Gdzie ci introwertycy?

Tutaj możemy się lepiej poznać. Napisać, co lubimy, jacy jesteśmy i zapytać o to innych. Tematy poważne i osobiste oraz lekkie i błahe.
Awatar użytkownika
bartek93
Ambiwertyk
Posty: 320
Rejestracja: 15 kwie 2018, 22:29
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP
Lokalizacja: Okolice Siedlec

Re: Gdzie ci introwertycy?

Post autor: bartek93 »

Ashya pisze: 18 sie 2022, 17:53 Czy tylko ja tak mam?
Przede wszystkim mylisz pojęcia. To, co opisujesz, wygląda na fobię społeczną, a nie introwersję. Introwertyk nie boi się wejść w interakcję społeczną, introwertyk kieruje po prostu swoją percepcję do wewnątrz. Ja przykładowo miałem fobię społeczną i też błędnie brałem to za introwersję. A okazało się, że jestem ekstrawertykiem. Przy czym ekstrawersja też jest często błędnie postrzegana - ekstrawertycy są często przedstawiani jako krzykliwi atencjusze, którzy nie wytrzymają bez imprez i randomowych interakcji z ludźmi. Ja w ogóle tak nie mam: jeśli nie widzę w tym celu, to nie podejmę z kimś rozmowy, nie cierpię small-talku, lubię być sam, ludzie w większych grupach mnie przytłaczają, a jednak jestem ekstrawertykiem, bo kieruję swoją percepcję bardziej na zewnątrz niż do wnętrza - na emocje innych ludzi, na działanie w otaczającym świecie. Reasumując, w pierwszej kolejności odpowiedz sobie na pytanie, czy nie masz przypadkiem fobii społecznej.
I breathe the air of my beliefs
INFP 962(171) sp/so
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2137
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Gdzie ci introwertycy?

Post autor: Drim »

Ja byłem dziś w muzeum.
Nie zdążyłem wszystkiego przeczytać, jutro też pójdę do muzeum.
Bogu dzięki bilet niedrogi :kot:
patha
Intro-wyjadacz
Posty: 388
Rejestracja: 18 sty 2016, 5:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP/J-T

Re: Gdzie ci introwertycy?

Post autor: patha »

bartek93 pisze: 31 sie 2022, 13:35 A okazało się, że jestem ekstrawertykiem. Przy czym ekstrawersja też jest często błędnie postrzegana - ekstrawertycy są często przedstawiani jako krzykliwi atencjusze, którzy nie wytrzymają bez imprez i randomowych interakcji z ludźmi. Ja w ogóle tak nie mam: jeśli nie widzę w tym celu, to nie podejmę z kimś rozmowy, nie cierpię small-talku, lubię być sam, ludzie w większych grupach mnie przytłaczają, a jednak jestem ekstrawertykiem, bo kieruję swoją percepcję bardziej na zewnątrz niż do wnętrza - na emocje innych ludzi, na działanie w otaczającym świecie.
Skoro prawie wszyscy mają tu dopisane swoje cztery literki ( ale nie te na "d" ,ani nie te z plusem od Wenery) to wypadałoby zauważyć kim są właściwie ekstrawertycy wg. teorii Myers–Briggs.
Ekstrawertyk to ten, kogo dominująca (pierwsza) funkcja kognitywna jest skierowana na zewnątrz. Może to być jedna z czterech funkcji ekstrawertycznych: Fe, Se, Ne, Te. Funkcja dominująca występuje w parze z drugą w kolejności funkcją, która jest funkcją introweryczną - każda z takich par ma inny sposób interakcji ze światem. Np. ktoś, kogo dominującą funkcją jest "ekstrawertyczna emocjonalność" będzie preferował inne sytuacje niż ktoś kogo główną funkcją jest "ekstrawertyczne myślenie".

I wystarczy zamienić kolejnością funkcję pierwszą z drugą oraz trzecią z czwartą - i zamiast ekstrawertyka mamy introwertyka.

Wniosek : nie można postrzegać intro-/ekstra- wertyzmu jednowymiarowo wg. poziomu głośności, czy preferencji bywania na imprezach.
Awatar użytkownika
Coldman
Administrator
Posty: 2681
Rejestracja: 07 lip 2014, 2:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: Szajs
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Gdzie ci introwertycy?

Post autor: Coldman »

W zdecydowanej większości po Ziemi chodzą ambiwertycy, czyli ludzie z zrównoważoną cechą ekstrawersji (ekstrawersja jako 1 wymiar, niski stan to intro), w dodatku jest wiele innych cech osobowości, jak i każdy ma inne doświadczenia życiowe, dlatego określenie kogoś miałem intro czy ekstra jest trudne. Introwertyk może być aktorem i wymiatać na scenie w teatrze, bo się tego wyuczył i to bardzo to lubi, a ekstrawertyk, może zostać jakimś wybitnym naukowcem i spędzać mnóstwo czasu samemu, badając jakieś rzeczy. Przykładów jest mnóstwo :D
Awatar użytkownika
Kermit
Introwertyk
Posty: 74
Rejestracja: 06 wrz 2020, 18:26
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: INFJ

Re: Gdzie ci introwertycy?

Post autor: Kermit »

Introwertyk zawsze musi się zregenerować 'psychicznie' po ekstrawertycznych zabawach.
Akurat aktorstwo jest dla introwertyka ok, bo nie uzewnętrznia siebie i swoich emocji tylko przybiera maskę. Każdy introwertyk czasem marzy żeby być ekstrawertykiem. A aktorstwo to umożliwia. Diabeł tkwi w szczegółach.
Awatar użytkownika
Kosa13
Pobudzony intro
Posty: 142
Rejestracja: 15 lut 2012, 20:38
Płeć: mężczyzna
MBTI: INFJ

Re: Gdzie ci introwertycy?

Post autor: Kosa13 »

Jak to gdzie? Siedzą w domach i regenerują się po ciężkim dniu w którym musieli użerać się z męczącymi ludźmi i w końcu mogą skupić się na swoich spokojnych aktywnościach :D. Zakładam, że tam poukrywali się Ci cholerni introwertycy :D.

Jeśli potrzebowałaś butli wina do tego postu to tak jak reszta pisze, zgłębiłbym się w temat fobii społecznej... albo może po prostu jesteś wstydliwa? Czy można być wstydliwym na forum internetowym? Chyba tak, bo dzielimy swoje poglądy, myśli i nie wiemy jak ktoś może na nie zareagować. Musisz uwierzyć w siebie. Nie, introwertyzm to nie jest choroba, to jest jak z wszystkimi cechami osobowości: błogosławieństwo i utrapienie jednocześnie.

P.S. Czytam co najmniej dwa razy posty zanim je zapostuję.
P.S.2 Jeśli chcesz odpisać na wątek i potrzebujesz do tego butli wina, proszę nie rób tego :D. To się może źle skończyć. Możesz napisać na priv
Awatar użytkownika
bartek93
Ambiwertyk
Posty: 320
Rejestracja: 15 kwie 2018, 22:29
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: INFP
Lokalizacja: Okolice Siedlec

Re: Gdzie ci introwertycy?

Post autor: bartek93 »

Kermit pisze: 22 wrz 2022, 23:57 Akurat aktorstwo jest dla introwertyka ok, bo nie uzewnętrznia siebie i swoich emocji tylko przybiera maskę.
To też są stereotypy.
I breathe the air of my beliefs
INFP 962(171) sp/so
Awatar użytkownika
abandon
Intronek
Posty: 53
Rejestracja: 03 lip 2022, 20:59
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: INFPT

Re: Gdzie ci introwertycy?

Post autor: abandon »

Ashya pisze: 18 sie 2022, 17:53 Cześć wszystkim. Serio, zastanawiam się czy na tym forum aby na pewno są sami introwertycy. Czytam Wasze posty od jakiegoś czasu, niczym jakiś stalker, bo sama boje się odezwać - jak to introwertyk (?). I widzę, że sporo z Was nie ma problemu, by się wypowiedzieć, by wejść w interakcję, by zawrzeć znajomość. Ja, żeby to napisać musiałam wypić butelkę wina. Czy tylko ja tak mam?
Ja, żeby niektórych czytać)))
Jednej rzeczy trzeba się wystrzegać w tych sprawach: ciasnej małostkowości, pedanterii i tępej dosłowności. Wszystkie rzeczy są powiązane, wszystkie nici uchodzą do jednego kłębka. Czy zauważyliście, że między wierszami pewnych książek przelatują tłumnie jaskółki, całe wersety drgających, spiczastych jaskółek? Należy czytać z lotu tych ptaków...
intbrun
Intro-wyjadacz
Posty: 409
Rejestracja: 27 sty 2021, 8:37
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP
Lokalizacja: Norwegia

Re: Gdzie ci introwertycy?

Post autor: intbrun »

Ale za to jakie rzeczy potem potrafisz wypisywać... A my to bez butelki wina musimy czytać... ;-)
Awatar użytkownika
abandon
Intronek
Posty: 53
Rejestracja: 03 lip 2022, 20:59
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: INFPT

Re: Gdzie ci introwertycy?

Post autor: abandon »

Inbunt jak zawsze po mnie przynudzi)) i wina nie ma nawet hehe...
Jednej rzeczy trzeba się wystrzegać w tych sprawach: ciasnej małostkowości, pedanterii i tępej dosłowności. Wszystkie rzeczy są powiązane, wszystkie nici uchodzą do jednego kłębka. Czy zauważyliście, że między wierszami pewnych książek przelatują tłumnie jaskółki, całe wersety drgających, spiczastych jaskółek? Należy czytać z lotu tych ptaków...
intbrun
Intro-wyjadacz
Posty: 409
Rejestracja: 27 sty 2021, 8:37
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 4w5
MBTI: INFP
Lokalizacja: Norwegia

Re: Gdzie ci introwertycy?

Post autor: intbrun »

no, ale przynajmniej nie mam problemów z pisaniem literek. A u ciebie notoryczne. Zauważyłaś już że jak się pojawiasz to wszyscy cichną i czekają aż się znudzisz? To znudź się już.
Awatar użytkownika
abandon
Intronek
Posty: 53
Rejestracja: 03 lip 2022, 20:59
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: INFPT

Re: Gdzie ci introwertycy?

Post autor: abandon »

Wszyscy czyli kto;)) milkną a jednak wciąż nawijasz)))
Jednej rzeczy trzeba się wystrzegać w tych sprawach: ciasnej małostkowości, pedanterii i tępej dosłowności. Wszystkie rzeczy są powiązane, wszystkie nici uchodzą do jednego kłębka. Czy zauważyliście, że między wierszami pewnych książek przelatują tłumnie jaskółki, całe wersety drgających, spiczastych jaskółek? Należy czytać z lotu tych ptaków...
Awatar użytkownika
jubei
Intromajster
Posty: 530
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:27
Płeć: mężczyzna

Re: Gdzie ci introwertycy?

Post autor: jubei »

Ashya pisze: 18 sie 2022, 18:44 Ok, jakby się tak zastanowić, to pewnie masz rację. Dzięki za diagnozę!
Wino za szybką, dobrą i prawidłową diagnozę!
"Life is so unnecessary"
Awatar użytkownika
Jaskolka
Introwertyk
Posty: 97
Rejestracja: 05 lis 2022, 1:29
Płeć: kobieta
Enneagram: 4
MBTI: INFJ
Lokalizacja: Śląsk

Re: Gdzie ci introwertycy?

Post autor: Jaskolka »

Jestem introwertyczką i wiem o tym, o tej grupie wiem od dawna ale dopiero teraz odważyłam się tu zalogować i pisać( kiedy jedyna moja przyjaciółka z powodu swoich spraw osobistych od 2 lat się do mnie nie odzywa i poza mężem nie mam już nikogo kto by mnie zrozumiał-tak mam bardzo ciasny krąg zaufania, a mąż nie jest introwertykiem więc szukałam gdzieś dusz takich jak ja )i owszem łatwo mi się tutaj pisze ale na czacie się nie udzielę bo nie mam odwagi😅. Pisząc tutaj czuję się naturalnie, nie odczuwam krytyki i bardziej przypomina mi to moje wewnętrzne monologi i fakt że ktoś słyszy tą moją ciszę i razem ze mną prowadzi tę ciszę wewnętrznych monologów jest pokrzepiające.
Od lat dziecinnych zawsze byłem
Inny niż wszyscy – i patrzyłem
Nie tam, gdzie wszyscy – miałem swoje,
Nieznane innym smutków zdroje –
I nie czerpałem z ich krynicy
Uczuć – nie tak, jak śmiertelnicy
Radością tchnąłem i zapałem –
A co kochałem – sam kochałem –
Awatar użytkownika
Rafael
IntroManiak
Posty: 642
Rejestracja: 04 lip 2022, 22:01
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gdzie ci introwertycy?

Post autor: Rafael »

Jaskolka pisze: 06 lis 2022, 19:17 Jestem introwertyczką i wiem o tym, o tej grupie wiem od dawna ale dopiero teraz odważyłam się tu zalogować i pisać
I bardzo dobrze, że się zdecydowałaś. Czuję, że to forum dużo zyska dzięki Twojej obecności wraz z kreatywnością i świeżością, którą tu wnosisz. :ok:
i poza mężem nie mam już nikogo kto by mnie zrozumiał
Masz ciekawy i najrzadszy typ osobowości INFJ. Stąd też trudno Ci znaleźć osoby, które rozumieją. Chyba wszystkie INFJoty na to narzekają. ;)
Nie o górę się potkniesz, ale o kamień.
ODPOWIEDZ