Relacje ze starszymi osobami

Dział forum, w którym poruszane są tematy dotyczące kontaktów międzyludzkich, a także problemów w relacjach, których przyczyną może być introwersja.
Awatar użytkownika
StrangeEmily
Introrodek
Posty: 14
Rejestracja: 09 paź 2010, 22:13
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INFP
Lokalizacja: Opole

Relacje ze starszymi osobami

Post autor: StrangeEmily »

Od zawsze miałam OKROPNE problemy z jakąkolwiek rozmową ze starszymi ludźmi. Chodzi mi tu na przykład o rodziców znajomych, bądź jakieś kontakty z ludźmi starszymi o 20 lat np w pracy. Byłam ostatnio jako osoba towarzysząca na imprezie, gdzie praktycznie wszyscy byli w wieku ok 50 lat, i jak partner mnie opuszczał na kilka minut, to siedziałam przy stole jak kołek bo nie wiedziałam co ze sobą zrobić :? Udawałam, że coś bardzo ważnego na telefonie robię :P Jeszcze jak sam ktoś do mnie podejdzie zagadać to jest w miarę ok, jakoś umiem rozmowę podtrzymać. Natomiast, żebym sama miała do kogoś podejść i zagadać? Nigdy w życiu :) Po pierwsze, mam jakoś zakodowane, że to nie wypada, żeby dużo młodsza osoba zagadywała do starszej, co w sumie raczej nie jest prawdą. Po drugie, totalnie nie wiem, jakie tematy poruszać. O pogodzie? Dla mnie to bez sensu. Albo mam podbić i pytać czy ciasto smakuje? :roll: Jak wy sobie radzicie w takich sytuacjach? Jak wyglądają wasze rozmowy na przykład z rodzicami partnera, gdy dopiero ich poznajecie, i nie ma tak naprawdę żadnych wspólnych spraw, o których można porozmawiać? Lub właśnie w takich sytuacjach, gdy idziecie na przykład na wesele nie w swojej rodzinie, i większość osób jest z innego pokolenia?
Awatar użytkownika
nika
Introwertyk
Posty: 117
Rejestracja: 17 cze 2013, 20:14
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
Lokalizacja: Warszawa

Re: Relacje ze starszymi osobami

Post autor: nika »

możesz zadać pytanie: Jaka ładna sukienka !!! Gdzie ją Pani kupiła?
możesz zadać pytanie: Co Pani myśli o sytuacji w Afganistanie?
Awatar użytkownika
Laz Michał
Introrodek
Posty: 11
Rejestracja: 03 sie 2015, 10:03
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP
Lokalizacja: Małopolskie, śląskie

Re: Relacje ze starszymi osobami

Post autor: Laz Michał »

Mnie akurat dobrze się rozmawia z pokoleniem moich rodziców, tylko się domyślam z czego to wynika...
Dennis
Intronek
Posty: 33
Rejestracja: 04 lip 2015, 14:48
Płeć: mężczyzna

Re: Relacje ze starszymi osobami

Post autor: Dennis »

nika a zatem co Pani myśli o sytuacji w Afganistanie? hehe :lol: A tak na powaznie to z kazdym mozna sie dogadac niezaleznie od wieku. :)
StrangeEmily pisze:Byłam ostatnio jako osoba towarzysząca na imprezie, gdzie praktycznie wszyscy byli w wieku ok 50 lat, i jak partner mnie opuszczał na kilka minut, to siedziałam przy stole jak kołek bo nie wiedziałam co ze sobą zrobić
Mysle ze to nie przez to, ze ci ludzie byli w takim a nie innym wieku, ale dlatego ze bylas w nowym otoczeniu gdzie nikogo nie znalas do tego sporo ludzi, ale to tylko moje przemyslenie :).
StrangeEmily pisze:Jeszcze jak sam ktoś do mnie podejdzie zagadać to jest w miarę ok, jakoś umiem rozmowę podtrzymać. Natomiast, żebym sama miała do kogoś podejść i zagadać? Nigdy w życiu Po pierwsze, mam jakoś zakodowane, że to nie wypada, żeby dużo młodsza osoba zagadywała do starszej, co w sumie raczej nie jest prawdą. Po drugie, totalnie nie wiem, jakie tematy poruszać. O pogodzie? Dla mnie to bez sensu. Albo mam podbić i pytać czy ciasto smakuje? Jak wy sobie radzicie w takich sytuacjach?
Rozmawiac mozna o wszystkim, chyba ze lubi sie rozmawiac na konkretne tematy, gdzie takie pospolite pytania o pogode czy tort z gory nie budza zainteresowania z twojej strony badz tej drugiej. :) Temat rzeka - polityka, sport, hobby, nawet choroby hehe :wink: itd itp, jak tylko wyobraznia bogata :) Byleby jakos zaczac a potem z gorki.
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Relacje ze starszymi osobami

Post autor: highwind »

Szczerze mówiąc, to nigdy nie musiałem prowadzić dłuższej gadki-szmatki z osobą o generację-, dwie- wyżej. Mam problem ze znalezieniem wspólnych tematów z rówieśnikami, a co dopiero z osobami, z którymi mogłaby dzielić mnie przepaść pokoleniowa. Natomiast jeśli mowa o nauczycielach, promotorach, rodzinie czy rodzinach znajomych to nigdy nie miałem problemu z porozumieniem się. Zauważyłem nawet, że łatwiej było mi złapać pierwszy kontakt z rodzicami moich byłych niż z ich znajomymi :P
Awatar użytkownika
Ceper
Introwertyk
Posty: 66
Rejestracja: 11 paź 2014, 0:05
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w6
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Gdynia

Re: Relacje ze starszymi osobami

Post autor: Ceper »

Ja miałem bardzo dobre relacje z matkami moich ex, praktycznie od samego początku znajomości. Podobnie jest z każdą starsza panią. Natomiast zupełnie inaczej wyglądała znajomość z ojcami moich ex, którzy mnie ignorowali. Ale myślę, że cechy introwertyczne powinny być dobrze widziane wśród starszych osób, bo np nieśmiałość kojarzy im się z uprzejmościa
Awatar użytkownika
Papaja
Intromajster
Posty: 466
Rejestracja: 04 sty 2014, 14:30
Płeć: kobieta
Enneagram: 1w9
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: Poznań

Re: Relacje ze starszymi osobami

Post autor: Papaja »

dopoki nie stalam sie za bardzo wyszczekana starsi ludzie odbierali mnie dobrze, teraz to roznie z tym bywa. jak bylam mlodsza raczej darzylam starszych szacunkiem no bo sa starsi,madrzejsi itp a teraz tak czasem patrze na dziadkow i babcie i mysle, ze to ze ktos jest starszy nie oznacza,ze madrzejszy
Kto stworzył ten labirynt niepewności, tę świątynię dufności, naczynie grzechu, pole usiane tysiącem zasadzek, przedsionek piekła, kosz po brzegi napełniony chytrością, truciznę słodką jak miód, łańcuch, który wiąże śmiertelnych z doczesnością – kobietę?
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Relacje ze starszymi osobami

Post autor: Coldman »

Ja mam dobre relacje ze starszymi ludzmi. Umiem z nimi rozmawiać na wszelkie tematy. Wolę rozmawiać z niby iż z jakimiś gimbusami. Raz na ognisku klasowym u kolegi , właśnie przysiadłem się z jego wujem i mieliśmy mnóstwo tematów do obgadania , koleś pochodził z moich stron i mnóstwo pytał , bardzo sympatycznie było . Gadało się o normalnych rzeczach , a nie o jakimś pieprzonym LOLu. ( CS rządzi :) )
Esther
Introrodek
Posty: 19
Rejestracja: 10 paź 2015, 19:55
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INFP

Re: Relacje ze starszymi osobami

Post autor: Esther »

Ja dogaduję się i zawsze dogadywałam WYŁĄCZNIE ze starszymi, nawet jako dziecko. Teraz też, choć nie muszą być starsi aż o pokolenie. Koleżankę w swoim wieku mam jedną, drugą jakąś tam dalszą znajomą, cała reszta - minimum +10 lat.
Arti
Intronek
Posty: 48
Rejestracja: 20 gru 2014, 20:05
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4

Re: Relacje ze starszymi osobami

Post autor: Arti »

No właśnie, co za dziwny zwyczaj z tym gadaniem. Trzeba coś mówić, byle co, byleby nie było cicho. Tak to sobie ekstrawertycy urządzili.
Awatar użytkownika
Fangtasia
Rozkręcony intro
Posty: 311
Rejestracja: 21 wrz 2014, 22:20
Płeć: kobieta
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Wrocław

Re: Relacje ze starszymi osobami

Post autor: Fangtasia »

Ja uwielbiam rozmawiać ze starszymi, zawsze w pociągu mam nadzieję że usiądzie obok mnie jakaś mila staruszka i mi coś poopowiada. Nie wiem jak to ująć ale rozmowa ze starszym jakoś tak lekko mi przychodzi. Odwrotnie jest z rówieśnikami, jeszcze gorzej z osobami o parę lat starszymi ode mnie, typu 25 i trochę więcej. Mam wrażenie po prostu że oni tak gadają bez ładu i składu, bez spokoju. Ciągle wszyscy w pośpiechu rozmawiają o rzeczach aktualnych, które ich dotyczą. A starszy człowiek sobie tak siądzie i może nagle sprawić że świat na chwilę jest spokojniejszy. Chociaż to pewnie zależy od człowieka i tyle.
Poza tym to ja w ogóle lubię obserwować starsze osoby. Mam takiego nauczyciela od francuskiego (który btw jest niewidomy) i chyba jeszcze nie spotkałam kogoś takiego. O co go nie spytam to ma pojęcie, obeznany we wszystkim i jeszcze potrafi żartować na temat swojej niepełnosprawności. Jest już dosyć wiekowy, ale radzi sobie całkiem nieźle. Jak nienawidzę francuskiego, tak u niego na lekcji lubię być. :3
Awatar użytkownika
littleladypunk
Intronek
Posty: 26
Rejestracja: 04 sty 2016, 12:35
Płeć: kobieta
MBTI: INTP

Re: Relacje ze starszymi osobami

Post autor: littleladypunk »

Ja się bardzo dobrze dogaduję z dziadkami, z którymi mieszkam, z tymi drugimi już mniej, bo mamy rzadki kontakt. Podobnie z dalszą rodziną (mam dużo starszych ciotek i wujków), trochę poopowiadam a potem cisza. Zawsze mam problem z rozmową z rodzicami znajomych, najczęściej jest tak, że oni mnie o coś pytają, a ja grzecznie odpowiadam. Za to jak do mnie przyjdą koleżanki, to normalnie zagadują do moich rodziców, nie rozumiem jak się to robi ^^;
limonka
Introwertyk
Posty: 70
Rejestracja: 30 kwie 2012, 22:55
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INTJ

Re: Relacje ze starszymi osobami

Post autor: limonka »

Ja tam lubię rozmawiać ze starszymi osobami. Trochę dziwnie się z tym czuję, ale często mi się zdarza, że nawet jakieś obce babcie zagadują mnie na przystanku czy ulicy. Opowiadają o swoich wnukach, czasem im doradzę przy zakupach :D A jak się zwierzają, to się nawet nie muszę wysilać za bardzo, trochę przytakuję, a oni mają kogoś, kto ich chętnie wysłucha. Zauważyłam, że starsi ludzie, w przeciwieństwie do moich rówieśników, nie uważają mnie z góry za milczącego gbura, darzą jakimś takim większym zaufaniem, miłe to nawet :)
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Relacje ze starszymi osobami

Post autor: Coldman »

limonka pisze: Zauważyłam, że starsi ludzie, w przeciwieństwie do moich rówieśników, nie uważają mnie z góry za milczącego gbura, darzą jakimś takim większym zaufaniem, miłe to nawet :)
To prawda, starsi ludzie okazują szacunek dla każdego, zdarzyło mi się rozmawiać z paroma na przystanku i samo miłe towarzystwo
Awatar użytkownika
littleladypunk
Intronek
Posty: 26
Rejestracja: 04 sty 2016, 12:35
Płeć: kobieta
MBTI: INTP

Re: Relacje ze starszymi osobami

Post autor: littleladypunk »

Coldman pisze: To prawda, starsi ludzie okazują szacunek dla każdego
Oj, nieprawda. Ilu ciebie objedzie za sam wygląd. Bo masz bluzę z kapturem albo glany, to od razu nie wiadomo co.
ODPOWIEDZ