Ogólnie o Rzeczypospolitej

Dyskusje dotyczące życia, społeczeństwa, polityki, filozofii itp.
Introman24
Intromajster
Posty: 548
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:23
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w6
Lokalizacja: gdzieś na planecie Ziemia

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: Introman24 »

Introja pisze: 17 lis 2021, 19:59 A co sądzicie o tym, że Łukaszenka chce zatrzymać kryzys migracyjny w zamian za uznanie go za legalnego prezydenta Białorusi oraz zniesienia sankcji - czy Polska powinna wykazać chęć zgody na to, mimo że bylo to "ponad głowami" omawiane, ale mogłoby zatrzymać konflikt czy nie powinna się zgadzać, bo daje to pole do innych szantaży Białorusi i Rosji? Co myślicie?
To jest właśnie cel Łukaszenki plus jeszcze zemsta za podjęte wobec niego do tej pory działania UE a także Polski i krajów bałtyckich. Niewykluczone że ten szantaż ma na celu dodatkowy nacisk na Niemcy i UE w celu zabezpieczenia uruchomnienia Nord Stream 2. Są też i inne interesy - migranci to jakiś zastrzyk finansowy dla białoruskich linii lotniczych i pewnie dla białoruskich dygnitarzy ale najważniejszy to zniechęcenie krajów UE do dalszych działań przeciwko białoruskiemu reżimowi a także przeciw Rosji.

I moim osobistym zdaniem UE prędzej czy później dogada się z Łukaszenką i z Putinem tak jak wcześniej dogadała się z Erdoganem. Uznania Łukaszenki za prezydenta raczej nie będzie ale brak nowych sankcji czy złagodzenie poprzednich jak najbardziej do ugrania. Plus jeszcze zapowiedź pomocy finansowej dla imigrantów którą otrzyma białoruski reżim czyli jawna legalna łapówka a co jeszcze pójdzie pod stołem?

Niemniej moim zdaniem Łukaszenka wygra z jednego powodu - przywódcy zachodu zwłaszcza Niemiec i Francji już widzą że niekontrolowana masowa imigracja z Bliskiego Wschodu przynosi duże problemy dla państw przyjmujących i należy ją zahamować. Ale sami nie chcą pobrudzić sobie rąk wypychaniem imigrantów przez granicę czy odpieraniem szturmów armatkami wodnymi. Zwłaszcza że lewactwo chcące otwartych granic i przyjmowania wszystkich jak leci wciąż ma duże wpływy w tamtych państwach (choćby burmistrz Monachium deklarująca przyjęcie do siebie tych z białoruskiej granicy) do tego są różne konwencje międzynarodowe i przepisy utrudniające deportację nielegalnych imigrantów. Co w takiej sytuacji? Potrzebny jest ktoś kto nie boi sobie pobrudzić rąk i wykona za nich czarną robotę trzymania tych z ludzi z daleka od granic UE i europejskiego socjalu za wszelką cenę. Wtedy tą rolę załatwiła sobie Turcja a dzisiaj Białoruś.

Oczywiście można by uniknąć tego szantażu gdyby wszystkie kraje UE przyjęły prostą zasadę natychmiastowego odesłania złapanego nielegalnego imigranta do kraju pochodzenia ewentualnie do kraju skąd przekoroczył granicę bez różnych procedur azylowych, po prostu wsadzamy do samolotu lub statku z biletem w jedną stronę. Niestety ale nie ma szans na taki ogólnounijny konsensus. Więc pewnie co pewien czas jakiś sąsiad UE znów rozpocznie zabawę w przerzucanie imigrantów.

A tutaj trzeba dodać jedną ważną rzecz - tak naprawdę oprócz naszej granicy bronimy także granicy niemieckiej. Ci ludzie nie chcą osiedlić się w Polsce ani na Litwie - ich celem są Niemcy, w mniejszym stopniu Holandia, Francja, Anglia, Szwecja. Dlatego wolą łazić i marznąć po lasach zamiast poddać się pierwszemu lepszemu polskiemu patrolowi. Azyl w Polsce to brak azylu w Niemczech a oni właśnie tam chcą się dostać. Ale czy będziemy mogli liczyć na niemiecką wdzięczność? Wątpię. Raczej po staremu dogadają się z Rosją nad naszymi głowami.
Drim
Legenda Intro
Posty: 1810
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: Drim »

Wznowili dostawy gazu.
Krótko trwała ta samoizolacja. :suicide:
Introja
Introwertyk
Posty: 92
Rejestracja: 25 lip 2021, 16:27
Płeć: kobieta

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: Introja »

Drimlajner pisze: 18 lis 2021, 21:00 Wznowili dostawy gazu.
Krótko trwała ta samoizolacja. :suicide:
Z jakich źródeł czerpiesz informacje? Gdzie czytasz o tym?
Drim
Legenda Intro
Posty: 1810
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: Drim »

Introja pisze: 18 lis 2021, 22:54 Z jakich źródeł czerpiesz informacje? Gdzie czytasz o tym?
To o gazie to plotki, ale szerzej przykład.
Introman24 pisze: 18 lis 2021, 0:32 Plus jeszcze zapowiedź pomocy finansowej dla imigrantów którą otrzyma białoruski reżim czyli jawna legalna łapówka a co jeszcze pójdzie pod stołem?
Szukamy źródła pierwotnego. Źródłem pierwotnym w tym przypadku jest oświadczenie Komisji Europejskiej konkretnie komisarza UE ds. zarządzania kryzysowego. Pan Janez Lenarczicz (Słoweniec). UE przeznaczy natychmiast 200tyś Euro IFRC (Czerwony Krzyż - Szwajcaria) i zabezpieczy dalsze 500tyś Euro dla IFRC (Czerwony Krzyż - Szwajcaria) do rozdysponowania w przyszłym okresie.
Czerwony Krzyż wykorzysta te środki w Polsce, na Litwie, Łotwie i na Białorusi (czyli tam, gdzie ma swoje oddziały) i zda odpowiedni raport. Czerwony Krzyż jako organizacja spoza UE i jest wiarygodny dla obu stron, i niezaangażowany politycznie.

Polityka migracyjna UE wobec obywateli Iraku pozostaje bez zmian. Wjazd na teren UE na podstawie ważnej wizy. Najbliższe placówki dyplomatyczne UE - Moskwa / Istambuł / Bagdad. Białoruś wydaliła europejskich dyplomatów i UE nie prowadzi aktualnie żadnych placówek dyplomatycznych na terenie Białorusi (ogólna polityka migracyjna UE).

Porównanie kwot obecny kryzys vs. Grecja brałem z raportu Managing Migration EU Financial Support to Greece. Opracowanie: Komisja Europejska.
Obecne świadczenia to grosze.

Podsumowując.
Źródłem informacji są komunikaty UE. Źródłem informacji nie jest to co mrówce z internetu (@Introman24) się wydaje.
Drim
Legenda Intro
Posty: 1810
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: Drim »

Kolejny przykład źródła pierwotnego, jak widać osoby przekraczające granicę składają również wnioski azylowe w Polsce. Porównując sytuację z Grecją można wysnuć założenie, że partnerem dla UE zostanie Irak, a nie Białoruś. To w Iraku UE podejmie działania mające na celu przeciwdziałanie migracjom. Słusznie wg. koncepcji pomocy na miejscu, u źródeł.

patha
Rozkręcony intro
Posty: 255
Rejestracja: 18 sty 2016, 5:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP/J-T

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: patha »

Kolega @Mrówkojad stosuje wnioskowanie z oficjalnych komunikatów biurokracji unijnej. Problemem z takim wnioskowaniem jest brak perspektywy przyszłości - wiemy jedynie jaki jest stan rzeczy na czas obecny. Polityka jest procesem dynamicznym i zmiennym.

Porównanie oficjalnego stanowiska UE wskazuje na różnice w traktowaniu Turcji (w kryzysie granicznym z Grecją) i Białorusi. Ale nie wiemy na jakim etapie kryzysu migracyjnego jesteśmy - czy skończy się za tydzień czy za dwa lata. Jeżeli Łukaszence uda się stworzyć aktywny szlak migracyjny dla emigrantów z całego [trzeciego] świata, to sytuacja ulegnie zmianie, tak samo stanowisko UE może się zaskakująco odmienić.

Co może UE ? Zablokować połączenia lotnicze używane przez migrantów w ramach porozumień z państwami. Drim napisał wyżej o planach pomocy organicznej w Iraku, ale konferencja Strazy Granicznej nie jest źródłem wiedzy o planach UE. Jedyną organizacją jaką znam udzielającą pomocy na miejscu jest Orla Straż:
https://www.youtube.com/c/OrlaStra%C5%BC/
Orla Straż, czyli pomagamy imigrantom zostać w ich domach.
Nawet jeżeli UE uruchomiłaby program odbudowy Iraku (o którego skuteczności miałbym z góry wątpliwości) to czy rozwiązałoby to problem? Nie, ponieważ:
A) Część emigrantów to nie ludzie uciekający przed biedą, ale szukający większego dobrobytu w UE
B) Na granicy stoją nie tylko emigranci z Iraku

Czego chce Łukaszenko ?
1) Łukaszenko chce się osobiście zemścić na Polsce 2) powalić Unię na kolana szantażem w taki sam sposób jak to zrobił Erdogan.
Co może Łukaszenko?
Ruski mir jest duży i szeroki. Graniczy z wieloma państwami pełnymi potencjalnych migrantów. A Rosyjskie służby chętnie podwiozą takich Afgańczyków czy Pakistańczyków do Białorusi. Turcja również ma nadwyżkę emigrantów, których byc może chętnie się pozbędzie.

Czego chce Putin ?

Putin chce być stroną negocjacyjną dla wielkich partnerów z UE. Chce by Rosja była krajem, z którym się liczą. I z którym rozmawiają ponad głowami Polski i państw bałtyckich.
Co może Putin w kontekście kryzysu ?
Straszyć "oszołomem" Łukaszenką i oferować swoje usługi jako jedynej siły, która może Łukaszenkę okiełznać.


Czego chcą migranci?

Migranci chcą do Germany ,legalnie, nielegalnie, z wizą czy bez - bez znaczenia. Odsetek deportowanych nielegalnych jest niski, a oczekiwania łatwiejszego życia są wysokie.

Pytanie co się stanie gdy:
- przyjdzie zima i życie migrantów będzie zagrożone
- Łukaszenko sprowadzi większą liczbę migrantów

Póki co, uważam ,że scenariusz w którym Unia - w grudniu lub w styczniu - zacznie wywierać presję na Polskę na wpuszczenie migrantów ze względów humanitarnych - uważam za dość prawdopodobny.
Drim
Legenda Intro
Posty: 1810
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: Drim »

Tak, rozumiem i przepraszam.
Przewidywania z forum > stanowisko dyplomacji UE.
patha pisze: 20 lis 2021, 1:11 ale konferencja Strazy Granicznej nie jest źródłem wiedzy o planach UE.
W listopadzie odbył się szczyt w Bejrucie i wizyta dyplomacji UE w Bagdadzie. Polecam posprawdzać ustalenia, to nie jest tajemnica. Ja nie sprawdzałem i możecie mnie zaskoczyć tym co udało wam się ustalić. Wiem tylko, że w Bejrucie spotkała się dyplomacja UE z przedstawicielstwem Belavii i stanowisko linii lotniczych zmieniło się o 180 stopni.
Ciekawe dlaczego.
patha pisze: 20 lis 2021, 1:11 Ale nie wiemy na jakim etapie kryzysu migracyjnego jesteśmy - czy skończy się za tydzień czy za dwa lata.
Nie wiemy. Naprawdę? Wojna na Ukrainie trwa od 2014 i końca nie widać. Kryzys migracyjny na morzu śródziemnym od 2015 i końca nie widać. Radzę się przygotować na długi i męczący okres przepychanek z Białorusią.

Nie mniej, dobry post i daję plusa.
patha
Rozkręcony intro
Posty: 255
Rejestracja: 18 sty 2016, 5:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP/J-T

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: patha »

Drimlajner pisze: 20 lis 2021, 9:55 Tak, rozumiem i przepraszam.
Przewidywania z forum > stanowisko dyplomacji UE.
Oczywiście, my tu siłą kolektywnego introwertyzmu jesteśmy mądrzejsi niż cała Bruksela :mrgreen:
Nie wiemy. Naprawdę? Wojna na Ukrainie trwa od 2014 i końca nie widać. Kryzys migracyjny na morzu śródziemnym od 2015 i końca nie widać. Radzę się przygotować na długi i męczący okres przepychanek z Białorusią.
Analogie są zwodnicze, wolę patrzeć na cele. Sytuacja w Turcji też nieco się różniła. Ergogan na pierwszą linię transportował emigrantów wypuszczonych z więzień, skazanych za przestępstwo. Tacy ludzie nie mieli wiele do stracenia. Jak oglądam newsy o obecnych uchodźcach to trochę inny typ ludzi. Wybrali drogę "półlegalną" (lot samolotem, wiza białoruska).
Łukaszenko chce z nich zrobić terrorystów - https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/202 ... onariuszy/
Ale czy Ci ludzie faktycznie będą walczyć za Łukaszenkę, który zrobił z nich mięso armatnie?

Natomiast w poście powyżej zapomniałem dopisać jednej rzeczy.

Czego chce Putin?

Opcja druga (obie się nie wykluczają) - kryzys na granicy Białoruskiej jest zasłoną dymną wobec nowej inwazji na Ukrainę.
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/202 ... 2022-roku/
https://www.bloomberg.com/news/articles ... e-invasion
Drim
Legenda Intro
Posty: 1810
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: Drim »

patha pisze: 22 lis 2021, 0:53 Oczywiście, my tu siłą kolektywnego introwertyzmu jesteśmy mądrzejsi niż cała Bruksela :mrgreen:
Tak, zwłaszcza gdy któryś nie potrafi wskazać nadawcy, odbiorcy i kwoty przelewu, i leci licentia poetica, siłą wyobraźni otwiera unijne placówki dyplomatyczne w Mińsku.
A nie, nie otwiera bo tak wg. internetowej ekspertyzy działa UE - wszystko na gębę.
patha pisze: 22 lis 2021, 0:53 Ale czy Ci ludzie faktycznie będą walczyć za Łukaszenkę, który zrobił z nich mięso armatnie?
A w czym problem ściągnąć wojaków od al-Asada?
My (Rosjanie) pomogliśmy im (pomogliśmy - dobre), oni (Syryjczycy) pomogą nam. Od Czeczenów nie oczekiwałbym znajomości arabskiego, a z Irakijczykami, o ile źródło nie wyschnie (zawsze pozostaje kierunek - Afganistan), trzeba się jakoś dogadać i pokierować.
patha pisze: 22 lis 2021, 0:53 Opcja druga (obie się nie wykluczają) - kryzys na granicy Białoruskiej jest zasłoną dymną wobec nowej inwazji na Ukrainę.
A może jest odpowiedzią na zaangażowanie USA?
Patrz USA, mogę zaatakować UE / kraj NATO, lepiej nie fikaj i trzymaj się z daleka od Ukrainy.
USA dostarczyło Ukrainie 80ton uzbrojenia w listopadzie, a amerykańskie okręty wpłynęły na Morze Czarne. NATO z roku na rok zwiększa swoją obecność na Ukrainie i w regionie (choć robi to naprawdę małymi krokami). 80ton można zwiększyć do 160ton, 240ton a okręty zastąpić brygadą w Kijowie, bo czemu nie.

Donieck i Ługańsk to ruina skazana na wieczną nieodbudowę, teraz pora na Kijów lub Charków :serce:
Drim
Legenda Intro
Posty: 1810
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: Drim »

Image

Dziś premiera projektu Solidarności Baranów. Wlot linii kolejowej od wschodu z kierunku Warszawskiego, wylot na zachód z rozjazdem na północ i na południe. Linie kolejowe w okolicy biegną wschód - zachód i nie wiem czy to jest dobre ustawienie, ale Mazowiecka sieć kolejowa jest ygh, i pewnie wymaga generalnego przemodelowania (głównie odciążając Most Średnicowy, kolejowa obwodnica Warszawy coś w ten deseń). Pasy startowe po obu bokach linii kolejowej. Powierzchnia 40km2 czyli odpowiednio z zapasem.

Teren lotniska wciąż objęty dobrowolnym skupem działek czyli burza w szklance wody.
Nikt od 40 lat nie potrafi położyć pierwokupu.

W Baranowie podobno rzucali dziś jajkami i nawet gnojem. Chytrusy. Dostali podwyżkę z 30zł za m2 na 40zł za m2. Przypominam, miało być 15zł.

Pozostałe inwestycje. Pomorskie i Śląskie. Reszta nie ma ekonomicznego znaczenia.
Przekop Mierzei Wiślanej chyba trwa.
W 2021 odrzucono o ile się nie mylę z 5 ofert budowy elektrowni atomowej w Polsce (brak funduszy i niechęć do inwestowania).
Nie wiem czy zaczęli już karczować las pod fabrykę Irezy... Iryzy... Ireny.
patha
Rozkręcony intro
Posty: 255
Rejestracja: 18 sty 2016, 5:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP/J-T

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: patha »

Niemcy wkrótce zaatakują Polskę politycznie. Będzie ostro. Szybki zryw w stronę konsolidacji Unii Europejskiej, większy zamordyzm, większa centralizacja, zniszczenie prawa weta. Próba budowy niemieckiej armii imperialnej.
Myślę, że to nieuniknione, inaczej stracą wpływy w Europie. Po tym, gdy największy niemiecki sojusznik, roponosiciel, poniósł sromotną porażkę w planach wyparcia Amerykanów z kontynentu oraz nowego podziału Europy Środkowej... Stracił partnera.
Niemiecka gospodarka będzie też miała spore kłopoty ze względu na brak tanich surowców z Rosji. Będzie kryzys.

Ukraina okazała się znaczącą siłą militarną. Polska jest blisko związana z Ukrainą i oba kraje mogą utworzyć nowy blok wpływu w Europie. Pozycja Polski bardzo urosła i może zacząć myśleć o autonomii i stawianiu się Niemcom. W kolejce czekają kraje Europy Południowej - Włochy, Grecja, którym też niemiecko-francuzkie panowanie w UE nie leży.

I co dalej ? Gdy Niemcy się obudzą będą próbowały skarcić niepokorne państwa, żeby Unia im się nie rozlazła. I zobaczymy nareszcie pruskie oblicze Niemiec, które tyle czasu było schowane.
Drim
Legenda Intro
Posty: 1810
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: Drim »

Poniósł klęskę bo w przeciwieństwie do wydarzeń sprzed 83 lat obecnie nie było odwrotnego 17 września. Niemcy nie wywiązały się z umowy, a niewywiązały się bo najprawdopodobniej nie rozumiały wagi sytuacji i roli którą muszą odegrać.

Brak zdecydowania w sumie charakteryzuje niemiecką politykę, a niezdecydowany imperator, to brzmi jak recepta na sukces.

Życzę powodzenia z pozbyciem się anglosaskich baz z terytorium Nadrenii i Badenii (działających poza strukturą NATO, pełniących de facto charakter okupacyjny). Amerykanie pewnie powiedzą - nie.

Śpijmy spokojnie i klepmy im te podzespoły do aut. Tyle.
patha
Rozkręcony intro
Posty: 255
Rejestracja: 18 sty 2016, 5:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP/J-T

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: patha »

Ja to tu tylko piszę po to, bym za jakiś czas mógł powiedzieć "a nie mówiłem". Taki papier, potwerdzenie posiadania opinii "przed szkodą". :D

Drim pisze: 12 wrz 2022, 9:50 Poniósł klęskę bo w przeciwieństwie do wydarzeń sprzed 83 lat obecnie nie było odwrotnego 17 września. Niemcy nie wywiązały się z umowy, a niewywiązały się bo najprawdopodobniej nie rozumiały wagi sytuacji i roli którą muszą odegrać.
Jakiej umowy nie dotrzymały Niemcy ?
To raczej Putin nie dotrzymał. Miała być spec-operacja a wyszła kompromitacja. Ślubu nie będzie, pan młody złapał filipińską grypę.

Mam tylko nadzieję, że Niemcy nie zdołają zbudować tej armii za miliard, bo im Amerykanie nie pozwolą. Bo na sprzeciw Polski bym nie liczył, tu nawet nikt nie pyta po co Niemcom taka armia. Przed Rosją nas będzie bronić, tak jak teraz broni Ukrainy ? :mrgreen:
Dla nas tylko bigos, Chopin i "oranie orków".
Drim
Legenda Intro
Posty: 1810
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Ogólnie o Rzeczypospolitej

Post autor: Drim »

Paktu Ribbentrop - Mołotow.

Co, nie obowiązuje? 8)

Konkury odwieczne. Bardzo atrakcyjna wizja sielskiego udanego małżeństwa. Ileż to już lat trwa ta próba pożenienia Niemiec i Rosji? Panna coś tam przebąkiwała bodajże w 2016, albo wcześniej, że tych amerykańskich baz to już wystarczy, znudziło jej się, ona by chciała szaleć, tak jak kiedyś, ale może nie tak ostro.
Kawaler część usłyszał, część dopowiedział sobie sam. Normalna sprawa. Tak w życiu bywa.

Warto wspomnieć. Kawaler niemłody. Dodatkowo z nożem na gardle. Ciotka Białoruś chora, wesprzeć trzeba. Trójnacze kuzynostwo Krym, Donbabwe i Ługandę też groszem trzeba wesprzeć. Brat Czeczen ciągle pożycz i pożycz.
A tu taka panna! Chętna i z bogatego domu!

Tatko nie zauważy. Myślisz, że to tak łatwo na Ukrainę dowieźć uzbrojenie z Hamburga? Tam tyle kontenerowców czeka w kolejce na rozładunek.
Moja ukochana siostrzyczka Węgierka powie, że spotkałam się z nią, dostarczy mocne alibi, a my możemy spokojnie zaszaleć.

Niestety wtrąciła się immer verdammt polnische przyzwoitka i 90% sprzętu wyładowano w Rzeszowie.
(Rzeszów to ogólnie zasługuje na jakąś odznakę miasta bohatera Ukrainy bo tam się prawdziwe cuda działy. Porównując do Okęcia i w sumie wszystkich polskich lotnisk razem wziętych to w Rzeszowie w tydzień wylądowało więcej 747 niż wszędzie indziej... przez cała bitą historię naszego lotnictwa cargo.)

Chronologia wydarzeń na pewno zostanie uporządkowana w przyszłości, a konflikt szczegółowo opisany i poddany różnym interpretacjom. Nie ukrywajmy. Takiego partactwa świat dawno nie widział.
Nie mniej Putin osiągnął część swoich celów. Wiarygodność UE jako gwaranta bezpieczeństwa w regionie została skutecznie podważona. UE została sprowadzona z powrotem do roli platformy gospodarczej, na szczęście dla nas pozostającej klientem NATO, ale niestety wyraźnie widać pęknięcie na strukturze.
Francja otrzymała szereg poważnych ciosów. Inwestycja za inwestycją same niewypały. Chociażby z mojego podwórka Suchoj Superjet 100 z dużym udziałem kapitału i know-how Airbusa jest teraz martwy. Po Airbusie a380 jest to druga poważna wpadka tego producenta.
...a gdy wspomnimy o francuskich komponentach w pozostałych maszynach Suchoja, tym razem tych maszynach o profilu mniej pasażerskim a bardziej bojowym...

RÓŻOWO NIE JEST! ale

Uspokajam. Niemcy nie zdołają zbudować armii za miliard. Sprzeciw Amerykanów nie ma tu nic do rzeczy. Powody są czysto ekonomiczne. Niemcy nie wiedzą w jaki sposób zbudować armię za miliard.
Puśćmy wodzę fantazji i zastanówmy się czego taka armia za miliard potrzebuje. Armia która rzeczywiście będzie budzić postrach. Nie tylko po wsiach na naszym pograniczu, ale również globalnie! Taka armia być może potrzebuje lotniskowców? A konkretnie zespołów uderzeniowych lotniskowca, de facto pływających armii zdolnych do uderzenia kiedykolwiek i gdziekolwiek na świecie. To pozwala zachować inicjatywę, nieprawdaż?
Niemcy nigdy nie miały lotniskowca, a budowa takiego od 0 nie jest prostym zadaniem, zważywszy dodatkowo na fakt, że Niemcy wcale nie mają dużych tradycji morskich.
Owszem, był Dönitz i turbiny Waltera, prawdziwa Wunderwaffe przyjęta później przez kraje zwycięskie za standard ale nawet tutaj, kiedy przyjrzymy się detalom zagadnienia, wychodzi na jaw niemiecki brak zrozumienia zagadnienia.
Bismarck co go zatopił, właśnie, prototypowy zespół uderzeniowy lotniskowca. Tirpitz co stał i stał, i stał, i stał, i stał, i stał, i stał, i stał, i w końcu zatonął we fiordzie. Graf Zeppelin w wiecznej budowie. Raeder który skutecznie nawijał Hitlerowi makaron na uszy aż do 1943 roku. Dönitz który przyszedł (na stanowisko szefa Kriegsmarine, prawda) kiedy było na dobrą sprawę już po wszystkim.

A przede wszystkim zacznijmy od tego: budowa armii za miliard kosztuje więcej niż miliard, co automatycznie sprawia, że Niemcy są biedniejsze bo wydają na armię zamiast na infrastrukturę, usługi publiczne, inwestycje itp.
Amerykanie mają ten luksus zadłużania się w walucie własnej... co prawda Niemcy zachowały sobie możliwość powrotu do marki.
ODPOWIEDZ