Jak właściwie określić typ MBTI ?

Tutaj możemy zadać pytanie dotyczące konkretnego problemu związanego mniej lub bardziej z introwertyzmem naszym lub innych, poprosić o pomoc, rady, wskazówki.
Awatar użytkownika
Introja
Stały bywalec
Posty: 243
Rejestracja: 25 lip 2021, 16:27
Płeć: kobieta

Re: Jak właściwie określić typ MBTI ?

Post autor: Introja »

@Rafael hm ciekawe, nie wiedziałam, że tym się różnią, ale w takim razie to faktycznie pasuje do mnie. Choć też bardzo lubię światy fantasy. No ale tak, na otoczenie zwracam najwięcej uwagi, na to, co się dzieje wokół, co wygląda ciekawie by np. zrobić zdjęcie.
;)
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2681
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jak właściwie określić typ MBTI ?

Post autor: Coldman »

16personalities to nie jest test MBTI, nawet sami o tym piszą w opisie xDDDDDDDDDDD
Awatar użytkownika
Kermit
Introwertyk
Posty: 74
Rejestracja: 06 wrz 2020, 18:26
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: INFJ

Re: Jak właściwie określić typ MBTI ?

Post autor: Kermit »

Rafael pisze: 20 wrz 2022, 18:49
Ale tam bzdety piszą..
Kiedyś Wam napiszę czym się charakteryzuje INFJ...
Rafael pisze: 20 wrz 2022, 18:49 Ja też brałem pod uwagę INFJ, ale odrzuciłem, bo INFJ ma funkcję Se na samym końcu, a u Ciebie świat sensoryczny, czyli ten poznawany zmysłami jest bardzo ważny. :)
Prawda INFJ żyje w swoim świecie, zewnętrzy mu nie jest potrzebny...
Rafael pisze: 20 wrz 2022, 18:49 INFJ to taki, który nie będzie zwracał uwagi na wystrój swojego mieszkania, będzie mu wszystko jedno jak się ubiera, no chyba że właśnie to jest jego ideą, wtedy z kolei będzie na to zwracał przesadnie uwagę, może nawet fanatycznie.
Eee tam, oczywiście że zwracamy, tylko to nam się ma podobać nie Wam.
Rafael pisze: 20 wrz 2022, 18:49 INFJ też często ma artystyczną osobowość, ale raczej będzie szedł w kierunku pisania(fikcja np fantastyka, poezja), muzyki(np kompozycja), może być również malarstwo, ale raczej wybierze abstrakcję.
Słabością INFJ jest brak kontaktu z rzeczywistością, a u Ciebie przecież tego nie ma. Ty czujesz zapachy, smakujesz potrawy, fotografujesz to co dostrzegasz. :)
Co Wy z tym, że INFJ to artystyczna dusza, nie ma zależności.
Rafael pisze: 20 wrz 2022, 18:49 Gdyby INFJ zainteresował się fotografią, to byłyby to przykładowo jakieś odrealnione portrety, a nie pomnik, tak jak u Ciebie. Pewnie by go nawet nie zauważył. Tworzył by za pomocą zdjęć jakieś odrealnione światy.
Nieeeeee. Raczej pokazywałby drugie dno, coś czego inni nie widzą, niósł jakiś przekaz. My widzimy detale, których inni nie widzą. I na nich się skupiamy, bo to one dają nam obraz świata. Robienie zdjęć jest bardzo trudne. INFJ chce być perfekcyjny w tym czym się zajmuje, więc zajmowanie się czymś w czym nie da się być perfekcyjnym jest przerażające.
Faktycznie nie umiem i nie lubię robić zdjęć, nigdy nie odzwierciedlają tego co ja widzę :(

Możemy podyskutować o INFJ. Uwielbiam analizować swój typ, co też jest typowe dla INFJ, bo my nie jesteśmy w stanie zdefiniować siebie. Potrzebujemy do tego zewnętrznych narzędzi.
Awatar użytkownika
Rafael
IntroManiak
Posty: 642
Rejestracja: 04 lip 2022, 22:01
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak właściwie określić typ MBTI ?

Post autor: Rafael »

Kermit pisze: 22 wrz 2022, 23:44 Ale tam bzdety piszą..
Faktycznie spora ilość głupot. Ja opisu do tego momentu nie czytałem. Spojrzałem jedynie z ciekawości jaki typ wyszedł Introji z testu. Bardziej ten tekst przypomina wypowiedź babki, która na dwoje wróżyła. :)

Rafael pisze: 20 wrz 2022, 18:49 INFJ to taki, który nie będzie zwracał uwagi na wystrój swojego mieszkania, będzie mu wszystko jedno jak się ubiera, no chyba że właśnie to jest jego ideą, wtedy z kolei będzie na to zwracał przesadnie uwagę, może nawet fanatycznie.
Kermit pisze: 22 wrz 2022, 23:44 Eee tam, oczywiście że zwracamy, tylko to nam się ma podobać nie Wam.
Chyba mnie nie rozumiesz. Przecież wyraźnie napisałem, że jedni zwracają, a inni nie, w zależności od tego jakie mają do tej sprawy podejście.
INFJ nie będą natomiast dbać o wystrój wnętrza ze względu na reputację u innych. A dla wielu typów właśnie tak jest, iż będą się obawiać, że inni źle o nich pomyślą i dlatego wszystko urządzą wg najnowszej mody kolorystyki itd.
Tu zresztą jest duża różnica między kobietami i mężczyznami. Mężczyzna INFJ w większości przypadków nie będzie jakoś szczególnie upiększał mieszkania tak jak każdy inny pan, będący reprezentantem innego typu.
Co Wy z tym, że INFJ to artystyczna dusza, nie ma zależności.
Na czym ten pogląd opierasz?
Zobacz sobie 61 komentarzy pod tym filmem.
https://www.youtube.com/watch?v=DxrRfh9qHgo

Zdecydowana większość to ludzie o artystycznych zawodach lub amatorzy zajmujący się jakąś dziedziną sztuki w wolnym czasie dla przyjemności. A to nie takie częste. Większość ludzi nie ma artystycznych hobby, a najczęściej nie ma żadnych czynnych zainteresowań. Zatem wśród INFJ występuje nadreprezentacja zawodów artystycznych. Oczywiście nie mam na to żadnych dowodów, bo MBTI nie jest dyscypliną naukową.
Nieeeeee. Raczej pokazywałby drugie dno, coś czego inni nie widzą, niósł jakiś przekaz. My widzimy detale, których inni nie widzą. I na nich się skupiamy, bo to one dają nam obraz świata.
To co piszesz nie jest sprzeczne z tym, co ja napisałem, więc nie wiem po co moją wypowiedź negujesz. Mogę się z tym zgodzić. :)
INFJ chce być perfekcyjny w tym czym się zajmuje, więc zajmowanie się czymś w czym nie da się być perfekcyjnym jest przerażające.
No niestety to jest duża wada INFJ, nad którą trzeba pracować.
Robienie zdjęć jest bardzo trudne.
To prawda. Ja już fotografuje różne tematy od 46 lat i wciąż rzadko bywam w pełni zadowolony z rezultatów.
Ale ja to lubię robić bardziej dla samego procesu niż rezultatu. Jak to mówią "sztuka dla sztuki". I to też jest cecha osobowości artystycznej. :)

Generalnie to się z Tobą we zgadzam poza tymi skłonnościami do zajmowania się sztuką, które są bardzo częste u INFJ, co nie zawsze musi oznaczać artystyczną duszę. Rzecz jasna nie wszyscy INFJ to artyści, czy artystyczne dusze. Jest wśród, tego typu wielu filozofów, a to już zupełnie inny sposób myślenia.

Choć mój brat cioteczny z wykształcenia jest filozofem, a z zamiłowania muzykiem, a on też chyba jest INFJ.
A cieszący się najgorszą sławą INFJ, twórca narodowego socjalizmu i III Rzeszy w młodości zajmował się zawodowo malarstwem, a potem również hobbystycznie.

Trzeba też pamiętać, iż nie ma typów stu procentowych. Każdy ma swój unikalny rozkład funkcji, który może jedynie zbliżać się do jakiegoś typu mniej lub bardziej.
Moja niepowtarzalna osobowość wg jednego z testów odpowiada ISTP w 86%, czyli całkiem sporo, choć myślę iż ten wynik jest nieco zawyżony.
Nie o górę się potkniesz, ale o kamień.
Awatar użytkownika
Rafael
IntroManiak
Posty: 642
Rejestracja: 04 lip 2022, 22:01
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak właściwie określić typ MBTI ?

Post autor: Rafael »

Kermit pisze: 22 wrz 2022, 23:44 Kiedyś Wam napiszę czym się charakteryzuje INFJ...
Znalazłem na forum taką dokładną charakterystykę INFJ w oparciu o funkcje.
https://www.introwertyzm.pl/viewtopic.php?t=3584

Taki cytat z tego opisu:
"Dzięki wykorzystaniu bujnej wyobraźni i smykałki do metafor, łatwo przychodzi im też snucie interesujących opowieści"
A czemu Ty nie używasz metafor?

"Rzecznicy często "myślą" obrazami bardziej niż słowami. Ich intuicja jest niejednokrotnie manifestowana w formie symboli, obrazów i wzorów."
INFJ myśli obrazami zatem powinno mu to szczególnie łatwo przychodzić, aby je nawet w zwykłych tekstach namalować za pomocą metafor, bo jak inaczej.

Z cenionych osób INFJ, to można by jako wzorcowy przykład wskazać Leonarda Cohena, który najbardziej znany jest ze swoich pieśni, ale jego życie to też była filozofia i religia. Próba syntezy różnych światopoglądów.
Nie o górę się potkniesz, ale o kamień.
Awatar użytkownika
bartek93
Ambiwertyk
Posty: 320
Rejestracja: 15 kwie 2018, 22:29
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP
Lokalizacja: Okolice Siedlec

Re: Jak właściwie określić typ MBTI ?

Post autor: bartek93 »

Rafael pisze: 05 paź 2022, 15:24 Znalazłem na forum taką dokładną charakterystykę INFJ w oparciu o funkcje.
https://www.introwertyzm.pl/viewtopic.php?t=3584

Taki cytat z tego opisu:
"Dzięki wykorzystaniu bujnej wyobraźni i smykałki do metafor, łatwo przychodzi im też snucie interesujących opowieści"
A czemu Ty nie używasz metafor?

"Rzecznicy często "myślą" obrazami bardziej niż słowami. Ich intuicja jest niejednokrotnie manifestowana w formie symboli, obrazów i wzorów."
INFJ myśli obrazami zatem powinno mu to szczególnie łatwo przychodzić, aby je nawet w zwykłych tekstach namalować za pomocą metafor, bo jak inaczej.
Takie opisy są niewiele warte, bo takie cechy może przypisać sobie praktycznie każdy z typów. Ja nie jestem INFJ, a też mam bujną wyobraźnię i smykałkę do metafor i też myślę obrazami.
I breathe the air of my beliefs
INFP 962(171) sp/so
Awatar użytkownika
Rafael
IntroManiak
Posty: 642
Rejestracja: 04 lip 2022, 22:01
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak właściwie określić typ MBTI ?

Post autor: Rafael »

bartek93 pisze: 07 paź 2022, 9:45 Takie opisy są niewiele warte, bo takie cechy może przypisać sobie praktycznie każdy z typów. Ja nie jestem INFJ, a też mam bujną wyobraźnię i smykałkę do metafor i też myślę obrazami.
Nie ma co się dziwić wszak masz funkcję Ni jako pomocniczą, podczas gdy INFJ ma ją jako dominującą. Stąd u INFJ takie myślenie będzie częstsze i ważniejsze niż u Ciebie, ale Ty też powinieneś być w tym dobry.

A ja ISTP mam ją na trzecim poziomie stosu, zatem będzie ona u mnie dość słaba. Można jednak pracować nad jej rozwojem i też cieszyć się korzyściami, które ona daje.

A przypisać można tylko tym typom, które mają Ni jako funkcję pomocniczą lub dominującą, czyli ENTJ, INTJ, ENFJ, INFJ, oraz jeśli będą nad tym pracować typom ISTP, ISFP. Funkcja trzeciorzędna Ni może rozwinąć się też w starszym wieku u ISTP oraz ISFP.
Nie o górę się potkniesz, ale o kamień.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2138
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Jak właściwie określić typ MBTI ?

Post autor: Drim »

Rafael pisze: 23 wrz 2022, 14:42 A cieszący się najgorszą sławą INFJ, twórca narodowego socjalizmu i III Rzeszy w młodości zajmował się zawodowo malarstwem, a potem również hobbystycznie.
Rafael pisze: 23 wrz 2022, 14:42 INFJ nie będą natomiast dbać o wystrój wnętrza ze względu na reputację u innych. A dla wielu typów właśnie tak jest, iż będą się obawiać, że inni źle o nich pomyślą i dlatego wszystko urządzą wg najnowszej mody kolorystyki itd.
Historia, dyscyplina naukowa w której zamiast sięgnąć do źródeł, np. biograficznych, wymyślamy i kierujemy się intuicją.

Nakazał odnalezienie swoich obrazów celem dalszego zniszczenia, aby ludzie o nim źle nie pomyśleli. Ukrywał Ewę Braun (de facto gadający mebel, element wystroju wnętrza, ona nie pełniła żadnej funkcji), aby ludzie o nim źle nie pomyśleli.
Planował całkowitą przebudowę kilku miast (min. Berlina, Wiednia, Gdańska, Warszawy) aby wywrzeć na współmieszkańcach i obcokrajowcach konkretne pozytywne wrażenie (o wielkim germańskim duchu, w przeciwieństwie do ówcześnie obecnego kulturowego misz-masz).

Malarstwo, a konkretnie pejzaże Hitlera, również można zinterpretować inaczej. Podejście do sztuki miał zadaniowe i mocno moralizatorskie. Czy to nie jest zaprzeczenie artystycznej duszy? Opinia Wiedeńskiej ASP jest słuszna. Hitler nie był artystą, był kreślarzem i powinien był aplikować na wydział architektury.

No, ale to MBTI. Pewnie zaraz się dowiem, że INFJ nie przywiązują wagi do opinii innych ludzi, chyba, że jest inaczej i wtedy INFJ przywiązują wagę do opinii innych ludzi.

Przed Pierwszą Wojną Światową nowinką w świecie artystycznym był min. kubizm. Mnie się kubizm nawet podoba i powiesiłbym sobie w pokoju. Krzywo narysowana gitara? Twarz nie będąca twarzą? Nad okiem dwa prostokąty przypominające okna - może to budynek, kamienica? Hitler uważał to za degeneracje hasztag #tylkoprostelinie hasztag #kopiujemyrzeczywistość.

Image
Awatar użytkownika
Rafael
IntroManiak
Posty: 642
Rejestracja: 04 lip 2022, 22:01
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak właściwie określić typ MBTI ?

Post autor: Rafael »

Może tak być jak piszesz, ale nie musi.

Ja wodza III Rzeszy nie typowałem, skorzystałem jedynie z dość powszechnego przekonania znawców MBTI, że on właśnie INFJ był.

Co do artystycznej duszy to ja to pojęcie rozumiem dość szeroko i myślę, że obejmuje z jakieś 10-20 % populacji. Nie tylko zawodowych artystów, ale również zwykłych ludzi, którzy coś tam sobie w domu tworzą sobie a muzą. Kiedyś przez artystyczną duszę był rozumiany pewien typ osobowości. Były na to robione nawet testy. Ja miałem taki robiony w szkole podstawowej przez panią psycholog i wyszło mi, że mam właśnie taką osobowość. I jeszcze dwóm moim kolegom. którzy później zostali zawodowymi artystami.

Dodam, iż MBTI nie jest i nie pretenduje do bycia dyscypliną naukową. Raczej jest odpowiedzią na pewne ludzkie potrzeby stare jak cywilizacja.
Za czasów mojej młodości modna była astrologia, która w swoim popularnym wydaniu dzieliła ludzkość na 12 typów osobowości. Pamiętam jak w podstawówce dobieraliśmy się w pary kierując się znakami zodiaku. Ale czy te pary były przez to bardziej udane, to wątpię.

Myślę jednak, że MBTI to jakiś postęp wobec astrologii, bo to bazuje na obserwacji danej osoby, a nie na jej dacie urodzenia. Oprócz tego stawia na rozwój funkcji danego typu, a nawet na rozszerzanie możliwości na funkcje innych typów. Lepsze testy tworzą dla każdego unikalny typ osobowości , który potem porównywany jest z 16 typami MBTI. A wynik porównania wyrażany jest w procentach.
Drim pisze: 08 paź 2022, 12:08 Malarstwo, a konkretnie pejzaże Hitlera, również można zinterpretować inaczej. Podejście do sztuki miał zadaniowe i mocno moralizatorskie. Czy to nie jest zaprzeczenie artystycznej duszy? Opinia Wiedeńskiej ASP jest słuszna. Hitler nie był artystą, był kreślarzem i powinien był aplikować na wydział architektury.
Co do jego koncepcji artystycznej to była ona podporządkowana jego idei, co jest typowe dla INFJ. Gdyby miał inne idee, to podobała, by mu się inna sztuka i taką by sam próbował tworzyć.
A sztuka jak najbardziej może być zaangażowana i służyć jakiejś idei.

A tak prywatnie to ja bym takiej sztuki służącej czemuś nie potrafił stworzyć nawet gdybym chciał. Nie leży to w moich możliwościach.

Ale są tacy co potrafią i to całkiem nieźle.

Jeśli chodzi o zdolności malarskie antybohatera, to widocznie nie były one wystarczające do zostania studentem wiedeńskiej ASP, ale jak na amatora całkiem przyzwoite moim zdaniem.
Nakazał odnalezienie swoich obrazów celem dalszego zniszczenia, aby ludzie o nim źle nie pomyśleli.
Trudno powiedzieć czy to było powodem. Być może sam uznał je za niewystarczająco dobre. INFJ jest perfekcjonistą.
No, ale to MBTI. Pewnie zaraz się dowiem, że INFJ nie przywiązują wagi do opinii innych ludzi, chyba, że jest inaczej i wtedy INFJ przywiązują wagę do opinii innych ludzi.
Moim zdaniem tej cechy typu INFJ nie posiadał. Myślę, że jemu bardzo zależało na opinii innych, a jego kreatywność przejawiała się w tworzeniu swojego własnego wizerunku, który miał służyć propagacji jego idei.

Zresztą mało jest takich ludzi, którzy w 100% odpowiadają swojemu typowi.
Moim skromnym to nie ma ludzi, którym w 100% nie zależy na opinii innych. INFJ zależy na opinii innych mniej niż innym typom.
Nie o górę się potkniesz, ale o kamień.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2138
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Jak właściwie określić typ MBTI ?

Post autor: Drim »

Rafael pisze: 08 paź 2022, 16:09 Może tak być jak piszesz, ale nie musi.
Zazwyczaj jednak jest tak jak ja piszę. Przyrównałem MBTI do horoskopu i proszę, teraz stawiasz MBTI obok astrologii.
Nie będę ukrywał, moją uwagę przykuł fragment (skan który wrzucił @Coldman) datujący MBTI na okolice lat 40/50 XX wieku, a jest to okres w którym popularność zaczynają zdobywać również testy na IQ (początkowo mocno manipulowane testy na IQ).
Ktoś - kiedyś usiłował ludzi porozdzielać na kategorie, jeśli nie względem pochodzenia czy rasy to właśnie względem osobowości i intelektu. Interes miał w tym czysto korporacyjny, człowiek-trybik-w-maszynie miał być w założeniu od razu kierowany na odpowiednie stanowisko, aby nie marnować cennego czasu korporacji.

Image

To zagadnienie dopiero sobie badam, nie wydałem jeszcze ostatecznych osądów.

Pytanie stawiam odwrotne. Czy ludzi intelekt i osobowość można w ogóle zmierzyć? Według jakich kryteriów? Według jakiej skali?
Rafael pisze: 08 paź 2022, 16:09 Co do jego koncepcji artystycznej to była ona podporządkowana jego idei, co jest typowe dla INFJ. Gdyby miał inne idee, to podobała, by mu się inna sztuka i taką by sam próbował tworzyć.
A sztuka jak najbardziej może być zaangażowana i służyć jakiejś idei.
To nie artyzm, to hierarchia.
Rafael pisze: 08 paź 2022, 16:09 Trudno powiedzieć czy to było powodem. Być może sam uznał je za niewystarczająco dobre. INFJ jest perfekcjonistą.
Niedokończona sprawa, luźny koniec, słabe ogniwo. Zbrodnia doskonała nie istnieje.
Grzebiąc w archiwach Wiedeńskiej ASP odkryliśmy liche fundamenty nazistowskiego antysemityzmu. Double check z pozostałymi po Hitlerze obrazami i wyszło na rację akademików. Nowego porządku nie buduje się na tak słabych fundamentach. Ludzie raz dwa odkryli by fałsz. Zacieranie śladów nie jest więc perfekcjonizmem, raczej działaniem logicznym.

Tak, z drugiej strony. Większość co inteligentniejszych przestępców zaciera ślady. Czy czyni to ich od razu perfekcjonistami? Po prostu nie chcą zostać złapani.
Awatar użytkownika
Rafael
IntroManiak
Posty: 642
Rejestracja: 04 lip 2022, 22:01
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak właściwie określić typ MBTI ?

Post autor: Rafael »

Drim pisze: 08 paź 2022, 23:09 To nie artyzm, to hierarchia.
Z artystycznego punktu widzenia to powinno być tak, iż ktoś zafascynował się jakąś ideą i pod jej wpływem tworzy jakąś sztukę. Przykładowo kogoś fascynuje subkultura punk i dlatego zaczyna tworzyć muzykę punkową. I tak by było w przypadku INFJ.

A u mnie było na początku odwrotnie. Zacząłem słuchać muzyki punk. Spodobała mi się i zainteresowałem się ideologią punkową. Z czasem ideologia stała się ważniejsza, a muzyka zeszła na dalszy plan. No, ale ja nie jestem INFJ.

Choć muszę przyznać, iż wtedy pisałem teksty i komponowałem muzykę pod wpływem idei, jednak w tym czasie byłem typem ENFP, który podobnie jak INFJ zalicza się do idealistów, ale jest bardzo chaotyczny i zmienny i nigdy z nim nic nie wiadomo, co mu do głowy strzeli. ;)
Ale to dawne dzieje. Teraz bym już tak nie potrafił, co zrozumiałe gdyż obecnie jestem typem ISTP.

Zatem reasumując u INFJ najpierw idea, a później sztuka, a u ISTP, ISFP i innych sensorycznych najpierw sztuka, a potem ewentualnie idea lub jej brak. Dla sensorycznych idea nie jest konieczna do tworzenia sztuki.

A to jest swoją drogą bardzo ciekawy temat pod wpływem czego poszczególne typy tworzą sztukę?
Jak najbardziej na temat, gdyż odpowiedź na to pytanie może pomóc w wytypowaniu danej osoby.

W sumie to prawie każdy robi zdjęcia, ale nie każdy fotografuje z tego samego powodu?

Ktoś - kiedyś usiłował ludzi porozdzielać na kategorie, jeśli nie względem pochodzenia czy rasy to właśnie względem osobowości i intelektu. Interes miał w tym czysto korporacyjny, człowiek-trybik-w-maszynie miał być w założeniu od razu kierowany na odpowiednie stanowisko, aby nie marnować cennego czasu korporacji.
Dzielenie wszystkiego co istnieje na kategorie jest odwieczną potrzebą człowieka porządkowania chaosu.
Szesnaście typów MBTI, bazujące na funkcjach kognitywnych powstało z inspiracji 12 archetypami C. G. Junga i oba te systemy pomagają ludziom odnaleźć pewien ład w skomplikowanym świecie ludzkich cech. A archetypy zastały ustalone na podstawie historii ludzkości zawartej w sztuce sięgającej mitów greckich.

Rzecz jasna współczesny biznes wykorzystuje MBTI do swoich działań, szczególnie w rekrutacji i lepszym wykorzystaniu pracowników. Tu podobnie jak, z prawie każdym narzędziem można je użyć w złym lub dobrym celu.
Pytanie stawiam odwrotne. Czy ludzi intelekt i osobowość można w ogóle zmierzyć? Według jakich kryteriów? Według jakiej skali?
Perfekcyjnie jak na razie nie można. Ale można poszukiwać coraz precyzyjniejszych narzędzi pomiarowych, które będą powoli zbliżać nas do coraz lepszych rezultatów.
Nie o górę się potkniesz, ale o kamień.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2138
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Jak właściwie określić typ MBTI ?

Post autor: Drim »

Rafael pisze: 09 paź 2022, 15:32 Choć muszę przyznać, iż wtedy pisałem teksty i komponowałem muzykę pod wpływem idei, jednak w tym czasie byłem typem ENFP, który podobnie jak INFJ zalicza się do idealistów, ale jest bardzo chaotyczny i zmienny i nigdy z nim nic nie wiadomo, co mu do głowy strzeli. ;)
Ale to dawne dzieje. Teraz bym już tak nie potrafił, co zrozumiałe gdyż obecnie jestem typem ISTP.
Czyżby ciche potwierdzenie mojego - temperament jest zmienny w czasie?
Rafael pisze: 09 paź 2022, 15:32 A to jest swoją drogą bardzo ciekawy temat pod wpływem czego poszczególne typy tworzą sztukę?
Jak najbardziej na temat, gdyż odpowiedź na to pytanie może pomóc w wytypowaniu danej osoby.
Niewątpliwie Hitler "tworzył" pod wpływem biedy, a może konkretniej, chęci usamodzielnienia się od wpływu rodziców i krewnych. Względy finansowe są powodem najważniejszym i uniwersalnym dla każdego człowieka czy artysty.
Podłapał pomysł z budowlanką* i architekturą, i to było dobre, miał do tego naturalne zdolności. Niestety przyszła Pierwsza Wojna Światowa i mocno zamieszała nam wszystkim w biogramach. Bycie człowiekiem upartym na pewno nie pomogło, ale ta cecha była raczej wyuczona.

*że malował, to wszyscy ćwierkają, ale że murował, to nikt nie wspomni.
Rafael pisze: 09 paź 2022, 15:32 Dzielenie wszystkiego co istnieje na kategorie jest odwieczną potrzebą człowieka porządkowania chaosu.
Tak, podobne wnioski miałem na myśli. Biedny człowiek. Niemądry.
Awatar użytkownika
Rafael
IntroManiak
Posty: 642
Rejestracja: 04 lip 2022, 22:01
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak właściwie określić typ MBTI ?

Post autor: Rafael »

Drim pisze: 09 paź 2022, 17:31 Czyżby ciche potwierdzenie mojego - temperament jest zmienny w czasie?
viewtopic.php?t=739
Tu jest temat o zmienie typu MBTI w ciagu życia tej samej osoby. Z moimi wypowiedziami i Twoimi również, gdzie wyjaśniłem już jakiś czas temu jak to było u mnie. Czyli, że się zmieniło. Końcowa konkluzja jest taka iż może się zminić, ale rzadko. Jednak tam bardziej chodziło o introwertyzm i ekstrawertyzm, a nie konkretny typ MBTI. Ten ostatni będzie się zmieniał częściej. Co wynika nawet tylko z samej matematyki.

A jeśli chodzi o jungowskie archetypy to mogą one zmieniać się sytuacyjnie, ktoś może być kimś innym w pracy i kimś innym w domu. Mój ojciec był tego dobrym przykładem. ;)
Każda z typologi ma swój sens i pokazuje nam inny aspekt osobowości człowieka. MBTI ten stały, a archetypy sytuacyjny. Dlatego warto z nich wszystkich korzystać, gdy chcemy się dowiedzieć jak najwięcej o nas samych i innych.
Nie o górę się potkniesz, ale o kamień.
Awatar użytkownika
Kermit
Introwertyk
Posty: 74
Rejestracja: 06 wrz 2020, 18:26
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: INFJ

Re: Jak właściwie określić typ MBTI ?

Post autor: Kermit »

Rafael pisze: 05 paź 2022, 15:24
Kermit pisze: 22 wrz 2022, 23:44 Kiedyś Wam napiszę czym się charakteryzuje INFJ...
Znalazłem na forum taką dokładną charakterystykę INFJ w oparciu o funkcje.
https://www.introwertyzm.pl/viewtopic.php?t=3584

Taki cytat z tego opisu:
"Dzięki wykorzystaniu bujnej wyobraźni i smykałki do metafor, łatwo przychodzi im też snucie interesujących opowieści"
A czemu Ty nie używasz metafor?

"Rzecznicy często "myślą" obrazami bardziej niż słowami. Ich intuicja jest niejednokrotnie manifestowana w formie symboli, obrazów i wzorów."
INFJ myśli obrazami zatem powinno mu to szczególnie łatwo przychodzić, aby je nawet w zwykłych tekstach namalować za pomocą metafor, bo jak inaczej.

Z cenionych osób INFJ, to można by jako wzorcowy przykład wskazać Leonarda Cohena, który najbardziej znany jest ze swoich pieśni, ale jego życie to też była filozofia i religia. Próba syntezy różnych światopoglądów.
Myślę, że zbyt dosłownie bierzesz te metafory.
Gdybym tak non stop używała typowych metafor nikt by mnie nie rozumiał - już mnie nikt nie rozumie.
Ale na przykład:
Potrafię najbardziej złożoną rzecz techniczną wytłumaczyć laikowi poprzez porównanie do prostych codziennych rzeczy/sytuacji. Nawet nie wiem jak to robię, po prostu samo mi się pojawia w głowie.
Na studiach jak musiałam się nauczyć głupiej teorii lub iluś podpunktów na pamięć, na marginesie rysowałam symbole opisujące treść - np. wyliczać - rysowałam cyfry 123, powtarzać - kilka kresek. Do dziś pamiętam jak ludzie patrzyli na mnie jak na wariata jak to widzieli.

I nie, nie uważam, że fajnie jest być INFJ, wolałabym być normalna.
Awatar użytkownika
Rafael
IntroManiak
Posty: 642
Rejestracja: 04 lip 2022, 22:01
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak właściwie określić typ MBTI ?

Post autor: Rafael »

Kermit pisze: 14 paź 2022, 19:09 Myślę, że zbyt dosłownie bierzesz te metafory.
Tak też właśnie myślałem, ale chciałem się upewnić. Zresztą to typowe dla INFJ przekonanie, że gdyby byli w pełni sobą to byliby nierozumiani. Czasem prawdziwe, a czasem nie. Smutne dla mnie, że ktoś tak czuje, że jest nierozumiany. Ja też tak czasem mam więc to znam. Ale raczej rzadko, albo czegoś nie wiem? ;)
Potrafię najbardziej złożoną rzecz techniczną wytłumaczyć laikowi poprzez porównanie do prostych codziennych rzeczy/sytuacji. Nawet nie wiem jak to robię, po prostu samo mi się pojawia w głowie.
Na studiach jak musiałam się nauczyć głupiej teorii lub iluś podpunktów na pamięć, na marginesie rysowałam symbole opisujące treść - np. wyliczać - rysowałam cyfry 123, powtarzać - kilka kresek. Do dziś pamiętam jak ludzie patrzyli na mnie jak na wariata jak to widzieli.
To super. Właśnie tego typu sprawy miałem na myśli. Za to odpowiada pierwsza, zawsze nieuświadomiona, funkcja na stosie. W przypadku INFJ to Ni. I dlatego nie wiesz jak to robisz. To jest dla Ciebie oczywiste. Zawsze tak było.
A inne typy jak np ISTP może i też by czasem tak potrafiły, ale byłoby to bardzo trudne i gdyby się udało to uznałyby to za życiowe osiągnięcie. :)
I nie, nie uważam, że fajnie jest być INFJ, wolałabym być normalna.
To prawda, że INFJ mają swoje dziwactwa, może nieco większe niż inne typy. No tak przynajmniej powinno być wg MBTI. Ale są przecież bardzo tolerancyjne typy, jak np ENFP (ten chyba wszystko zaakceptuje), a także ISTP, który ceni sobie wolność swoją i innych, zatem też potrafi być z kimś o bardzo niestandardowym sposobie życia i nie będzie mu to przeszkadzać. Zatem pewnie INFJ jest w stanie znaleźć kogoś z kim będzie mógł być sobą i czuć się komfortowo i na luzie. :)

Właśnie niektóre typy są bardziej z siebie zadowolone, a inne mniej. Mój typ ISTP przeważnie jest zadowolony z tego, że jest ISTP i nie zamieniłby go na żaden inny. I ja też tak mam.

A masz jakiś ulubiony typ, którym byś chciała być?
Nie o górę się potkniesz, ale o kamień.
ODPOWIEDZ