Religia, wiara

Dyskusje dotyczące życia, społeczeństwa, polityki, filozofii itp.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2119
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Religia, wiara

Post autor: Drim »

Kafaziel pisze: 10 mar 2019, 15:58 1.Pierw nauczyć potem chrzest
To przecież masz chrzest i bierzmowanie.
U nas dwa rożne sakramenty, u protestantów zazwyczaj jeden.
Kafaziel pisze: 10 mar 2019, 15:58 3. Jezus nauczał za darmo
Olaboga, nie bo xiondze z głodu umro!
Gimboateizm.
Awatar użytkownika
Kafaziel
Intronek
Posty: 42
Rejestracja: 08 mar 2019, 22:40
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 6

Re: Religia, wiara

Post autor: Kafaziel »

Widzę że masz coś z głową kolego...
Nauka religii powinna być za darmo i w kościołach. .
Już bardziej świadkowie Jehowy są lepsi. Pracują jak normalni ludzie i głoszą słowo Boże w wolnym czasie . I pieniądze które dają katechetą powinny pójść do normalnych nauczycieli. Ksiądz powinien nauczać w kościele

Uważaj na słownictwo Cold
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2119
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: Religia, wiara

Post autor: Drim »

Kafaziel pisze: 10 mar 2019, 16:53 Widzę że masz coś z głową kolego...
Pf, też mi nowość.
Kafaziel pisze: 10 mar 2019, 16:53 Nauka religii powinna być za darmo i w kościołach.
No akurat nie.
Za darmo to mit, za darmo to nawet w życiu nikt w zęby nie dostał.
Wspólnota religijna powinna być utrzymywana przez swoich członków.

Osobna sprawa, wszystko to co kulturowe / historyczne (np. wspomniane przez wcześniej was zabytki).
Ostatnio zmieniony 10 mar 2019, 17:43 przez Drim, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Artmedia9
Introwertyk
Posty: 86
Rejestracja: 26 kwie 2013, 1:38
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Re: Religia, wiara

Post autor: Artmedia9 »

@Kafaziel
No a jak to jest z obywatelstwem? Jesteś obywatelem od urodzenia, czy tego chcesz czy nie. Najpierw nauczyć, co to jest Polska, a potem obywatelstwo ! Co to za dyskryminacje się odstawiają! :P

Świadkowie Jehowy :D gdyby i Ciebie nachodzili i zetknąłbyś się z nimi, to byś prędko zmienił zdanie.

Nauczanie religii w szkole to normalna praca i należą się za nią pieniądze. A w szkole powinny być nauczane WSZYSTKIE religie, na które są chętni uczniowie, pod warunkiem, że będzie ich wystarczająco dużo.
Awatar użytkownika
Arsen
Rozkręcony intro
Posty: 272
Rejestracja: 04 lut 2019, 22:08
Płeć: mężczyzna
MBTI: INFJ
Lokalizacja: Sinnoh

Re: Religia, wiara

Post autor: Arsen »

Poza tym lekcje religii nie są obowiązkowe w żadne sposób. Jeśli ktoś nie chce może nie chodzi. Jedyne na co u mnie w szkole narzekano to fakt że w technikum samochodowym miałem 2 godziny z przedmiotu naprawa samochodów i dwie godziny religii. I się oburzali że jak to jakaś religia, bla, bla bla.

Co do tematu kasy to nie trzeba płacić aby wejść do kościoła, aby się w nim modlić. Nikt nie zmusza do dawania czegokolwiek. To tylko dobra wola ludzi. Nie uważam że to powinien być zarzuć jakikolwiek.

Jedyne co to fakt czasem regułki i ogólnie przekaz jest mocno powtarzany i dla mnie to był problem i też ogólnikowo o tym wcześniej wspominałem tylko no nie wiem. Osobiście nigdy nie czułem wiary jako tako więc też nie uważam że jestem obiektywny. Nudno było i tyle.

Chrzest i inne bierzmowania też nie są obowiązkowe i co do pierwszego to od rodziców to zależy. Ja np bym chrztu nie brał jakbym mógł wybrać ale nie mogłem.

Wracając do tematu kasy i to czy katechetom płacić czy nie to uważam że nauczyciel to nauczyciel i kasę za robotę dostać powinien. Chyba że jest daremny, wtedy go powinni zwolnić.

A co do Świadków Jehowych to osobiście nie przepadam z wpychaniem komuś wiary czy przekonań, totalnie mi się to nie podoba ale miałem kolegę z klasy co właśnie był praktykującym i nawet fajna osoba choć mocno zapatrzona w siebie.
W walce – zwycięstwo
W pokoju – czujność
W śmierci – poświęcenie
Awatar użytkownika
Kafaziel
Intronek
Posty: 42
Rejestracja: 08 mar 2019, 22:40
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 6

Re: Religia, wiara

Post autor: Kafaziel »

Ja tylko porównuje. Od jakiś 3 miesięcy co niedzielę spotykam się z świadkami Jehowy a nawet raz byłem na ich "mszy" w celu porównania. 2 miliardy idzie na różne rzeczy związanych z religią. Rozumiem zabytki ale reszta mogłaby pójść dla biednych (nie dać ryby tylko wędkę ). Kościoły niech finansują wierzący parafianie.

Nie ma nic za darmo ale np . świadkowie to robią i często dopłacają do tego (benzyna, różne materiały)
nawet Biblię dostałem. To nie jest praca czy obowiązek za który inny biorą pieniądze tylko coś co robimy z przyjemnością i wolnym czasie.

Jak już pisałem. .. jestem ateistą i widzę spaczenie w kościołach i u duchownych..Może jest coś nad nami. Ale według mnie to co jest teraz to zwykła strata pieniędzy które mógłby pójść na ważniejsze cele(bieda, wojsko,naprawa środowiska )
Jeśli myślicie inaczej to już koniec tematu i już więcej nie pisze. Zapłacą za to przyszłe pokolenia. Niszczymy ziemię zamiast ją naprawiać bo każdy myśli o sobie
Awatar użytkownika
Artmedia9
Introwertyk
Posty: 86
Rejestracja: 26 kwie 2013, 1:38
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Re: Religia, wiara

Post autor: Artmedia9 »

Świadkowie Jehowy mają straszne pranie mózgu. Jak przystępujesz do ich wspólnoty, to niechętnie patrzy się na przyjaźnie z ludźmi z zewnątrz, a już zwłaszcza z katolikami.

Jest Caritas i fundusze idą na biednych. Ale każda duża organizacja generuje koszty administracyjne, tego się nie da uniknąć. Katecheci naprawdę cudów nie zarabiają, i nie zdziwię się jak pójdą protestować z innymi nauczycielami.

Skąd ta cyfra (2 miliardy)? W sensie z jakiego źródła pierwotnego?
Awatar użytkownika
Kafaziel
Intronek
Posty: 42
Rejestracja: 08 mar 2019, 22:40
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 6

Re: Religia, wiara

Post autor: Kafaziel »

Awatar użytkownika
Kafaziel
Intronek
Posty: 42
Rejestracja: 08 mar 2019, 22:40
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 6

Re: Religia, wiara

Post autor: Kafaziel »

A do świadków nie mam zamiaru występować.
Awatar użytkownika
Nowokaina
Introwertyk
Posty: 60
Rejestracja: 04 sty 2018, 8:28
Płeć: kobieta

Re: Religia, wiara

Post autor: Nowokaina »

Artmedia9 pisze: 10 mar 2019, 21:19 Świadkowie Jehowy mają straszne pranie mózgu. Jak przystępujesz do ich wspólnoty, to niechętnie patrzy się na przyjaźnie z ludźmi z zewnątrz, a już zwłaszcza z katolikami.
Nie jestem pewna co do tej niechęci, bo w końcu, nie wiem jak to jest u Was, ale u mnie nagminnie Świadkowie Jehowy pukają do drzwi i zapraszają do swojej sekty. Tak, według mnie to sekta, bo jak dołączysz to potem trudno się wyrwać. A na dodatek możesz stracić cały dorobek życia jak jeden pan z moich okolic, któremu Świadkowie spalili dom, gdy ten uznał, że nie chce mieć już z nimi do czynienia.

W moim bloku mieszka starsza osoba, która kilka lat temu dołączyła do Świadków. Jakiś czas temu zmarła jej niepełnosprawna córka i osiedlowi detektywi zaczęli gdybać, co też L. pocznie, czy pójdzie do księdza, czy pójdzie do swoich, czy nie pójdzie nigdzie? Ostatecznie córka została pochowana na cmentarzu rzymskokatolickim, bo w końcu to nie ona, a jej mamusia przynależy do Świadków Jehowy.
Awatar użytkownika
Artmedia9
Introwertyk
Posty: 86
Rejestracja: 26 kwie 2013, 1:38
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Re: Religia, wiara

Post autor: Artmedia9 »

Pytałem o źródło pierwotne, nie wtórne. Tzn. nie o artykuł dziennikarza, tylko na jakiś raport czy inny urzędowy, wiarygodny dokument z którego ten dziennikarz wziął cyfrę. Tutaj powołują się na money.pl więc pytanie, skąd oni to wzięli.
Awatar użytkownika
Kafaziel
Intronek
Posty: 42
Rejestracja: 08 mar 2019, 22:40
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 6

Re: Religia, wiara

Post autor: Kafaziel »

Pierwsze lepsze znalazłem.
Wiesz co to efekt motyla?
Zapłacą następne pokolenia....
Awatar użytkownika
Artmedia9
Introwertyk
Posty: 86
Rejestracja: 26 kwie 2013, 1:38
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Re: Religia, wiara

Post autor: Artmedia9 »

No to dyskutujmy w oparciu o wiarygodne dane a nie pierwsze lepsze. Dziennikarz może sobie napisać wszystko, co mu przyjdzie do głowy a potem kolejni to skopiują.

Co ma wspólnego jedno z drugim?
Awatar użytkownika
Artmedia9
Introwertyk
Posty: 86
Rejestracja: 26 kwie 2013, 1:38
Płeć: mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Re: Religia, wiara

Post autor: Artmedia9 »

W efekcie motyla chodzi akurat o to, że każde zaokrąglenie jakiejś wartości może ci dać różne od spodziewanych wyniki w przyszłości, i zaobserwowali go gł przy prognozowaniu pogody.
Awatar użytkownika
Kafaziel
Intronek
Posty: 42
Rejestracja: 08 mar 2019, 22:40
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 6

Re: Religia, wiara

Post autor: Kafaziel »

Trzepot skrzydeł tutaj (dzisiejsze czasy) a gdzie indziej powoduje huragan (przyszłe czasy).
Mi chodzi o to żeby jakiekolwiek pieniądze poszły na chore dzieci albo postawić ludzi na nogi... Nie wiem ile w tym prawdy i czy dojdzie do tego : 70 milionów od Polski na muzeum dla rydzyka. Wiesz ile z tych pieniędzy pomogło by ludziom. Takich pieniędzy jest o wiele wiele więcej.
ODPOWIEDZ