Jak właściwie określić typ MBTI ?

Tutaj możemy zadać pytanie dotyczące konkretnego problemu związanego mniej lub bardziej z introwertyzmem naszym lub innych, poprosić o pomoc, rady, wskazówki.
Awatar użytkownika
bartek93
Ambiwertyk
Posty: 320
Rejestracja: 15 kwie 2018, 22:29
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ENxP
Lokalizacja: Okolice Siedlec

Re: Jak właściwie określić typ MBTI ?

Post autor: bartek93 »

Rafael pisze: 07 paź 2022, 11:14
bartek93 pisze: 07 paź 2022, 9:45 Takie opisy są niewiele warte, bo takie cechy może przypisać sobie praktycznie każdy z typów. Ja nie jestem INFJ, a też mam bujną wyobraźnię i smykałkę do metafor i też myślę obrazami.
Nie ma co się dziwić wszak masz funkcję Ni jako pomocniczą, podczas gdy INFJ ma ją jako dominującą. Stąd u INFJ takie myślenie będzie częstsze i ważniejsze niż u Ciebie, ale Ty też powinieneś być w tym dobry.

A ja ISTP mam ją na trzecim poziomie stosu, zatem będzie ona u mnie dość słaba. Można jednak pracować nad jej rozwojem i też cieszyć się korzyściami, które ona daje.

A przypisać można tylko tym typom, które mają Ni jako funkcję pomocniczą lub dominującą, czyli ENTJ, INTJ, ENFJ, INFJ, oraz jeśli będą nad tym pracować typom ISTP, ISFP. Funkcja trzeciorzędna Ni może rozwinąć się też w starszym wieku u ISTP oraz ISFP.
Ale Ni nie odpowiada za bujną wyobraźnię i smykałkę do metafor. Jeśli już zahaczamy o stereotypy na temat funkcji kognitywnych, to bujną wyobraźnię i smykałkę do metafor można prędzej przypisać do Ne niż Ni, bo Ne skupia się na możliwościach i ideach w przeciwieństwie do liniowego Ni i jeśli by porównać do czegoś sposób, w jaki myśli mocne Ni i Ne, to u Ni byłaby to długa prosta droga, a u Ne - wciąż rozgałęziające się drzewo. Ale oczywiście każdy typ może mieć bujną wyobraźnię i posługiwać się metaforami, oczywiście jedne typy będą może miały większą do tego tendencje niż inne, ale to nie jest jednak żadnym wyznacznikiem.
Tak nawiasem mówiąc, sam okazałem się Ne-domem (i osobiście skłaniam się bardziej do ENFP, a więc jednak Fi-Te), bo Ne mam po prostu wystrzelone w kosmos już od wczesnego dzieciństwa. Powierzchownie można by otypować mnie na typ J albo nawet SJ, dlatego, że jestem prawdopodobnie w spektrum autyzmu i mam często problem z rutynami i elastycznością w rzeczywistości. Ale takie typowanie też opiera się na stereotypach. Bo dlaczego niby nie można być zorganizowanym, planującym i ogarniającym życie typem NP? Podział na P/J dotyczy wnętrza: czy w środku jesteśmy poukładani, czy nie, a nie czy lubimy sprzątać, czy improwizować podczas gotowania xD
I breathe the air of my beliefs
ENFP 962(171) sp/so
Awatar użytkownika
Rafael
IntroManiak
Posty: 625
Rejestracja: 04 lip 2022, 22:01
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak właściwie określić typ MBTI ?

Post autor: Rafael »

bartek93 pisze: 08 mar 2023, 10:34 Ale Ni nie odpowiada za bujną wyobraźnię i smykałkę do metafor.
Z pewnością odpowiada. To jest związane z myśleniem obrazami przez Ni, które można wyrazić słowami znacznie łatwiej za pomocą metafor i symboli. Zresztą powinieneś to rozumieć, bo też myślisz obrazami.
Choć również i Ne może tak robić. To jest charakterystyczne dla typów intuicyjnych w ogólności.
Co do reszty się zgadzam.

To już chyba, jeśli mnie pamięć nie myli, trzeci typ z rzędu do którego się poczuwasz. Poprzednio zdaje się było ENFJ.
Ale takie zmiany typów są właśnie charakterystyczne ENFP, który jest mocno zmienny.

Ja też jestem z urodzenia ENFP. Zatem znam te klimaty.
Jednak obecnie najbliższy jestem ISTP. I dlatego tak podaje do wiadomości innych. Ludzie się zmieniają.
Przynajmniej ja... bardzo. :)
Nie o górę się potkniesz, ale o kamień.
Awatar użytkownika
bartek93
Ambiwertyk
Posty: 320
Rejestracja: 15 kwie 2018, 22:29
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ENxP
Lokalizacja: Okolice Siedlec

Re: Jak właściwie określić typ MBTI ?

Post autor: bartek93 »

Rafael pisze: 08 mar 2023, 16:40
bartek93 pisze: 08 mar 2023, 10:34 Ale Ni nie odpowiada za bujną wyobraźnię i smykałkę do metafor.
Z pewnością odpowiada. To jest związane z myśleniem obrazami przez Ni, które można wyrazić słowami znacznie łatwiej za pomocą metafor i symboli. Zresztą powinieneś to rozumieć, bo też myślisz obrazami.
Choć również i Ne może tak robić. To jest charakterystyczne dla typów intuicyjnych w ogólności.
Co do reszty się zgadzam.

To już chyba, jeśli mnie pamięć nie myli, trzeci typ z rzędu do którego się poczuwasz. Poprzednio zdaje się było ENFJ.
Ale takie zmiany typów są właśnie charakterystyczne ENFP, który jest mocno zmienny.

Ja też jestem z urodzenia ENFP. Zatem znam te klimaty.
Jednak obecnie najbliższy jestem ISTP. I dlatego tak podaje do wiadomości innych. Ludzie się zmieniają.
Przynajmniej ja... bardzo. :)
Ale nie tylko Ni myśli obrazami. Równie dobrze obrazami może myśleć Si, tylko w przypadku Ni mogą one być bardziej ogólne, a u Si bardziej szczegółowe.
Co do mnie, to nie jest kwestia tego, że jestem zmienny, bo ENFP jest zmiennym typem xD Po prostu w większości stykałem się ze stereotypami o MBTI i na tym budowałem swój pogląd na temat danych funkcji.
I breathe the air of my beliefs
ENFP 962(171) sp/so
Awatar użytkownika
Rafael
IntroManiak
Posty: 625
Rejestracja: 04 lip 2022, 22:01
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak właściwie określić typ MBTI ?

Post autor: Rafael »

bartek93 pisze: 08 mar 2023, 20:36 Ale nie tylko Ni myśli obrazami. Równie dobrze obrazami może myśleć Si, tylko w przypadku Ni mogą one być bardziej ogólne, a u Si bardziej szczegółowe.
Ale w przypadku typów sensorycznych porównania będą odnosić się do tego, co można dostrzec zmysłami, do rzeczy materialnych. Natomiast dla intuicyjnych będą to pojęcia, obrazy abstrakcyjne, duchowe lub pochodzące z kreacji wyobraźni. :)

Moim zdaniem przy typowniu naturalnej osobowości największą trudność sprawia odróżnienie cech wrodzonych, od tego co uformowało osobowość w wyniku wychowania i socjalizacji.
Przykładowo, gdy typ xxFx, który ma rodziców i rodzeństwo xxTx, przejmie wiele zachowań swojej rodziny i jego uczuciowość może być trudna do prawidłowego określenia. Niedoszacowana.

Używanie metafor, też często zanika w trakcie nauki szkolnej, gdzie preferowany jest bardziej naukowy sposób wyrażania się. Również nie używając ich można łatwiej komunikować się z większością rówieśników. :)

U mnie zanikł w liceum, gdy zostałem skierowany na siłę przez dyrektora tyrana do klasy mat-fiz za "karę"... za to, że dobrze zdałem egzamin wstępny z matematyki. No i ja artystyczna dusza trafiłem do towarzystwa, które zupełnie mnie nie rozumiało. I trzeba się było przystosować. I tak już zostało. Ale nie narzekam z tego powodu. Cenię sobie ścisłe myślenie.

I jest jeszcze kwestja zaburzeń psychicznych i rozwojowych, które jeszcze bardziej zaciemniają obraz całości. :(
Nie o górę się potkniesz, ale o kamień.
Awatar użytkownika
bartek93
Ambiwertyk
Posty: 320
Rejestracja: 15 kwie 2018, 22:29
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ENxP
Lokalizacja: Okolice Siedlec

Re: Jak właściwie określić typ MBTI ?

Post autor: bartek93 »

Rafael pisze: 09 mar 2023, 23:00 Ale w przypadku typów sensorycznych porównania będą odnosić się do tego, co można dostrzec zmysłami, do rzeczy materialnych. Natomiast dla intuicyjnych będą to pojęcia, obrazy abstrakcyjne, duchowe lub pochodzące z kreacji wyobraźni. :)
Niekoniecznie beda, bo to opisuje tylko pewną tendencję u tych typów. Nie jest powiedziane, że ISFP nie może używać abstrakcyjnych porównań, a taki ENFJ - przyziemnych.
Rafael pisze: 09 mar 2023, 23:00 Moim zdaniem przy typowniu naturalnej osobowości największą trudność sprawia odróżnienie cech wrodzonych, od tego co uformowało osobowość w wyniku wychowania i socjalizacji.
Przykładowo, gdy typ xxFx, który ma rodziców i rodzeństwo xxTx, przejmie wiele zachowań swojej rodziny i jego uczuciowość może być trudna do prawidłowego określenia. Niedoszacowana.

Używanie metafor, też często zanika w trakcie nauki szkolnej, gdzie preferowany jest bardziej naukowy sposób wyrażania się. Również nie używając ich można łatwiej komunikować się z większością rówieśników. :)

U mnie zanikł w liceum, gdy zostałem skierowany na siłę przez dyrektora tyrana do klasy mat-fiz za "karę"... za to, że dobrze zdałem egzamin wstępny z matematyki. No i ja artystyczna dusza trafiłem do towarzystwa, które zupełnie mnie nie rozumiało. I trzeba się było przystosować. I tak już zostało. Ale nie narzekam z tego powodu. Cenię sobie ścisłe myślenie.

I jest jeszcze kwestja zaburzeń psychicznych i rozwojowych, które jeszcze bardziej zaciemniają obraz całości. :(
No to fakt, na osobowość wpływa wiele czynników i jeden ENFP może nie być podobny do drugiego ENFP. Dlatego tak ważne jest zrozumienie, czym jest dana funkcja, a nie opieranie się o stereotypy.
I breathe the air of my beliefs
ENFP 962(171) sp/so
Awatar użytkownika
Rafael
IntroManiak
Posty: 625
Rejestracja: 04 lip 2022, 22:01
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak właściwie określić typ MBTI ?

Post autor: Rafael »

Słyszałem ostatnio iż w internecie dominują typy xNxxx.
Forum tutejsze to potwierdza prawie wszyscy tacy są.
Z xSxx to chyba tylko ja tu aktywnie piszę. Choć część się tym pewnie nie interesuje lub nie podaje, zatem być może ktoś jeszcze jest. :)
Nie o górę się potkniesz, ale o kamień.
ODPOWIEDZ