Enneagram;)

Tutaj rozmawiamy o ogólnych kwestiach osobowości, typologiach osobowości, temperamentu; zamieszczamy testy osobowości.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2148
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Enneagram;)

Post autor: Drim »

Dokładnie. To są cechy których MBTI już nie uwzględnia. Gdyby zrobić MBTI+ to gdzie go zakończyć ?

Empatia - Egoizm.
Dominacja - Uległość.
Duchowość - Ateizm.

INTJ (+EgDA)


Pamiętam z BDSM taki termin "switch" który oznaczał osoby przełączające się z trybu uległy na dominujący i na odwrót, ciekawe czy w cechach charakteru widocznych na co dzień coś takiego jest możliwe.

Oczywiście, że nasz charakter to wypadkowa całego naszego dotychczasowego życia. A każde życie i indywidualne doświadczenia, refleksję są inne stąd nie można mówić o jakimś zestawie który wszyscy będą powielać. Dodatkowo, to wszystko jest elastyczne i zmienia się, ciągle formuje w trakcie życia.

Ja za rok będę miał ciut inny charakter niż mam w dniu dzisiejszym. Zmienię się na podstawie moich przyszłych przeżyć i doświadczeń.


Enneagram forsuje teorię jednego "prawdziwego" charakteru na całe życie.
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 866
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Enneagram;)

Post autor: Agon »

Ciekawi mnie dlaczego na forum jest tyle enneagramowych czwórek, skoro według opisu czwórki lubią okazywać swoje emocje. Okazywanie emocji zawsze wydawało mi się typowo ekstrawertyczną rzeczą. Ktoś potrafi wyjaśnić ten fenomen?
martu

Re: Enneagram;)

Post autor: martu »

mi wychodzi 1w9 i opis w ~95% do mnie pasuje
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 866
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Enneagram;)

Post autor: Agon »

Drimlajner pisze:Dokładnie. To są cechy których MBTI już nie uwzględnia. Gdyby zrobić MBTI+ to gdzie go zakończyć ?

Empatia - Egoizm.
Dominacja - Uległość.
Duchowość - Ateizm.

INTJ (+EgDA)
introwertyk, intuicjonista, myślący, osądzający + egoista, dominujący, ateista

Brzmi jak opis socjopaty. Nie liczy się dla ciebie empatia?
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2148
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Enneagram;)

Post autor: Drim »

introwertyk, intuicjonista, myślący, osądzający + egoista, dominujący, ateista
Ja ? Ja nie wiem czy intuicjonista czy doznaniowy.
Nie liczy się dla ciebie empatia?
Każdy w jakimś stopniu potrafi się wczuć w drugą osobę.

Powinno być: altruizm - egoizm. Mój błąd. Częstsze u mnie są oczywiście zachowania egoistyczne.

W każdym razie, nie jestem na forum od wczoraj. Dobrze wiem Agonie, że dla Ciebie egoizm = skrajny egoizm.
Brzmi jak opis socjopaty.
Łot - ewa.
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 866
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Enneagram;)

Post autor: Agon »

Drimlajner pisze:W każdym razie, nie jestem na forum od wczoraj. Dobrze wiem Agonie, że dla Ciebie egoizm = skrajny egoizm.
Nie, po prostu przeciwstawiłeś egoizm empatii i tak to dziwnie wyglądało. Jeśli egoizm to po prostu zajmowanie się swoimi sprawami to ok, altruizm dwójek jest irytujący. Zresztą altruizm to w sumie forma egoizmu i dobrze to widać u enneagramowych dwójek.
Awatar użytkownika
tanczacawdeszczu
Introwertyk
Posty: 80
Rejestracja: 05 mar 2014, 6:32
Płeć: kobieta
MBTI: ISTJ

Re: Enneagram;)

Post autor: tanczacawdeszczu »

Mój wynik to:

Piątka ze skrzydłem cztery: 5w4 - "Obrazoburca"

Różnica między skrzydłami 4 i 6 w piątkach, jest taka sama jak między sztuką i nauką. Skrzydło cztery, daje piątce zmysł abstrakcyjny oraz intuicyjny odcień myślom, tak jakby piątka myślała za pomocą geometrycznych kształtów zamiast myśleć słowami lub realnymi obrazami. Piątka ze skrzydłem 4 może być artystycznie utalentowana i doświadczać emocjonalnych nastrojów jak czwórka. Połączenie intelektualnej i emocjonalnej wyobraźni. Ceni sobie świat filozofii i pięknego konstruowania myśli. Najlepszym dla niej światem jest połączenie umysłowych horyzontów i estetyki. Połączenie ciekawości i wrażliwości na odbiór z potrzebą tworzenia własnej unikalnej wizji.
Gdy 5w4 jest w stresie, wydaje się być jakby nieobecna, gdy jest o coś spytana, odpowiada szeptem. Jej zachowanie oscyluje pomiędzy chęcią odosobnienia, a przypływami przyjacielskiej troski. Może stać się nieuchwytna, niedostępna i abstrakcyjna. Zachowuje się jakby znajdowała się wewnątrz swojej kuli izolującej ją od świata. Czasem odnosi się wrażenie nieznacznego wywyższania się ponad innych. Wizerunek "nieobecnego profesora" dobrze opisuje piątki z tym skrzydłem. 5w4 jest niezwykle wrażliwa na otoczenie i uczucie zbytniej nadopiekuńczości innych. Bardzo przewraźliwiona na krytykę. Może bardzo wolno powracać do siebie po traumatycznych przeżyciach. Typowymi pułapkami dla 5w4 są izolowanie się i popadanie w melancholię oraz depersje o podłożu egzystencjalnym.

Słynne piątki ze skrzydłem cztery: Agatha Christie, Albert Einstein, George Lucas, David Lynch, Samuel Beckett, Stanley Kubrick, Stephen King, Freidrich Nietzsche.
Kochać to także umieć się roz­stać. Umieć poz­wo­lić ko­muś odejść, na­wet jeśli darzy się go wiel­kim uczu­ciem. Miłość jest zap­rzecze­niem egoiz­mu, za­bor­czości, jest skiero­waniem się ku dru­giej oso­bie, jest prag­nieniem prze­de wszys­tkim jej szczęścia, cza­sem wbrew własnemu.
Agnese
Introrodek
Posty: 22
Rejestracja: 09 cze 2014, 19:30
Płeć: kobieta
Enneagram: 2w1
MBTI: INFJ

Re: Enneagram;)

Post autor: Agnese »

Mnie wyszło 2w1 i w sumie opis w miarę pasuje, ale jakoś zbytnio mnie enneagram nie przekonuje

Wiesz, lubię wieczory
Lubię się schować na jakiś czas
I jakoś tak, nienaturalnie
Trochę przesadnie, pobyć sam
Wejść na drzewo i patrzeć w niebo...


INFJ- Introvert(89%) iNtuitive(38%) Feeling(38%) Judging(78%)
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 866
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Enneagram;)

Post autor: Agon »

Agon pisze:Ciekawi mnie dlaczego na forum jest tyle enneagramowych czwórek, skoro według opisu czwórki lubią okazywać swoje emocje. Okazywanie emocji zawsze wydawało mi się typowo ekstrawertyczną rzeczą. Ktoś potrafi wyjaśnić ten fenomen?
W sumie chyba już wiem o co chodzi. Czwórki lubią pokazywać jak jest im źle, bo chcą być pocieszane i wywoływać współczucie. Trójki chcą być doceniane i wywoływać podziw, a dwójki chcą być kochane i wywoływać wdzięczność.

Czwórki mogą dramatyzować w stylu ekstrawertycznym i wtedy zwykle są raczej 4w3, lub w stylu introwertycznym i wtedy są bardziej 4w5. W sumie znałem jednego 4w5 i był to totalny pesymista i melancholik, a najbardziej typowe było jego ciągłe marudzenie. Mógłbym go uznać za 5w4, gdyby nie ten jego super pesymistyczny stosunek do życia i ciągłe gadanie, że nic mu się nie uda, że nic nie wyjdzie itp. 5 to może i są pesymistami, ale się z tym nie afiszują, zresztą 5 to nie tyle pesymiści co realiści. Znam też 4w3, która z kolei ciągle robiła jakieś ekscesy, manipulowała ludźmi przez ciągłe fochy i była artystyczną humanistką. Chwaliła się też swoją pracą i mogła być 3w4, ale jednak bardziej pasuje mi 4w3 ze względu na jej emocjonalny i chaotyczny charakter.
Awatar użytkownika
Cobretti
Intronek
Posty: 43
Rejestracja: 12 sty 2014, 14:19
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5

Re: Enneagram;)

Post autor: Cobretti »

Właśnie zrobiłem teścik 4w5 i jak to czytam to w sumie sie zgadza wszystko ;D
Awatar użytkownika
Demon Hunter
Pobudzony intro
Posty: 143
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:31
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ (?)
Lokalizacja: Poznań

Re: Enneagram;)

Post autor: Demon Hunter »

Kiedy bym nie machnął testu to zawsze wychodzi 5w4 ;)
The future belongs to the mad
emfausto

Re: Enneagram;)

Post autor: emfausto »

Jak robię test to wychodzi 5w4 albo 4w5, ale to nie oddaje istoty rzeczy, opisy nie pasują...

Więc się wkurwiłem i przeczytałem opisy wszystkich typów i wywnioskowałem
że typ 5 i 8 najbardziej pasują,
i o dziwo, takie połączenie jest możliwe: 5w8, 8w5, opisy są, i pasują mi bardziej niż 5w4
tak więc, 5w8.

ósemka pozdrawia :twisted:
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 866
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Enneagram;)

Post autor: Agon »

emfausto pisze:i o dziwo, takie połączenie jest możliwe: 5w8, 8w5, opisy są
Gdzie znalazłeś takie opisy? Podaj link albo nie uwierzę.
emfausto

Re: Enneagram;)

Post autor: emfausto »

Agon pisze:
emfausto pisze:i o dziwo, takie połączenie jest możliwe: 5w8, 8w5, opisy są
Gdzie znalazłeś takie opisy? Podaj link albo nie uwierzę.
Obrazek
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 866
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Enneagram;)

Post autor: Agon »

A to znam, ale to nie jest "w", bo to nie skrzydło, choć w sumie rola podobna.
ODPOWIEDZ