Enneagram;)

Tutaj rozmawiamy o ogólnych kwestiach osobowości, typologiach osobowości, temperamentu; zamieszczamy testy osobowości.
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 850
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Enneagram;)

Post autor: Agon »

Najlepiej nie kierować się wynikiem testu, tylko samodzielnie zaklasyfikować się do typu (jeśli ktoś w ogóle chce się klasyfikować jako jakiś typ) czytając opisy.

Na tym forum są powyjaśniane różne rzeczy np. rozróżnianie typów.
Awatar użytkownika
Taunusmann
Introrodek
Posty: 23
Rejestracja: 28 lip 2015, 0:53
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w2
MBTI: ultraintrowertyk
Lokalizacja: Twierdza na bagnach

Re: Enneagram;)

Post autor: Taunusmann »

Mi wyszlo 1w2 "adwokat". NIe wiem, czy to dobrze, czy zle, ale widze, ze to dosc rzadki przypadek.
Nawet wsrod introwertykow jestem w mniejszosci.
"Im lepiej znam ludzi, tym bardziej kocham swoje psy"
Fryderyk Wielki

"Dwie rzeczy sa nieskonczone: wszechswiat i ludzka glupota"
Albert Einstein

"Boze chron mnie od przyjaciol, przed wrogami sam sie obronie"
Awatar użytkownika
Agon
Krypto-Extra
Posty: 850
Rejestracja: 13 kwie 2012, 15:20
Płeć: mężczyzna

Re: Enneagram;)

Post autor: Agon »

Taunusmann pisze:Mi wyszlo 1w2 "adwokat". NIe wiem, czy to dobrze, czy zle, ale widze, ze to dosc rzadki przypadek.
Nawet wsrod introwertykow jestem w mniejszosci.
Poczytaj opisy różnych typów, nie kieruj się tylko testem.
Awatar użytkownika
Taunusmann
Introrodek
Posty: 23
Rejestracja: 28 lip 2015, 0:53
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w2
MBTI: ultraintrowertyk
Lokalizacja: Twierdza na bagnach

Re: Enneagram;)

Post autor: Taunusmann »

Przeczytalem i pasuje w 90%-tach.
"Im lepiej znam ludzi, tym bardziej kocham swoje psy"
Fryderyk Wielki

"Dwie rzeczy sa nieskonczone: wszechswiat i ludzka glupota"
Albert Einstein

"Boze chron mnie od przyjaciol, przed wrogami sam sie obronie"
Awatar użytkownika
Czerwona
Stały bywalec
Posty: 191
Rejestracja: 30 gru 2012, 13:29
Płeć: nieokreślona

Re: Enneagram;)

Post autor: Czerwona »

Arti pisze:Obawiam się, że nigdy. To są cechy wrodzone. Najlepiej zaakceptować swój numerek, bo przecież żadna cyfra nie jest lepsza ani gorsza.
Ale mi się 1 tak bardzo podoba!
Agon pisze:Najlepiej nie kierować się wynikiem testu, tylko samodzielnie zaklasyfikować się do typu (jeśli ktoś w ogóle chce się klasyfikować jako jakiś typ) czytając opisy.
Opis piąteczki to 98% mnie. Forum nie czytałam, ale może i spróbuję, a nuż okaże się, że ten cały enneagram to horoskop dla ubogich :mrgreen: i mogę być 1, 6, a jak zechcę nawet 10.
Jeśli na świętego Prota jest pogoda albo słota, to na świętego Hieronima deszczyk jest albo go ni ma.
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Enneagram;)

Post autor: Coldman »

Czerwona pisze:
Arti pisze:Ten cały enneagram to horoskop dla ubogich :mrgreen: i mogę być 1, 6, a jak zechcę nawet 10.
No wiesz ale jest różnica miedzy ukazaniem prawdziwego siebie , a wyróżnianiem tylko dlatego pewnych swoich cech żeby ci do cyferki pasowały. Najlepszy wynik jest dla tych co nie znają sie zbytnio na ennenagramie. Mój chory umysł by sie kierował by wypadł introwertyczny wynik , a tak to niewiedzialem o co chodzi i wyszło 4w5. Po opisie sie też zgadza, wiec mam tą pewnosc
Awatar użytkownika
Czerwona
Stały bywalec
Posty: 191
Rejestracja: 30 gru 2012, 13:29
Płeć: nieokreślona

Re: Enneagram;)

Post autor: Czerwona »

^ Zgrywałam się ;) Znam doskonale swoją liczbę, i nawet jeśli wychodzą kosmetyczne zmiany, to wiem, że spowodowane są chwilowymi zawirowaniami, bo trzon/punkt odniesienia/zwał jak zwał zawsze będzie ten sam. Ale osobiście uważam, że test jest jedynie wskazówką, jeśli myśli się nad nim i nie bazuje w odpowiedziach na ostatnich dniach/tygodniach/miesiącach, tylko bierze pod uwagę wszystko, to będzie miarodajny. Choć wg mnie lepiej poczytać wszystkie typy, bo mając jakiś punkt odniesienia można lepiej przypatrzeć się sobie, inaczej ten cały enneagram działa jak horoskop, na moim przykładzie w każdym typie znalazłoby się coś, co w odpowiedniej sytuacji pasuje i do mnie (choć przecież w rzeczywistości z danym typem mam niewiele wspólnego...). Także czytać, czytać i jeszcze raz czytać, bo żaden test czarnej roboty (niestety) nie odwali :P
Jeśli na świętego Prota jest pogoda albo słota, to na świętego Hieronima deszczyk jest albo go ni ma.
SellSowa
Introrodek
Posty: 13
Rejestracja: 06 wrz 2015, 14:20
Płeć: kobieta

Re: Enneagram;)

Post autor: SellSowa »

Ja mam 5w4...Co to znaczy?
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Enneagram;)

Post autor: Coldman »

Piątka w skrócie

Piątka to typ introwertyczny, ciekawy świata, z potrzebą wiedzy o nim, analityczny i wnikliwy. Potrzebuje prywatności aby przemyśleć wszelkie sprawy i uzupełnić energię życiową.

Jak postępować ze mną
bądź niezależny, nie "czepliwy"
mów w prosty i zwięzły sposób
potrzebuję czasu aby poukładać swoje myśli i odczucia
jeżeli wyglądam na zagubioną, nieobecną lub arogancką, to możliwe, że nie czuję się zbyt komfortowo
daj mi odczuć, że jestem mile widziana, ale nie zbyt mocno, bo mogę zacząć wątpić w twoją szczerość
gdy czuję się zirytowana koniecznością powtarzania się, to może dlatego, że powiedzenie o tym było dla mnie trudne już za pierwszym razem
pomagaj mi unikać powodów do przykrości: wielkich przyjęć, czyjejś głośnej muzyki, przesadnych emocji i ataków na moją prywatność
Co lubię w byciu piątką
stanie na uboczu i patrzenie na życie w obiektywny nie zaangażowany sposób
moje poczucie niezależności. robię to co uważam za słuszne i nie przejmuję się wpływami otoczenia
bycie spokojnym w obliczu kryzysów
nie uganianie się za materialnym posiadaniem i statusem
dogłębne zrozumienie rzeczy; dostrzegam skutek i przyczynę
Co jest trudne w byciu piątką
zbyt wolno ukazuję swoją wiedzę i swoje przemyślenia innym
źle się czuję gdy zachowuję się defensywnie lub jakbym wszystko wiedziała
bycie zmuszanym do przebywania z ludźmi gdy tego nie chcę
oglądanie innych z dobrymi umiejętnościami socjalnymi, ale z mniejszą inteligencją, jak radzą sobie lepiej ode mnie


Opis piątki

Piątki to ludzie którzy wycofują się ze świata i żyją we własnym umyśle. Mogą być inteligentne, dalekowzroczne i posiadać dużą wiedzę, lub też mogą być oderwane od rzeczywistości, sknerowate i schizofreniczne.
Piątki, szóstki i siódemki należą do grupy odczuwającej strach i tworzą kolejne emocjonalne trio. Jednak w przeciwieństwie do dwójek, trójek i czwórek, nie czują one zmieszania czy zażenowania tym kim są lub jak się czują. Zamiast tego, mają tendencje do nieświadomego przeczuwania grożącego im niebezpieczeństwa i odpowiednio na nie reagują. Piątki, szóstki i siódemki są typami myślącymi, które żyją więcej we własnych głowach niż we własnych ciałach. Zmagają się z podejmowaniem decyzji, ciągle muszą dowodzić swojej siły woli.
Strach piątek jest socjologiczny. Ludzie z tym stylem, notorycznie bronią się przed "inwazją" lub "pochłonięciem" przez innych. To jest zdecydowanie najbardziej antysocjalny typ w enneagramie. Generalnie, obawiają się bliskich kontaktów, które mogą prowadzić do uczucia bycia przytłoczonym przez uczucia innych. Piątki mają dobrze rozwinięte zdolności do analizowania i gromadzenia wiedzy. Mogą być dobrymi jej odbiorcami, być inteligentni i rzeczowi, zdolni do pozostania w centrum i bycia logicznym, podczas gdy inni wokół mogą się zachowywać jak zmieszani lub spanikowani.

Zdrowe piątki zazwyczaj znajdują równowagę pomiędzy interakcją z otoczeniem i wycofywaniem się z niego. Ten styl jest często powiązany z posiadaniem dużej wiedzy i czasami intelektualnym geniuszem. Zdrowe piątki aktywnie oferują światu, owoce swojej wiedzy, często ucząc i pisząc o niej. Piątki mogą być idealistami i czasem mężnie ofiarowują się ku dobru ogółu. Zdrowi ludzie z tym typem, często praktykują to co Buddyści nazywają nie zaangażowaniem, czyli postawę charakteryzującą się mieszanką bezstronności jak i współczucia. W tym stanie piątki potrafią grać w życie nie będąc generalnie przywiązanym do wyników, a jako przyjaciele, mogą rozumieć twój punkt widzenia tak jak swój własny. Są oni współczujący i mają szczere serce, ale posiadają możliwość obserwowania życia z pewnej perspektywy i unikają bycia samemu niespokojnym.

Piątki mniej zdrowe, przesuwają się z bycia nie zaangażowanym w kierunku niewiązania się, wewnętrznego stanu bycia odciętym od uczuć. Mogą być nadwrażliwi na oczekiwania innych i odpowiadać na to przez pasywne wycofywanie się. Większość osób postrzega zdolność piątek do wycofywania się jako rodzaj niezależności. Jest to jednak jest również forma obrony. Piątki tworzą wokół siebie silną barierę aby zrównoważyć uczucie bycia nadwrażliwym. Odcinanie się od innych staje się nawykiem obronnym. Zasada jest: Jeśli nauczę się żyć z mniejszymi wymaganiami, bardziej we własnym świecie, to uniknę złego wpływu innych. To prowadzi do skłonności oszczędzania tych małych rzeczy które mają, aby mniej wymagać od innych. Często przekłada się to na oszczędzanie czasu (dla siebie), pieniędzy, przestrzeni, miejsca, informacji i emocji. Nie jest istotne co jest oszczędzane, schemat jest ten sam: piątki starają się ochronić przed zalaniem (np. emocjami), gromadząć siły gdzieś wewnątrz siebie. Niezdrowe piątki mogą też mieć dystans do własnych emocji, żyjąc w świecie informacji i pomysłów. Jednak im bardziej się od nich (własnych emocji) odcinają, tym bardziej zmagają się z uczuciem pustki, samotności i przymusowych potrzeb. To zupełnie jakby starać się przekonać słownie do tego, że nie jest się głodnym. Na tym etapie piątki mogą być bardzo powolne w okazywaniu swoich uczuć, ponieważ tylko piątka potrafi dosięgnąć tych uczuć poprzez długie i żmudne okresy przemyśleń. Niezdrowe piątki czczą boga przyczyny i starają się spoglądać z dystansu na swoje własne emocje. To się może czasami przełożyć na lekceważący i wywyższający się stosunek do innych.

Piątki bardzo niezdrowe, mogą popadać w schizofrenię i być nieprzewidywalne, gdy ich "odizolowane" fragmenty umysłu zaczynają przemawiać. Mogą prezentować się jako nieobecni duchem i ciałem lub dosadnie antysocjalni. Mogą np. przesiedzieć całe przyjęcię nie odzywając się zupełnie do nikogo, a potem stwierdzić, że świetnie się bawili. Lub też mogą nieświadomie odsunąć innych od siebie, poprzez prześmiewczy komentarz i nieprzewidywalną agresję. Zwyczaj odcinania się od własnych emocji, staje się tak doskonały, że bardzo niezdrowe piątki tracą kontakt z rzeczywistością, rozwijając dziwne fobie niewidzialnych bakterii i być skorym do halucynacji. Agresywne zachowania są bardzo prawdopodobne, następując po ostrej paranoi.


Piątka ze skrzydłem cztery: 5w4 - "Obrazoburca"

Różnica między skrzydłami 4 i 6 w piątkach, jest taka sama jak między sztuką i nauką. Skrzydło cztery, daje piątce zmysł abstrakcyjny oraz intuicyjny odcień myślom, tak jakby piątka myślała za pomocą geometrycznych kształtów zamiast myśleć słowami lub realnymi obrazami. Piątka ze skrzydłem 4 może być artystycznie utalentowana i doświadczać emocjonalnych nastrojów jak czwórka. Połączenie intelektualnej i emocjonalnej wyobraźni. Ceni sobie świat filozofii i pięknego konstruowania myśli. Najlepszym dla niej światem jest połączenie umysłowych horyzontów i estetyki. Połączenie ciekawości i wrażliwości na odbiór z potrzebą tworzenia własnej unikalnej wizji.
Gdy 5w4 jest w stresie, wydaje się być jakby nieobecna, gdy jest o coś spytana, odpowiada szeptem. Jej zachowanie oscyluje pomiędzy chęcią odosobnienia, a przypływami przyjacielskiej troski. Może stać się nieuchwytna, niedostępna i abstrakcyjna. Zachowuje się jakby znajdowała się wewnątrz swojej kuli izolującej ją od świata. Czasem odnosi się wrażenie nieznacznego wywyższania się ponad innych. Wizerunek "nieobecnego profesora" dobrze opisuje piątki z tym skrzydłem. 5w4 jest niezwykle wrażliwa na otoczenie i uczucie zbytniej nadopiekuńczości innych. Bardzo przewraźliwiona na krytykę. Może bardzo wolno powracać do siebie po traumatycznych przeżyciach. Typowymi pułapkami dla 5w4 są izolowanie się i popadanie w melancholię oraz depersje o podłożu egzystencjalnym.

Słynne piątki ze skrzydłem cztery: Agatha Christie, Albert Einstein, George Lucas, David Lynch, Samuel Beckett, Stanley Kubrick, Stephen King, Freidrich Nietzsche.

Zródło Ennenagram.pl
Temudżyn
Intronek
Posty: 41
Rejestracja: 19 sie 2015, 7:25
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ

Re: Enneagram;)

Post autor: Temudżyn »

Mi wyszło 5w4.

Opis pasuje w 100%. :)

Co ciekawe 5w4 miały/mają tak znane osoby jak Albert Einstein, George Lucas czy Stephen King. :D
Zaprawdę, nie masz nic wstrętniejszego nad monstra owe, naturze przeciwne, wiedźminami zwane, bo są to płody plugawego czarostwa i diabelstwa. Są to łotry bez cnoty, sumienia i skrupułu, istne stwory piekielne, do zabrania jeno zdatne. Nie masz dla takich jak oni między ludźmi poczciwymi miejsca.
A owo Kaer Morhen, gdzie ci bezecni się gnieżdzą, gdzie ohydnych swych praktyk dokonują, starte być musi z powierzchni ziemi, a ślad po nim solą i saletrą posypany.

Anonim, Monstrum albo Wiedźmina opisanie
Awatar użytkownika
Dziecko Indygo
Intronek
Posty: 39
Rejestracja: 25 kwie 2015, 1:23
Płeć: mężczyzna

Re: Enneagram;)

Post autor: Dziecko Indygo »

Wszelkie testy osobowości ugruntowują podziały. Czarnoskórzy ludzie w Stanach ze względu na historię, chcą uniknąc dyskryminacji rasowej kreują swoje osobowości aby budzić respekt, to stworzyło obraz czarnoskórego meżczyzny, z atletyczną sylwetką i giwerą za pasem doprowadziło to do tego że inaczej patrzy się na czarnoskórych ludzi co traktowane jest jako rasizm, błędne koło. Wszyscy jesteśmy inni tudzież każdy z nas jest wyjątkowy, więc lepiej my Ludzkość szukajmy w innych ludziach tego, co możemy się nauczyć od nich zamiast koncentrować swoje siły na tym co nas od siebie odróżnia
Awatar użytkownika
Kys
Użytkownik zablokowany
Posty: 62
Rejestracja: 08 gru 2015, 19:46
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Enneagram;)

Post autor: Kys »

5w4, pokrywa się. Nie lubię odpowiedzialności i irytuje mnie, gdy ktoś się czegoś podejmuje, a potem nie dotrzymuje słowa. Obserwuję swoje emocje i irytacja jest chyba najczęstsza. Jednak jest emocja, której nie dało mi było zaznać lub mimo dużych chęci nie potrafię jej rozpoznać i jest to tęsknota. Nie przypominam sobie, bym kiedykolwiek ją czuł.
Ding, dong, ding, dong,
And everything did go wrong
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Enneagram;)

Post autor: Coldman »

Tak właśnie przeglądałem sobie tą czwórkę i po moim przejściach, to wszystko jest takie prawdziwe, no nie zaprzeczę chyba niczemu.
Aż się dziwie, że to tak przewiduje mnie.
Interring
Introrodek
Posty: 22
Rejestracja: 16 lut 2016, 22:36
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Łęczyca

Re: Enneagram;)

Post autor: Interring »

Jak kolega wyżej... Wykonałem test wyszła mi 6w5. Patrzę i jednak mi czegoś zabrakło w opisie.. Kilka miesięcy później znów robię ten test i... 4w5. Czytam cały opis i po prostu nie uwierzyłem w to co czytałem. . Wszysko było opisane jakbym to był ja!
Kim jestem?
15-latek (rocznikowo) jako 4w5 z połączeniem dwójki. Wrażliwy, szczery, pomocny ;-).
______________________________________________________
Wiesz, gdy jest bardzo smutno, to kocha się zachody słońca." - Antoine de Saint-Exupery "Mały Książę"
Awatar użytkownika
żaba
Wtajemniczony
Posty: 9
Rejestracja: 08 wrz 2016, 17:53
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4

Re: Enneagram;)

Post autor: żaba »

5w4
ODPOWIEDZ