Co obecnie czytasz?

Rozmowy o książkach, wierszach, gatunkach, postaciach literackich itp.
Awatar użytkownika
Nathas
Rozkręcony intro
Posty: 292
Rejestracja: 08 paź 2017, 21:37
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: lubuskie

Re: Co obecnie czytasz?

Post autor: Nathas »

ImageImage
..:: Nie zmusisz nikogo żeby cię pokochał, ale zawsze możesz zamknąć go w piwnicy, żeby rozwinął się u niego syndrom sztokholmski ::..
Awatar użytkownika
Nathas
Rozkręcony intro
Posty: 292
Rejestracja: 08 paź 2017, 21:37
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: lubuskie

Re: Co obecnie czytasz?

Post autor: Nathas »

Obecnie lecę z serią Stehlik :) Na początek poszły dwa zbiory opowiadań:

Image Image

I równolegle idzie to:

Image
..:: Nie zmusisz nikogo żeby cię pokochał, ale zawsze możesz zamknąć go w piwnicy, żeby rozwinął się u niego syndrom sztokholmski ::..
Awatar użytkownika
Introja
Stały bywalec
Posty: 233
Rejestracja: 25 lip 2021, 16:27
Płeć: kobieta

Re: Co obecnie czytasz?

Post autor: Introja »

"Nieznane więzi natury"
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2680
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Co obecnie czytasz?

Post autor: Coldman »

Pingwiny wódki nie piją - Dawid Fazowski
ewamala4
Wtajemniczony
Posty: 8
Rejestracja: 02 sty 2022, 8:20
Płeć: kobieta

Re: Co obecnie czytasz?

Post autor: ewamala4 »

Mnie ostatatnio na Clive Cusslera wzięłao
Awatar użytkownika
Nathas
Rozkręcony intro
Posty: 292
Rejestracja: 08 paź 2017, 21:37
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: lubuskie

Re: Co obecnie czytasz?

Post autor: Nathas »

Image Image
..:: Nie zmusisz nikogo żeby cię pokochał, ale zawsze możesz zamknąć go w piwnicy, żeby rozwinął się u niego syndrom sztokholmski ::..
Awatar użytkownika
Nathas
Rozkręcony intro
Posty: 292
Rejestracja: 08 paź 2017, 21:37
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: lubuskie

Re: Co obecnie czytasz?

Post autor: Nathas »

Image Image

Takie tam czytadełka, a powolutku dawkuję sobie to i pewnie niejedno czytadełko łyknę zanim skończę:

Image
..:: Nie zmusisz nikogo żeby cię pokochał, ale zawsze możesz zamknąć go w piwnicy, żeby rozwinął się u niego syndrom sztokholmski ::..
Awatar użytkownika
Nathas
Rozkręcony intro
Posty: 292
Rejestracja: 08 paź 2017, 21:37
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: lubuskie

Re: Co obecnie czytasz?

Post autor: Nathas »

Image
..:: Nie zmusisz nikogo żeby cię pokochał, ale zawsze możesz zamknąć go w piwnicy, żeby rozwinął się u niego syndrom sztokholmski ::..
Awatar użytkownika
Nathas
Rozkręcony intro
Posty: 292
Rejestracja: 08 paź 2017, 21:37
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: ISTJ
Lokalizacja: lubuskie

Re: Co obecnie czytasz?

Post autor: Nathas »

Image

Ludzie! Czytajcie książki, bo czuję się osamotniony w tym staromodnym zajęciu ;)
..:: Nie zmusisz nikogo żeby cię pokochał, ale zawsze możesz zamknąć go w piwnicy, żeby rozwinął się u niego syndrom sztokholmski ::..
Awatar użytkownika
tonerek
Rozkręcony intro
Posty: 296
Rejestracja: 17 mar 2019, 17:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: Co obecnie czytasz?

Post autor: tonerek »

Ludowa historia Polski
emilienne
Wtajemniczony
Posty: 6
Rejestracja: 15 maja 2022, 22:05
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: INFJ

Re: Co obecnie czytasz?

Post autor: emilienne »

tonerek pisze: 28 maja 2022, 13:50 Ludowa historia Polski
O, i jakie wrażenia? Z tego co się orientuję opinie są podzielone. Kupiłam ostatnio tę książkę, ale jeszcze się za nią nie zabrałam. Czeka w kolejce.

Aktualnie jestem w trakcie lektury "A jak królem, a jak katem będziesz" Tadeusza Nowaka. Ciekawa pozycja, dla fanów ładnych rzeczy.
Awatar użytkownika
tonerek
Rozkręcony intro
Posty: 296
Rejestracja: 17 mar 2019, 17:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: Co obecnie czytasz?

Post autor: tonerek »

emilienne pisze: 28 maja 2022, 19:46
tonerek pisze: 28 maja 2022, 13:50 Ludowa historia Polski
O, i jakie wrażenia? Z tego co się orientuję opinie są podzielone. Kupiłam ostatnio tę książkę, ale jeszcze się za nią nie zabrałam. Czeka w kolejce.

Aktualnie jestem w trakcie lektury "A jak królem, a jak katem będziesz" Tadeusza Nowaka. Ciekawa pozycja, dla fanów ładnych rzeczy.
Książka jest rozległa, dopiero jestem w jakieś 1/3 (na etapie Rzplitej szlacheckiej).
I wniosek jest jeden - pozostawiona sobie samopas Polska wygenerowała system złożony z mikropaństewek szlacheckich, bez egzekwowania prawa na serio, bez policji i aparatu państwowego (ach ;)). Do przestrzegania prawa zdaje się nasi przodkowie mieli podobny stosunek jak obecnie - przykładowo różne konstytucje zobowiązywały szlachtę do nieprzyjmowania zbiegów nawzajem od siebie, do czego podchodzono dość swobodnie ze względu na brak siły roboczej. Chłopi nie byli w stanie od XVI w. do XVIII w się realnie wzbogacić przez system który stawiał ich w sytuacji za dobrej żeby umrzeć z głodu (chociaż ucieczki z gospodarstw były powszechne) ale zbyt złej żeby akumulować kapitał. Taki system - folwarku - działał w miarę dobrze gdzieś do połowy XVII w., ale potem koniunktura się załamała i tylko gospodarstwa magnackie przynosiły realny zysk. Książka opisuje też stopniową utratę podmiotowości przez chłopstwo i mieszczan od XVI-XVIII w. Z wcześniejszych rzeczy - autor pozytywnie wypowiada się o lokowaniu na prawie niemieckim i dość niepochlebnie o pierwotnych zależnościach gospodarczych między możnymi i księciem a chłopstwem.
Awatar użytkownika
apohawk
Rozkręcony intro
Posty: 297
Rejestracja: 27 lis 2012, 18:35
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co obecnie czytasz?

Post autor: apohawk »

Roman Dmowski - Przewrót
O kryzysie gospodarczym i przebudowie porządku światowego po WWI. W sam raz na obecne czasy :)
No good deed goes unpunished.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2119
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Co obecnie czytasz?

Post autor: Drim »

@emilienne
@tonerek

Aż sobie wypożyczyłem z ciekawości i jestem po lekturze rozdziałów o moim ukochanym XV wieku. Strata czasu, jak każda przekrojówka. Groch z kapustą serwowany bez kontekstu, brak konsekwencji i punkt wyjścia do opowieści na bazie XIX wiecznych teorii mediewistycznych.
Które autor słowami tego samego XIX historyka nawet podsumowywuje, że są wodolejstwem! To po co je przepisywać? Gutenbergowi na złość?

Fragment który utkwił mi w pamięci.
Autor przytacza historię jakiegoś bogatego Gdańszczanina który zakupił dużą połać gruntów pod Gdańskiem czy szczerzej na Pomorzu. Przypadek mający ponoć świadczyć o braku perspektyw życia w późnośredniowiecznym mieście. Patrzcie państwo, migracje ludności miejskiej na wieś.

Przepraszam, a gdzie jest kontekst zaistniałej transakcji kupna sprzedaży? Czytelnik zna sytuację panującą na Pomorzu Gdańskim w XV wieku? Nie, nie zna. Wypadałoby nakreślić. Bez tego można mu wcisnąć nawet i Krzyżaków współpracujących z Marsjanami.

Pomorze Gdańskie po Bitwie pod Grunwaldem podupada. Primo kwestia wykupu jeńców, secundo rejzy (husyckie, polskie, litewskie) które były rok w rok przez ponad 20 lat i doprowadziły do głodu, i drastycznego spadku inwestycji (o tym podręczniki do historii oczywiście milczą).
Po co stawiać pasiekę i robić miód skoro za rok wszystko rozkradną?
Stąd grunty były tanie, a mury obronne Gdańska jedne z najnowocześniejszych w regionie. Kupiec rozważył ryzykowną inwestycję i alokował kapitał na nieruchomość. Prawdopodobnie po Wojnie Trzynastoletniej ta inwestycja mu się zwróciła.

Kilka stron później opisuje historię innego nowoGdańszcza (od nowoursza) który przeszedł drogę od zwykłego pomocnika na statku do właściciela kramu. A i kamienicę kupił. Nie wiem, to dobrze w tych późnośredniowiecznych miastach czy niedobrze w końcu? Ha! Nawet 500 biedaków Gdańsk utrzymywał (pewnie kaleki i starcy).

Ogólnie dużo skakania, raz rok 1200, raz XV wiek, raz powrót do roku 1000 i Mieszka. Po co, dlaczego? Nie wiem. Książki historyczne pisze się raczej chronologicznie albo kontekstowo, skakania należy unikać.

Mam nadzieję, że rozdziały dotyczące późniejszych okresów są lepiej napisane, albo i nie, może też są przeskoki ze stulecia na stulecie serwowane bez kontekstu i choćby szczątkowego opisu panującej w danym stuleciu klimatu społeczno gospodarczego.

Ja na razie nic nie czytam, ale zbliżają się moje urodziny i rozważam zakup.
Trzynastoletnia wojna z ZK, albo wojska ZK w Prusach, albo organizacja i technika budownictwa ceglanego w Prusach.
Awatar użytkownika
tonerek
Rozkręcony intro
Posty: 296
Rejestracja: 17 mar 2019, 17:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: Co obecnie czytasz?

Post autor: tonerek »

@Drimlajner

Mam wrażenie że idąc tropem dokładnego nakreślania sytuacji z każdego terytorium Rzeczypospolitej doszlibyśmy do 1200 stron.
Książka, przynajmniej pierwsze 200 stron które przeczytałem, zdaje się pokazywać na konkretnych przykładach (tak, co chwilę mamy tam cytaty) stopniową utratę podmiotowości przez chłopów i mieszczan na wzór niewolnictwa w Stanach. Ach, ta fantazja szlachty, ach ta wolność, złota na krwawicy folwarku. Ach ten wolnościowy system który musiał pierdzielnąć przed urzędniczymi machinami zaborców. To są zresztą banały, którymi karmi się ludzi od ogólniaka. Ja natomiast byłem ciekawy jak to wyglądało praktycznie: przejście od "jakiś tam" praw i przykładowo możliwości odwoływania się do sądów do prawie kompletnego praktycznie ubezwłasnowolnienia chłopstwa w okresie XVII-XVIII w. Zresztą wyroki tych sądów zdaje się nawet jak zapadały były ignorowane i trudno egzekwowalne. Przykładowo można to zobaczyć po tonie listów chłopów do dziedziców, którego ton zmienia się w okresie XVI-XVIII diametralnie: od oficjalnego po uniżony.
Przymierzam się do "Dziejów głupoty w Polsce".
ODPOWIEDZ