Skamieniałości, zbieractwo

Tutaj porozmawiać możemy o naszych zainteresowaniach, bardziej lub mniej popularnych pasjach czy nawet... dziwactwach :)
Filemona
Introrodek
Posty: 10
Rejestracja: 23 wrz 2021, 20:36
Płeć: kobieta
Enneagram: 4i5
MBTI: INFJ

Skamieniałości, zbieractwo

Post autor: Filemona »

Cześć,
czy ktoś interesuje się paleontologią? Z chęcią powymieniałabym się wrażeniami z kamieniołomów i żwirowni. :troll: Brakuje mi towarzysza do rozmów w tym temacie, a może i (kiedyś) do wspólnego wypadu w teren.
Moje szczególne upodobania to śląski trias, skamieniałości śladowe trylobitów, robactwa i innych jegomości, a ostatnio wchodzę w temat ryb kopalnych. Lubię zew natury i wyobraźnię, jaką pobudzają skamieniałe muszle, finezyjne koralowce, gąbki i inne...
Amatorsko, ale z pasją. Relaksują mnie te tematy, ciekawią, dlatego z chęcią porozmawiam z kimś o podobnych zainteresowaniach.
Jeśli ktoś czuje ten klimat, ma ochotę porozmawiać - zapraszam.

Pozdrawiam!
:kot:
Awatar użytkownika
Miszka
Intro-wyjadacz
Posty: 429
Rejestracja: 03 paź 2012, 21:38
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Re: Skamieniałości, zbieractwo

Post autor: Miszka »

Hej! :)
Ja trochę zbieram, choć raczej "przy okazji". Głównie na Jurze (niedawno spełniło się moje marzenie o własnych amonitach), mam też w planach przeszukanie kilku hałd łupków żeby znaleźć lepsze odciski roślin. Tak to mam głównie ramienionogi, jakieś odciski, parę muszelek wywierconych w iłach mioceńskich... Niczego spektakularnego póki co nie znalazłem, ryby to wciąż niespełnione marzenie :]
Raczej to nie jest moje główne hobby, ale dużo bardziej wolę zbierać skamieniałości niż grzyby, zwłaszcza opuszczone kamieniołomy mają dla mnie niepowtarzalny klimat ;)
Filemona
Introrodek
Posty: 10
Rejestracja: 23 wrz 2021, 20:36
Płeć: kobieta
Enneagram: 4i5
MBTI: INFJ

Re: Skamieniałości, zbieractwo

Post autor: Filemona »

Miszka pisze: 01 paź 2021, 15:08 Hej! :)
Ja trochę zbieram, choć raczej "przy okazji". Głównie na Jurze (niedawno spełniło się moje marzenie o własnych amonitach), mam też w planach przeszukanie kilku hałd łupków żeby znaleźć lepsze odciski roślin. Tak to mam głównie ramienionogi, jakieś odciski, parę muszelek wywierconych w iłach mioceńskich... Niczego spektakularnego póki co nie znalazłem, ryby to wciąż niespełnione marzenie :]
Raczej to nie jest moje główne hobby, ale dużo bardziej wolę zbierać skamieniałości niż grzyby, zwłaszcza opuszczone kamieniołomy mają dla mnie niepowtarzalny klimat ;)
Hej 🙂
Moje zbiory amonitów to też głównie z Jury. Udało Ci się wyodrębnić, jakie to mogą być gatunki?
Fascynuje mnie to, że amonity w tym rejonie można spotkać w wielu miejscach, m.in w płotach, kamieniach będących budulcem domów, jurajskich zamków... Jura to wspaniałe miejsce dla grzybiarza i zbieracza (i wapienia tam uraczysz, i hałd, kamieniołomów...).:)

Coś szczególnego szukasz jeśli chodzi o rośliny? Sama mam kilka anonimowych odcisków.
:kot:
Awatar użytkownika
Introja
Stały bywalec
Posty: 233
Rejestracja: 25 lip 2021, 16:27
Płeć: kobieta

Re: Skamieniałości, zbieractwo

Post autor: Introja »

Hej, no cóż interesuje się tym wszystkim, lubię minerały i wszelkie skamieniałości, póki co mam skromną kolekcje minerałów, lecz kupionych, a moim marzeniem jest znaleźć coś, chciałabym bardzo znaleźć amonit, dlatego mam też w planach wypad na jurę, bo czytałam na jakichś grupkach Facebookowych, że to polecane miejsce, więc no póki co jest to skromne zainteresowanie, ale no jest 😁 i mam nadzieję, że się rozwinie. Swoją drogą raz przez przypadek oglądałam film amonit, tematyka jest trochę inna, ale przez to po prostu zainteresowała mnie postać paleontolog Mary Anning i trochę o niej czytałam 🤓
Awatar użytkownika
ErnestPompka
Pobudzony intro
Posty: 148
Rejestracja: 07 lis 2020, 23:45
Płeć: mężczyzna
MBTI: Intp

Re: Skamieniałości, zbieractwo

Post autor: ErnestPompka »



Jako osoba uzależniona od jutuba jakoś tak luźno sobie skojarzyłem, może któremuś z was się przyda.
i tak się nie dogadamy
Filemona
Introrodek
Posty: 10
Rejestracja: 23 wrz 2021, 20:36
Płeć: kobieta
Enneagram: 4i5
MBTI: INFJ

Re: Skamieniałości, zbieractwo

Post autor: Filemona »

Introja pisze: 02 paź 2021, 21:08 Hej, no cóż interesuje się tym wszystkim, lubię minerały i wszelkie skamieniałości, póki co mam skromną kolekcje minerałów, lecz kupionych, a moim marzeniem jest znaleźć coś, chciałabym bardzo znaleźć amonit, dlatego mam też w planach wypad na jurę, bo czytałam na jakichś grupkach Facebookowych, że to polecane miejsce, więc no póki co jest to skromne zainteresowanie, ale no jest 😁 i mam nadzieję, że się rozwinie. Swoją drogą raz przez przypadek oglądałam film amonit, tematyka jest trochę inna, ale przez to po prostu zainteresowała mnie postać paleontolog Mary Anning i trochę o niej czytałam 🤓
Chodzi za mną ten film 😁 Oglądałam o niej wykład, gdzie prezentowano jej szkice znalezisk ichtiozaurów, plezjozaura. Działa na wyobraźnię. Temat postaci wart zgłębienia. Jeśli chodzi o Jurę, to warto zajrzeć do okolic Olsztyna pod Częstochową, Zawiercia (Żarki (!) Ogrodzieniec, Podlesice).
Myślę, że to fajna pasją i zabawa zarówno dla małych, jak i dużych :)... Sama marzę bardziej o poznaniu świętokrzyskich terenów. Ech. Ale skąd na to czas brać ;)
:kot:
Awatar użytkownika
Introja
Stały bywalec
Posty: 233
Rejestracja: 25 lip 2021, 16:27
Płeć: kobieta

Re: Skamieniałości, zbieractwo

Post autor: Introja »

O proszę 😁 powiem tak, film ma swój klimat i fajne dźwięki kamieni na plaży czy inne takie rzeczy, ogólnie przed obejrzeniem ja nie wiedziałam, że to prawdziwa postać no i jak się tak okazało to trochę uważam, że dziwne dla mnie zakładać, że ktoś był w takim związku czy innym, trochę to zalatuje wtedy takimi fanowskim historyjkami nastolatek o swoich idolach, takie dziwne zmyślone wątki. Ale klimat bardzo fajny. O dziękuję za podanie konkretnych miejsc 😁 No tak, być może wybiore się w przyszłym roku na weekend gdzieś tam, ale to jeden weekend, to chyba małe prawdopodobieństwo by coś znaleźć, zwłaszcza jak się nie ma rozeznania co i jak
Awatar użytkownika
Miszka
Intro-wyjadacz
Posty: 429
Rejestracja: 03 paź 2012, 21:38
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Re: Skamieniałości, zbieractwo

Post autor: Miszka »

Filemona pisze: 02 paź 2021, 11:45 Udało Ci się wyodrębnić, jakie to mogą być gatunki?
Parę razy w roku widuję się ze znajomymi którzy dosyć dobrze ogarniają takie tematy. Te okazy znalazłem niedawno, więc moje przypuszczenia czekają potwierdzenia.
Filemona pisze: 02 paź 2021, 11:45 Coś szczególnego szukasz jeśli chodzi o rośliny? Sama mam kilka anonimowych odcisków.
Nawet nie. Często w łupkach, nawet tych przepalonych, znalazłem odciski pni lepidodendronów czy paproci, ale z żadnego nie byłem aż tak zadowolony by czuć się spełniony ;)
Oglądałam o niej wykład, gdzie prezentowano jej szkice znalezisk ichtiozaurów, plezjozaura. Działa na wyobraźnię.
Jeśli mogę kogoś polecić, to z całego serca zachęcam do sprawdzania czy przy okazji giełd minerałów/festiwali nauki nie ma wykładu dr Andrzej Boczarowski. Właściwie to bardziej spektakle popularnonaukowe niż wykłady, ale niesamowita jest zarówno jego wiedza, jak i forma wykładów. Swoją drogą to człowiek który miał olbrzymi udział przy projektowaniu parku w Krasiejowie, coś podobnego stworzył też w USA i ostatnio działał w Panamie. Niestety nie funkcjonuje on w internecie jak choćby Tomasz Rożek, a szkoda bo przez zamiłowanie do multimediów i grafiki 3D jego wykłady są naprawdę wciągające 8)
No tak, być może wybiore się w przyszłym roku na weekend gdzieś tam, ale to jeden weekend, to chyba małe prawdopodobieństwo by coś znaleźć, zwłaszcza jak się nie ma rozeznania co i jak
Zawsze można zajrzeć do nieczynnych kamieniołomów, popatrzeć gdzie jest więcej wychodni, czasem coś znajdzie się przypadkiem lub na hałdach pokopalnianych. Są miejsca gdzie "coś" zawsze się znajdzie ;)
ODPOWIEDZ