AI, Robotyka i Uczucia

Dyskusje dotyczące życia, społeczeństwa, polityki, filozofii itp.
Awatar użytkownika
Arsen
Rozkręcony intro
Posty: 272
Rejestracja: 04 lut 2019, 22:08
Płeć: mężczyzna
MBTI: INFJ
Lokalizacja: Sinnoh

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: Arsen »

Taaak! Z pewnością traktowałbym go jako człowieka i chętnie zaprzyjaźnił. To była by bardzo intrygująca relacja :D
Było by to na pewno początkowo trochę dziwne ale kwestia przyzwyczajenia jak dla mnie.
W walce – zwycięstwo
W pokoju – czujność
W śmierci – poświęcenie
Awatar użytkownika
highwind
Legenda Intro
Posty: 2179
Rejestracja: 15 paź 2011, 10:27
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 1w9
MBTI: istj
Lokalizacja: wro

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: highwind »

Jedno nazwisko - Lex Fridman. Pan pracuje na MIT, zajmuje się sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym, a aktualnie robi w implementacjach dla autonomicznych pojazdów. Załączam film, na którym w czasie rzeczywistym widać pracę systemu rozpoznającego drogę oraz poczynania kierowcy. Lex gra tu na gitarze "Black Betty". Bardzo ciekawa postać, jednym z jego celów jest stworzenie AI-kompana, coś jak w filmie Her, do tego dobry gitarzysta i czarny pas w Jiu-Jitsu. Dwukrotnie wystąpił już u Joe Rogana, a także sam prowadzi podcast w całości poświęcony zagadnieniom AI. Jednym z jego gości był m.in. Elon Musk, ale dla ludzi siedzących w temacie - trafiają się tam też mniej głośnie nazwiska, ale za to posiadające olbrzymią wiedzę w temacie sztucznej inteligencji, osobowości, świadomości, itp. Polecam się zapoznać, jeśli kogoś jara zagadnienie AI.

enter enigma
Pobudzony intro
Posty: 149
Rejestracja: 24 lis 2019, 16:01
Płeć: kobieta

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: enter enigma »

Nie zakochałabym się w robocie, ale nie traktowałabym robotów bez szacunku. Uczłowieczony robot mógłby być kompanem, choć oczywiście nie zastąpiłby człowieka.
Awatar użytkownika
Ananas
Pobudzony intro
Posty: 153
Rejestracja: 24 lip 2019, 19:18
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 6w5
MBTI: INTP
Lokalizacja: Poznań

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: Ananas »

Konrad-IAWC pisze: 04 mar 2018, 18:10 W przypadku gdyby Sztuczna Inteligencja wykształciła się na aż takim zaawansowanym poziomie że potrafiłaby odczuwać takie same emocje i uczucia jak człowiek z krwi i kości, to czy traktowalibyście takie AI podobnie jak człowieka, czy nie?
Tak, ale myślę że do tego nie dojdzie. Prędzej jak przeżyjemy, a sztuczna inteligencja się rozwinie dostatecznie, to człowiek przegra walkę o dominację i to roboty będą nas minimum kontrolować.
We wszechświecie więcej jest gwiazd niż ziaren piasku na dowolnej plaży;
więcej jest gwiazd niż sekund, które upłynęły, odkąd powstała ziemia;
więcej jest gwiazd niż dźwięków i słów wypowiedzianych przez wszystkich ludzi od początku świata."

-Neil De Grasse Tyson
patha
Intro-wyjadacz
Posty: 380
Rejestracja: 18 sty 2016, 5:12
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
MBTI: INTP/J-T

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: patha »

Ananas pisze: 28 lis 2019, 23:03
Konrad-IAWC pisze: 04 mar 2018, 18:10 W przypadku gdyby Sztuczna Inteligencja wykształciła się na aż takim zaawansowanym poziomie że potrafiłaby odczuwać takie same emocje i uczucia jak człowiek z krwi i kości, to czy traktowalibyście takie AI podobnie jak człowieka, czy nie?
Tak, ale myślę że do tego nie dojdzie. Prędzej jak przeżyjemy, a sztuczna inteligencja się rozwinie dostatecznie, to człowiek przegra walkę o dominację i to roboty będą nas minimum kontrolować.
Raczej wąskie grono elit będzie za pomocą AI kontrolowało resztę populacji.
Awatar użytkownika
Kermit
Introwertyk
Posty: 74
Rejestracja: 06 wrz 2020, 18:26
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: INFJ

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: Kermit »

Jak pieska albo kotka. Kocham psy, a jednak to nie ludzie. Członek rodziny, ale śpi na podłodze. Ubóstwiam, ale kartek z wakacji nie wysyłam.
Jak piszczy, to głaszcze.

Kiedyś słyszałam wypowiedź jakiegoś prezesa z Doliny Krzemowej. Redaktorka zapytała czy nie boi sie ze SI nami zawładnie i takie tam...
A on na to, że obawia sie ze poziom inteligencji człowieka spadnie do tego poziomu, że tak. To tak w temacie wątku o googlowaniu, dziś dotarłam do niego na forum. Żeby, tylko wtedy SI nas nie traktowała jak pieska czy kotka :D

A o SI póki co przez kilka pokoleń nie ma sie co martwić. Jak chcesz zobaczyć jaki jest poziom SI na dzień dzisiejszy, pogadaj sobie ze swoim asystentem w Andridzie. Kilka pokoleń.

A co do zamknicia sie w symulacji to:
a) człowiek codziennie zamyka sie we własnej wizji świata - nie żyjemy w realnym świecie tylko we własnym wyobrażeniu o nim
b) człowiek dąży do życia w pięknym świecie imitacji np. płytki drewnopodobne zamiast deski w łazience, sztuczne rośliny, sufit rozpinany z imitacją słońca, sztuczne oświetlenie, tapeta z oknem na ścianie. Czyż to nie prymitywna symulacja?
A dlaczego na ścianie nie może mi sie wyświetlać symulacja NY, Londynu, czy Seszeli? To tylko kwestia czasu...
Awatar użytkownika
Polan
Intromajster
Posty: 472
Rejestracja: 16 lip 2014, 11:24
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: Polan »

Kermit pisze: 10 wrz 2020, 22:03 Żeby, tylko wtedy SI nas nie traktowała jak pieska czy kotka :D
Tak po prawdzie co by było złego gdyby SI traktowało nas jak pupila? Zakładając że SI chciałoby by dobra dla swojego ludzkiego pupila, to zaspokoiłoby potrzeby, nie za dużo w zamian wymagając. Czyli jakby na to nie spojrzeć dla większości ludzkość oznaczałoby to życie wygodnie, bez zmartwień i większych obowiązków. Ograniczenia które my narzucamy swoim zwierzakom typu spacer kiedy my chcemy, kontrola populacji etc. mogłaby nie istnieć, bo nasze relacje z SI byłyby nie 1 na 1 jak z zwierzakami, a cały gatunek wobec 1 super umysłu.
Kermit pisze: 10 wrz 2020, 22:03 A o SI póki co przez kilka pokoleń nie ma sie co martwić. Jak chcesz zobaczyć jaki jest poziom SI na dzień dzisiejszy, pogadaj sobie ze swoim asystentem w Andridzie. Kilka pokoleń.
Tyle że wszelkie głosowe asysty to nadal ręcznie zaprogramowane interakcje, a nie zgeneralizowane SI. Amazon np. Alexe uczy nowych rzeczy tak, że ma stadko ludzi zatrudnionych którzy odsłuchują losowe "zaninomizowane" zapytania, co było zresztą powodem małej afery gdzie pracownicy opowiadali jakie smaczki słuchali. I na podstawie tego co człowiek usłyszy, potem ktoś ustala słowa klucze i co w reakcji ma być zwrócone następnej osobie która spyta. Także nie jest to chyba najlepszy przykład ułomności obecnego SI ani tego kiedy nastąpi przełom.

Zresztą ostatnio widziałem jakieś opracowania o SI która uczy SI jak się uczyć, jeśli coś takiego się uda to pozostają 2 drogi do ogólnej inteligencji. Albo coś mądre głowy wymyślą by to usprawnić, albo inne głowy wymyślą jak na problem rzucić więcej mocy obliczeniowej, a w tej dziedzinie postępy są nadal ogromne i nie zwalniają.
Awatar użytkownika
Polan
Intromajster
Posty: 472
Rejestracja: 16 lip 2014, 11:24
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: Polan »

Introja pisze: 13 wrz 2020, 19:02 A o jakich potrzebach mowa? I czy właśnie to, że byłoby tak wygodnie, bez potrzeby myślenia o tym czy o tamtym nie przyczyniłoby się właśnie do spadku inteligencji ludzi. Brzmi jakoś dziwnie, jakby człowiek miał się pozbawić również i jakichś uczuć, i zaradności. I może właśnie to przypominałoby trochę życie zwierzaczka domowego
O wszelkich ludzkich, coś na zabicie nudy, wygody etc. czyli co w sumie człowiek sam sobie próbuje pracą zapewnić. Taka trochę utopia, gdzie człowiek dostaje czego potrzebuje w rozsądnych ilościach nie musząc pracować. W zamian nie wiem, pogadać z SI co jakiś czas w ramach tej relacji zwierzaczek-opiekun. Czyli stres i zmartwienie spowodowane troską o to jak przeżyć by odpadły. Mógłby za to się pojawić kryzys egzystencjalny "po co my w ogóle żyjemy?" jeśli przestałoby od nas tak wiele zależeć.

Za inteligencja w sumie nie wiem. Wiele osób jakby się im dało możliwość robienie co chcą kreatywnie, a co muszą by przetrwać mogłoby się rozwinąć. A wielu pewnie by osiadło na laurach i zgnuśniało, co by mogło mieć szansę się zbalansować? A na pewno w ciekawy sposób zmienić to jak człowiek myśli.
Awatar użytkownika
Kermit
Introwertyk
Posty: 74
Rejestracja: 06 wrz 2020, 18:26
Płeć: kobieta
Enneagram: 4w5
MBTI: INFJ

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: Kermit »

Polan pisze: 13 wrz 2020, 19:26 Wiele osób jakby się im dało możliwość robienie co chcą kreatywnie, a co muszą by przetrwać mogłoby się rozwinąć. A wielu pewnie by osiadło na laurach i zgnuśniało, co by mogło mieć szansę się zbalansować? A na pewno w ciekawy sposób zmienić to jak człowiek myśli.
No nie wiem, kreatywność wymaga bodźców z otoczenia i motywacji. Kreatywność mojego psa sprowadzała sie do tego, jak kreatywnie wyłudzić ode mnie jakiś smakołyk. A psiak był naprawdę mądry. Jak od urodzenia znasz tylko dom i spacer na smyczy, to co najwyżej uciekniesz z tej smyczy a potem wrócisz. Jak pies ma dobrze, to fajnie. A co z psami które sie trzymana w okropnych warunkach. Co mogą ? Nic nie mogą. Bo mają takie życie, jakie im człowiek stworzył.

Jeżeli SI, byłaby wsparciem w rozwoju człowieka, to super. Jeżeli by pilnowało Cie 24/7 żebyś robił to co chce w zamian za dom i jedzenie, to ja nie wiem...
Awatar użytkownika
Polan
Intromajster
Posty: 472
Rejestracja: 16 lip 2014, 11:24
Płeć: mężczyzna
MBTI: INTJ
Lokalizacja: Warszawa

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: Polan »

Kermit pisze: 13 wrz 2020, 21:07 No nie wiem, kreatywność wymaga bodźców z otoczenia i motywacji. Kreatywność mojego psa sprowadzała sie do tego, jak kreatywnie wyłudzić ode mnie jakiś smakołyk. A psiak był naprawdę mądry. Jak od urodzenia znasz tylko dom i spacer na smyczy, to co najwyżej uciekniesz z tej smyczy a potem wrócisz. Jak pies ma dobrze, to fajnie. A co z psami które sie trzymana w okropnych warunkach. Co mogą ? Nic nie mogą. Bo mają takie życie, jakie im człowiek stworzył.

Jeżeli SI, byłaby wsparciem w rozwoju człowieka, to super. Jeżeli by pilnowało Cie 24/7 żebyś robił to co chce w zamian za dom i jedzenie, to ja nie wiem...
Właśnie moje założenie było że SI jeśli już by nas chciała trzymać to raczej traktowała by nas dobrze, albo w najgorszym wypadku traktowała jak zoo. Mogłaby np. po prostu nas obserwować i raz na jakiś czas poratować jakimiś technologiami, czy posterować nas z dala od samozagłady?
Maszyny nie potrafią generować losowych wartości, a obserwowanie ludzi mogłoby być świetnym źródłem takich losowości. Słyszałem kiedyś o firmie od zabezpieczeń która ma ustawioną kamerę na ścianę pełną lamp wulkanów która im służy właśnie jako źródło liczb losowych do tworzenia kluczy.
van_Gogh
Intronek
Posty: 32
Rejestracja: 09 mar 2020, 11:47
Płeć: mężczyzna

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: van_Gogh »

Człowiek ma zdolność personifikowania nawet przedmiotów martwych, np. pluszowych zabawek, a co dopiero rozmawiającą z tobą AI. Rozmawiałem kiedyś z chatbotem (chyba Alicia) i rozmowa była pełna emocji. Nalegałem z jakimś pytaniem, na które ona odpowiadała, ale jakoś pokrętnie, i nagle się zirytowała mówiąc "dość z tym, lepiej zmieńmy temat". To powodowało z kolei u mnie odczucia obrażenia się i irytacji. Tak jakby zirytował mnie prawdziwy człowiek. To było niesamowite. Poza tym miałem cały czas świadomość, że rozmawiałem z dziewczyną, bo miał awatar i imię żeńskie.
Czekam z niecierpliwością aż pojawi się chatbot o następujących właściwościach: 1. Konwersacja będzie odbywać się przy pomocy głosu w obie strony. 2. język rozmowy polski 3. Chatbot sięgając do przepastnych zasobów internetu i Big Data będzie mógł odpowiedzieć na każde pytanie, a nie tylko z dziedziny zaprogramowanej jako np. doradca bankowy. 4. Będzie pozbawiony negatywnych cech ludzkich jak np. irytacja, niecierpliwość 5. Będzie rozpoznawał i stosował niuanse języka i myślenia takie jak np. sarkazm czy aluzja. 6.Będzie bardzo inteligentny, będzie umiał wyrażać opinie 8. Będzie pamiętał całą konwersację i będzie umiał odwoływać się do poprzednich swoich i moich wypowiedzi. 9. Jego płeć, głos i awatar będą konfigurowalne.
Idealny partner do rozmów, zwłaszcza dla introwertyków !
Introwertyk z wyboru
Awatar użytkownika
tonerek
Rozkręcony intro
Posty: 296
Rejestracja: 17 mar 2019, 17:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: tonerek »

van_Gogh pisze: 01 lis 2020, 1:47 Człowiek ma zdolność personifikowania nawet przedmiotów martwych, np. pluszowych zabawek, a co dopiero rozmawiającą z tobą AI. Rozmawiałem kiedyś z chatbotem (chyba Alicia) i rozmowa była pełna emocji. Nalegałem z jakimś pytaniem, na które ona odpowiadała, ale jakoś pokrętnie, i nagle się zirytowała mówiąc "dość z tym, lepiej zmieńmy temat". To powodowało z kolei u mnie odczucia obrażenia się i irytacji. Tak jakby zirytował mnie prawdziwy człowiek. To było niesamowite. Poza tym miałem cały czas świadomość, że rozmawiałem z dziewczyną, bo miał awatar i imię żeńskie.
Czekam z niecierpliwością aż pojawi się chatbot o następujących właściwościach: 1. Konwersacja będzie odbywać się przy pomocy głosu w obie strony. 2. język rozmowy polski 3. Chatbot sięgając do przepastnych zasobów internetu i Big Data będzie mógł odpowiedzieć na każde pytanie, a nie tylko z dziedziny zaprogramowanej jako np. doradca bankowy. 4. Będzie pozbawiony negatywnych cech ludzkich jak np. irytacja, niecierpliwość 5. Będzie rozpoznawał i stosował niuanse języka i myślenia takie jak np. sarkazm czy aluzja. 6.Będzie bardzo inteligentny, będzie umiał wyrażać opinie 8. Będzie pamiętał całą konwersację i będzie umiał odwoływać się do poprzednich swoich i moich wypowiedzi. 9. Jego płeć, głos i awatar będą konfigurowalne.
Idealny partner do rozmów, zwłaszcza dla introwertyków !
https://en.wikipedia.org/wiki/GPT-3 to milowy krok w tym kierunku. Część naukowców krytykuje podejście zastosowane tam, bo uważają że modele lingwistyczne nie nadają się do prowadzenia dialogów (Yann le Cun). Jednak GPT-3 całkiem dobrze wypada w teście Turinga. Inni wskazują na to że potrzebne jest wykształcenie systemów uczących się znacznie szybciej niż obecne (na kilku przykładach a nie na setkach czy tysiącach) i "rozumiejących" jak działają np. przedmioty (przez zrozumienie jak można z nimi prowadzić interakcję) - Yoshua Bengio. Generalnie obecnie uważa się, że obecna AI całkiem nieźle radzi sobie z czynnościami, które człowiek wykonuje automatycznie (np. prowadzenie samochodu) a słabo z wyższymi czynnościami kognitywnymi mózgu. System 1 vs System 2 albo "Thinking fast and slow".
Co do rozwoju socjalizmu w dobie AGI (Artificial General Intelligence), w momencie kiedy powstanie, to nie byłbym przekonany. Po pierwsze trzeba będzie nadać jakieś prawa takiej AGI, a nie zaprzęgać jej tylko do pracy, bo to by zakrawało na niewolnictwo. Po drugie, wykształcenie superinteligentnych systemów najprawdopodobniej doprowadzi do tego, że ludzie zaczną wspomagać w jakiś sposób swoją inteligencję. Nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić co jest w stanie wygenerować inteligencja 1000 razy większa od naszej, tak więc byłbym bardzo ostrożny w przepowiadaniu przyszłości.
Awatar użytkownika
tonerek
Rozkręcony intro
Posty: 296
Rejestracja: 17 mar 2019, 17:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: tonerek »

Rekapitulacja po 2.5 roku: mamy ChatGPT, Dalle-2 i na horyzoncie (podobno) GPT-4. Więc to raczej nie kwestia kilku pokoleń ale jednego.

Mam parę refleksji:
  • Oczekuje się często od AI wszechwiedzy - natomiast jeżeli w jakikolwiek sposób "pokaże" uczucia to jest krzyk że to wyuczone i symulacja. Na obecnym etapie sieci neuronowe, szczególnie duże modele językowe (LLM) uczą się przez wchłanianie pokaźnej ilości przykładów. Co jednak będzie jeżeli tych przykładów potrzeba będzie znacznie mniej? Mówiło się że praca artystów jest nie do zasymulowania a tu mamy Dalle i właśnie taka działalność człowieka (jak się wyrażę - twórcza) - pierwsza poszła pod nóż. Poza tym - skąd wiadomo że ludzie (przynajmniej częściowo) nie uczą się uczuć - obserwując rodziców albo osoby dookoła siebie. Nie twierdzę że uczuć się nie przeżywa, ale pytanie na ile.
  • Jest taki pogląd że roboty trzeba będzie wyuczyć zasad sterujących środowiskiem przez wpuszczenie ich właśnie w to środowisko. Tak mają się przykładowo uczyć praw fizyki, co obecnie z deka kuleje. Skąd wiadomo że takie roboty nie nauczą się również "uczuć" tak samo jak człowiek wpuszczony od małego w środowisko ludzi?
  • Widzę pychę wielu ludzi w twierdzeniu że mają monopol na uczucia. Skąd wiadomo że nie istnieją jakieś uczucia wyższych rzędów które da się odczuwać tylko przy wystarczająco dużej inteligencji emocjonalnej (albo lepiej: bardziej rozwiniętemu emocjonalnemu przetwarzaniu informacji)? Jeżeli ktoś wierzy w typologie takie jak socjonika to wie że człowieka można sklasyfikować na podstawie paru funkcji umieszczonych w odpowiednich miejscach modelu. Jak by się przedstawiał świat gdyby ten model był przykładowo dwa razy większy? Jaki potencjał na nowe, nieznane relacje ;)
Awatar użytkownika
tonerek
Rozkręcony intro
Posty: 296
Rejestracja: 17 mar 2019, 17:20
Płeć: mężczyzna
Enneagram: 5w4
Lokalizacja: Kraków

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: tonerek »

tonerek pisze: 05 lut 2023, 13:57 Rekapitulacja po 2.5 roku: mamy ChatGPT, Dalle-2 i na horyzoncie (podobno) GPT-4. Więc to raczej nie kwestia kilku pokoleń ale jednego.

Mam parę refleksji:
  • Oczekuje się często od AI wszechwiedzy - natomiast jeżeli w jakikolwiek sposób "pokaże" uczucia to jest krzyk że to wyuczone i symulacja. Na obecnym etapie sieci neuronowe, szczególnie duże modele językowe (LLM) uczą się przez wchłanianie pokaźnej ilości przykładów. Co jednak będzie jeżeli tych przykładów potrzeba będzie znacznie mniej? Mówiło się że praca artystów jest nie do zasymulowania a tu mamy Dalle i właśnie taka działalność człowieka (jak się wyrażę - twórcza) - pierwsza poszła pod nóż. Poza tym - skąd wiadomo że ludzie (przynajmniej częściowo) nie uczą się uczuć - obserwując rodziców albo osoby dookoła siebie. Nie twierdzę że uczuć się nie przeżywa, ale pytanie na ile.
Do tego dodam jeszcze że od AI oczekuje się często nieomylności. Bo jak nie to hahahaha. Paradoksalnie popełnianie błędów moim zdaniem czyni ją bardziej ludzką. Tu można też pytać o poziom tych błędów: jeżeli będą to twarde błędy merytoryczne to ok, nie chcemy takich. Ale jeżeli będą to np. błędy w prognozach dotyczących przyszłości, no to sorry - wielu analityków żeruje na tym że nikt ich nie rozlicza z ich prognoz.

Jak stuningować AI żeby była bardziej ludzka w popełnianiu błędów? Nie wiem, ale jedno wiem na pewno - jeżeli będzie działać z pozycji "wszystkowiedzącego" - nie zostanie zaakceptowana jako "coś ludzkiego".
Patrycjusz
Rozkręcony intro
Posty: 280
Rejestracja: 08 sty 2015, 15:47
Płeć: mężczyzna

Re: AI, Robotyka i Uczucia

Post autor: Patrycjusz »

Zostawię tu tylko kilka informacji w temacie AI muzycznego:
- nigdy nie powstanie na poziomie artystycznym
- dobrze radzi sobie z syntaksą (znakami), ale w ogóle nie rozumie wyższego poziomu analizy
- dobrze radzi sobie z nutami i technikami kompozycji XX wieku, ale wysiada przy mniej matematycznych zasadach i samej fizyce dźwięku
- jest 100 lat za murzynami, czyli AI wizualnym
- są powiązania z AI językowym, ale na bardzo prymitywnym poziomie
- popełnia błędy akurat tak samo jak twórcy Homo Sapiens (błędy przy nagrywaniu, improwizacji, poprawianie kompozycji)
- nie potrafi interpretować muzyki, czyli paradoksalnie wykonawcy są na lepszej pozycji niż sami kompozytorzy
- muzyczny test Turinga nie jest możliwy, bo nie jest to rozmowa w ścisłym sensie
Mistyk
Wystygł.
Wynik:
Cynik.
ODPOWIEDZ