Podejmowanie decyzji

W tym miejscu dyskutujemy o zjawisku introwertyzmu, o tym, jak wpłynął on na nasze życie, jakie są wady i zalety bycia introwertykiem.
Awatar użytkownika
Merigold
Rozkręcony intro
Posty: 324
Rejestracja: 11 lut 2016, 18:58
Płeć: kobieta

Re: Podejmowanie decyzji

Post autor: Merigold »

Arti pisze:Zawsze słuchaj głosu serca, bo ono najlepiej wie co jest dla Ciebie najlepsze. A racjonalność? Cóż to jest racjonalność i kto decyduje o tym co jest racjonalne a co nie? To twoje życie, a nie innych i żyj tak jak Ty lubisz. Trzeba ćwiczyć asertywność i czasami walnąć pięścią w stół i krzyknąć "Ja chcę żeby było tak i tak!"
"Dziewczyna czuje, - odpowiadam skromnie -
A gawiedź wierzy głęboko,
Czucie i wiara silniej mówi do mnie
Niż mędrca szkiełko i oko.

Martwe znasz prawdy, nieznane dla ludu,
Widzisz świat w proszku, w każdej gwiazd iskierce.
Nie znasz prawd żywych, nie obaczysz cudu!
Miej serce i patrzaj w serce!
Wybacz, ale nie mogłam się powstrzymać. :P
Ani
Introwertyk
Posty: 78
Rejestracja: 02 gru 2015, 13:47
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4

Re: Podejmowanie decyzji

Post autor: Ani »

Zgadzam się. Błagam cię, nie słuchaj głosu serca... Chociaż jest zazwyczaj najsilniejszy, to wpędza przy okazji w najgorsze kłopoty...
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Podejmowanie decyzji

Post autor: Coldman »

Ciągłe wybieranie racjonalnej decyzji i odrzucanie węwnętrznego głosu nie kończy się szczęściem, zawsze będą jakieś wyrzuty sumienia.
Trzeba podzielić sobie sprawy na te racjonalne i te w których możemy zaryzykować i iść za sercem
Awatar użytkownika
metalowymateusz
Stały bywalec
Posty: 243
Rejestracja: 17 lut 2016, 23:14
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTP

Re: Podejmowanie decyzji

Post autor: metalowymateusz »

Wydawało mi się, że kontekst jest jasny w tym przypadku. Jak słyszę "podejmowanie decyzji" to wyobrażam sobie decyzje trochę trudniejsze niż wybór dania na następny obiad. I w takim kontekście się wypowiedziałem. Poza tym "wewnętrzny głos" tym bardziej powinien być zrozumiany, nie wyobrażam sobie oddania steru jakiemuś odczuciu, że "tak, to jest właściwa decyzja, nie zastanawiaj się czemu, to nie jest ważne". Trochę autorefleksji i można zmienić to mityczne "serce" w pewną rozumową podstawę, na której potem się opiera. Jeśli przy wyborze jest jedna opcja której chcę bardziej niż innych nie wiedząc czemu, to tym bardziej powinienem rozumieć skąd to pragnienie się bierze, żeby nie wpakować się w jakąś głupotę, bo "tak mi serce powiedziało", a to co potem nie miało wtedy żadnego znaczenia. Poza tym jak się zrozumie własne pragnienia to dużo łatwiej nad nimi panować potem.
Awatar użytkownika
ponuraczek
Pobudzony intro
Posty: 172
Rejestracja: 06 gru 2014, 21:34
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INFJ

Re: Podejmowanie decyzji

Post autor: ponuraczek »

Pragnienia nie muszę się brać "skądś". Wydaje mi się, że "sercu" przypisaliśmy takie pragnienia, do których ciężko nam się przyznać przez opinię innych ludzi, utarte schematy i konformizmy. Wcale nie musi być to nieracjonalne, a postępowanie w ten sposób nie zwalnia z myślenia i rozwagi. Chodzi o to, żeby nie rezygnować z czegoś "bo tak nie wypada", "bo ludzie będą plotkować" albo przez strach przed zmianami.

Jeśli po przeanalizowaniu wszelkich "za" i "przeciw" pewna cząstka mnie nadal się waha jaką decyzję podjąć, to podejmę ją kierując się właśnie "sercem", czyli wewnętrznymi pragnieniami, bo mam przynajmniej złudzenie, że te pragnienia są moje, a nie że są wynikiem zasłyszanych opinii i słów innych ludzi.

Z mojego doświadczenia (choć nie jest duże :P) wynika, że "słuchanie serca" w takim znaczeniu jakie podałam, nie wpędza w kłopoty, tylko uszczęśliwia :)
"Jeżeli o mnie chodzi, nigdy nie miałem przekonań. Zawsze miałem wrażenia. "
Fernando Pessoa
psubrat
Intro-wyjadacz
Posty: 416
Rejestracja: 07 maja 2016, 0:29
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podejmowanie decyzji

Post autor: psubrat »

Zacznę od odpowiedzi na pytanie postawione w pierwszej wiadomości w wątku: nie mam problemu z podejmowaniem decyzji. I często podejmuje je odruchowo. Nie zawsze znam i potrafię sformułować słownie uzasadnienie.
metalowymateusz pisze:nie wyobrażam sobie oddania steru jakiemuś odczuciu, że "tak, to jest właściwa decyzja, nie zastanawiaj się czemu, to nie jest ważne". Trochę autorefleksji i można zmienić to mityczne "serce" w pewną rozumową podstawę, na której potem się opiera. Jeśli przy wyborze jest jedna opcja której chcę bardziej niż innych nie wiedząc czemu, to tym bardziej powinienem rozumieć skąd to pragnienie się bierze, żeby nie wpakować się w jakąś głupotę, bo "tak mi serce powiedziało"
Tzw. racjonalne myślenie, to tylko wycinek zdolności człowieka. Nie będę wnikał w biologię, jak duża/mała część mózgu zajmuje się myśleniem racjonalnym. Racjonalne myślenie nadaje się dobrze do uwzględnienia małej liczby czynników. Tymczasem czasami musimy podejmować decyzję, na podstawie bardzo dużej liczby czynników, gdy nawet nie zdajemy sobie sprawy z wielu z nich. Tutaj właśnie to "serce" działa lepiej od rozumu. Oczywiście, może się czasem pomylić... ale rozum podpowie tu źle dużo częściej. Ciężko to nazwać "pomyłką" rozumu, bo jest to poprawne rozwiązanie, ale do źle wyspecyfikowanego problemu.

Szczególnie źle rozum sobie radzi np. z doborem przyjaciół. Niby rozum mówi - ten człowiek ma wspaniałe cechy, podobne zainteresowania, ale spędzając z nim czas, nie odczuwamy wielkiej przyjemności. Z kolei trafi się inny, z nim spędza się czas wspaniale, ale dlaczego? - nie wiadomo.
Ożenić się, to jest poz­być się połowy swoich praw i pod­woić w za­mian swo­je obo­wiązki. (Schopenhauer)

Jeśli chodzi o wspólne, interesujące spędzanie wolnego czasu, to mężczyźni i kobiety pasują do siebie jak woda i olej.
Ani
Introwertyk
Posty: 78
Rejestracja: 02 gru 2015, 13:47
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4

Re: Podejmowanie decyzji

Post autor: Ani »

Może nie chodzi o to, żeby w 100% podejmować decyzje oparte tylko na racjonalnym myśleniu, bez emocji, bo wtedy człowiek byłby nieszczęśliwy, a poza tym przynajmniej u mnie w większości spraw serce i rozum się ze sobą zgadzają. Ale są takie sytuacje, że wiesz co powinieneś zrobić, ale serce ciągnie do czegoś innego, moim zdaniem zazwyczaj złego. Serce przysłania konsekwencje. Przykładowo zakochujesz się w kimś, a jednocześnie przestajesz widzieć jakiekolwiek wady u drugiej osoby. Po jakimś czasie zakochanie mija, a człowiek budzi się w miejscu w którym nie chciałby być. Ja przynajmniej cholernie się boję momentów, w których moje serce przejmuje stery.
Awatar użytkownika
seraph infj
Introrodek
Posty: 24
Rejestracja: 12 sie 2016, 0:26
Płeć: mężczyzna
MBTI: infj
Lokalizacja: Szczecin, Miami, Barcelona

Re: Podejmowanie decyzji

Post autor: seraph infj »

Myślę że jeśliby to sprawy o których w ogóle nie masz pojęcia a są bardzo ważne to powinnaś porownac kilka zdań specjalistów.
Weźmy na to ze kupujesz nowy laptop i nic nie wiesz o komputerach. Normalne że zapytasz sprzedawcę ,lub nawet kilku różnych sprzedawców w różnych miejscach.

Na prawdę nie ma wstydu prosić o pomoc. W końcu ostateczna decyzje podejmiesz sama. Warto jednak te decyzje oprzeć na jakichś konkretnych

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ