Nauka small-talk

Tutaj możemy zadać pytanie dotyczące konkretnego problemu związanego mniej lub bardziej z introwertyzmem naszym lub innych, poprosić o pomoc, rady, wskazówki.
Awatar użytkownika
tenebris
Wtajemniczony
Posty: 5
Rejestracja: 09 lis 2018, 22:09
Płeć: mężczyzna
MBTI: INFJ
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Nauka small-talk

Post autor: tenebris »

jako, że jestem dobrym obserwatorem i mam niezłą pamięć do ludzi (co lubią, robią, planują itd.) to łatwo jest o czymś pogadać. Zadaję pytania, ktoś odpowiada, dodam coś od siebie i tak to idzie... Tyle, że dla mnie to męczące
Awatar użytkownika
bartek93
Ambiwertyk
Posty: 320
Rejestracja: 15 kwie 2018, 22:29
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ENxP
Lokalizacja: Okolice Siedlec

Re: Nauka small-talk

Post autor: bartek93 »

tenebris pisze: 20 lis 2018, 21:21 jako, że jestem dobrym obserwatorem i mam niezłą pamięć do ludzi (co lubią, robią, planują itd.) to łatwo jest o czymś pogadać. Zadaję pytania, ktoś odpowiada, dodam coś od siebie i tak to idzie... Tyle, że dla mnie to męczące
Mam podobnie. I gdy poczuję się przy kimś swobodnie, przychodzi to wręcz naturalnie, nawet jeżeli ktoś interesuje się czymś zupełnie innym niż ja. Gorzej jest, gdy ktoś zrazi mnie czymś do siebie, wtedy mam wrażenie, że każde odezwanie się z mojej strony jest wymuszone, dlatego się nie odzywam.
I breathe the air of my beliefs
ENFP 962(171) sp/so
Chybazwyczajna
Intronek
Posty: 41
Rejestracja: 02 wrz 2018, 17:43
Płeć: kobieta

Re: Nauka small-talk

Post autor: Chybazwyczajna »

Small talk - nie umiem, nie lubię.
Awatar użytkownika
tenebris
Wtajemniczony
Posty: 5
Rejestracja: 09 lis 2018, 22:09
Płeć: mężczyzna
MBTI: INFJ
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Nauka small-talk

Post autor: tenebris »

bartek93 pisze: 20 lis 2018, 23:39
tenebris pisze: 20 lis 2018, 21:21 jako, że jestem dobrym obserwatorem i mam niezłą pamięć do ludzi (co lubią, robią, planują itd.) to łatwo jest o czymś pogadać. Zadaję pytania, ktoś odpowiada, dodam coś od siebie i tak to idzie... Tyle, że dla mnie to męczące
Mam podobnie. I gdy poczuję się przy kimś swobodnie, przychodzi to wręcz naturalnie, nawet jeżeli ktoś interesuje się czymś zupełnie innym niż ja. Gorzej jest, gdy ktoś zrazi mnie czymś do siebie, wtedy mam wrażenie, że każde odezwanie się z mojej strony jest wymuszone, dlatego się nie odzywam.
Mnie cholernie łatwo czymś zrazić, strasznie wyczulony i pamiętliwy jestem. Ma to więcej wad niż zalet, ale cóż zrobić. Chyba, że ktoś ma radę, jak odpuścić. Próbowałem, ale nic z tego. Doskonale pamiętam co kto zrobił nie tak i mając to w pamięci ciężko 'beztrosko' gawędzić
Awatar użytkownika
bartek93
Ambiwertyk
Posty: 320
Rejestracja: 15 kwie 2018, 22:29
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ENxP
Lokalizacja: Okolice Siedlec

Re: Nauka small-talk

Post autor: bartek93 »

tenebris pisze: 21 lis 2018, 20:15
bartek93 pisze: 20 lis 2018, 23:39
tenebris pisze: 20 lis 2018, 21:21 jako, że jestem dobrym obserwatorem i mam niezłą pamięć do ludzi (co lubią, robią, planują itd.) to łatwo jest o czymś pogadać. Zadaję pytania, ktoś odpowiada, dodam coś od siebie i tak to idzie... Tyle, że dla mnie to męczące
Mam podobnie. I gdy poczuję się przy kimś swobodnie, przychodzi to wręcz naturalnie, nawet jeżeli ktoś interesuje się czymś zupełnie innym niż ja. Gorzej jest, gdy ktoś zrazi mnie czymś do siebie, wtedy mam wrażenie, że każde odezwanie się z mojej strony jest wymuszone, dlatego się nie odzywam.
Mnie cholernie łatwo czymś zrazić, strasznie wyczulony i pamiętliwy jestem. Ma to więcej wad niż zalet, ale cóż zrobić. Chyba, że ktoś ma radę, jak odpuścić. Próbowałem, ale nic z tego. Doskonale pamiętam co kto zrobił nie tak i mając to w pamięci ciężko 'beztrosko' gawędzić
Chyba nie ma na to rady. INFJ widocznie tak ma :lol:
I breathe the air of my beliefs
ENFP 962(171) sp/so
patha
Intro-wyjadacz
Posty: 380
Rejestracja: 18 sty 2016, 5:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP/J-T

Re: Nauka small-talk

Post autor: patha »

Andrew Bulhak napisał kiedyś generator tekstów postmodernistycznych - Dada Engine
http://dev.null.org/dadaengine/
Myślę, że napisanie takiego generatora small talku byłoby nawet prostrze :P Oby tylko nie generował błędów:

>> "Pada deszcz i czuję się dzisiaj bardzo dobrze. Jak Ci minęła promocja rajstop w Lidlu ?"
>> "Bożena trochę przytyła po wycieczce do Egiptu i świetnie dziś wygląda. Wczoraj na obiad miałem naleśniki z cielęciną, a Ty gdzie kupiłaś tą torebkę?"


Generalnie często działa taka zasada, że jeżeli nie lubi się small-talku i rozmawia z osobą lubiącą ten typ konwersacji, to wystarczy z naszej strony zadawać pytania o szczegóły i od czasu do czasu nawiązywać kontakt wzrokowy, a druga osoba zadowoli się własnym monologiem.

Czasami zdarza się zabawna sytuacja, że spotykają się dwie osoby, które small-talku nie lubią i spotykają się by porozmawiać o czymś ważnym, ale smalltalkują i się męczą, bo nie wiedzą jak zacząć...
Awatar użytkownika
Alphekka
Pobudzony intro
Posty: 150
Rejestracja: 22 kwie 2018, 22:34
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: INFJ
Lokalizacja: Ziemia

Re: Nauka small-talk

Post autor: Alphekka »

To jest niezłe. Pokazuje problem od drugiej strony:

https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=kFsgTa17Xwo
Dwa razy dwa równa się siedem i pół, minus trzy i jeszcze trochę więcej. G. I. Gurdżijew
Awatar użytkownika
ElonMózg
Introrodek
Posty: 11
Rejestracja: 11 kwie 2019, 22:35
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTJ

Re: Nauka small-talk

Post autor: ElonMózg »

Small talk to dla mnie najnudniejsza rzecz na świecie. Niewiele rzeczy obchodzi mnie mniej niż nieistotne szczegóły prywatnego życia innych ludzi. Traktuje to jednak jak nieodzowny element współegzystowania z innymi ludźmi. Zaczyna to być naturalne, gdy pracuje się w międzynarodowym środowisku gdzie KAŻDY pyta "how are you?" i odpowiada "ok/fine" a następnie zadaje się pytanie związane z aktualnymi okolicznościami - jak minął Twój weekend/gdzie wyjeżdżasz na wakacje/o której masz samolot powrotny/co sądzisz o restauracji w której jedliśmy dziś obiad... itp. Każdy zapomina o tej rozmowie po minucie, ale tak się po prostu robi...

Po iluś powtórzeniach wchodzi w nawyk :)
I never quit...
Awatar użytkownika
romanka
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 30 lis 2019, 22:00
Płeć: kobieta
Enneagram: 5w4
MBTI: ISTJ

Re: Nauka small-talk

Post autor: romanka »

Nieumiejętność "small-talk" to chyba "wada" każdego introwertyka więc moja też. Nie wpadłabym na pomysł że tego da się nauczyć. Introwertyków nie interesuje życie innych osób, bo nazbyt skupieni są na swych przemyśleniach.
Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 527
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Re: Nauka small-talk

Post autor: jubei »

Small-talk to objaw, nie przyczyna. Dopóki nie zmienimy siebie, nie będziemy small-talkować 8)
"Life is so unnecessary"
Awatar użytkownika
Fairytaled
Rozkręcony intro
Posty: 250
Rejestracja: 01 lip 2019, 17:55
Płeć: mężczyzna
MBTI: INFP

Re: Nauka small-talk

Post autor: Fairytaled »

jubei pisze: 01 gru 2019, 6:02 Small-talk to objaw, nie przyczyna. Dopóki nie zmienimy siebie, nie będziemy small-talkować 8)
Nie wiedziałem, że small-talk to taka ciężka przypadłość :wink:
ODPOWIEDZ