Religia, wiara

Dyskusje dotyczące życia, społeczeństwa, polityki, filozofii itp.
Awatar użytkownika
Jaskolka
Introwertyk
Posty: 97
Rejestracja: 05 lis 2022, 1:29
Płeć: kobieta
Enneagram: 4
MBTI: INFJ
Lokalizacja: Śląsk

Re: Religia, wiara

Post autor: Jaskolka »

Odpowiedzi jest bardzo dużo w zależności kto na nie odpowiada. Wiadomo ile stron tyle odpowiedzi. To były pytania które sama sobie swego czasu zadawałam I doszłam do jednego wniosku, a kto to wie?I zamiast stać w miejscu i się zastanawiać przyjęłam świat takim jaki jest i idę dalej własną drogą mając na uwadze dobroć którą mi wpojono i własne sumienie, czy jestem dobrym człowiekiem?mam nadzieję ale to chyba pytanie do osób które mnie znają/poznały. A to czy religia czy nauka to wybór każdego z nas , ja przedstawiłam swój punkt widzenia i nikogo nie zmuszam do takich poglądów.
Od lat dziecinnych zawsze byłem
Inny niż wszyscy – i patrzyłem
Nie tam, gdzie wszyscy – miałem swoje,
Nieznane innym smutków zdroje –
I nie czerpałem z ich krynicy
Uczuć – nie tak, jak śmiertelnicy
Radością tchnąłem i zapałem –
A co kochałem – sam kochałem –
Awatar użytkownika
Rafael
IntroManiak
Posty: 645
Rejestracja: 04 lip 2022, 22:01
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 9w1
MBTI: ISFJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: Religia, wiara

Post autor: Rafael »

Mam szufladę z fiszką "niejasne, niepewne".
Wkładam tam czekające pytania.
Czasem odkurzam odpowiedzi.
Nie o górę się potkniesz, ale o kamień.
Awatar użytkownika
ErnestPompka
Pobudzony intro
Posty: 148
Rejestracja: 07 lis 2020, 23:45
Płeć: mężczyzna
MBTI: Intp

Re: Religia, wiara

Post autor: ErnestPompka »

Podzielę się z wami amatorskim filmem dokumentalnym, który dziś znalazłem na wykopie. W filmie jest poruszona tematyka niesienia pomocy osobom (nie wiem chyba lekko zagubionym), przez podcięcie poczucia własnej wartości. I podporządkowanie się woli grupy na czele której stoi ksiądz. Rozbraja mnie sam fakt istnienia takich relacji w kościele pod przykrywką niesienia pomocy. I przyzwolenie na taką kolej rzeczy zdrowych dorosłych ludzi. Przyznam że dokument wyprowadził mnie z równowagi, przez co nie chciałem zobaczyć go do końca.

i tak się nie dogadamy
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2139
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Religia, wiara

Post autor: Drim »

@ErnestPompka
Myślałem, że to nowy materiał. Film na podstawie reportażu przedstawiającego historię właśnie Ireny. Książka pewnie do nabycia jeszcze. Poniższy tytuł jeśli się nie mylę. Rok wydania 2018.
https://wydawnictwo.krytykapolityczna.p ... szenia-463

Naprawdę ciężko powiedzieć o co tutaj chodzi. Krytyka Polityczna nie jest wiarygodnym źródłem. Ostatecznie to wszystko może być mocno naciągane, na modłę horrorów z egzorcystami w roli głównej.
Obu stronom na tym zależy. Zarówno Kościołowi jak i "lewicy". Aura tajemniczości itp. przykuwa uwagę "odbiorców".

Kościół Katolicki zaprawdę ma wiele nurtów. Tutaj św. Daria Dugina, tam dowodzenie istnienia Lucyfera.

---

Poniższe jest ciekawsze.
https://egzorcyzmypolskie.pl/

Przeczytałem tylko część przebieg zdarzeń, a resztę przeczytam może później. Wewnątrzkościelne sekty to również ciekawy temat. Powracając do wątku przewodniego to wszystko brzmi jak opowieść o księżach co się Greya naczytali i teraz wdrażają (a BDSM nie jest dla wszystkich, a nawet nie jest dla kogokolwiek, a w szczególności gdy się 50 twarzy za podręcznik bierze).

Wystrzegajcie się fałszywych pasterzy itp. Przestroga z tego płynie taka aby kierować się zasadą ograniczonego zaufania, trochę poczytać o seksuologi, a może bardziej o patologiach w życiu seksualnym ludzi (w tym BDSM), a już w szczególności coś na temat sposobów działania sekt i ruchów religijnych.

Najważniejsze wnioski. Wewnątrz Kościoła Katolickiego działają wątpliwej natury nurty i ruchy. Celibat to bujda na resorach.
Awatar użytkownika
tonerek
Rozkręcony intro
Posty: 301
Rejestracja: 17 mar 2019, 17:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: Religia, wiara

Post autor: tonerek »

Daje do myślenia:
Nie potrafię zrozumieć, czemu marnujemy czas dyskutując o religii. O ile jesteśmy uczciwi, a naukowcy powinni być tacy, musimy przyznać, że religia jest zbieraniną fałszywych stwierdzeń, bez żadnych podstaw w rzeczywistości. Sama idea Boga, to wytwór ludzkiej wyobraźni. To zupełnie zrozumiałe, dlaczego pierwotni ludzie, którzy o wiele bardziej byli narażeni na łaskę i niełaskę sił przyrody, niż my dzisiaj, personifikowali te siły w strachu i z drżeniem. Ale dziś, gdy już zrozumieliśmy tak wiele naturalnych procesów w przyrodzie, nie mamy takiej potrzeby. Nie mogę dostrzec, za żadne skarby świata, jak Wszechmogący Bóg pomaga nam w jakikolwiek sposób. To, co widzę – że to założenie prowadzi do tak bezproduktywnych pytań – dlaczego Bóg pozwala na tak wiele nieszczęść i niesprawiedliwości, wyzysku biednych przez bogatych i wszystkich innych okropności. Mógł temu zapobiec. Jeśli religia jest ciągle nauczana, to bynajmniej nie z powodu, iżby jej idee wciąż nas przekonywały. Lecz po prostu dlatego, że niektórzy z nas chcą zapewnić spokój klas niższych. Spokojnymi ludźmi jest o wiele łatwiej rządzić niż krzykliwymi i niezadowolonymi. Jest też znacznie łatwiej ich eksploatować. Religia to rodzaj opium dla ludu, które pozwala uśpić ludzi w pobożnych marzeniach i skłonić aby zapomnieli o krzywdach, jakie są im wyrządzane. Stąd wynika sojusz owych dwu wielkich potęg politycznych, państwa i Kościoła. Państwo i Kościół potrzebują iluzji, że dobry Bóg nagrodzi ludzi w niebie, nie na ziemi – tych wszystkich którzy godzą się na niesprawiedliwości, którzy wypełniają swoje obowiązki cicho i bez narzekania. Dlatego właśnie uczciwe stwierdzenie, że Bóg jest tylko wytworem ludzkiej wyobraźni, nazywane jest przez Kościół najgorszym ze wszystkich grzechów śmiertelnych.
Paul Dirac
patha
Intro-wyjadacz
Posty: 391
Rejestracja: 18 sty 2016, 5:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP/J-T

Re: Religia, wiara

Post autor: patha »

ErnestPompka pisze: 14 sty 2023, 16:36 Podzielę się z wami amatorskim filmem dokumentalnym, który dziś znalazłem na wykopie. W filmie jest poruszona tematyka niesienia pomocy osobom (nie wiem chyba lekko zagubionym), przez podcięcie poczucia własnej wartości. I podporządkowanie się woli grupy na czele której stoi ksiądz. Rozbraja mnie sam fakt istnienia takich relacji w kościele pod przykrywką niesienia pomocy. I przyzwolenie na taką kolej rzeczy zdrowych dorosłych ludzi. Przyznam że dokument wyprowadził mnie z równowagi, przez co nie chciałem zobaczyć go do końca.
Na wykopie królują wiadomości z ks.Woźnickim, który ma jakieś głębokie zaburzenia psychiczne i chyba już dawno został wywalony z KK - jako reprezentatywne dla księży. Także tego.
Metodą propagandową wszystkich stron konfliktu jest branie najbardziej skrajnych przypadków, najlepiej mega oszołomów, żeby nawalać nimi w przeciwników. Tak samo nie wydaje mi się by wszyscy wyborcy lewicy utożsamiali się z wariactwami pokazanymi na libsOfTikTok.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2139
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Religia, wiara

Post autor: Drim »

Ustrój cyberteokratyczny, zwany również republiką (sīc erat scriptum!) islamską.

https://www.rp.pl/spoleczenstwo/art3829 ... nie-sms-em
ODPOWIEDZ