Perseweracja

W tym miejscu dyskutujemy o zjawisku introwertyzmu, o tym, jak wpłynął on na nasze życie, jakie są wady i zalety bycia introwertykiem.
sagitar
Intronek
Posty: 53
Rejestracja: 05 sie 2007, 18:23
Płeć: nieokreślona

Post autor: sagitar »

Ta piosenka, o której wspominałem wyżej męczyła mnie chyba półtora tygodnia. Później znów przedobrzyłem z inną i zabawa zaczęła się od nowa. Znana już, melodyjna, wpadająca w ucho melodia + parokrotne, ponowne przesłuchanie to dla mnie niemal pewna perseweracja. Jedyna metoda, jaką znam na tą przypadłość to skupienie się na innej, znanej melodii i albo zapomnienie tej pierwszej, albo wywołanie kolejnej perseweracji, która poprzednią uciszy - to pół żartem, pół serio i nie zawsze działa, dlatego rzadko wracam do muzyki, którą znam już na pamięć.
Awatar użytkownika
Pałer_Frytas
Stały bywalec
Posty: 182
Rejestracja: 16 lis 2007, 16:55
Płeć: nieokreślona

Post autor: Pałer_Frytas »

No na przykład jak zaczynasz miewać to tak często że wchodzi ci w nawyk może stać się fobią. Tak w uproszczeniu ;p
5w4
INTP
ABASCUS!
Awatar użytkownika
Rilla
Stały bywalec
Posty: 208
Rejestracja: 05 cze 2007, 22:14
Płeć: nieokreślona

Post autor: Rilla »

Pałer_Frytas pisze:No na przykład jak zaczynasz miewać to tak często że wchodzi ci w nawyk może stać się fobią. Tak w uproszczeniu ;p
Wybacz mój brak bystrości, ale nadal nie rozumiem... ^^" Mógłbys to bardziej rozwinąć? Jestem bardzo ciekawa twojej teorii, bo jakoś nie widzę powodu, by jakiś nawyk wywołał stany paniki. Takie natarczywe myśli mogą chyba jedynie zirytować, rozdrażnić, ale żeby od razu były przyczyną lęku? Przed czym?
INFp, gr. B
Awatar użytkownika
Pałer_Frytas
Stały bywalec
Posty: 182
Rejestracja: 16 lis 2007, 16:55
Płeć: nieokreślona

Post autor: Pałer_Frytas »

Na przykład masz tak że musisz się oglądać na coś 2 razy. Jeśli powtarzałoby się to często, a zjawiska tego typu mają często w zwyczaju by się nasilać. To może się okazać w którymś momencie że zaczniesz się bać iż czegoś nie dostrzegłaś i będziesz się oglądać na to coś ciągle. Albo połączyć się z jakimś strachem i zacznie ci sie wydawać że gdy sie nie oglądniesz ileś tam razy to nie upewnisz się że tego tam nie ma. Albo że jak czegoś nie zrobisz ileś tam razy to coś ci się stanie (na zasadzie przesądu). Może fobia to za duże słowo, mania byłaby lepszym. ;p
5w4
INTP
ABASCUS!
Piotrek K.
Stały bywalec
Posty: 184
Rejestracja: 20 lis 2007, 11:38
Płeć: nieokreślona

Post autor: Piotrek K. »

Mam pewne doświadczenia, ale nie wiem, czy to jest właśnie to. Mianowicie w lepszym okresie mojego życia, kiedy wracałem od Niej wieczorem i szczęśliwy, to później nie mogłem do końca zasnąć, emocje były tak silne, że śniłem na jawie (chyba): mam świadomość, ale jednocześnie czuję Jej obecność(ale nie był to żadne sen erotyczny) i bliskość i rozmawiam z Nią w głowie, czasami z otwartymi oczami, czasami z zamkniętymi, jeszcze leżę na odpowiednim boku, żeby nie odwracać się plecami.
Albo inne, ale podobne. W okresie dużego zainteresowania etyką i marihuaną też śniłem na jawie, ale tym razem dyskutowałem z kumplem, czy etycznie palenie trawy jest dozwolone. Nie pamiętam co ja tam za wywody ciągnąłem, jedno jednak wiem: były zupełnie nonsensowne, aczkolwiek czułem, że wynika z nich, że można trawę zapalić. :)
Coś to miałem jeszcze ostatnio, ale jakoś się otrząsnąłem z tego półsnu i powiedziałem sobie w myślach, że muszę się wyspać do szkoły.
Jeśli chodzi o uporczywe melodie to zwykle przypominają mi się kolędy i piosenki z rekolekcji. A jestem niewierzący. :)
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Perseweracja

Post autor: Coldman »

Też tak mam, że jak wbije się coś do głowy to koniec, muszę usiąść przy komputerze i posłuchać tego parę razy wtedy od razu przechodzi. Najgorzej jak wpadnie do głowy jakaś glupia piosenka: ostatnio np: " Gruby Ojciec Gruby Syn Gruby jestem skurwysyn"
Z filmami też tak czasem mam, że lata mi jakaś scena po głowie i jak obejrzę sobie ją potem na necie to odczuwam przyjemność :D
ODPOWIEDZ