AI, Robotyka i Uczucia

Dyskusje dotyczące życia, społeczeństwa, polityki, filozofii itp.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2142
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: Drim »

patha pisze: 10 sie 2023, 21:39 Zróbmy sobie taki eksperyment i wyobraźmy sobie dwie wyspy.
Temat nie mojego autorstwa, więc nie będę się rozpisywał. Pomijając wszystkie aspekty teologiczne (wszechpotężny piekarz), ekonomiczne (brak pracy) i ustrojowe (samowystarczalność), które tutaj zostały potraktowane jako hasła które mają budzić emocje i przerażenie, to odpowiedź jest jedna:
Piekarz umiera ze starości, a potem ze starości umiera myśliwy, rolnik i rybak. Wypracowany majątek zostaje zaprzepaszczony.

Nie wiem czy to ma być komentarz społeczny. Wczoraj, albo dzisiaj widziałem wiadomość o wylewaniu mleka do kanalizacji. Problemy typowe dla nadprodukcji, koszty wyższe od przychodów.
No, wypracowany majątek zostaje zaprzepaszczony.

Propozycja Klausa Szwaba wydaje się przy tym zbawienna! Przecież żaden demokrata nigdy nie oszukał wyborców, nigdy.
Przenigdy.

---

Katedry dla miasta oczywiście pełniły o wiele więcej funkcji od bycia zwykłą skarbonką, bezdenną inwestycją, a budowali je przeważnie rolnicy, którzy z braku zajęcia na roli uciekli ze wsi do miasta aby zostać najróżniejszymi cieślami, ceglarzami, murarzami, tragarzami, woźniczymi... rozumiecie.

---

Co w dniu dzisiejszym jest Katedrą? Ważne pytanie.
patha
Intro-wyjadacz
Posty: 391
Rejestracja: 18 sty 2016, 5:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP/J-T

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: patha »

Drim pisze: 11 sie 2023, 14:19 Temat nie mojego autorstwa, więc nie będę się rozpisywał. Pomijając wszystkie aspekty teologiczne (wszechpotężny piekarz), ekonomiczne (brak pracy) i ustrojowe (samowystarczalność), które tutaj zostały potraktowane jako hasła które mają budzić emocje i przerażenie, to odpowiedź jest jedna:
Piekarz umiera ze starości, a potem ze starości umiera myśliwy, rolnik i rybak. Wypracowany majątek zostaje zaprzepaszczony.
Jak się opisuje jakiś mechanizm to się go przedstawia w formie uproszczonej do podstawowych funkcji, a nie dobudowuje do niego świat przedstawiony rodem z SimCity 3000. Także czepiasz się rzeczy nieistotnych, po to by zignorować samo sedno.
Jeżeli w kimś ta alegoria wzbudza potężne emocje to ja za to nie odpowiadam, różne ludzie mają dziwactwa. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2142
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: Drim »

patha pisze: 12 sie 2023, 2:12 Jak się opisuje jakiś mechanizm to się go przedstawia w formie uproszczonej do podstawowych funkcji,
Tak, ale nie w ekonomii bo wychodzą głupoty. Teraz masz model teoretyczny w którym piekarz jest wszechmocny, a dlaczego rybak, rolnik i myśliwy nie mogą być wszechmocni? Przecież wyspa została zaprojektowana na wzór obiegu zamkniętego, pomijając, że świat tak nie wygląda, przykład i tak jest niepoważny.

AI czasem przedstawia się jako potencjalnie wszechmocną i dążącą do całkowitej dominacji nad człowiekiem. Dlaczego funkcjonuje takie przedstawienie AI? Czyżby, aby budzić emocje i zarabiać na strachu (np. klikaniem w artykuły)? Osoby które siedzą w temacie powiedzą, że nie, to nie tak wygląda.
Awatar użytkownika
tonerek
Rozkręcony intro
Posty: 304
Rejestracja: 17 mar 2019, 17:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: tonerek »

W sumie ten temat mógłbym podsumować w trzech słowach: nic nie wiadomo.
Nie wiadomo do czego nas doprowadzi model transformerów i jakie są jego realne ograniczenia (może jak będziemy mieli inną architekturę to rozwój będzie przebiegał inaczej).
Nie wiadomo czy sensowne jest ekstrapolowanie rozwoju AI wykładniczo.
A co dopiero dorabianie do tego jakiś socjologiczno-społecznych implikacji.
Wszystko dzieje się, ostatnio szybciej.

Polecam wywiad z CEO Anthropica, twórcy konkurencyjnego dla chatgpt bota Claude-2:
Awatar użytkownika
Fyapowah
Stały bywalec
Posty: 199
Rejestracja: 01 maja 2012, 23:24
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP
Kontakt:

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: Fyapowah »

Czym wywiad z twórcą produktu różni się od reklamy? Ten sam cel (sprzedanie produktu) i taka sama wiarygodność.
Czucie i wiara silniej mówi do mnie
Niż mędrca szkiełko i oko.
patha
Intro-wyjadacz
Posty: 391
Rejestracja: 18 sty 2016, 5:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP/J-T

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: patha »

Fyapowah pisze: 12 sie 2023, 22:01 Czym wywiad z twórcą produktu różni się od reklamy? Ten sam cel (sprzedanie produktu) i taka sama wiarygodność.
Reklamy są od manipulowania emocjami i tworzenia potrzeb. Wywiad ma bardziej charakter informacyjny, chyba że jest sponsorowany.

Tego wywiadu nie oglądałem, ale po samym intro czuję taki vibe, który kojarzy mi się z tworzeniem hajpu pod naganianie inwestorów do jakiegoś scamu. Ale obym się mylił.
Awatar użytkownika
tonerek
Rozkręcony intro
Posty: 304
Rejestracja: 17 mar 2019, 17:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: tonerek »

patha pisze: 19 sie 2023, 15:10
Tego wywiadu nie oglądałem, ale po samym intro czuję taki vibe, który kojarzy mi się z tworzeniem hajpu pod naganianie inwestorów do jakiegoś scamu. Ale obym się mylił.
To źle czujesz. 100k okna kontekstowego to nie scam.
patha
Intro-wyjadacz
Posty: 391
Rejestracja: 18 sty 2016, 5:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP/J-T

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: patha »

wikipedia pisze:By late 2022, Anthropic had raised US$700 million in funding, out of which US$500 million came from Alameda Research.
Wow, no z takim mecenatem jak Sam Bankman-Fraud to już nie muszą nikogo scamować.
Awatar użytkownika
tonerek
Rozkręcony intro
Posty: 304
Rejestracja: 17 mar 2019, 17:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: tonerek »

patha pisze: 20 sie 2023, 17:45
wikipedia pisze:By late 2022, Anthropic had raised US$700 million in funding, out of which US$500 million came from Alameda Research.
Wow, no z takim mecenatem jak Sam Bankman-Fraud to już nie muszą nikogo scamować.
https://time.com/6295523/claude-2-anthropic-chatgpt/
https://www.linkedin.com/pulse/claude-2 ... kim-garst/

Okno kontekstowe to ważna rzecz. Proponuję zapoznać się głębiej z tematem.
Ostatnio zmieniony 20 sie 2023, 20:14 przez tonerek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2142
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: Drim »

Niezmiennie zadziwiają mnie tak skromne budżety strategicznych przedsięwzięć. 700 milionów USD to mniej niż roczna obsługa 500+!
Awatar użytkownika
tonerek
Rozkręcony intro
Posty: 304
Rejestracja: 17 mar 2019, 17:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: tonerek »

Drim pisze: 20 sie 2023, 20:12 Niezmiennie zadziwiają mnie tak skromne budżety strategicznych przedsięwzięć. 700 milionów USD to mniej niż roczna obsługa 500+!
Czego się nie robi żeby powoli kończyć z różnymi zawodami (np. programisty-juniora) ;). Microsoft opublikował niedawno publikację w której poszerza okno kontekstowe (czyli ile czatbot może zapamiętać w konwersacji) do 1 miliarda(!!) tokenów, tzw. Longnet (patrz 100 tys. Claude-2 i 8tys/32tys. GPT-4) https://arxiv.org/abs/2307.02486.

A tak ogólnie jest hype na to bo widać że takie narzędzia są pomocne, chociaż czasem kłamią. Nikt zdaje się nie przejmuje co będzie z tym dalej - niektórzy twierdzą że teksty wygenerowane takie czaty to "piana słowna" (ale to chyba głównie zadufani w sobie naukowcy z polskich uczelni), inni zauważają "sparks of AGI in GPT-4". https://arxiv.org/abs/2303.12712
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2142
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: Drim »

@tonerek
Akurat bardziej interesująco (przynajmniej dla mnie) prezentują się modele ai wykorzystywane na ukraińsko-rosyjskim froncie. Lingwistyka to tam, może w eRPGach szybko znajdzie szeroko rozumiane zatrudnienie, poza tym nuda. Nie mniej, transhumanizm nadciąga szybkimi krokami.
Awatar użytkownika
tonerek
Rozkręcony intro
Posty: 304
Rejestracja: 17 mar 2019, 17:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: tonerek »

Drim pisze: 20 sie 2023, 20:47 Lingwistyka to tam, może w eRPGach szybko znajdzie szeroko rozumiane zatrudnienie, poza tym nuda. Nie mniej, transhumanizm nadciąga szybkimi krokami.
Z obrazów można wyodrębnić obiekty oraz relacje i zasilić nimi model językowy który będzie wnioskował. Czyli model językowy będzie niejako mózgiem robota. Szczególnie jak teraz wypuścili na licencji prawie open-source Llama-2 (model językowy porównywalny z chatgpt-3.5) - może to znacznie przyśpieszyć robotykę w końcu. *** - bo nie trzeba będzie płacić pieniędzy OpenAI za tokeny tylko samemu lokalnie się postawi model językowy - mając oczywiście odpowiednio silną kartę graficzną.

Zresztą z tego co się orientuję teraz coraz częściej stosuje się tę samą architekturę (transformerów) do rozpoznawania obrazów (chociaż sieci konwolucyjne - wcześniejsza architektura - ponoć dalej są też używane) jak i w lingwistyce - więc niejako one to rule them all.
Awatar użytkownika
Drim
Legenda Intro
Posty: 2142
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:32
Płeć: mężczyzna

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: Drim »

Karta graficzna urządzeniem podwójnego zastosowania? Tak, tak. Sankcje nadchodźcie. No more Atomic Heart.

A tak serio. Myślałem, że w przypadku rozpoznawania obrazów główną technologią jest jednak laser. Ai analizuje dane dostarczane z czujników i dopiero wtedy dostarcza odpowiednią interpretację. Muszę doczytać ten temat. Zastosowanie lasera i ai to przecież nowość.

Image
Awatar użytkownika
tonerek
Rozkręcony intro
Posty: 304
Rejestracja: 17 mar 2019, 17:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: tonerek »

Na rozpoznawaniu obrazów się niezbyt znam, ale z tego co mogę powiedzieć to dostajemy dane z różnych sensorów (np. lidaru) a sieć nauronowa (np. konwolucyjna, CNN) jest w stanie wyodrębnić obiekty z jakimś tam prawdopodobieństwem.

Teraz robot - dostaje takie dane i jego "językowy" mózg będzie w stanie wykonywać różne akcje:

Świętym Gralem jest multimodality - czyli możliwość odbierania danych z różnych sensorów (wizualnych, dźwiękowych, tekstu) i generować coś sensownego na tej podstawie.
ODPOWIEDZ