Introwertycy w waszym otoczeniu

W tym miejscu dyskutujemy o zjawisku introwertyzmu, o tym, jak wpłynął on na nasze życie, jakie są wady i zalety bycia introwertykiem.
Piotrek K.
Stały bywalec
Posty: 184
Rejestracja: 20 lis 2007, 11:38
Płeć: nieokreślona

Introwertycy w waszym otoczeniu

Post autor: Piotrek K. »

Wątek zawierający moje ostatnie obserwacje, zahaczający o Enneagram i zawierający matematyczne zadanie tekstowe, więc pewne jego fragmenty mogę nie być dla wszystkich przystępne. :P

Zagłębiając się w Enneagram i obserwując własne otoczenie zauważyłem, że:

Około 47,62% mojej klasy to introwertycy, ekstrawertyków jest o jednego więcej. Oblicz ile osób liczy moja klasa.

Wracając do tematu, to mógłbym jeszcze wyróżnić ze dwie osoby z pogranicza i/e, bo reszta to mniej lub bardziej skrajni ekstrawertycy. Ta dosyć wysoka ilość związana może być z tym, że jesteśmy klasą technikum informatycznego. Krążą różne dowcipy, czy stereotypy o true-informatykach, zresztą na tym forum się chyba pojawiło jedno kultowe zdjęcie, także ziarnko prawdy w tym jakieś może być. W każdym razie procent ten przekroczył górną granicę o 1,62% (wg Wikipedii 25-46% społeczeństwa jest informa... introwertyczna). To tyle jeśli chodzi o statystykę.

Każdy z tych introwertyków jest inny, jednak główną cechą różnicującą tą grupę jest uspołecznienie. Pod pojęciem uspołecznienia rozumiem zdolność do wchodzenia w relacje z innymi ludźmi i realizowania swoich potrzeb w społeczeństwie.
Próbując wytypować osobowości członków mojej klasy wg Enneagramu, udało mi się pogrupować ich w trzech stopniach uspołecznienia:
- najbardziej: 3w4, 8w9;
- średnio: 6w5, 9w1/w8; ( co do 6w5 nie mam pewności, czy poprawnie zidentyfikowałem);
- najmniej 5w4/w6 (niestety u informatyków ciężko spotkać 4w5).
Od razu chciałbym zaznaczyć, że:
a) liczba introwertyków w klasie nie wynosi 6 :)
b) Nie twierdzę, że wszyscy przedstawiciele tych typów są uspołecznieniu w takim stopniu jak podaje, ale że moi koledzy o tych typach osobowości są właśnie na takim stopniu uspołecznienia. Aczkolwiek nie jest to wykluczone.

Przy okazji tak się składa, że na tym forum gromadzą się głównie Ci najmniej uspołecznieni introwertycy. Większość w wątku o Enneagramie zadeklarowała 4w5 lub 5w4. Czy można wysnuć z tego jakiś głębszy wniosek? Na przykład, że jesteśmy zbieraniną ludzi nieprzystosowanych społecznie? Nie wiem. Trywialny mi się cały ten post wydaje, ale jak już się tyle opisałem, to chociaż zamieszczę. :)
A poza tym, co wy możecie powiedzieć o introwertykach w swoim otoczeniu?
Awatar użytkownika
Ausencia
Intromajster
Posty: 503
Rejestracja: 20 lip 2008, 16:08
Płeć: nieokreślona

Post autor: Ausencia »

Bardzo ciekawe te obserwacje, bynajmniej nie trywialne :-) Co prawda szerokim łukiem ominęlam statystyki i matematyczne obliczenia, ale ogolny kontekst owszem załapałam.


O ile dobrze pamiętam z Enneagramu wynika, ze 4w5 i 5w4 są skłonne do samoanalizy i jest im łatwo pisać o swoich emocjach i przemysleniach. Moze dlatego jest nas tutaj (kłaniam się, 4w5) tak duzo. Nie, nie sądzę, ze wszyscy jestesmy nieprzystosowani społecznie. Myslę, ze mamy z tym pewne problemy, ale w koncu siłą rzeczy, żyjąc wsrod ludzi trzeba się mniej lub bardziej otworzyć i nauczyć z nimi przebywać.

Introwertycy w moim otoczeniu... jeśli się nie mylę, to w mojej klasie są całe dwie osoby o cechach int., ale nie jakos specjalnie rozwiniętych. Mam jeszcze 2 kolegów spoza klasy skrajnie introwertycznych (na moje oko). Jedno, co zauważylam to to, ze wśrod ekstrawertykow i tych pośrodku stają się coraz mniej skryci. Zresztą wiem to z autopsji.
kosmita
Intro-wyjadacz
Posty: 411
Rejestracja: 19 lis 2008, 17:08
Płeć: nieokreślona

Post autor: kosmita »

Ciekawa sprawa, postanowiłem zrobić małą statystykę.

Liczba osób w klasie: 19
Płeć męska:
- intro: 3
- i/e: 4
- ekstra: 3
- stosunek: 30% - 40% - 30%
Płeć żeńska:
- intro: 4
- i/e: 1
- ekstra: 4
- stosunek: 45% - 10% - 45%

Pozostaje mi nie interpretować tych "prawie badań", grupa obserwowana jest zdecydowanie za mała, żeby wysnuwać jakiekolwiek wnioski. Ale jeśli sporo osób pokusi się o coś w tym stylu to może uzbierzemy setkę osób badanych i uśrednimy wynik :). (Pomińmy już wysoką tutaj granicę błędu statystycznego)
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Introwertycy w waszym otoczeniu

Post autor: Coldman »

Moja statystyka
Liczba osób w klasie: 28
Płeć męska: 28
- intro: 5
- I/E 1
- ekstra: 22

W mojej grupie: 12 Ekstra, 2 intro (w tym ja)

Wśród najbliższych kumpli: wszyscy ekstrawertycy
Rodzice: ekstrawertycy

Po 8 latach ciszy aktywność w temacie xDDDd
ODPOWIEDZ