Enneagram;)

Tutaj rozmawiamy o ogólnych kwestiach osobowości, typologiach osobowości, temperamentu; zamieszczamy testy osobowości.
emfausto

Re: Enneagram;)

Post autor: emfausto »

to co mam wstawić między 5 a 8 ?

jak nikt nie da odpowiedzi, to pozostanę przy tym co jest.
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 866
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Enneagram;)

Post autor: Agon »

emfausto pisze:to co mam wstawić między 5 a 8 ?
Możesz zostawić tak jak masz, choć pewnie to nie jest poprawne, albo po prostu olej to pole na enneagram i nic tam nie wpisuj.
Awatar użytkownika
UnderPressure
Introwertyk
Posty: 75
Rejestracja: 10 lip 2014, 11:32
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w6
MBTI: INTP
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Enneagram;)

Post autor: UnderPressure »

Nie można być w 5w8. Poza skrzydłami które mogą się zmieniać albo może go nie być wcale każdy numerek ma dwa połączenia z innymi. To jest 'zdrowe' i 'chore' połączenie. Tak więc zdrowa piątka ma połączenie z ósemką i to powoduje, że 'z definicji' mądra piątka nabiera pewności siebie i cech przywódczych. Zaczyna wykorzystywać swoje atuty dla dobra grupy w której się znajduje. Natomiast chora piątka ma połączenie z 7 i swoje kompleksy ukrywa pod przykrywką bycia wyluzowanym, innym, kolorowym i w ogóle fajnym, a w środku piekło i depresja.
Omnis Moriar

Obrazek
emfausto

Re: Enneagram;)

Post autor: emfausto »

@up
Dzięki za wyjaśnienie, enneagramu nie ogarniam zbyt dobrze,
ale sobie tą kwestie odpuszczam, nie jest mi to do szczęścia potrzebne :wink:
Nleth

Re: Enneagram;)

Post autor: Nleth »

UnderPressure pisze:Tak więc zdrowa piątka ma połączenie z ósemką i to powoduje, że 'z definicji' mądra piątka nabiera pewności siebie i cech przywódczych. Zaczyna wykorzystywać swoje atuty dla dobra grupy w której się znajduje. Natomiast chora piątka ma połączenie z 7 i swoje kompleksy ukrywa pod przykrywką bycia wyluzowanym, innym, kolorowym i w ogóle fajnym, a w środku piekło i depresja.
Wygląda na to, że jestem zdrową 5, bo bliżej mi do 8, niż 7. INTJ generalnie mają bliżej do 8, a INTP do 7. Może INTJ to zdrowsze 5, a INTP to bardziej chore 5?

Skrzydło mam w 6, bo ten czwórkowy styl całkiem mi nie pasuje. Obnoszenie się z emocjami i swoją innością bardzo przypomina mi zachowanie małolatów z różnych mrocznych subkultur i artystów okresu dekadencji. Zarówno wynik testu, jak i analiza opisów wskazują, że jestem 5w6. 5w4 są dla mnie zbyt naiwni mimo przewagi intelektu. Dobrym przykładem jest tu Albert Einstein, który choć był naukowcem, to jak dziecko wierzył w pokój.
Awatar użytkownika
Irracjonalny
Pobudzony intro
Posty: 159
Rejestracja: 14 wrz 2014, 21:12
Płeć: mężczyzna

Re: Enneagram;)

Post autor: Irracjonalny »

Nleth pisze:5w4 są dla mnie zbyt naiwni mimo przewagi intelektu. Dobrym przykładem jest tu Albert Einstein, który choć był naukowcem, to jak dziecko wierzył w pokój.
Jestem 5w4 i co do tej "naiwności" wspomnianej przez Ciebie - nie generalizujmy. Siebie nie bronię, sam czasem, jak to mówią, "daję się nabrać", co nie znaczy, że wszyscy tacy są.
Nleth

Re: Enneagram;)

Post autor: Nleth »

Irracjonalny pisze:Jestem 5w4 i co do tej "naiwności" wspomnianej przez Ciebie - nie generalizujmy. Siebie nie bronię, sam czasem, jak to mówią, "daję się nabrać", co nie znaczy, że wszyscy tacy są.
Nie wszyscy i nie zawsze, ale większość i zazwyczaj.
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 866
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Enneagram;)

Post autor: Agon »

Nleth pisze:Wygląda na to, że jestem zdrową 5, bo bliżej mi do 8, niż 7. INTJ generalnie mają bliżej do 8, a INTP do 7. Może INTJ to zdrowsze 5, a INTP to bardziej chore 5?
Nie, INTJ mogą być też chorymi 5, a INTP mogą być zdrowymi 5. Faktycznie INTJom bliżej do 8, a INTPom do 7, ale to nie ma wpływu na zdrowie. Poza tym INTP mogą mieć przejścia w 8, a INTJ w 7.

5w6 może mieć fobiczne skrzydło, albo antyfobiczne. Z postów, które napisałeś wynika, że pewnie masz przewagę antyfobicznego np. w tym poście widać, że szukasz zagrożenia zostania popychadłem, więc zabezpieczasz się i zostajesz mastermindem. Przynajmniej ja tak to widzę. Ale lepiej nie traktować enneagramu i MBTI zbyt poważnie, bo czasem takie gadanie przypomina astrologię :P

BTW: Enneagram, a astrologia, Enneagram, a MBTI
Typologie często bazują na stereotypach i efekcie Barnuma.
Awatar użytkownika
UnderPressure
Introwertyk
Posty: 75
Rejestracja: 10 lip 2014, 11:32
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w6
MBTI: INTP
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Enneagram;)

Post autor: UnderPressure »

Bycie piątką nie wymusza bycia Introwertykiem. ENTP i ENTJ też się nadają na obserwatorów, chociaż to mało popularne połączenie ;p
Omnis Moriar

Obrazek
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 866
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Enneagram;)

Post autor: Agon »

UnderPressure pisze:Bycie piątką nie wymusza bycia Introwertykiem. ENTP i ENTJ też się nadają na obserwatorów, chociaż to mało popularne połączenie ;p
No nie wiem, 5 są opisywane jako wybitnie introwertyczne typy.
Wikipedia pisze:Dzieląc pod względem głównego ośrodka intuicji, jakim się kierują w życiu, oraz głównej emocji, dla Dwójek, Trójek i Czwórek będzie to intuicja uczuciowa i głód uznania; dla Piątek, Szóstek i Siódemek – intuicja intelektualna i lęk, natomiast dla Ósemek, Dziewiątek i Jedynek – intuicja cielesna oraz gniew. Ponadto każdy z trzech typów, przyporządkowanych do wydzielonych w ten sposób grup, inaczej radzi sobie z główną emocją. W każdej trójce jest typ, który stara się poradzić sobie z problemem w najprostszy sposób, oraz dwa typy, które starają się obejść problem na około – popadając w ekstrawertyzm lub introwertyzm. W grupie 2,3 i 4 Dwójka jest ekstrawertyczna – szuka emocji i uznania na zewnątrz, Czwórka jest introwertyczna – szuka emocji w sobie, a uznanie stara się zdobyć w dość przewrotny sposób (zachowując się inaczej niż inni), zaś Trójka tłumi swój główny ośrodek emocji, a uznanie stara się zdobyć najprościej – zapracowując na nie. W grupie 5,6 i 7 Piątkę lęk przed niebezpieczeństwem zmusza do ukrywania się w sferze intelektu, Siódemkę do wychodzenia światu naprzeciw, natomiast Szóstka tłumi swój główny ośrodek i wszędzie szuka niebezpieczeństwa, by móc go w porę uniknąć. W grupie 8,9,1 Ósemka uzewnętrznia swoją agresję, walcząc z całym światem o władzę, Jedynka agresję kieruje ku sobie, krytykując się za niedoskonałości, podczas gdy Dziewiątka tłumi swój główny ośrodek, jakim jest działanie, a z gniewem stara się uporać, unikając za wszelką cenę konfliktu i sytuacji, w których będzie musiała zająć jakieś stanowisko.
Według tego:
- 5, 4, 1 - introwertycy
- 9, 6, 3 - ambiwertycy
- 8, 7, 2 - ekstrawertycy

Do ENTJ najbardziej mi pasuje 8w7, a do ENTP 7w6.
Awatar użytkownika
Fangtasia
Rozkręcony intro
Posty: 311
Rejestracja: 21 wrz 2014, 22:20
Płeć: kobieta
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Wrocław

Re: Enneagram;)

Post autor: Fangtasia »

Ja dostałam 4w3, przeczytałam całą charakterystykę i jakoś uznałam, że nie wszystko do końca pasuje. W MBTI wyszło mi ISFJ. Nie wiem czemu mi bliżej, czy 5 czy 6 (tak jak tam wyżej piszecie). Może ktoś mnie oświecić czy to pasuje ze sobą czy kłamałam w eneagramie czy może coś innego? :D
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 866
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Enneagram;)

Post autor: Agon »

Fangtasia pisze:Ja dostałam 4w3, przeczytałam całą charakterystykę i jakoś uznałam, że nie wszystko do końca pasuje. W MBTI wyszło mi ISFJ. Nie wiem czemu mi bliżej, czy 5 czy 6 (tak jak tam wyżej piszecie). Może ktoś mnie oświecić czy to pasuje ze sobą czy kłamałam w eneagramie czy może coś innego? :D
Czy 4w3 pasuje do ISFJ? Według mnie tak, bo 4 to emocjonalny(F) intro(I), a 3 skupia się na praktycznych celach (S - praktyczność i J - planowanie).
Wikipedia pisze:Inny podział możemy uzyskać, biorąc pod uwagę kryterium koncentracji na czasie. Typy 4, 5 i 9 koncentrują się na przeszłości (u 4 i 5 działanie jest nieużywanym ośrodkiem trzecim, u 9 – tłumionym ośrodkiem), są to też typy najbardziej wycofane. U 1, 2 i 6 to koncentracja na teraźniejszości (brak roztrząsania przeszłości czy zastanawiania się nad przyszłością – intelekt jako trzeci ośrodek), są to typy zależne od ludzi. 3, 7 i 8 skupiają się natomiast na przyszłości (emocje nie grają zbytniej roli, ważne jest to, co będzie jutro), są to typy agresywne.
Lol, 7 skupiają się na przyszłości xD Może jacyś intelektualni wizjonerzy ENTP co wyobrażają sobie co to będzie za 100 lat na świecie, ale jeśli 7 jest imprezowym ESTP, to nie myśli ani o przyszłości, ani o przeszłości, tylko o tym co jest teraz "carpe diem", czyli "chwytaj dzień" - nachlać się i tańczyć do białego rana bo jest fajnie, a co będzie jutro, to walić to.
Awatar użytkownika
Fangtasia
Rozkręcony intro
Posty: 311
Rejestracja: 21 wrz 2014, 22:20
Płeć: kobieta
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Wrocław

Re: Enneagram;)

Post autor: Fangtasia »

Agon pisze:
Fangtasia pisze:Ja dostałam 4w3, przeczytałam całą charakterystykę i jakoś uznałam, że nie wszystko do końca pasuje. W MBTI wyszło mi ISFJ. Nie wiem czemu mi bliżej, czy 5 czy 6 (tak jak tam wyżej piszecie). Może ktoś mnie oświecić czy to pasuje ze sobą czy kłamałam w eneagramie czy może coś innego? :D
Czy 4w3 pasuje do ISFJ? Według mnie tak, bo 4 to emocjonalny(F) intro(I), a 3 skupia się na praktycznych celach (S - praktyczność i J - planowanie).
Inny podział możemy uzyskać, biorąc pod uwagę kryterium koncentracji na czasie. Typy 4, 5 i 9 koncentrują się na przeszłości (u 4 i 5 działanie jest nieużywanym ośrodkiem trzecim, u 9 – tłumionym ośrodkiem), są to też typy najbardziej wycofane. U 1, 2 i 6 to koncentracja na teraźniejszości (brak roztrząsania przeszłości czy zastanawiania się nad przyszłością – intelekt jako trzeci ośrodek), są to typy zależne od ludzi. 3, 7 i 8 skupiają się natomiast na przyszłości (emocje nie grają zbytniej roli, ważne jest to, co będzie jutro), są to typy agresywne.
Dzięki, muszę się jeszcze przyjrzeć tej 4 w takim razie. :)
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 866
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Enneagram;)

Post autor: Agon »

Fangtasia pisze:Dzięki, muszę się jeszcze przyjrzeć tej 4 w takim razie. :)
W sumie im dłużej analizuję enneagram, tym bardziej dochodzę do wniosku, że to coś oparte na tej samej zasadzie co horoskopy opisujące osobowość. Jeśli coś się nie zgadza z ogólnym opisem, to zawsze można to zinterpretować jako wpływ skrzydła, jakiegoś połączenia z inną cyferką, byciem "chorą" lub "zdrową" cyferką, wpływem innej cyferki z trójtypu itp.

Barany są wojownicze, ale ty jesteś ciapciakiem, bo w chwili narodzin miałeś Wenus przy Marsie i w ogóle Saturn w koniunkturze z Neptunem cię spowalnia, no i jeszcze ten Rak w ascendencie sprawia, żeś nadwrażliwy, ale oczywiście wciąż jesteś Baranem, więc czasem nie dasz sobie w kaszę dmuchać, ale nie zawsze sobie radzisz no bo właśnie ta Wenus przeszkadza. A tak poza tym, to astrologia jest tylko ogólnym zarysem i wpływ ma na ciebie też w pewnym stopniu otoczenie, geny i wychowanie przez rodziców. Dlatego nie powinieneś skreślać astrologii tylko dlatego, że nie jesteś aż tak wojowniczy, jak inne Barany - tak w skrócie wygląda taka gadka-szmatka. Ten tekst wymyśliłem, ale wiecie o co chodzi :P
Awatar użytkownika
Fangtasia
Rozkręcony intro
Posty: 311
Rejestracja: 21 wrz 2014, 22:20
Płeć: kobieta
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Wrocław

Re: Enneagram;)

Post autor: Fangtasia »

Agon pisze:Barany są wojownicze, ale ty jesteś ciapciakiem, bo w chwili narodzin miałeś Wenus przy Marsie i w ogóle Saturn w koniunkturze z Neptunem cię spowalnia, no i jeszcze ten Rak w ascendencie sprawia, żeś nadwrażliwy, ale oczywiście wciąż jesteś Baranem, więc czasem nie dasz sobie w kaszę dmuchać, ale nie zawsze sobie radzisz no bo właśnie ta Wenus przeszkadza. A tak poza tym, to astrologia jest tylko ogólnym zarysem i wpływ ma na ciebie też w pewnym stopniu otoczenie, geny i wychowanie przez rodziców. Dlatego nie powinieneś skreślać astrologii tylko dlatego, że nie jesteś aż tak wojowniczy, jak inne Barany - tak w skrócie wygląda taka gadka-szmatka. Ten tekst wymyśliłem, ale wiecie o co chodzi :P
Haha, dobre. Myślałam że to słowa jakiegoś komika. :D
ODPOWIEDZ