Jak właściwie określić typ MBTI ?

Tutaj możemy zadać pytanie dotyczące konkretnego problemu związanego mniej lub bardziej z introwertyzmem naszym lub innych, poprosić o pomoc, rady, wskazówki.
Introja
Introwertyk
Posty: 92
Rejestracja: 25 lip 2021, 16:27
Płeć: kobieta

Re: Jak właściwie określić typ MBTI ?

Post autor: Introja »

@Rafael hm ciekawe, nie wiedziałam, że tym się różnią, ale w takim razie to faktycznie pasuje do mnie. Choć też bardzo lubię światy fantasy. No ale tak, na otoczenie zwracam najwięcej uwagi, na to, co się dzieje wokół, co wygląda ciekawie by np. zrobić zdjęcie.
;)
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2642
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jak właściwie określić typ MBTI ?

Post autor: Coldman »

16personalities to nie jest test MBTI, nawet sami o tym piszą w opisie xDDDDDDDDDDD
Awatar użytkownika
Kermit
Intronek
Posty: 45
Rejestracja: 06 wrz 2020, 18:26
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: INFJ

Re: Jak właściwie określić typ MBTI ?

Post autor: Kermit »

Rafael pisze: 20 wrz 2022, 18:49
Ale tam bzdety piszą..
Kiedyś Wam napiszę czym się charakteryzuje INFJ...
Rafael pisze: 20 wrz 2022, 18:49 Ja też brałem pod uwagę INFJ, ale odrzuciłem, bo INFJ ma funkcję Se na samym końcu, a u Ciebie świat sensoryczny, czyli ten poznawany zmysłami jest bardzo ważny. :)
Prawda INFJ żyje w swoim świecie, zewnętrzy mu nie jest potrzebny...
Rafael pisze: 20 wrz 2022, 18:49 INFJ to taki, który nie będzie zwracał uwagi na wystrój swojego mieszkania, będzie mu wszystko jedno jak się ubiera, no chyba że właśnie to jest jego ideą, wtedy z kolei będzie na to zwracał przesadnie uwagę, może nawet fanatycznie.
Eee tam, oczywiście że zwracamy, tylko to nam się ma podobać nie Wam.
Rafael pisze: 20 wrz 2022, 18:49 INFJ też często ma artystyczną osobowość, ale raczej będzie szedł w kierunku pisania(fikcja np fantastyka, poezja), muzyki(np kompozycja), może być również malarstwo, ale raczej wybierze abstrakcję.
Słabością INFJ jest brak kontaktu z rzeczywistością, a u Ciebie przecież tego nie ma. Ty czujesz zapachy, smakujesz potrawy, fotografujesz to co dostrzegasz. :)
Co Wy z tym, że INFJ to artystyczna dusza, nie ma zależności.
Rafael pisze: 20 wrz 2022, 18:49 Gdyby INFJ zainteresował się fotografią, to byłyby to przykładowo jakieś odrealnione portrety, a nie pomnik, tak jak u Ciebie. Pewnie by go nawet nie zauważył. Tworzył by za pomocą zdjęć jakieś odrealnione światy.
Nieeeeee. Raczej pokazywałby drugie dno, coś czego inni nie widzą, niósł jakiś przekaz. My widzimy detale, których inni nie widzą. I na nich się skupiamy, bo to one dają nam obraz świata. Robienie zdjęć jest bardzo trudne. INFJ chce być perfekcyjny w tym czym się zajmuje, więc zajmowanie się czymś w czym nie da się być perfekcyjnym jest przerażające.
Faktycznie nie umiem i nie lubię robić zdjęć, nigdy nie odzwierciedlają tego co ja widzę :(

Możemy podyskutować o INFJ. Uwielbiam analizować swój typ, co też jest typowe dla INFJ, bo my nie jesteśmy w stanie zdefiniować siebie. Potrzebujemy do tego zewnętrznych narzędzi.
Awatar użytkownika
Rafael
Pobudzony intro
Posty: 164
Rejestracja: 04 lip 2022, 22:01
Płeć: mężczyzna
MBTI: ISTP
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak właściwie określić typ MBTI ?

Post autor: Rafael »

Kermit pisze: 22 wrz 2022, 23:44 Ale tam bzdety piszą..
Faktycznie spora ilość głupot. Ja opisu do tego momentu nie czytałem. Spojrzałem jedynie z ciekawości jaki typ wyszedł Introji z testu. Bardziej ten tekst przypomina wypowiedź babki, która na dwoje wróżyła. :)

Rafael pisze: 20 wrz 2022, 18:49 INFJ to taki, który nie będzie zwracał uwagi na wystrój swojego mieszkania, będzie mu wszystko jedno jak się ubiera, no chyba że właśnie to jest jego ideą, wtedy z kolei będzie na to zwracał przesadnie uwagę, może nawet fanatycznie.
Kermit pisze: 22 wrz 2022, 23:44 Eee tam, oczywiście że zwracamy, tylko to nam się ma podobać nie Wam.
Chyba mnie nie rozumiesz. Przecież wyraźnie napisałem, że jedni zwracają, a inni nie, w zależności od tego jakie mają do tej sprawy podejście.
INFJ nie będą natomiast dbać o wystrój wnętrza ze względu na reputację u innych. A dla wielu typów właśnie tak jest, iż będą się obawiać, że inni źle o nich pomyślą i dlatego wszystko urządzą wg najnowszej mody kolorystyki itd.
Tu zresztą jest duża różnica między kobietami i mężczyznami. Mężczyzna INFJ w większości przypadków nie będzie jakoś szczególnie upiększał mieszkania tak jak każdy inny pan, będący reprezentantem innego typu.
Co Wy z tym, że INFJ to artystyczna dusza, nie ma zależności.
Na czym ten pogląd opierasz?
Zobacz sobie 61 komentarzy pod tym filmem.
https://www.youtube.com/watch?v=DxrRfh9qHgo

Zdecydowana większość to ludzie o artystycznych zawodach lub amatorzy zajmujący się jakąś dziedziną sztuki w wolnym czasie dla przyjemności. A to nie takie częste. Większość ludzi nie ma artystycznych hobby, a najczęściej nie ma żadnych czynnych zainteresowań. Zatem wśród INFJ występuje nadreprezentacja zawodów artystycznych. Oczywiście nie mam na to żadnych dowodów, bo MBTI nie jest dyscypliną naukową.
Nieeeeee. Raczej pokazywałby drugie dno, coś czego inni nie widzą, niósł jakiś przekaz. My widzimy detale, których inni nie widzą. I na nich się skupiamy, bo to one dają nam obraz świata.
To co piszesz nie jest sprzeczne z tym, co ja napisałem, więc nie wiem po co moją wypowiedź negujesz. Mogę się z tym zgodzić. :)
INFJ chce być perfekcyjny w tym czym się zajmuje, więc zajmowanie się czymś w czym nie da się być perfekcyjnym jest przerażające.
No niestety to jest duża wada INFJ, nad którą trzeba pracować.
Robienie zdjęć jest bardzo trudne.
To prawda. Ja już fotografuje różne tematy od 46 lat i wciąż rzadko bywam w pełni zadowolony z rezultatów.
Ale ja to lubię robić bardziej dla samego procesu niż rezultatu. Jak to mówią "sztuka dla sztuki". I to też jest cecha osobowości artystycznej. :)

Generalnie to się z Tobą we zgadzam poza tymi skłonnościami do zajmowania się sztuką, które są bardzo częste u INFJ, co nie zawsze musi oznaczać artystyczną duszę. Rzecz jasna nie wszyscy INFJ to artyści, czy artystyczne dusze. Jest wśród, tego typu wielu filozofów, a to już zupełnie inny sposób myślenia.

Choć mój brat cioteczny z wykształcenia jest filozofem, a z zamiłowania muzykiem, a on też chyba jest INFJ.
A cieszący się najgorszą sławą INFJ, twórca narodowego socjalizmu i III Rzeszy w młodości zajmował się zawodowo malarstwem, a potem również hobbystycznie.

Trzeba też pamiętać, iż nie ma typów stu procentowych. Każdy ma swój unikalny rozkład funkcji, który może jedynie zbliżać się do jakiegoś typu mniej lub bardziej.
Moja niepowtarzalna osobowość wg jednego z testów odpowiada ISTP w 86%, czyli całkiem sporo, choć myślę iż ten wynik jest nieco zawyżony.
Cały świat jest jak sen, ale lepszy dobry sen od złego.

ODPOWIEDZ