Overthink - niekczończąca się opowieść

W tym miejscu dyskutujemy o zjawisku introwertyzmu, o tym, jak wpłynął on na nasze życie, jakie są wady i zalety bycia introwertykiem.
kam0101

Overthink - niekczończąca się opowieść

Post autor: kam0101 »

Wieczna i niekończąca się analiza, ciągłe myślenie. Dynamiczne przeskakiwanie z tematu na temat. Widzenie tego co jest i co będzie. Wizualizowanie, tworzenie nowych powiązań i koncepcji. Męczy was to ? Jesteście czasem przeciążeni informacjami ?

Dla mnie nie jest to już tak wielki problem, jak na początku. Staram się filtrować informacje jakie do mnie trafiają. Uważam na to czego słucham, co oglądam i czytam. A nawet z jakim ludźmi przebywam. Taka selekcja zdecydowanie pomogła mi ogarnąć "chaos" w mojej głowie.

Jak sobie radzicie z tym zagadnieniem? I jak Wam idzie?
Awatar użytkownika
Introja
Stały bywalec
Posty: 233
Rejestracja: 25 lip 2021, 16:27
Płeć: kobieta

Re: Overthink - niekczończąca się opowieść

Post autor: Introja »

Kiedyś, gdy byłam młodsza to problem ze zbyt nadmiernym myśleniem, a raczej przejmowaniem się i analizowanie pod kątem negatywnym był bardzo duży. Z jednej strony pomogły mi metody, typu, że kiedy znów zaczynam o czymś myśleć to żeby tak się oderwać od tego szukając nagle czegoś konkretnego koloru w otoczeniu, czasem też konkretne zajęcie, a też po prostu myślę, że dojrzałość, że po prostu z wiekiem, z doświadczeniem człowiek (przynajmniej ja) mniej się przejmuje i na pewne rzeczy patrzy już z dystansem
Czasem niestety jestem też przeciążona obliczeniami, to znaczy kiedy odkładam pieniądze na coś konkretnego to strasznie kalkuluję po drodze wydatki i liczę co mam i ile brakuje, ile muszę jeszcze zbierać, to bym powiedziała, że jest męczące, i to oczywiście jak jakiś cel uda się zaliczyć to jest kolejny, ale to no życie xd
Ale tak jak mówisz, też trzeba uważać, czym się człowiek karmi. Ja staram się nie oglądać żadnych wiadomości, nie lubię zasypywać się negatywnymi newsami.
van_Gogh
Intronek
Posty: 32
Rejestracja: 09 mar 2020, 11:47
Płeć: mężczyzna

Re: Overthink - niekczończąca się opowieść

Post autor: van_Gogh »

Polecam książkę dedykowaną właśnie temu tematowi. Christel Petitcollin " Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych". Ona co prawda nie daje recepty jak rozwiązać problem, ale świetnie ten problem opisuje. Nie jesteście sami, wielu tak ma. Np. moja małżonka, która cały czas skanuje czasoprzestrzeń, wyciąga wnioski, analizuje, przewiduje, koryguje. To jest dla mnie męczące, tym bardziej, że w większości przypadków ma rację. Ale przez to życie traci barwy, polot i wdzięk.
Introwertyk z wyboru
ODPOWIEDZ