Ogólnie o Rzeczypospolitej

Dyskusje dotyczące życia, społeczeństwa, polityki, filozofii itp.
Awatar użytkownika
Drimlajner
Legenda Intro
Posty: 1498
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: Drimlajner »

Korwina nie będą pokazywać, bo Korwin to szajbus którego można łatwo sprowokować i zacznie chlapać o Hitlerze, o szachach dla debili, o gwałceniu kobiet. To zresztą można odczytać wspak, bo nie dawanie mu platformy do wygadywania głupot teoretycznie może wpłynąć na wzrost poparcia. Dodatkowo Korwin to najzwyklejsza w świecie konkurencja, on był założycielem wydawnictwa zajmującego się publicystyką polityczno społeczno gospodarczą.

Czy Najwyższy Czas! współpracował z dziennikarzami z Agory albo TVN? Nie? To do widzenia. Nie żyjemy w cukierkowym świecie gdzie każdy dla każdego jest do serca przyłóż.

Co widać np. w przypadku Hołowni którego chociażby TVN często pomija. Np. TVN za czasów wyborów więcej czasu antenowego poświęcali Bosakowi i Konfederacji. Znów, konflikty interesów itp. itd.

Cała sprawa opodatkowania mediów jest śliska. To projekt z 2018 roku który wraca bo podobno Biden daje mu zielone światło. Polski rząd na prawdę nie ma woli politycznej na wprowadzanie niezależnych rozwiązań. Wielki Brat mówi ok, to jedziemy. Prawdziwy problem leży w PKN Orlen i skupie interwencyjnym dzienników regionalnych. To jest budowa spółki na wzór rosyjski, na wzór Gazpromu gdzie jest nawet telewizja i prasa działająca w ramach spółki córki Gazpromu.

Była Rzeczpospolita Polska, teraz będzie Rzeczpospolita PKN Orlen.
Awatar użytkownika
Drimlajner
Legenda Intro
Posty: 1498
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: Drimlajner »

Jedna rzecz mnie zastanawia. Tak sobie rzucę mimochodem.

Image

Państwo finansuje swoją działalność obligacjami, jest to znany od dawna model. Emitujemy dług, dług jest skupywany przez osoby fizyczne i prawne, potem spłacamy podatkami. Mechanizm w naszym przypadku - nadużywany bo emitujemy większe kwoty niż jesteśmy w stanie spłacić z podatków. Stąd ale też nie tylko, dług publiczny z roku na rok rośnie.

Przekroczyliśmy 60% / PKB czyli ten finansowy bezpiecznik, ten system ostrzegawczy, ten finansowy terrain ahead pull up. No ale my szlachta pany, nie jakieś tam słupy którym kazano lecieć zardzewiałym Tu-154. My brzozę zetniemy.

Przekroczenie progu ostrożnościowego obliguje nas do pewnych konkretnych zachowań min. zasady budżetowej (wydatki = wpływy) i zakazu zaciągania zobowiązań finansowych. No ale to się nigdy w PL nie udało, nie żeby ktoś się tym przejmował, obecny budżet również jest bizantyjski (14 emerytura, itd.) Konstytucja jasno mówi, że takie przedstawienie sprawy to łamanie prawa. Praworządność w ostatnich dniach temat gorący. U nas wiadomo, praworządność to jakiś lewacki wymysł a von Mises i austriacka szkołą ekonomii to komuniści.

Toteż ten program pomocowy UE to jest eee program Schrodingera? Który niby jest, a go nie ma.
Program pomocowy UE zakłada min. udzielenie PL pożyczki ale my mamy progi i pożyczek nie możemy zaciągać.

A teraz się robi ciekawie.

Budżet jest nieprawomocny. Nie może być bo nie spełnia podstawowych wymogów prawnych. No to emitujemy obligację i cyk pod koniec roku stwierdzamy, że ich nie było bo nie mogło być ale nie w sensie zwracamy pożyczkodawcom pieniądze - umarzamy całkowicie i kwoty które wpłacono do budżetu traktujemy tak jak... darowiznę.

Kradzież w białych rękawiczkach. Taki skok na OFE 2.0.

Głównym odbiorcą naszych obligacji jest klient indywidualny lokalny, tego można orżnąć bez przeszkód ale zaraz za nim naszym głównym skupującym dług są Niemcy i Niderlandy. To się zdenerwują.

Acha, a na końcu powiemy, że wszystko to wina Niemców bo zazdroszczą nam dobrobytu.
Awatar użytkownika
patha
Pobudzony intro
Posty: 159
Rejestracja: 18 sty 2016, 5:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP/J-T

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: patha »

Wygląda na to, że 30 lat lizania butów Amerykanom poszło na marne.
Cóż, na pochyłe drzewo każda koza skacze. Mieliśmy zablokować Nord Stream II ,a zablokowano nam Baltic Pipe. Mieliśmy być wielkim europejskim czempionem, a mamy problem z tym, że Czesi mogą nam wyłączyć elektrownię.

Tak jak od kilku lat trochę interesuję się geopolityka, tak nigdy wczesniej nie wyczuwałem takiego napięcia. Mam pod skórą bardzo nieprzyjemne wrażenie, że źle się to wszystko skończy.


W ciągu kilku ostatnich lat dochodziło do rekonfiguracji politycznej sytuacji na świecie i my na tym przetasowaniu ustawiliśmy się na pozycji...w środku czarnej D. Powtarza się scenariusz z II WŚ - zdrada aliantów na rzecz Rosji. No i jesteśmy na lodzie...
intbrun
Introwertyk
Posty: 62
Rejestracja: 27 sty 2021, 8:37
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP
Lokalizacja: Norwegia

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: intbrun »

bardzo jednostronna i czarno-biała analiza.
Plus - jak to zwykle bywa z publicystami/populistami - nie przedstawia tak naprawdę sensownych rozwiązań, mimo że pozoruje taką dyskusję. Bo powiedzenie "powinniśmy mieć miecz" jest dość puste, bo ten miecz będziemy musieli kupić od kogoś, więc wejść w układy i grę. Argumentowanie, że mamy wejść w układy z Turcją, bo ona odciągnie uwagę WCB (wielki czerwony brat) od nas jest dość naiwne, bo przecież oni dokładne z tego samego powodu chcą wejść w układ z nami, i najprawdopodobniej lepiej to rozgrywają. Jakoś też nie wspomnieli, że ta sama Turcja całkiem niedawno zakupiła od WCB ichniejsze S400. Co tylko potwierdza, że świat nie jest czarno-biały, i takie podejście, że Ci są bee, a tamci są cacy najzwyczajniej nie sprawdza się we współczesnej geopolityce. Nie mówiąc już, że nie trzeba być wielkim znawcą taktyki, żeby rozumieć, że postawienie głównych sił obronnych na wschodniej granicy, żeby przyjęły (w domyśle zatrzymały/odparły) najazd, to raczej średni pomysł przy współcześnie dostępnych środkach ataku.
Awatar użytkownika
Drimlajner
Legenda Intro
Posty: 1498
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: Drimlajner »

Nie ma sensu abym się produkował, podsumuję krótkim pytaniem retorycznym.

Amerykanie w Europie Środkowo-Wschodniej szukają pucybuta czy partnera?

Co zrobiła Polska aby zbudować zaplecze logistyczne pod szybki przerzut wojsk na na nasze terytorium? Ile hektarów oczyszczono pod Baranowem, ile metrów pasa startowego położono? Co z aortą na Łotwę? Martusia nadal blokuje budowę autostrady?

Konkretniej.

Jak nam idzie modernizacja wojsk pancernych? Podstawowego komponentu wojny manewrowej. Nadal T-72? Podobno, tak słyszałem, szukamy następcy, choć wybraliśmy 20 lat temu, będziemy stawiać fabrykę z Koreańczykami, chcemy być drugą Francją! A za 5 lat od nowa szukamy następcy.

Modernizacja czy sabotaż?

Rosyjska V kolumna w Polsce jest silna. Amerykanie o tym wiedzą. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Podchody pod wykopanie konkretnej ekipy trzymającej władzę np. poprzez wsparcie nowego, ostrzejszego względem wschodniego sąsiada (od stosunkowo łagodnej poprzedniczki), kanclerza, to niekoniecznie akt zdrady... tylko chłodna kalkulacja.
intbrun
Introwertyk
Posty: 62
Rejestracja: 27 sty 2021, 8:37
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP
Lokalizacja: Norwegia

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: intbrun »

Cytując internety branżowe:
"Wojsko Polskie ma prawie 250 niemieckich czołgów Leopard 2, z czego 105 w dość nowoczesnej wersji 2A5, natomiast 142 sztuki modelu 2A4 (z lat osiemdziesiątych) mają zostać zmodernizowane do standardu Leopard 2PL. Poza tym w linii jest jeszcze ponad 230 czołgów PT-91 Twardy oraz ponad 400 wysłużonych T-72"

ale przecież nie chodzi o to, żeby mieć najlepsze czołgi, tylko najlepszą załogę. Mamy czterech pancernych i psa. A co!
Awatar użytkownika
Fairytaled
Pobudzony intro
Posty: 157
Rejestracja: 01 lip 2019, 17:55
Płeć: mężczyzna
MBTI: INFP

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: Fairytaled »

Powiem wam, że nie znam się na polityce, ale przyszło mi na myśl, że gdyby Rosjanie rzeczywiście chcieli zająć Polskę, to obecna pandemia byłaby do tego idealnym momentem. Tymczasem nic takiego się nie dzieje. A wystarczy sobie porównać ilość wojsk rosyjskich i polskich, żeby dojść do wniosku, że niezależnie od jakości posiadanego uzbrojenia nasz kraj nie poradziłby sobie ze zbrojnym najazdem. Przy czym; całkiem niewykluczone, że gdyby pojawiła się w takiej okupowanej Polsce partyzantka, to walki mogłyby trwać w nieskończoność. A jak tam w Rosji mają jakieś książki historyczne, to z pewnością wiedzą, że w obliczu zagrożenia nasz Naród zbiera się do kupy, staje się nie do zniesienia; jednym słowem; lepiej tej wojny nie zaczynać.
Awatar użytkownika
Drimlajner
Legenda Intro
Posty: 1498
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: Drimlajner »

Cokolwiek by propaganda i różne fałszywe ku pokrzepieniu serc nie próbowały wcisnąć - drugiej IRA'y tutaj nie będzie.

Pomijając różne ekonomiczne aspekty okupacji sąsiedniego państwa - to zawsze jest koszt, pozostaje aspekt polityczny: możliwość aneksji pozostałych regionów Polski przez Niemcy lub zainstalowanie amerykańskiej agendy (takiej z prawdziwego zdarzenia). Rosji opłaca się to co jest teraz, czyli Polska skonfliktowana ze wszystkimi na raz (Orban nas wykiwał, Brukselka grymasi, Biden ucieka przed stalkerem Dudą).

Serio, my obecnie mamy taką energię gdyby tylko podłączyć nas do NASA to skonfliktowalibyśmy się z kosmitami, jednocześnie jako pierwsi odkrywając pozaziemskie formy inteligentnego życia.
Awatar użytkownika
apohawk
Rozkręcony intro
Posty: 268
Rejestracja: 27 lis 2012, 18:35
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: apohawk »

Tak jak niewolnictwo ekonomiczne jest wydajniejsze niż zwykłe, tak neokolonialny wyzysk ekonomiczny jest wydajniejszy od zbrojnych podbojów. Zamiast męczyć się z opinią publiczną własną i międzynarodową (cholera wie, czy NATO by ruszyło tyłek), utrzymywać te wszystkie dywizje pancerne pijące paliwo w imię mizernych korzyści, to mają ciszę i spokój, super stosunki z Niemcami, a my płacimy za gaz chyba więcej niż sąsiedzi. Czysty zysk.
Jak ktoś potrafi znaleźć, ile płacimy za gaz z Rosji w porównaniu do innych krajów (np. Ukraina, Niemcy) i jakie umowy mamy podpisane (na ile, do kiedy i czy potrzebujemy aż tyle), to będę wdzięczny za sprostowanie mojej tezy.
No good deed goes unpunished.
Awatar użytkownika
Drimlajner
Legenda Intro
Posty: 1498
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: Drimlajner »

O, matko to temat rzeka!

Ukraina w 2014r. 378USD/1000m3, w 2015r. dostawy zostają wstrzymane, w 2018r. embargo na rosyjski gaz.
Niemcy w 2017r. 192USD/1000m3.
Polska w 2017r. 199USD/1000m3.

Przychody Gazpromu w 2020 spadły o 40% r/r. Generalnie to Rosja narzeka i chciałaby więcej ale niska cena podyktowana jest konkurencją (gaz z UK, z Norwegii, a przez gazoport z całego świata). Najniższą cenę gazu ma właśnie UK (olbrzymie zasoby własne) i płacą Rosji 174USD/1000m3 i choć by się chciało rzec: spisek! Sprawa wygląda jasno, to kwestia dywersyfikacji dostaw gazu i tego kto jaką proponuje cenę.

Niewykluczone, że kładąc Nord Stream 3 (odnogę do PL) uzyskalibyśmy cenę porównywalną do Niemiec. Gazociąg Jamalski ma jedną wadę. Pośrednika w handlu. Łukaszenkę. Prawica lubi Łukaszenkę, więc trzeba go karmić.

Co zaś się tyczy umów to Polska w 2011r. płaciła 420USD/1000m3. Stamtąd pochodzi stereotyp wysokich cen gazu dla Polski.
Awatar użytkownika
apohawk
Rozkręcony intro
Posty: 268
Rejestracja: 27 lis 2012, 18:35
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: apohawk »

Super, dzięki. Ile płacimy teraz? Ewentualnie w 2020? 2017 był kawałek czasu temu.
No good deed goes unpunished.
Awatar użytkownika
Drimlajner
Legenda Intro
Posty: 1498
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: Drimlajner »

Polska w 2019 r. 180USD/1000m3 (import z Rosji).

Co ciekawe, cena gazu z USA kształtowała się wtedy na poziomie 140USD/1000m3.

2020 może być dziwnym rokiem albowiem pandemia i ceny szalały.
Awatar użytkownika
Fairytaled
Pobudzony intro
Posty: 157
Rejestracja: 01 lip 2019, 17:55
Płeć: mężczyzna
MBTI: INFP

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: Fairytaled »

Prezes Kaczyński w niedzielę mówił o programie PiS Polski Ład. Zapowiedział, że politycy tej partii powinni tego programu bronić nie tylko „w dyskusjach telewizyjnych czy radiowych”, ale też „w bezpośrednim kontakcie z ludźmi”. Stwierdził, że takiego zadania podjął się już premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że to jest również zadanie dla wielu polityków PiS, którzy „mają gadane”. – „Oni muszą odwiedzić wszystkie powiaty” – zapowiedział.

„Musimy ludzi przekonać, że na prawdę nikt w Polsce, może poza złodziejami i aferzystami, na tym (na programie Polski Ład – red.) nie straci. Wszyscy zyskamy” – zapewnił Kaczyński. Wyjaśnił, że zyskają na tym programie „bogaci, nawet bardzo bogaci, nawet superbogaci” oraz „ci, którym jest źle”.


Komu może być tak źle? No komu? :swiety:

source: https://paradyzja.com/kaczynski-trzeba- ... odwrotnie/
Awatar użytkownika
Drimlajner
Legenda Intro
Posty: 1498
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: Drimlajner »

Chyba czołgi kupiliśmy. 250 sztuk Abramsów. Finansowane zapewne na kredyt.

Dług publiczny na poziomie 55%. W miarę bezpiecznie. Poszła spłata z Funduszu Odbudowy.
Awatar użytkownika
patha
Pobudzony intro
Posty: 159
Rejestracja: 18 sty 2016, 5:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP/J-T

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: patha »

Drimlajner pisze: 12 cze 2021, 1:12 Co zrobiła Polska aby zbudować zaplecze logistyczne pod szybki przerzut wojsk na na nasze terytorium? Ile hektarów oczyszczono pod Baranowem, ile metrów pasa startowego położono? Co z aortą na Łotwę? Martusia nadal blokuje budowę autostrady?

Konkretniej.

Jak nam idzie modernizacja wojsk pancernych? Podstawowego komponentu wojny manewrowej. Nadal T-72? Podobno, tak słyszałem, szukamy następcy, choć wybraliśmy 20 lat temu, będziemy stawiać fabrykę z Koreańczykami, chcemy być drugą Francją! A za 5 lat od nowa szukamy następcy.
Ja tam nie wiem co się dzieje na górze, ale możliwe, że projekt nie wypalił już na poziomie przygotowań politycznych po zmianie kadencji w USA, więc nie było po co tego robić. Nie wiem nic o Baranowie, ale wiem o tym, że za Fort Trump Polacy chcieli bulić z własnej kabzy, co nawet spotkało się z życzliwym zdziwieniem w amerykańskiej prasie. Więc argument "Amerykanie nas porzucili, bo za mało się staraliśmy" do mnie nie dociera.
Tak naprawdę ma to znaczenie marginalne. Wujek Joe szykuje się teraz do konfrontacji z Chinami i jest na przegranej pozycji, więc dla znalezienia sojuszników sprzedałby własną matkę. Zresztą Amerykanie zdradzali już bardziej wartościowych sojuszników i to w imię znacznie mniejszych interesów. Można powiedzieć, że Amerykanie zdradzanie sojuszników mają we krwi.

Zdajmy sobie pytanie - po co Amerykanom była Polska ?
Polska miała być buforem pomiędzy Niemcami i Rosją. Niemiecki przemysł w Rosji i rosyjskie surowce w Niemczech to tandem tak silny, że może zdominować Europę i historycznie - dominował od czasu upadku RON póki oba kraje nie zwracały się przeciwko sobie. Wg. tej koncepcji Polska miała być klinem pomiędzy Rosją a Niemcami, a przy okazji przeciwwagą w drugim projekcie mającym aspiracje konkurować z USA - czyli UE.

Ale priorytety się zmieniły , Biden postawił na Niemcy, więc USA będą chciały mocnych Niemiec w sojuszu przeciwko Chinom. Więc po co im teraz Polska ? Tylko zawadza.
Ale być może plan nie wypali, bo USA chciały pozyskać też Rosję, która coraz jaśniej sygnalizuje, że nie będzie prowadzić polityki przeciwko Chinom.
Co wtedy zrobią Amerykanie, czy znowu wrócą do Polski i będą ją chciały użyć przeciwko Rosji ? Nie wiadomo. W każdym razie sytuacja jest beznadziejna.
Rosyjska V kolumna w Polsce jest silna. Amerykanie o tym wiedzą
Czy Rosyjska jest najsilniejsza ? Myślę, że gdy za 100 lat gdy ktoś wygrzebie z archiwów odtajnioną listę współpracowników STASI przejętych potem przez BND to mocno się zdziwi. Oczywiście o ile Polska wtedy będzie nadal istnieć.
ODPOWIEDZ