Europejska petycja ws. zakazu stosowania masowej inwigilacji na terenie UE

W tym miejscu zamieszczane są informacje o charakterze społecznym: apele, zbiórki, prośby o pomoc, teksty i linki do fundacji.
patha
Intro-wyjadacz
Posty: 388
Rejestracja: 18 sty 2016, 5:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP/J-T

Europejska petycja ws. zakazu stosowania masowej inwigilacji na terenie UE

Post autor: patha »

https://reclaimyourface.eu/pl/

Petycja o wprowadzenie prawa zakazującego stosowania technik masowej inwigilacji opartej o dane biometryczne, zarówno przez rządy jak i korporacje, na terenie UE.

Propozycja prawna związana z petycją:
https://edri.org/wp-content/uploads/202 ... llance.pdf

Analiza prawda dotycząca masowej inwigilacji w UE, można sobie poczytać m.in. o Polsce (od str. 103) jak ktoś nie lubi Pisu.
https://edri.org/wp-content/uploads/202 ... REPORT.pdf
Awatar użytkownika
Luke
Intronek
Posty: 56
Rejestracja: 27 gru 2017, 17:06
Płeć: mężczyzna

Re: Europejska petycja ws. zakazu stosowania masowej inwigilacji na terenie UE

Post autor: Luke »

Mam wrażenie, że obecnie walka to walka z wiatrakami.

Pierwsze ACTA, które chcieli wprowadzić w Polsce wyprowadziło na ulicę tłumy ludzi. Coś jak Strajk Kobiet w zeszłym roku. Na taką skalę.
Zaś lata później "ACTA 2", czyli artykuły 11 i 13 dyrektywy o prawach autorskich zgromadziły już mniej i koniec końców zostały przegłosowane.

Odzew sporo mniejszy niż przy pierwszym ACTA. Mniej ludzi protestowało nad wdrożeniem tego.
A też Parlament stosował niską technikę głosowania aż do skutku. Nie udało się? No to jeszcze raz, tym razem się uda.

Są ludzie, którzy popierają taką inwigilację. "Bo terroryści, bo bandyci, bo bezpieczeństwo".
Ludność Chin akceptuje system punktacji społecznej. A to już test inwigilacja do potęgi dziesiątej.

Hej, Polska wprowadziła obowiązek rejestracji numeru telefonu na dowód osobisty właśnie ze względu na zabezpieczenie przed terroryzmem.
Cały świat zgadza się na kontrolę na lotniskach, bo tragedia World Trade Center. Ciekawe czy tutaj ludzie buntowali się, bo prywatność. Obecnie buntów nie widać. Zaakceptowali to jako konieczność.
Wystarczy powiedzieć, że to dla naszego bezpieczeństwa i będą głosy za.

Pozostaje też kwestia samej petycji. Czy ta petycja ma szansę stać się czymś więcej niż bazą danych?
Czy może stanie się jednym z memów?
Image
patha
Intro-wyjadacz
Posty: 388
Rejestracja: 18 sty 2016, 5:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP/J-T

Re: Europejska petycja ws. zakazu stosowania masowej inwigilacji na terenie UE

Post autor: patha »

Luke pisze: 01 paź 2021, 7:46
Hej, Polska wprowadziła obowiązek rejestracji numeru telefonu na dowód osobisty właśnie ze względu na zabezpieczenie przed terroryzmem.
Cały świat zgadza się na kontrolę na lotniskach, bo tragedia World Trade Center. Ciekawe czy tutaj ludzie buntowali się, bo prywatność. Obecnie buntów nie widać. Zaakceptowali to jako konieczność.
Wystarczy powiedzieć, że to dla naszego bezpieczeństwa i będą głosy za.
Skala tego przeciwko czemu jest ta petycja jest zupełnie nieporównywalna z rejestrowaniem karty SIM na dowód. Idziesz sobie ulicą i każdy Twój ruch jest monitorowany i zapisywany (na kilka lat, albo i na wieki) w scentralizowanej państwowej bazie danych, jesteś zidentyfikowany dzięki systemowi rozpoznawania twarzy - tak to działa w Chinach. Do tego dochodzą systemy rozpoznawania mikroekspresji twarzy i odczytu emocji - możesz być na celowniku np. dlatego bo masz kwaśną minę na państwowej paradzie (tego w Chinach jeszcze nie ma, ale kto wie co przyniesie przyszłość), systemy analizy behawioralnej itd. . Takie systemy mogą być np. wykorzystywane przez zachodnie korporacje przy przyjmowaniu kandydatów do pracy, albo w celach marketingowych żeby zidentyfikować który klient ma lepszy humor i można mu wcisnąć więcej towaru. Przez zakłady ubezpieczeniowe, które dla kalkulacji ryzyka mogą analizować m.in. w jaki sposób chodzisz, a nawet w co jesteś ubrany.
Generalnie obecne możliwości przechowywania danych są coraz bardziej nieograniczone, więc dane zbierane z różnych podsystemów będą mogły być łączone w ten sposób, że pokryją niemal każdy aspekt życia. Czy to w państwowej bazie danych, czy to korporacyjnej.

Petycja dodatkowo zajmuje sie kwestią regulacji dostępu do danych biometrycznych przez policję i służby specjalne - np. w PL jest taki burdel prawny, że właściwie nie ma w tej kwestii żadnych ograniczeń.

To nie jest petycja przeciwko ACTA 2, które jest jedynie próbą cenzury internetu, tu chodzi o coś znacznie gorszego co czai się za rogiem i trzeba to stłumić w zarodku.
Pozostaje też kwestia samej petycji. Czy ta petycja ma szansę stać się czymś więcej niż bazą danych?
Czy może stanie się jednym z memów?
Petycja korzysta z oficjalnego narzędzia dla petycji społęcznych UE (ECI) , nie jest to jakaś zbiórka internetowa.
https://reclaimyourface.eu/why-eci/

Ale jeżeli masz lepsze pomysły niż ta petycja, to daj znać.
Awatar użytkownika
Luke
Intronek
Posty: 56
Rejestracja: 27 gru 2017, 17:06
Płeć: mężczyzna

Re: Europejska petycja ws. zakazu stosowania masowej inwigilacji na terenie UE

Post autor: Luke »

patha pisze: 01 paź 2021, 14:24 Skala tego przeciwko czemu jest ta petycja jest zupełnie nieporównywalna z rejestrowaniem karty SIM na dowód. Idziesz sobie ulicą i każdy Twój ruch jest monitorowany i zapisywany (na kilka lat, albo i na wieki) w scentralizowanej państwowej bazie danych, jesteś zidentyfikowany dzięki systemowi rozpoznawania twarzy - tak to działa w Chinach. Do tego dochodzą systemy rozpoznawania mikroekspresji twarzy i odczytu emocji - możesz być na celowniku np. dlatego bo masz kwaśną minę na państwowej paradzie (tego w Chinach jeszcze nie ma, ale kto wie co przyniesie przyszłość), systemy analizy behawioralnej itd. . Takie systemy mogą być np. wykorzystywane przez zachodnie korporacje przy przyjmowaniu kandydatów do pracy, albo w celach marketingowych żeby zidentyfikować który klient ma lepszy humor i można mu wcisnąć więcej towaru. Przez zakłady ubezpieczeniowe, które dla kalkulacji ryzyka mogą analizować m.in. w jaki sposób chodzisz, a nawet w co jesteś ubrany.
Generalnie obecne możliwości przechowywania danych są coraz bardziej nieograniczone, więc dane zbierane z różnych podsystemów będą mogły być łączone w ten sposób, że pokryją niemal każdy aspekt życia. Czy to w państwowej bazie danych, czy to korporacyjnej.
Wiem, że to poważny problem, bo w pracach powoli wymuszają na ludziach używania detektora uśmiechu. Dopóki się nie uśmiechniesz, nie wykonasz swoich obowiązków.
https://www.businessinsider.com/workers ... 021-6?IR=T

Tylko z drugiej strony, nie bez powodu wspominałem tu o czynniku ludzkim.
Załóżmy, że prowadzą możliwość płatności w sklepach, identyfikacji biletu w pociągu itd. za pomocą wbudowanego w skórę człowieka modułu.
Jeśli ludzie powiedzą "Jej, to jest fajne, my to chcemy", to nic nie zrobisz, bo zwykli ludzie nam to zafundują.

Doprowadzi to do momentu, że jeśli do nich nie dołączysz, będziesz odłączony od całego świata.
Nie pojedziesz, nie zjesz, nie zapłacisz.
Obecnie tylko prawo trzyma sklepy przy tym, żeby przyjmować gotówkę, bo większość płaci już cyfrową walutą.
A jaka upierdliwa jest ta gotówka. Rozmienić, zabezpieczać, liczyć, posiadać przy sobie. Dla przeciętnego zjadacza chleba zbawieniem byłaby cyfrowa, bo uwalnia od tych rzeczy.
Tyle, że cyfrowa pozwala śledzić każdy przepływ.

A przykład tego jak dużo o nas wiedzą korpo, dzięki temu że FB śledzi, Google śledzi, Amazon śledzi, Chiny śledzą itd., pokazuje, że przeciętny zjadacz chleba nie chce się tym przejmować.
To nie jest petycja przeciwko ACTA 2, które jest jedynie próbą cenzury internetu, tu chodzi o coś znacznie gorszego co czai się za rogiem i trzeba to stłumić w zarodku.
Nawet nie porównywałem tych dwóch rzeczy, bo wiem, że są to dwie różne. Chodziło mi jedynie, że o ile kiedyś (rok 2012) przy tak błahej rzeczy jak domniemanie prawa autorskiego i jego interpretacji było aż tyle osób chętnych do walki z tym, to 6-7 lat później już zdecydowanie mniej osób wychodziło na protesty.

Dopóki nie uderzysz w emocje, tak wspomniany już Strajk Kobiet, nie liczyłbym na wielki odzew.
Ale jeżeli masz lepsze pomysły niż ta petycja, to daj znać.
Brak, i to jest najgorsze. Ta bezradność.
patha
Intro-wyjadacz
Posty: 388
Rejestracja: 18 sty 2016, 5:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP/J-T

Re: Europejska petycja ws. zakazu stosowania masowej inwigilacji na terenie UE

Post autor: patha »

Cóż, można nie robić z tym nic i czekać aż się ziści,a można chociaż podpisać petycję.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2137
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Europejska petycja ws. zakazu stosowania masowej inwigilacji na terenie UE

Post autor: Drim »

Luke pisze: 01 paź 2021, 7:46 Są ludzie, którzy popierają taką inwigilację.
Nikt tego nie popiera. Wszyscy lecimy z prądem rzeki. Pojawiła się nowa - stara technologia to badamy, opracowujemy, tworzymy granice i know-how.
intbrun
Intro-wyjadacz
Posty: 409
Rejestracja: 27 sty 2021, 8:37
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP
Lokalizacja: Norwegia

Re: Europejska petycja ws. zakazu stosowania masowej inwigilacji na terenie UE

Post autor: intbrun »

Luke pisze: 01 paź 2021, 14:56 przeciętny zjadacz chleba nie chce się tym przejmować.
A może raczej powinno się napisać - nie musi się tym przejmować. W "mojej" Norwegii taka cyfryzacja, a tym samym inwigilacja jest codziennością. Nr telefonu spięty z bankiem, z emailem, z odpowiednikiem profilu zaufanego. "System" wie o Tobie wszystko, również to ile alkoholu kupowałeś w monopolowym (a jeśli za dużo/często to urzędnicy mogą się zainteresować co dzieje sie w Twojej rodzinie).
Można się spinać, że to inwigilacja, ale na codzień jest to po prostu bardzo wygodne. Chcę ubezpieczyć auto, loguję się pierwszy raz w życiu na portal ubezpieczyciela swoim profilem, po nr rejestracyjnym moje auto wczytywane jest do systemu i generowana oferta. Zgodę "podpisuję" tymże podpisem i idę do urzędu po odbiór papierów do auta, pani w okienku sprawdza sobie i widzi, że już ubezpieczyłem. Tak samo z lekarzem, urzędem skarbowym czy co tam sobie wymyślisz. A na auto w PL muszę podpisane papierowe skany wysyłać, do tego kilka stron dokumentów zgód na zbieranie danych, wysyłanie ofert, badanie potrzeb i hgw co jeszcze.
Wiecie jaki jest najczęstszy argument, jaki słyszę "przeciw" takiemu systemowi w Norwegii (to że od rodaków to chyba nie dziwi...) - ten system jest zły bo... nie pozwala kombinować. Rozmawiając z Norwegami oni wprost przyznają - tak, faktycznie system dużo wie, ale nie robię nic złego więc czego mam się obawiać?
Oczywiście można zaraz wymyślać o nadużyciach, niewłaściwym stosowaniu systemu itp. Wiadomo, tak też pewnie się dzieje. Tak samo jak w Norwegii zdarzają się kradzieże tożsamości cyfrowej i wszelkie z tym powiązane problemy. Szkoda tylko że to w PL, przy całym RODO, nie ma najmniejszego problemu żeby na czyjeś dane wziąć pożyczkę.
Tak po prostu - taka spójność systemowa dla normalnego obywatela to czysta wygoda i ułatwienie. A jeśli nie rozrabia to system się go nie czepia.
Tutaj można by zahaczyć wątek filozoficzny, na temat właściwego rozumienia wolności, która niekoniecznie oznacza - mogę robić wszystko co mi sie podoba i nikt nie będzie mi czegoś narzucał, ani mnie sprawdzał.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2137
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Europejska petycja ws. zakazu stosowania masowej inwigilacji na terenie UE

Post autor: Drim »

Tu chyba głównie chodzi o kojarzenie twarz - wygląd - behawiorystka, a nie konkretnie o szeroko pojętą cyfryzację usług publicznych, panie Norweg.

Podpięcie ID do rachunku bankowego to jedno, a drugie profilowanie względem dokonywanych zakupów (sprzęganie banku, operatora karty i sprzedawcy).
Ale to wszystko dopiero przed nami. :D

Ja dziś zapłaciłem zaległy prąd i internet, bo zapomniałem wcześniej. Punkciki lecą w dół. Zły obywatel, zły. Nieterminowy.
intbrun
Intro-wyjadacz
Posty: 409
Rejestracja: 27 sty 2021, 8:37
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP
Lokalizacja: Norwegia

Re: Europejska petycja ws. zakazu stosowania masowej inwigilacji na terenie UE

Post autor: intbrun »

Profilowanie jest od dawna. Pozostaje zadbać, żeby profil był dobry. Albo inaczej - taki jaki chcemy zeby był wydziany ;-)

To teraz przykład inny z tejże Norwegii - płacisz za przejazdy na bramkach, ale tam są kamery oczywiście. Więc jeśli coś narozrabiasz, to policja może prześledzić Twoją trasę, a przy okazji sprawdzi również czy masz zapłacony prąd lub niewykonany w terminie przegląd.
Ba - nie zdziwię się, że gdy nie zapłacisz przeglądu, czy ubezpieczenia (w zasadzie nie da się...) to system wykryje że przejeżdzasz bramki, czyli używasz pojazdu. I na tej podstawie można Cię przykładnie ukarać. To wszystko wprawdzie w imię dobra i prawa, ale pokazuje możliwości.
I w jakim miejscu jest Polska, ze swoją inwigilacją, ale i zwykłym egzekwowaniem prawa.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2137
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Europejska petycja ws. zakazu stosowania masowej inwigilacji na terenie UE

Post autor: Drim »

Za moment się okaże, że ta nasza mała faszystowska Norwegia to drugie Chiny! A wewnętrzny internet już macie, hę?

Polska dostęp do najnowszych technologii owszem ma, problem leży w implementacji, toteż raczej poruszamy się na polu przebłysków intelektu - komuś się chciało i wyszedł z własną inicjatywą posprawdzał co tam leży ciekawego w sieci "monitoringu". Ogólnokrajowy sprawnie działający system to odległa przyszłość.
Nasza policja w ubiegłym roku często ignorowała literę prawa, prawo nie powinno być problemem w przyszłości.
Awatar użytkownika
tonerek
Rozkręcony intro
Posty: 300
Rejestracja: 17 mar 2019, 17:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: Europejska petycja ws. zakazu stosowania masowej inwigilacji na terenie UE

Post autor: tonerek »

Nie zatrzymacie tego, bo to dobry biznes. Algorytmy AI to zachłanne danych świnie, a wy to karma dla świń.
patha
Intro-wyjadacz
Posty: 388
Rejestracja: 18 sty 2016, 5:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP/J-T

Re: Europejska petycja ws. zakazu stosowania masowej inwigilacji na terenie UE

Post autor: patha »

Proszę mi się tu nie rozpisywać, chyba że pokażecie kod QR z certyfikatem podpisania petycji.
intbrun
Intro-wyjadacz
Posty: 409
Rejestracja: 27 sty 2021, 8:37
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP
Lokalizacja: Norwegia

Re: Europejska petycja ws. zakazu stosowania masowej inwigilacji na terenie UE

Post autor: intbrun »

no i zawiesiłem się. Powyższe to na serio czy to taki żart w temacie inwigilacji miał być?
ODPOWIEDZ