszcze wiele wymieniać, tak więc nie samymi wojnami żyje ten filmik :wink:
A Ty na jakie podejście liczyłas?
Inno pisze:No i jeśli ktoś o historii Polski nic nie wie, to dużo nie zrozumie.
Tutaj masz rację. Taki filmik to powinno się pokazać Polakom, też wiele by nie zrozumieli.

Dodam jeszcze, że wg mnie zabrakło czegoś na co najbardziej czekałem: epickiego przedstawienia wieku XVII, czasów wielkich hetmanów, wielkich zwycięstw.... :roll:
"Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności... nie znane w żadnym innym ustroju"

"The nine most terrifying words in the English language are: 'I'm from the government and I'm here to help.'"
Awatar użytkownika
śnieżka
Introwertyk
Posty: 63
Rejestracja: 26 sie 2010, 18:06
Płeć: nieokreślona

Re: Animowana historia Polski

Post autor: śnieżka »

hiksa pisze: Wydaje mi się, że to nadinterpretacja. Ja te gwiazdki na ciemnoniebieskim niebie rozumiem jako zwykłe przedstawienie symboliczne, bo gdzie gwiazdy jak nie na niebie, z tym one się kojarzą. Cały film jest raczej niebezpośredni, pojawiają się w nim znaki-symbole zamiast konkretnych wydzarzeń, więc jak w inny sposób nawiązać do UE jak nie tak [jest to znak rozpoznawczy tego związku i tyle].
A zresztą, może filmik powstał z dotacji UE i takie było zalecenie odgórne... :twisted: ale wątpię, żeby Baginski, ze swoją pozycją, bał się sprzeciwić władzy i zrobił to z przymusu. Osobiście nie doszukiwałabym się w tym fragmencie głębszego podtekstu. Ale każdy ma prawo sam interpretować...
Hiksa, po prostu dostrzegam w dzisiejszych czasach w polityce pewne tendencje, które nie pozwalają mi inaczej interpretować tej końcówki.

Sprawdziłam tak przy okazji: filmik powstał na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Agencja ta podlega Ministrowi właściwemu ds. gospodarki.

Pozdrowienia dla wszystkich, mających swoje wyrobione zdanie :))
ODPOWIEDZ