Gdzie ci introwertycy?

Tutaj możemy się lepiej poznać. Napisać, co lubimy, jacy jesteśmy i zapytać o to innych. Tematy poważne i osobiste oraz lekkie i błahe.
Awatar użytkownika
bartek93
Ambiwertyk
Posty: 297
Rejestracja: 15 kwie 2018, 22:29
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ENFJ
Lokalizacja: Okolice Siedlec

Re: Gdzie ci introwertycy?

Post autor: bartek93 »

Ashya pisze: 18 sie 2022, 17:53 Czy tylko ja tak mam?
Przede wszystkim mylisz pojęcia. To, co opisujesz, wygląda na fobię społeczną, a nie introwersję. Introwertyk nie boi się wejść w interakcję społeczną, introwertyk kieruje po prostu swoją percepcję do wewnątrz. Ja przykładowo miałem fobię społeczną i też błędnie brałem to za introwersję. A okazało się, że jestem ekstrawertykiem. Przy czym ekstrawersja też jest często błędnie postrzegana - ekstrawertycy są często przedstawiani jako krzykliwi atencjusze, którzy nie wytrzymają bez imprez i randomowych interakcji z ludźmi. Ja w ogóle tak nie mam: jeśli nie widzę w tym celu, to nie podejmę z kimś rozmowy, nie cierpię small-talku, lubię być sam, ludzie w większych grupach mnie przytłaczają, a jednak jestem ekstrawertykiem, bo kieruję swoją percepcję bardziej na zewnątrz niż do wnętrza - na emocje innych ludzi, na działanie w otaczającym świecie. Reasumując, w pierwszej kolejności odpowiedz sobie na pytanie, czy nie masz przypadkiem fobii społecznej.
Lubię patrzeć tam, gdzie wzrok nie sięga.
ENFJ 9w1 926(137) sp/sx EWFL
Drim
Legenda Intro
Posty: 1810
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Gdzie ci introwertycy?

Post autor: Drim »

Ja byłem dziś w muzeum.
Nie zdążyłem wszystkiego przeczytać, jutro też pójdę do muzeum.
Bogu dzięki bilet niedrogi :kot:
patha
Rozkręcony intro
Posty: 255
Rejestracja: 18 sty 2016, 5:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP/J-T

Re: Gdzie ci introwertycy?

Post autor: patha »

bartek93 pisze: 31 sie 2022, 13:35 A okazało się, że jestem ekstrawertykiem. Przy czym ekstrawersja też jest często błędnie postrzegana - ekstrawertycy są często przedstawiani jako krzykliwi atencjusze, którzy nie wytrzymają bez imprez i randomowych interakcji z ludźmi. Ja w ogóle tak nie mam: jeśli nie widzę w tym celu, to nie podejmę z kimś rozmowy, nie cierpię small-talku, lubię być sam, ludzie w większych grupach mnie przytłaczają, a jednak jestem ekstrawertykiem, bo kieruję swoją percepcję bardziej na zewnątrz niż do wnętrza - na emocje innych ludzi, na działanie w otaczającym świecie.
Skoro prawie wszyscy mają tu dopisane swoje cztery literki ( ale nie te na "d" ,ani nie te z plusem od Wenery) to wypadałoby zauważyć kim są właściwie ekstrawertycy wg. teorii Myers–Briggs.
Ekstrawertyk to ten, kogo dominująca (pierwsza) funkcja kognitywna jest skierowana na zewnątrz. Może to być jedna z czterech funkcji ekstrawertycznych: Fe, Se, Ne, Te. Funkcja dominująca występuje w parze z drugą w kolejności funkcją, która jest funkcją introweryczną - każda z takich par ma inny sposób interakcji ze światem. Np. ktoś, kogo dominującą funkcją jest "ekstrawertyczna emocjonalność" będzie preferował inne sytuacje niż ktoś kogo główną funkcją jest "ekstrawertyczne myślenie".

I wystarczy zamienić kolejnością funkcję pierwszą z drugą oraz trzecią z czwartą - i zamiast ekstrawertyka mamy introwertyka.

Wniosek : nie można postrzegać intro-/ekstra- wertyzmu jednowymiarowo wg. poziomu głośności, czy preferencji bywania na imprezach.
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2642
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Gdzie ci introwertycy?

Post autor: Coldman »

W zdecydowanej większości po Ziemi chodzą ambiwertycy, czyli ludzie z zrównoważoną cechą ekstrawersji (ekstrawersja jako 1 wymiar, niski stan to intro), w dodatku jest wiele innych cech osobowości, jak i każdy ma inne doświadczenia życiowe, dlatego określenie kogoś miałem intro czy ekstra jest trudne. Introwertyk może być aktorem i wymiatać na scenie w teatrze, bo się tego wyuczył i to bardzo to lubi, a ekstrawertyk, może zostać jakimś wybitnym naukowcem i spędzać mnóstwo czasu samemu, badając jakieś rzeczy. Przykładów jest mnóstwo :D
Awatar użytkownika
Kermit
Intronek
Posty: 45
Rejestracja: 06 wrz 2020, 18:26
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: INFJ

Re: Gdzie ci introwertycy?

Post autor: Kermit »

Introwertyk zawsze musi się zregenerować 'psychicznie' po ekstrawertycznych zabawach.
Akurat aktorstwo jest dla introwertyka ok, bo nie uzewnętrznia siebie i swoich emocji tylko przybiera maskę. Każdy introwertyk czasem marzy żeby być ekstrawertykiem. A aktorstwo to umożliwia. Diabeł tkwi w szczegółach.
Awatar użytkownika
Kosa13
Introwertyk
Posty: 115
Rejestracja: 15 lut 2012, 20:38
Płeć: mężczyzna

Re: Gdzie ci introwertycy?

Post autor: Kosa13 »

Jak to gdzie? Siedzą w domach i regenerują się po ciężkim dniu w którym musieli użerać się z męczącymi ludźmi i w końcu mogą skupić się na swoich spokojnych aktywnościach :D. Zakładam, że tam poukrywali się Ci cholerni introwertycy :D.

Jeśli potrzebowałaś butli wina do tego postu to tak jak reszta pisze, zgłębiłbym się w temat fobii społecznej... albo może po prostu jesteś wstydliwa? Czy można być wstydliwym na forum internetowym? Chyba tak, bo dzielimy swoje poglądy, myśli i nie wiemy jak ktoś może na nie zareagować. Musisz uwierzyć w siebie. Nie, introwertyzm to nie jest choroba, to jest jak z wszystkimi cechami osobowości: błogosławieństwo i utrapienie jednocześnie.

P.S. Czytam co najmniej dwa razy posty zanim je zapostuję.
P.S.2 Jeśli chcesz odpisać na wątek i potrzebujesz do tego butli wina, proszę nie rób tego :D. To się może źle skończyć. Możesz napisać na priv
Awatar użytkownika
bartek93
Ambiwertyk
Posty: 297
Rejestracja: 15 kwie 2018, 22:29
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ENFJ
Lokalizacja: Okolice Siedlec

Re: Gdzie ci introwertycy?

Post autor: bartek93 »

Kermit pisze: 22 wrz 2022, 23:57 Akurat aktorstwo jest dla introwertyka ok, bo nie uzewnętrznia siebie i swoich emocji tylko przybiera maskę.
To też są stereotypy.
Lubię patrzeć tam, gdzie wzrok nie sięga.
ENFJ 9w1 926(137) sp/sx EWFL
ODPOWIEDZ