Sposób prowadzenia rozmowy

Dział forum, w którym poruszane są tematy dotyczące kontaktów międzyludzkich, a także problemów w relacjach, których przyczyną może być introwersja.
Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 527
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Sposób prowadzenia rozmowy

Post autor: jubei »

Witajcie, od jakiegoś czasu zauważyłem jak niektórzy potrafią zachować się irytująco podczas rozmów. nie wiem czy zostałem przewrażliwiony na tym punkcie, czy po prostu tak sie teraz to robi, czy ja mam do czynienia z typami mega extrawertyków ala adhd czy co.
Czesto podczas rozmowy kiedy wypowiadam zdanie, nawet sie zawacham nad czyms, inny ktos wtrynia mi się niegrzecznie, czesto zmienia rozwój gadki pod siebie, zaczyna monolog aby tylko go wysłuchać. No takie wiecie, typowe przerywanie komus i wtącenie swojego zdania, tyle ze nagminne. Czy zdarza się wam żeby inni tak robili podczas rozmów z wami? Chodzi mi o to jak często się to zdarza z wami.
Mam w pracy mistrzynię w takim zachowaniu, ja nawet nie muszę kończyć zdania, ona podchodzi z drugiego końca sali i coś mówi zupełnie nie związanego ze sprawa, normalnie 360 stopni i do góry nogami, przewaznie to pyta i nie czeka nawet na odpowiedź i cos tam papla.
Nie wiem może wina po mojej stronie? Zastanawiam się czasem jak to jest że jak ktoś się odezwie to inni przerywają konwersację i przestawiają się na odbiór. Czy to zależy od pozycji człowieka w grupie, czy jakichs specjalnych umięjetnosci mówienia. Hmm?
Mój ideał rozmowy to normalne wypowiedzenia swojej kwestii, nawet kilku zdań (o zgrozo!) i w miarę zakończenie, postawienie końca akapitu, inna osoba wyczuwa że to ten moment i sama zaczyna mówić, ja nie przerywam i ważna uwaga - pozwalam się komuś wypowiedzieć, słucham go. Powiem że da się tak zrobic, rozmowa trwa troche dłużej ale daje efekty, jest satysfakcja z wymiany poglądów. Spotkałem kilku ludzi którzy również pozwalają sie innym wypowiedziec i wiedzą kiedy sie wtrącić i rozpocząć swoją kwestie. Ale mało takich.
"Life is so unnecessary"
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Sposób prowadzenia rozmowy

Post autor: Coldman »

Moim zdaniem to zależy od własnej kultury. Nikt nie musi się wtrącać komuś w słowo, każdy może nad tym pracować i się tego nauczyć. Nie spotykam zbytnio tak nachalnych ludzi, wśród moich znajomych nie ma takiej osoby.
s1a3p1a1
Pobudzony intro
Posty: 147
Rejestracja: 10 lut 2018, 4:05
Płeć: nieokreślona

Re: Sposób prowadzenia rozmowy

Post autor: s1a3p1a1 »

Dialog jest podstawą dla milczenia a milczenie jest podstawą do dialogu. Gdzieś pośrodku budowana jest relacja między rozmówcami. Odstępstwa od tej zasady psują balans i obustronne zrozumienie ulega zachwianiu. Coś bardzo typowego dla "kultury" propagowanej m.in. przez mass media. Ludzie chcąc nie chcąc nasiąkają nią od młodzieńczych lat.
Awatar użytkownika
Hazaks
Introwertyk
Posty: 101
Rejestracja: 10 gru 2017, 12:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INTP

Re: Sposób prowadzenia rozmowy

Post autor: Hazaks »

Mam jednego znajomego, który ma niesamowicie irytujący zwyczaj. Mianowicie, gdy chce zwrócić twoją uwagę bez ceregieli podchodzi do ciebie i zaczyna powtarzać twoje imię jak zdarta płyta (dodam, że ma niezbyt przyjemny skrzekliwy głos) i zewnętrzną częścią dłoni bezustannie klepie cię w ramię do puki nie spytasz o co mu chodzi. Nie ważne czy rozmawiasz, jesz, patrzysz w telefon, pewnie nawet gdyby ktoś spał to by to robił. Pół biedy jak zobaczę, że się zbliża, wtedy mogę zareagować przed jego rytuałem, ale dobrowadza mnie do szewskiej pasji gdy z kimś rozmawiam i nagle czuje monotonne klepanie w rękę.
WOW! Mogę tu wpisać co tylko chcę! Nie będę odostawał od innych, umieszczę tu jakieś nadęte filozoficzne sentencje :mrgreen:

"Quidquid Latine dictum sit, altum videtur" brzmi mądrze nieprawdaż? :D

"Przyczyna wszystkich ludzkich problemów jest jedna... Urodzili się" - Ja, wymyśliłem to przed chwilą :P
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Sposób prowadzenia rozmowy

Post autor: highwind »

Poruszyłeś kilka aspektów i jak dla mnie, to całkiem nieźle trafiasz. Czy wina leży po twojej stronie? Tak, po części. Czy wpływ ma pozycja w grupie? Jak najbardziej. Znam ja ci takich przerywaczy i zakładam, że mówimy o sytuacjach zbiorowych? Raczej jeden na jeden nie zdarza mi się prowadzić takich nieprzyjemnych konwersacji. Jak z nimi walczę? Drwiną, reprymendą, również ich własną bronią, samemu im przerywając. Ale najlepszy sposób, to łapać skurczysynów w sytuacjach kiedy przerywają komuś innemu. Wtedy w momencie przerwania proszę o nieprzerywanie panu/pani XYZ i z konfrontacji 1 vs 1 robi się 2 na 1 z automatycznym sojusznikiem po naszej stronie. Albo jeszcze lepiej, po takim intruzywnym wywodzie zawsze staram się, nawet w wymuszony sposób zwrócić głos osobie, która go straciła. I nie ma co ukrywać, nasze dobre relacje jak najbardziej na tym cierpią, ale taki już jestem, trudno. Natomiast jak ma się to do pozycji społecznej? To chyba proste. Jak szef mi przerywa, to z reguły dupa cicho. Uznaję hierarchię, zwłaszcza hierarchię kompetencji, a że w moim zawodzie zwykle pokrywa się ona z piastowanymi stanowiskami, nie jest to dla mnie powodem wielu frustracji. Aha, no i wszystko powyżej odnosi się do sytuacji w przeważająco męskim towarzystwie. Z kobietami nie wiem jak grać w takie gierki :( Do faceta powiem bez problemu "dobra, nie wpierdalaj się, ja tera wywiad udzielam". Ale do koleżanki z pracy? Łojezu, nie wiem jak się z takim czymś obchodzić xD
Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 527
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Re: Sposób prowadzenia rozmowy

Post autor: jubei »

@hazaks
No goscia mozna by nauczyć zachowania. idąc na wymiane można go mocniej poklepać po plecach aby zrozumiał, bardziej wysublimowane to za kazdym razem odchodzenie od niego i rzucenie czegos zbywczego tak abys ty zakończył rozmowe albo rozpoczecie rozmowy z kims innym ostencacyjne.

@highwind
tak, chodzi o zbiorowe sytuacje i korpo. Ale nie chodzi o to chyba w mojej sytuacji kto rządzi w grupie, bo w sumie takim ciagłym przerywaniem i zarzucaniem tematami, można w jakiejś grupie w której brakuje takich umiejętności zdobyć pozycje. No to po prostu jak wspomniał s1a3p1a1 niewychowanie, jaki rodzaj fetyszu ala adhd, albo po prostu tak młodsi sa już nauczeni. No w korpo jak to w korpo, trzeba przytakiwac i być cały czas fajnym i nie wolno tworzyć konfliktów, wiec faktycznie chyba zostaje technika typu robić tak jak oni nam. Z tym że ja mam taka nature, że jak ktos mnie irytuje to w ogóle z nim nie gadam , bo nie mam o czym. Niestety chyba wychodze wtedy na jakiegoś wielkiego niesmiałego, dziwaka albo co jeszcze bo np nie chce mi się z takimi dziewczynami gadać więc wiecie jakie mogą chodzić plotki.
Myslę że facet raczej by stosował metodę przerywania dla osiągnięcia wyzszego statusu, więc jak sie postawimy to bedzie wiedział o co biega i może zrezygnowac albo zawalczy jak chce kogos wyrugac ze stanowiska. Z kobietami no własnie, nie bardzo jest jak taktownie zwrócić uwage, one raczej jak sie tak bezmyslnie sie odezwa to wiem ze ten typ nie dla mnie. Wiec nie gadam z nimi, nie wiem czy dobra metoda hehe :mrgreen:
"Life is so unnecessary"
Awatar użytkownika
Ally
Introwertyk
Posty: 66
Rejestracja: 17 lut 2018, 23:52
Płeć: kobieta
MBTI: ENFJ-A
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sposób prowadzenia rozmowy

Post autor: Ally »

highwind pisze: 09 mar 2018, 22:20Z kobietami nie wiem jak grać w takie gierki :( Do faceta powiem bez problemu "dobra, nie wpierdalaj się, ja tera wywiad udzielam". Ale do koleżanki z pracy? Łojezu, nie wiem jak się z takim czymś obchodzić xD
U kobiet zaobserwowałam taką ciekawą rzecz, że potrafią się wzajemnie nie słuchać, tylko przekrzykiwać jedna przez drugą, a w efekcie i tak każda czuje się wysłuchana i zrozumiana. I to jest godne podziwu.

Tak że jeżeli kobieta się wtrąca i gada od rzeczy, a boicie się konfrontacji z nią, to wystarczy jakoś porozumiewawczo skinąć głową i lecieć dalej z tematem po jej wywodzie.
martuella

Re: Sposób prowadzenia rozmowy

Post autor: martuella »

Przerywanie czyjejś wypowiedzi jest jednym z tych zachowań, które mnie strasznie drażnią. Pół biedy, gdy ktoś ma uwagi związane z tematem. Jeśli jednak wtrąca się i gada od rzeczy, to ostentacyjnie lekceważę takiego delikwenta i udaję, że go tam nie ma (najważniejsze to nie nawiązywać kontaktu wzrokowego). Czekam, aż się zamknie i jak gdyby nigdy nic, kontynuuję swoją wypowiedź od momentu, w którym mi przerwano.
Działa w większości przypadków.
AnaMarcela
Introrodek
Posty: 14
Rejestracja: 16 mar 2018, 20:15
Płeć: kobieta
MBTI: INFP-A

Re: Sposób prowadzenia rozmowy

Post autor: AnaMarcela »

U mnie sytuacja ma się tak, ze nie lubię wtrącać się komuś w środek zdania. Czekam spokojnie i słucham uważnie co ktoś ma do powiedzenia. A w długą stronę to różnie bywa. Przez swoją naturę czuję się bardziej komfortowo, kiedy mój rozmówca da mi na spokojnie cos powiedzieć. A tym bardziej w sytuacji, która mnie krępuje. W takich sytuacjach bardzo doceniam czyjś czas, ze daje mi na spokojnie bez wywierania presji dokończyć co chce powiedziec.
Awatar użytkownika
Alphekka
Pobudzony intro
Posty: 150
Rejestracja: 22 kwie 2018, 22:34
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INFJ
Lokalizacja: Ziemia

Re: Sposób prowadzenia rozmowy

Post autor: Alphekka »

@jubei jeśli Ty jesteś przewrażliwiony, to ja też :D
Zdecydowanie podpisuję się pod większością postów, mówiących że wtrącanie się jest zwyczajnie niegrzeczne i tyle. I na prawdę jest to obojętne czy przerywa kobieta czy mężczyzna... Bo co, bo kobieta się rozbeczy albo strzeli focha? Czy można pozwolić, żeby dzięki swoim manipulacyjnym zachowaniom, była ponad wszystkich uprzywilejowana? Mnie by to wkurzało... Jawna niesprawiedliwość :D (Dla jasności, chodzi tylko o grzeczne, ale zdecydowane zwrócenie uwagi, a nie zwyzywanie bluzgami i złośliwości)
Zrobiłabym tak jak napisał highwind, albo lepiej, jeśli jest taka możliwość, zwróciła uwagę bezpośrednio tej osobie w cztery oczy. - Zrobiłabym tak, jakbym była taka odważna :D
Dwa razy dwa równa się siedem i pół, minus trzy i jeszcze trochę więcej. G. I. Gurdżijew
Awatar użytkownika
Regulus
Wtajemniczony
Posty: 6
Rejestracja: 08 cze 2018, 15:02
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w9
MBTI: INFP

Re: Sposób prowadzenia rozmowy

Post autor: Regulus »

Są ludzie, którzy muszą mieć opinię na każdy temat i zawsze chcą się nią podzielić. To chyba oni najczęściej wcinają się w pół zdania. Najlepiej chyba jest po prostu zwrócić uwagę takiej osobie, zwłaszcza gdy przerywa komuś innemu, a nie Tobie. Wydaje mi się, że takie zagranie najbardziej wyczuli innych rozmówców na tego typu zachowania.
Awatar użytkownika
bartek93
Ambiwertyk
Posty: 320
Rejestracja: 15 kwie 2018, 22:29
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ENxP
Lokalizacja: Okolice Siedlec

Re: Sposób prowadzenia rozmowy

Post autor: bartek93 »

jubei pisze: 09 mar 2018, 0:04 Czesto podczas rozmowy kiedy wypowiadam zdanie, nawet sie zawacham nad czyms, inny ktos wtrynia mi się niegrzecznie, czesto zmienia rozwój gadki pod siebie, zaczyna monolog aby tylko go wysłuchać. No takie wiecie, typowe przerywanie komus i wtącenie swojego zdania, tyle ze nagminne. Czy zdarza się wam żeby inni tak robili podczas rozmów z wami? Chodzi mi o to jak często się to zdarza z wami.
Znam to :D I jest to cholernie irytujące. W pracy mam takiego osobnika. Nawet fajnie się z nim gada, porusza wiele interesujących mnie tematów, jednak czasem ciężko mi się odezwać, bo jak tamten się nakręci, to gada, gada i sam by tylko gadał :D
I breathe the air of my beliefs
ENFP 962(171) sp/so
sweetspot
Intronek
Posty: 47
Rejestracja: 26 wrz 2014, 19:09
Płeć: kobieta

Re: Sposób prowadzenia rozmowy

Post autor: sweetspot »

Ja mam często ten problem: niesłuchanie mnie, traktowanie jak powietrze, przerywanie w połowie zdania. W pracy miałam ostatnio taką sytuację: jestesmy w kilkuosobowej grupie, koleżanka zadaje pytanie, mam dużą wiedzę z nim związaną, odpowiadam, ta osoba, która zadaje pytanie nie słucha mnie, nawet nie patrzy na mnie, nikt nie patrzy na mnie, druga koleżanka przerywa mi, mówi coś ogólnikowo, wiem, że brak jej wiedzy, sama się do tego przyznaje, wszyscy na nią patrzą i debatują: może tak a może tak to zrobić, jeszcze raz próbuję przebić się ze swoim pomysłem, nikt mnie nie słucha, wychodzę wkurzona, ale nie na koleżanki tylko na siebie, brak mi siły przebicia, pewności siebie, takie sytuacje się powtarzają, następnym razem już się nie odezwę.
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: Sposób prowadzenia rozmowy

Post autor: highwind »

Chciałbym zobaczyć jak to wygląda w realu. Co powoduje takie zachowanie osób postronnych.
Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 527
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Re: Sposób prowadzenia rozmowy

Post autor: jubei »

Właśnie, czasem w rozmowie nie chodzi o wyjaśnienie problemu a tylko byle o czymś rozmawiać. Bez rozwiązywania zagadnienia, a tylko, hmm.. pokazanie przewodnictwa (w stadzie), pokazania kto tu rządzi, wysondowanie kto z nami a kto przeciwko nam, jak inni reagują na to co powiemy. A propo Twojej rozmowy sweetspociu, ja sobie potrafię to wyobrazić, ale już przestałem zgrywać mądrale bo kiedyś taki byłem. Ale źle się na tym wychodzi w nie swoim towarzystwie.
"Life is so unnecessary"
ODPOWIEDZ